Isegi Euroopa seisukohast on Bratislava väike pealinn, kus elab veidi alla poole miljoni elaniku.
Kuid ärge laske sellel end petta. Linna asukoht Doonau kaldal on avaldanud suurt mõju selle majanduslikule arengule. Tänapäeval on Bratislava toidusõprade paradiis, muinasjutuliste paleede ja vapustava arhitektuuri linn ning suurepärane sihtkoht neile, kes soovivad taskukohast puhkust.
Mida teha siin ja mis on need Bratislava vaatamisväärsused, mida kindlasti nägema peaks?
1. Bratislava loss
Sellest massiivsest lossist Bratislavas on lausa raske mööda vaadata, sest see asub keset linna kivise mäe otsas. Kui külastad lossi, siisi selle tornidest avaneb suurepärane vaade Bratislavale. Huvitav fakt: selgel päeval näete isegi Austriat ja ka Ungarit.
Lossi on sajandite jooksul läbinud mitmeid renoveerimistööd. Näiteks 1740. aastal kui Austria Maria Theresia oli pukis, siis toimus ulatuslikult laiendusi ja ümberehitusi. 1800. aastate alguses koges loss, aga mitmeid katastroofe. Restaureerimistööd algasid alles 1953. aastal.
Tänapäeval asub Slovakkia vaatamisväärsuses rahvusmuuseum, kus asuvad dokumendid, fotod ja esemed, mis tutvustavad piirkonna arengut alates keskajast. Lossi territooriumilt leiate ka 11. sajandist pärit Suur-Moraavia basiilika säilmed.
2. Miikaeli värav
Miikaeli värav on ainus säilinud linnavärav 1300. aastatel ehitatud kindlustatud müüridest ja tornidest. Sel ajal oli ainus tee Bratislavast sisse ja välja läbi ühe neljast kindlustatud linnaväravast. Värav läbis aastate jooksul mitmeid ümberehitusi.
Tänapäeval on tornis väljapanek relvadest ning dokumentidest, fotodest ja mudelitest, mis tutvustavad linnamüüride ajalugu ja seda, kuidas need sajandite jooksul linna mõjutasid. Külastajatel on võimalik minna ka torni tippu.
3. Slovakkia rahvusteater
Slovakkia rahvusteater koosneb kahest hoonest: vanalinnas olev hoone– mis avati algselt 1886. aastal linnateatrina ja äsja projekteeritud hoonest, mis avati 2007. aastal. Kuigi uuemas teatris on ooper, ballett ja draama, kasutatakse mõlemat hoonet etenduste jaoks.
Vana teater asub otse Hviezdoslavovo väljakul, piirkonnas, mis on kuulus oma kohvikute poolest. Esmakordsel avamisel näidati seal ainult Ungari ja Saksa teatrietendusi ning alles pärast II maailmasõja lõppu hakati oopereid esitama nende originaalkeeles (slovaki subtiitritega).
4. Kamzíki teletorn
196 meetri kõrgune Kamzíki teletorn asub Kamziki mäe otsas ja Bratislava metsapargi piirides. Pargist avaneb suurepärane vaade linnale.
Torni parim omadus on vaateplatvorm, kust avanevad suurepärased vaated Austriale, Tšehhile ja Ungarile. Torni juurde kuuluvad ka pöörlev restoran, kohvik ja väike söögikoht.
5. Grassalkovitši palee
Grassalkovitši palee on Slovakkia presidendi ametlik elukoht alates 1996. aastast. Hoone pärineb 1700. aastatest ning seda kasutati algselt aristokraatliku ühiskonna ürituste ja muusikaliste etteastete korraldamiseks.
Palee aiad on avalikkusele avatud ja külastajad saavad koidikust õhtu hämaruseni rahulikult ringi jalutada.
6. Primaatide palee ja peeglisaal
18. sajandist pärit neoklassitsistlik primaadipalee vanalinna südames on ajaloos olulisel kohal. See on koht, kus 1805. aastal sõlmiti Napoleoni ja Püha Rooma keisri vahel neljas Pressburgi rahu, et lõpetada Kolmanda koalitsiooni sõda. Tänapäeval on palee Bratislava linnapea asukoht, kuigi osad sellest jäävad avalikkusele ringkäikudeks avatuks.
Võimalik, et palee kõige kuulsam ruum on peeglite saal, vapustav ja rikkalik konverentsiruum, mis on kaunistatud punaste ja kuldsete toonidega. Siin korraldatakse mõnikord spetsiaalseid klassikalisi kontserte ja üritusi.
7. Doonau jõgi
Euroopa pikkuselt teine jõgi läbib otse Bratislavat.
Uhiuued hotellid, ujuvad restoranid ja kaubanduskompleksid seisavad jõe ääres. Suvel saate siin paadiga sõita, et jõuda Viini või Budapesti, mis on vähem kui kahe tunni kaugusel. Sadam asub vanalinna ja rahvusgalerii lähedal ning seda ümbritsevad lopsakad värvilised aiad ja vapustav arhitektuur. Seiklushimulisematele hingedele on saadaval ka allavoolu kanuumatkad.
8. Kujud vanalinnas
Bratislava on kõikjal täis veidraid ja omapäraseid kujusid. Kujudest kõige kuulsam ja kindlasti ka enim pildistatud on Cumil, kanalisatsiooni tööline, kes tuleb kaevuluugist, lihtsalt istub seal ja vaatab, kuidas maailm liigub. Veel üks populaarne pildistamiskoht on Napoleoni armee sõduri kuju.
9. Sinine kirik
Püha Elizabethi juugendstiilis kirik on oma värvika välisilme tõttu kõigile kohalikele tuntud kui “sinine kirik”. 1909. aastal Ungari separatistliku katoliku kirikuna ehitatud pisike ühelööviline kirik oli algselt mõeldud lihtsalt koolikabeliks.
Algselt värviti see lihtsalt pastelsetes toonides – sinise värvi, plaatide ja mosaiikide lisamisega sai väike hoone populaarseks vaatamisväärsuseks ja selle uksed olid avalikkusele avatud. Tänapäeval on isegi pingid, lagi ja seinad värvitud siniseks.
Kirik on pühendatud 19. sajandi Austria keisrinnale ja Ungari kuningannale Elizabethile ning nüüdseks on see populaarne koht pulmade pidamiseks.
10. Hviezdoslavi väljak
Hviezdoslavovo námestie linnaväljak on ühel või teisel kujul eksisteerinud juba üle 1000 aasta. See sai nime Slovakkia armastatuima poeedi Pavol Országh Hviezdoslavi järgi – pargi ühe purskkaevu kõrval on tema kuju näha. Oma kaasaegses kehastuses on väljak jalakäijate roheline tsoon, kus on pingid, purskkaevud ja välipoodium, kus sageli toimub elav muusika ja erilised kultuuriüritused.
Väljaku kõrval asuvad Slovakkia rahvusooperi teater ja Slovakkia filharmoonia ning selle ümbruses on kohvikud ja restoranid. Suvel on väljak populaarne kohtumispaik, talvel aga jõuluturgude peamine sihtkoht.
11. UFO-sild
Seda tuntkase UFO-sillana selle lendava taldriku kujulise vaatlusala tõttu. See ületab Doonau jõge ja on üks Bratislava kuulsamaid ehitisi. 303 meetri pikkusel sillal on kaks tasapinda: üks neljarajaline ning teine jalgratastele ja jalakäijatele.
Peaaegu 95 meetri kõrgusel õhus asuvas UFO-s on restoran, kus serveeritakse traditsioonilist Slovakkia toitu ja vaateplatvorm, kust avaneb panoraamvaade Bratislavale. See on suurepärane koht lossi, vanalinna ja isegi kauguses asuva Kamziki torni pildistamiseks. Ainus viis torni juurde pääseda on lifti kaudu, mis asub silla ühe “jala” sees.
12. Slovakkia rahvusgalerii
Slovakkia rahvusgalerii asub tegelikult mitmes hoones üle riigi. Galerii keskendub nii klassikalisele, kui ka kaasaegsele maalile ja skulptuurile, millel on tugev side Slovakkiaga.
Hoonete esimesel korrusel on eksponeeritud püsi kollektsiooni esemed, teistel korruste,l aga keskendutakse ajutistele eksponaatidele ja külastavatele kunstnikele..
13. Devini loss
Selle 9. sajandist pärit lossi varemed asuvad Bratislava äärelinnas Austria piiri lähedal, Doonau ja Morava jõe ristumiskohas 212 meetri kõrguse kalju otsas.
Kuigi lossi ehitati 800. aastate keskpaigast, siis suuremad muudatused viidi lossis sisse 1600. aastatel. Kakssada aastat hiljem pommitasid lossi Napoleon ja see jäeti varemetesse.
Täna saavad külastajad jalutada mööda varemeid moodustavate treppide, hoovide ja müüride labürinti.