Kodus treenimiseks on nüüdseks välja mõeldud nii palju erinevaid võimalusi, et nende seas järje pidamine pole enam ei mõistlik ega võimalik. Kõikide võimalike variantide seast on paljud tooted loodud vaid selleks, et tarbijatele ostuhetkel muljet avaldada ja nagu hiljem selgub, on tegu on üsna kasutute asjadega.
Jooksulint on üks nendest vahenditest, mis pika aja vältel ennast tõestanud on ja mille ostmist peetakse võimalusel mõistlikuks. Aga kuidas, miks ning milline jooksulint koju valida?
Miks osta jooksulint koju?
Paljudele inimestele on jooksulint kodus tõeliselt heaks võimaluseks, sest lahendub korraga probleem ajakuluga ning sportimine muutub mugavamaks. Sprintimiseks, jooksmiseks, sörkimiseks ja jalutamiseks ei ole palju mõnusamaid võimalusi, võttes arvesse ka Eesti kliima ning tüüpilised sügis- ja talveilmad. Kellele meist ei meeldiks vaadata treenimise ajal oma lemmikseriaali, lugeda meile või isegi raamatut?
Millist jooksulinti valida?
Jooksulindi ostmisel on mõned lihtsalt näpunäited, mida järgides on võimalik leida endale parim jooksutrenažöör. Kuidas valida jooksulint koju? Kõige olulisem on võtta arvesse, et mida suurem ja raskem on jooksulint, seda mugavam, mõnusam ja naturaalsem on sellel joosta.
Valides jooksulinti tuleks jälgida trenažööri kaalu ja see peaks olema kindlasti raskem, kui kõige suurema kaaluga kasutaja. Kergema seadme kasutamisel hakkab see jooksmise ajal jalge alla vetruma, mis soodustab vale jooksutehnika tekkimist ning vigastuste teket.
Jooksulindi tüübid
Jooksulindi valimine selle mudeli järgi võib osutuda keerulisemaks kui esmapilgul tundub. Võttes arvesse ka muu peale seadme kaalu, suuruse ja hinna, muutub valik raskemaks ning nõuab natuke süvenemist.
1) Manuaalne
Manuaalse jooksulindi puhul paneb seadme ringi käima inimene ise lindil liikumisega. Jooksmise ja jalutamise puhul kulub manuaalsel seadmel palju rohkem energiat, liikumiseks on vaja teha rohkem tööd, kui elektrilise jooksulindi peal. See tähendab, et aeglase tempo puhul on võimalik treenida suuremate pulsisageduste juures. Sportlased eelistavad seetõttu just manuaalseid linte.
Miinusteks võib lugeda nii amatöör- kui profisportlaste jaoks manuaalse jooksulindi juures selle, et põlveliigesed saavad palju suurema koormuse ning tekib soodumus vigastuste tekkeks. Jooksjad leiavad enamasti, et lame manuaalne jooksulint ei ole sobiv ning eelistavad kurviga seadet.
2) Elektriline
Elektriline jooksulint erineb manuaalsetest variantidest sellega, et lindi enda paneb tööle elektrimootor. Seetõttu on ka jooksmine sellel lihtsam, kui manuaalsel jooksulindil. Teades, et jooksulint on võimalik alati ühendada stepslisse, siis võib just see olla parim jooksulint koju. See variant sobib kindlasti paremini amatööridele ja algajatele, sest võimaldab treenimist lihtsamatel koormustel. Samuti sobib ta treenimiseks, kui plaanitakse joosta pikemaid distantse madala pulsisagedusega.
3) Hübriid
Hübriidjooksulint on eelmisest kahest üsna erinev nii oma võimaluste kui programmide poolest. Selles seadmes on kombineeritud nii jooksulindi, rattatrenažööri kui elliptilise trenažööri omadused ja see võimaldab treenida erinevaid lihasgruppe. Selline variant võiks olla huvipakkuv just neile, kes kipuvad ühest harjutusest kiirelt tüdinema ning sooviksid vahelduseks teisi asju proovida.
Jooksulindi treeningprogrammid ja lisafunktsioonid
Jooksulintidel on olenevalt selle hinnast ja kvaliteedist lisafunktsioonid, mis teevad kasutamise palju mugavamaks ja põnevaks. Parim jooksulint peaks endas sisaldama võimalusi valida kiirust, tõusunurka ning ka simuleerida erinevaid maastikuid. Kiiruse valimine aitab treenida soovitud pulsivahemikus, tõusunurga muutmine toob jällegi kasutusse erinevaid lihaseid.
Tänapäeval on peale erinevate treeningprogrammide trenažööridele tihti lisatud ka ekraan. See tagab võimaluse jälgida jooksmise ajal näiteks TV-programme, Youtube videoid või Netflixi. Nii mõnegi ülieduka inimese hommikune rutiin kätkeb endas kerget sörki jooksulindil, lugedes samal ajal meile ja uudiseid. Kui jooksulint koju on juba valitud ilma ekraanita, võib olla ka võimalus see sinna hiljem ise lisada.
Jooksulindi hind
Jooksulindi koju ostmisel on kõige olulisem lähtuda kasutaja vajadustest. Hinnavahemikust sõltub see, kui palju erinevaid kasutusvõimalusi jooksulindiga kaasneb.
1) Odavamad mudelid
Odavamate variantidega kaasnevad lihtsad võimalused, jooksukiirus on tihti piiratud umbes kümne kilomeetrini tunnis. Tõusunurga seadmise valik ja ekraan võivad neil puududa ning hind jääb umbes 500 kuni 1000 euro juurde. Nendel seadmetel puudub pea alati ka kokkupandav režiim.
2) Keskmine hinnaklass
Keskmises hinnavahemikus jooksulindi soetamise puhul võib juba arvestada veidi uhkemate ja mugavamate süsteemide, parema kasutajasõbralikkuse ja suurema kiirusega. Osade mudelitega kaasneb hea võimalus valida erinevate maastike vahel, mida tasub arvesse võtta, valides, milline jooksulint osta. Teiseks oluliseks lisaks on paljude keskmises hinnaklassis seadmetega kaasa tulev pulsiluger, mis aitab treenimise intensiivsust ja pikkust sobitada. Keskmisesse hinnaklassi loetakse jooksulindid, mis maksavad 1000 kuni 2500 eurot.
3) Kallis hinnaklass
Kallist jooksulinti koju valides võib kindel olla, et treenimine on mõnus ja nauditav. Head ja väga head jooksulindid algavad umbes 2500 eurost. Neid on võimalik teistest eraldada palju võimsamate elektrimootorite, pikkade lintide ja suurepärase materjali poolest. Jooksmise sellistel trenažööridel teeb eriti mõnusaks nende võime neelata endasse kõik põrutused nii, et põlved ja muud liigesed ei saa ebavajalikku koormust.
Selliste jooksulintidega tuleb kaasa palju erinevaid lisasid ja mugavusi, mis teevad treenimise põnevaks, vahelduvaks ja mitmekülgseks. Väga head pulsikellad, mis näitavad igal hetkel täpselt südame löögisagedust, ekraanidel jooksvad erinevad programmid ja vahelduvad maastikurežiimid. Tihti kaasneb võimalus jälgida jooksmise ajal ka seriaale ja filme netflixist, youtubest või surfata sotsiaalmeedias.
Jooksulindi kasutamine
Enne kui jooksulint koju valida, tasub uurida ka treenimisel kasutatavaid nippe ja nõuandeid. Enda jooksulinti tuleks enne kasutamist tundma õppida. Ekraani kasutajaliideses võib olla palju võimalikke seadistusi, mille muutmisel saab treenimise kohandada enda jaoks sobivamaks. Kerge tõusu simuleerimine jooksulindil aitab kaasata erinevaid lihaseid. Muusika kuulamine muudab jooksmise palju põnevamaks ning aitab ka hoida samme ühtlasena.
Kokkuvõte
Olles võtnud endale mõttesse osta jooksulint koju, tasub neid artiklis mainitud nõuandeid jälgida, nii võib olla kindel, et valituks osutub korralik ja vajadustele vastav seade. Põhirõhk tuleb valimisel seada siiski jooksulindi suurusele ja kaalule, mis halva valiku puhul treenimise täielikult rikuvad. Kui jooksulint koju on juba valitud, siis olgu treenimine edukas, saagu eesmärgid täidetud ning mis peamine, ärge unustage jooksmist nautida!