Austraalia lambakoer - ustav kaaslane sinu igapäevaelus
austraalia lambakoer

Austraalia lambakoer – uskumatult ustav kaaslane sinu igapäevaelus

Austraalia lambakoer on väga sarnane border collidega ning tihti aetakse teda temaga isegi sassi. Pealtnäha süütu koer on tegelikult väga tugev ning lihaselise kehaga. Kehaehitus on neil tugev ja lihaseline ei ole kõrged vaid pigem pikemapoolsed. Isased ja emased on suuruselt veidi erinevad. Isaste turjakõrgus jääb sinna 50 ja 58 cm vahele ning emastel on see hoopis 46 cm või suurtemate koerte puhul isegi 53 cm. 

Kaal erineb samamoodi isastel ja emastel erinevalt, aga üldiselt jääb kaal 19 ja 30 kilogrammi vahele. Karvkatte poolest domineerib neil sinine ja must  millesse on segatud marmorit. Veel võib esineda punast marmorit või isegi pruuni. 

Ajalugu ja päritolu

Tegelikult on tegu koeraga kes on pärit Ameerikast. Kui mõelda et miks selline koeratõug sai nimesse endale “Austraalia”, siis tegelikult tuleneb see lammastest keda karjatati ning kellega koos tööd tehti. Veel on olemas erinevaid teooriaid ja spekulatsioone, et algselt olid koerad üldse Austraalias ning hoopis sealt tulid edasi USAsse. 

Veel on teada see, et kui need koeratõud jõudsid USA edela osasse, mis toimus 19 sajandi lõpul, hakati neid teiste lambakoertega ristama. Selle eesmärk oli nende töövõimekust tõsta. Kokkuvõttes on tõug kõvasti üle 100 aasta vana ning tänapäeval väga populaarseks saanud. Austraalia lambakoera esimene tõuühing loodi 1957 aastal, aga esimest korda kinnitati tõug alles 1991 aastal. Venitamine tekkis selle pärast, et kardeti Austraalia lambakoera loomulike tunnuste kadumist. 

Tõustandardid pidid olema kõrged ning sellepärast oli vaja hästi kiiret, energilist, vastupidavus, heade töö omadustega ning väga tarka koera. Kutsikate aretamisel keskenduti peamiselt käitumise ja tööomaduste arendamisele. Eriti karm oli reegel, et jätkata said ainult koerad, kes olid potentsiaalsed.

austraalia lambakoer

Tõustandard

Eestis sobib Austraalia lambakoer ideaalselt inimesele, kes ei ole koertega sina peal ning pigem isegi väikese kogemusega. Kuid see ei tähenda, et nendega ei tuleks tegeleda, sugugi mitte. Koer nõuab kindlasti treenimist ja tähelepanu ning eriti meeldivad talle jalutuskäigud, kus koer saab joosta. 

Ideaalis tuleb temaga jalutada üle 2 tunni päevas, kui see on võimalik. Kasvult on austraalia lambakoer pigem keskmine aga siiski väga tugev. Koeral võib esineda erinevaid allergiaid ning sellepärast tuleks tema tausta ja telgitagustega natukene rohkem ennast kurssi viia. 

Kui rääkida võõrastest, siis koer võib olla väga häälekas ning sobib ka tegelikult väga hästi valve koeraks ,sest ta haugub ning suudab endast väga hästi häiret ja tähelepanu anda inimestest kes tulevad. Selleks, et ta saaks aru kuidas elada ja suhelda teiste loomadega võib tal vaja minna mitu treeningut. Spetsiaalselt treeningut võib vaja veel minna selleks, et ta suudaks lastega hästi toime tulla. 

Tegelikult on olemas veel mini või kääbus austraalia lambakoerad ning ka nemad mahuvad täpselt samamoodi karjakoerte klassi. Mini aussie on samuti väga tark ning võimeline tegema kõik seda sama mida tema suurem vennas. 

Iseloom

Kuna algselt sai koer loodud ja kasvatatud ikkagi karjatamiseks, siis  sellest tulenevalt on tal iseloomus tugev karjatamise instinkt täiesti olemas. Sellest tulenevalt tegelikult meeldib talle väga võtta osa erinevatest tegevustes ja veeta aega oma perega, see teeb ta õnnelikuks ning naudib oma peremehe seltsis igat sekundit. 

Kui nad viia kokku uute inimestega, siis võib alguses märgata, et nad ei ole nii aktiivsed kui tavaliselt. See tuleneb sellest, et nad on uute inimeste osas natukene tagasihoidlikud ning ühtlasi ka ettevaatlikud. Selleks, et sellist olukorda vältida peaks neid kutsikast peale harjutama ja võõrastega sotsialiseerima. 

Tegu on tegelikult väga targa ja intelligentse koeraga, kellele meeldib pidevalt treenida ja ringi joosta. Tema treeningud peaksid olema nii füüsilised kuid samamoodi ja vaimsed, et ta õpiks uusi trikke ja käitumismustreid. Kuna tegu on targa koeraga, on teda suhteliselt lihtne õpetada ja koolitada. 

Kui rääkida veel positiivsetest külgedest siis, tegu on väga rõõmsameelse koeraga, kes õige kasvatuse juures suudab uute olukordade ja inimestega väga kiiresti kohaneda. Tema truudus on enneolematu ning ta on nõus oma peremehega koos tulema ükskõik kuhu. See on veidi irooniline, sest ta on nõus sinuga isegi vanni tulema või pesumasinat täitma. 

Sellest tulenevalt sobib see koer ideaalselt inimesele kellel on reisiv elustiil, sest ta saab oma väikese sõbra igale poole kaasa võtta ning koer tuleb suurima rõõmuga. Tegelikult on Austraalia lambakoeral veel üks naljakas omadus. Nimelt talle meeldib asetseda kõrgel olgu selleks suurem kivi, känd või toas näiteks diivan. Talle meeldib sinna otsa ronida ning sealt ümbruskonda jälgida. 

austraalia lambakoer mängimas

Kasvatamine ja treenimine

Nagu eelnevalt mainisime, siis on tegu väga tarkade ja intelligentsete koertega, kes suudavad kiiresti õppida ning on võimelised uute olukordadega väga hästi kohanema. Lisaks on nad väga mängulised ning nendega lihtsalt tuleb tegeleda. Kui jätta koer unarusse, hakkab ta ise endale tegevust otsima ja see ei lõppe alati peremehe jaoks positiivses võtmes. 

Selleks, et ei juhtuks kodus näiteks mööbli või muude asjade ümberkujundamist, nii kuidas koer soovib, tuleks neile pöörata tähelepanu ning palju liikuda. Kui minna koeraga  koolitustele, tuleks jälgida seda, et Aussie liiga domineerivaks ei muutuks. Seda tema karjatamise instinkti pärast.

Lisaks tuleks tähelepanu pöörata tema kaitse instinktidele, sest need tema süütu välimuse taga on väga hästi välja arenenud. Tegu on tegelikult koeraga, kes on oma omaniku kaitseks nõus tegema kõike, isegi kui selleks tuleks anda enda elu. 

Füüsiline ja vaimne treening on tema arengus väga olulised

Kuna koerale meeldib liikuda ja läbi selle on tema areng kiire, tuleb tal lasta ennast füüsiliselt väsitada. Samuti tuleb teha tööd tema vaimse poolega, kui need kaks asja kokku panna, on koer kõige õnnelikum. Talle meeldib väga uusi trikke õppida ning isegi meeldivad on erinevad agility treeningud. 

Isegi on võimalik koerale õpetada tulede kustu ja põlema panemist. Samamoodi võib õpetada talle ka näiteks käterätiku toomist, parasjagu kui tuled pesemast. Ta on huvitav koeratõug, sest ta laseb ennast tegelikult ise juhtida seni kuni talle endale tundub asi selge olevat.

austraalia lambakoer

Tervis

Tervise poolelt on austraalia lambakoeral vägagi positiivsed ja head lood. Tegu on väga terve koeratõuga ning üldiselt pole muretsemiseks väga põhjust. Sellegipoolest tuleb arvestada, et ka nemad pole teflonist ning ikka võib esineda pärilikke haigus. Enamasti esineb neil erinevaid allergiaida ning samuti võib ette tulla silmahaiguseid. Veel võib tekkida neil düsplaasiat või hoopis epilepsiat. 

Eluiga on neil pigem keskmine ning jääb sinna 9 ja 13 aasta vahele. Sellegipoolest elavad paljud koerad mitu aastat rohkem. Läbi düsplaasia, mis esineb enamasti puusaliigestes, võib tekkida vanematel koertel liikumis probleeme. 

Erinevaid haigusi ja pärilikkust saab tegelt enne aretamist ka kontrollida. Sellepärast ongi oluline vaadata ja kontrollida nende liigeseid, kui ka silmi. Nägemise poolelt on peamised probleemid vanemate koerte osas pimedaks jäämine ja nägemise suur halvenemine. 

Hooldamine

Austraalia lambakoer on oma karvkatte poolest pigem keskmise pikkusega ning ühtlasi on nende aluskarv väga ilmastikukindel. Kui võrrelda nüüd isaseid ja emaseid koeri, siis isastel võib esineda seda, et karvkate on natuke tihedam kui emastel. Üldiselt tuleks tema karvastiku eest hoolitseda kammimisega ning seda tuleks teha keskmiselt vähemalt kaks või kolm korda nädalas. 

Lisaks tuleks teada seda, et karvavahetuse ajal tuleb kammimisele rohkem rõhku panna ning siis tuleb teda tihedamalt kammida. 

Toitumine

Jälgima peak seda, et Austraalia lambakoer saaks väga kvaliteetset ning samas mitmekülgset toitu. Toitumine on tähtis ning õige toitainete vahekord, kui ka kogus on väga oluline. Väga olulisel kohal on värske, puhta ja kvaliteetse vee pidev kättesaadavus. 

Toitumist saab jälgid ka koera keha seisundi järgi ning sealt näeb kohe ära, kas koer hakkab muutuma ülekaaluliseks või mitte. Eriti oluline on toitumine kasvueas, sest siis kulutab ta pidevalt palju energiat. Päevaseid toidukordi peab Austraalia lambakoerad olema vähemalt kaks ning nende serveerimiselt tuleks viia ennast sobiva menüüga täpselt kurssi. 

Aktiivsus ja liikumine

Ütleme nii, et temaga tuleb tegeleda ning ideaalis vähemalt kaks tundi päevas ning seda peaks enne koera ostmist kindlasti arvesse võtma. Nad on väga sportlikud ning sellest tulenevalt suudavad hästi esineda erinevatel koerte spordivõistlustel. See on oluline neile just sellepärast, et nad saaksid kasutada ja kulutada oma energiat nii vaimselt, kui ka füüsiliselt. 

austraalia lambakoer

Millisesse perre austraalia lambakoer sobib?

Ta on küll väga hea pere koer kuid sellegi poolest tuleks teda natukene õpetada. Oluline on just õpetada talle väikeste lastega käitumist ning nendega õigesti suhtlemist. Sellest tulenevalt peaks nad üksteist austama ning soovitatav on koera väikeste lastega mitte üksi jätta. 

Muidu on nad väga lojaalsed nind ideaalsed perekoerad. Neile on iseloomulikud kiirepööruga mängud. Kui lapsed pole enam täitsa pisikesed sobivad nad ilusti üksteisega mängima ja aega veetma. Kui küsida mis hinnaklassi koer jääb siis see võib täielikult varieeruda. 

Hind sõltub tavaliselt ka koera mustrist ning haruldasemad Austraalia lambakoerad on pigem kallimad. Hinna vahemik jääb enamasti 700 – 1300 euroni, sõltuvalt aretajast ja müüjast.

Ettevõtted | Muu


Related Posts