Bulgaaria vaatamisväärsused: Tähtsa ajalooga riik Ida-Euroopas
Bulgaaria vaatamisväärsused

Bulgaaria vaatamisväärsused: Tähtsa ajalooga riik Ida-Euroopas

Bulgaaria on Ida-Euroopa riik, mis on eelkõige tuntud oma Musta mere äärsete kuurortide poolest, mis suviti täituvad tuhandetest puhkajatest nii kohalike, kui ka turistidega. Kuid sellel riigil on pakkuda veelgi enamat, kui lihtsalt suviselt soojad rannailmad.

Sellest Bulgaaria vaatamisväärsuste listist leiad riigi tähtsamad linnad, ajaloolisi hooneid, mitmeid paiku kus matkata, looduskauneid kohti, iidse ajaloo pärleid ning muid tegevusi mida teha Bulgaarias.

1. Sofia

Bulgaaria vaatamisväärsused - sofia

Tundmata tagatausta võib eeldada, et see Bulgaaria linn on järjekordne kiire elutempoga kaasaegne pealinn. Kuid siiski leidub sealt hoopiski mitmeid ajaloolisi pärle, millest mõni neist on endiselt avastamata. Viimane avastus juhtus aastatel 2010–2012, kui ühe metroojaama kaevamistööde käigus leiti terve osa iidsest Serdica linnast. 

Mõned linna kuulsamad Bulgaaria vaatamisväärsused on Aleksander Nevski katedraal, Püha Sofia kirik koos maa-aluse muuseumi ja nekropoliga, 4. sajandist pärit Püha Jüri kirik ja UNESCO poolt pärjatud Boyana kirik. 

Muuseumisõprade jaoks on Sofia koduks rahvuslikule ajaloomuuseumile, kus saab näha maailmakuulsaid iidseid kulla aardeid, samuti leiab sealt ka riikliku loodusmuuseumi, riikliku arheoloogiamuuseumi ja riikliku kunstigalerii.

Ka loodussõbrad ei pea pettuma, sest Sofia asub Vitosha mäe jalamil, kus saab matkata ning isegi talve perioodidel suusatada. Sofiat külastades leiate kõike alates elavast ööelust ja taskukohastest majutusvõimalustest kuni kaunite butiikide ja võluvate munakivi tänavateni välja.

2. Varna

Bulgaaria vaatamisväärsused - varna

Üks riigi peamisi suvesihtkohti, Varnat nimetatakse sageli Bulgaaria merepealinnaks. Suvel muutub see vägagi elavaks linnaks, kus on palju tegevusi ja festivale, mis pakuvad linna külalistele hulgi meelelahutust. Üritused nagu rahvusvaheline balletivõistlus, džässifestival, folkloorifestival ja muusikafestival on vaid mõned üritused kuhu minna Bulgaarias.

Bulgaaria vaatamisväärsuse üks ilusamaid kohti on Mereaed, mis on kohalike poolt meelis koht jalutamiseks või lihtsalt aja veetmiseks. Kui kuldsete liivarandadest, merest ja päikesest on küllalt võib külastada ka riiklikku meremuuseumi, arheoloogiamuuseumi või Varna akvaariumi.

3. Sozopol

vaatamisväärsused bulgaarias - Sozopol

Sozopol on üks pärle Musta mere ranniku, mis on tuntud kunsti, ilusate randade ning värvilise linna miljöö poolest. Vanalinn, kus igal septembril toimub üks riigi suurimaid kunstifestivale, on eriti populaarne sihtkoht kunstihuviliste turistide seas.

Värvilised kalapaadid ja kivised kaldad, mida täiendavad 19. sajandi puitmajad ning kuldse liivaga rannad on saanud endale külge tiitli, kui üks populaarsemaid suvekuurorte.

4. Rila klooster

bulgaaria vaatamisväärsused

Rila Püha Ivani klooster (The Monastery of Saint Ivan of Rila) on võib-olla Bulgaaria vaatamisväärsuste hulgas kõige kuulsam sihtkoht ja üks parimaid päevareise Sofiast. 

Kloostri tunneb ära selle ikoonilise musta-valge triibulise võlvi, puna-valge triibulise fassaadi ja vana kivitorni poolest. Klooster on kaunilt freskodega kaunistatud ja on suurepärane näide rahvusliku taaselustamise meisterlikkusest. 

Rila klooster mängis Bulgaaria riikliku taassünni ajal olulist rolli ning see ei tule üllatusena, et klooster on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse. Kloostri leiad Bulgaaria edelaosas Rila mägedes, mille rajas sinna 10. sajandil Rila erak Ivan.

5. Stobi püramiidid

Bulgaaria vaatamisväärsused - Stobi püramiidid

Stobi püramiidid (The Stob Pyramids) on vaatamisväärsusi Bulgaarias, mis hämmastab vaatlejaid oma loodusliku kiviformaatidega. Kui legendi uskuda, siis tegelikult on tegemist kiviks muudetud pulma külalistega. 

Tegelikkus on siiski aga pisut erinev, kuna püramiidid tekkisid sinna kohta aastate jooksul toimunud ilmastiku ja erosiooni tulemusena. Püramiidid on umbes 10–12 meetri kõrgused ja mitmesuguse kujuga, osad on koonilised ja teised jällegi seenekujulised. Need asuvad Rila mäestiku lääneosas Stobi küla lähedal.

6. Veliko Tarnovo

Veliko Tarnovo - bulgaaria vaatamisväärsus

Üks huvitavamaid linnu kogu Euroopas, Veliko Tarnovo paistab silma oma tähelepanuväärse ilu poolest. Läbi Veliko Tarnovo looklev Jantra jõgi loob selle ajaloolise Põhja-Bulgaaria linnale maalilise miljöö. 

Rahvuslikus stiilis majad klammerduvad künklikule maastikule, mistõttu on sellesse maalilisse linna nii lihtne kiinduda. Vähem tuntud fakt on see, et Veliko Tarnovo oli Bulgaaria pealinn 12.–14. sajandil, teise Bulgaaria impeeriumi õitseajal. 

Bulgaaria vaatamisväärsusi täis linnas viibides tasub külastada kidlasti Tsarevetsi, mis on vallidega ümbritsetud kindlus mäe otsas koos kuningalossi ja kirikuga. Samuti jalutada mööda munakiviga kaetud ajaloolist Gurko tänavat ning osta Samovodska Charshiast käsitööna valmistatud suveniire. 

Parim vaatekoht linnale avaneb Asenevtsi monumendi juurest, kust saab nautida panoraamvaateid kaunile linnale ning Jantra jõele.

7. Seitse Rila järve

Seitse Rila järve - Bulgaaria vaatamisväärsused

Rila mägede loodeosas asuvad Rila järved (Seven Rila Lakes) on üks kaunemaid looduslikke Bulgaaria vaatamisväärsusi koos oma maaliste vaadetega üle seitsme järve. Järved asuvad mägisel maastikul ning ümber nende leidub mitmeid matkaradasid, kust saab nautida eepilisi vaateid mägede jalamil ümbritsevale kaunile paigale. 

Seitse Rila järved kuuluvad liustikujärvede rühma hulka ning kohalikud on andnud neile nimed, mis on inspireeritud peamiselt nende vormist: Silm, Neer, Pisar, Kaksik, Trefoil, Kalajärv ja Alamjärv. Järved asuvad Rila rahvuspargis, mis on samuti ka Bulgaaria suurim rahvuspark.

8. Plovdiv

Plovdiv - Vaatamisväärsus bulgaarias

Üks iidsemaid linnu Euroopas ja ka üks parimaid kohti kuhu minna Bulgaarias on Plovdiv, mis on nagu kohalik ajaloo vabaõhumuuseum. 

Plovdiv oli varem üks Rooma impeeriumi suuremaid linnu, kus tänapäeval saab külastada Rooma amfiteatrit, Rooma staadionit, Rooma foorumit ja Eirene residentsi. Vanalinnast, kus jalutades mööda munakivitänavaid saab osaliseks täiesti erinevale linna näole. Nimelt leiab sealt värvilised rahvuslikud majad, millest enamik on muudetud muuseumiks.

Kaunite linnavaadete saamiseks saab ronida ühele seitsmest mäest, mille vahele linn rajati. Iidne vaatamisväärsus Bulgaarias on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.

9. Belogradchik Kaljud & Kindlus

bulgaaria vaatamisväärsus - Belogradchik Kaljud & Kindlus

Belogradchik kaljud on üks vaatamisväärsusi Bulgaarias, mis kuulub lausa loodusimede hulka. Need veidrate vormide ja kujuga punakad kaljuskulptuurid asuvad Loode-Bulgaarias. Enamik neist meenutab loomi või inimesi ning erinevate kujundite kohta on aastate jooksul käiku läinud mitmeid legende. 

Kaljud pakuvad looduslikku kaitset kuulsa Belogradchiki kindluse ehk Kaleto jaoks. Need samad kaljud on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.

10. Koprivshtitsa

Bulgaaria vaatamisväärsused

See väike linn, mille nime hääldamine ajab keele korralikult sõlme on olnud üks tähtsamaid ajaloolisi paiku Bulgaarias rahvusliku taassünni ajastul (18.–19. sajand). 

Kaunite mägedega ümbritsetud Koprivshtitsa on armas koht, kus on endiselt säilinud revolutsioonilise Bulgaaria ja 1876. aasta aprilli mässu hõng. Enne selle Bulgaaria vaatamisväärsuse külastamist proovige tutvuda riigi ja selle koha ajalooga, et mõista selle ajaloolist tähtsust. 

Üks asi mida teha Bulgaarias on kaeda oma silmaga riigi suurimat autentset folkloorifestival Koprivshtitsa linnas, mis toimub kord nelja aasta jooksul.

11. Nessebar

Nessebar - Bulgaaria vaatamisväärsused

Nessebar on üks ilusamaid kohti Musta mere rannikul, mille vanalinn asub maalilises kohas väikesel merest välja ulatuval poolsaarel. Vanalinna poole jalutades mõõdud Bulgaaria ühest viimasest allesjäänud tuuleveskist. 

Seal olles saab külastada Nessebari vanu kirikuid ja visata silm peale Traakia kindlustusele. Samuti jalutada mööda Bulgaaria vaatamisväärsuse munakivitänavaid, mida ääristavad 19. sajandi puitmajad. Nessebar on nagu vabaõhumuuseum, mis avab oma külastajatele 3000-aastase ajaloo. Iidne linn on lisatud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Suviti kipub see koht olema üsnagi turistlik, kuna väikese linna kõrval asub kuulus rannakuurort Sunny Beach. Igal aastal koguneb sinna tuhandeid turiste, et veeta seal üks päikeseline puhkus.

12. Ruse

Bulgaaria vaatamisväärsused - Ruse linn

Ruse on Bulgaaria kõige aristokraatlikuma välimusega linn. Doonau jõe ääres asuv vaatamisväärsus Bulgaarias oli rahvusliku taaselustamise ajal (18.–19. sajand) ja pärast riigi vabastamist 1878. aastal peamiseks majanduskeskuseks. 

Tänapäeval ilmestab linna uhke barokk- ja neoklassitsistlik arhitektuur ning ühe tegevusena saab seal teha ka meeldejääva laevareisi Doonaul või lihtsalt jalutada mööda jõe kallast. 

Kui peatuda Ruse linnast kauemal, võid võtta ette ühepäevareisi Ivanovo kaljukirikutesse, kus näeb UNESCO tunnustuse pälvinud kirikute, kabelite ja kloostrite kompleksi.

Lõpetuseks

Bulgaaria oma mitmekesisuse poolest on ideaalne koht avastamaks midagi täiesti uut vähetuntud regioonis. Seal saab nautida nii looduskauneid kohti, ajaloolisi paiku, matkata mägedes ning samuti lõõgastuda rannaliival. 

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts