Tulpide istutamine- kuidas istutada tulpe õigesti?
Tulpide istutamine

Tulpide istutamine- kuidas istutada tulpe õigesti?

Olgu kõigepealt kohe  etteruttavalt öeldud, et kõige parem ja õigem aeg tulpide istutamiseks on sügis. Tublisibulad alustavad juurdumist madalamal temperatuuril ja alles siis, kui temperatuuri näidik on 9º C juures.  Seetõttu on tulpide istutamiseks kõige soodsamad tingimused just sügisel, alates septembri keskpaigast kuni oktoobri keskpaigani.

Kui olete aga tulpide istutamisega jäänud hiljapeale, siis on võimalik istutustööd ette võtta ka oktoobri lõpus või novembri alguses, kuid sel juhul tuleb istutatud tulbisibulad katta lehtede või turbaga. Kui ilmastikuolud on ka hilissügisel soodsad ja sügis on olnud pikk ja soe, saab tulpe istutada isegi detsembris. Seda loomulikult juhul kui maa on veel sula. Istutatud sibulad tuleb kindlasti katta turbaga.

Seega on tegelikult aeg, millal istutada tulpe suhteliselt pikk, ent kõige otstarbekam on tulpide istutamine ette võtta siiski ettenähtud ajal. Vaid nii võite olla kindel  olla selles, et sibulast ka kevadel ilusad lilled valmivad.

Kuhu istutada tulbid, et lilled end ka õnnelikult tunneksid?

Tulpide istutamine 1

Tulbid armastavad päikselist kasvukohta, kuid saavad kenasti hakkama ka poolvarjus. Lilled taluvad nõrgalt happelist kuni neutraalset mulda, mille pH on vahemikus 6,0- 8,0. Samuti peavad mullal olema head füüsikalised omadused, et lillesibulatel ei tekiks niiskuse- ja õhupuudust.

Ideaalis võiks kogu tulpide istutusala rajamine toimuda kohas, mis on tasane või kerge kallakuga lõuna poole, et vesi ei saaks koguneda ja et muld kiiremini soojeneks. Oluline on ka looduslik tuulekaitse ja lume kogumise võimalus.  Tulpe ei tasu istutada madalamatesse lohkudesse, sest väga niiskes pinnases vettivad sibulad ära. Paar nädalat enne  tulpide istutamist, lisage mulda sügisväetist või komposti. Kevadel võib tulbipeenrale kohe peale lume ära sulamist puistata lämmastikväetist.

Tulpide istutamise tihedus ja sügavus

Tulpide istutamise tihedus sõltub sibula suurusest. Tulbipeenras peaks sibulate vahekaugus üksteisest olema 15–20 x 15–20 cm. Tulpe istutatakse sarnaselt nagu kõiki teisi sibulalillesid. Nimelt pannakse sibul maha sedasi, et see oleks kolm korda sügavamal, kui on sibula enda  suurus. Näiteks 3 cm tulbisibul istutatakse 9 cm sügavusele mulda.

Tulpide istutamine potti või rõdukasti

Kes ei soovi aga tulbipeenraid, siis on tulpide istutamine võimalik ka potti või rõdukasti.  Selleks, et tulpide istutamine ja kasvatamine potis oleks võimalikult lihtne, tuleb lillesibulad juba talve lõpul mulda pista. Tulbid istutage sarnaselt nagu peenrassegi-  pange tulbisibul kolm korda sügavamale, kui on sibula  enda suurus.

Mullaks kasutage spetsiaalseid substraate, mida leiate lillepoodidest.  Kohe , kui kevad näitab enda esimesi märke ja õues on ilmad juba soojemad, tõstke potid päevaks õue päikese kätte. Nii saavad lilled päikest nautida ning teie rõõmuks ilusaid õisi kasvatada.

Õitsemisjärgne aeg on õige aeg sibulate ülesvõtmiseks

Tulpide istutamine 3

Sama oluline nagu on tulpide istutamine ettenähtud ajal on tähtis sibulad ka õigel ajal üles võtta. Koduaias seda siiski väga tihti ei tavaliselt ei tehta. Ilmselt on tegemist liialt ajakuluka protsessiga. Kuigi tasub teada, et kui te tulpide sibulaid üles ei võeta, siis võivad nende õied ja õievarred lühikeseks jääda.

Kõige parem aeg tulbisibulate ülesvõtmiseks on ajal, kui taim on kasvamise lõpetanud. Kuidas sellest aga aru saada? Vaadake lille lähemalt ja kui märkate, et taime ülemine leht on muutunud kollaseks ja on kuivanud, ent alumine leht aga on veel roheline ja tulbisibula välimised soomused on muutunud kollakaspruuniks, on aeg sibulad üles võtta. Sõltuvalt tulbi sordist on  selleks paras aeg alates juuli algusest kuni kuu lõpuni.

Kuidas ja kus hoiustada tulbisibulaid ?

Kui sibulad on ülesvõetud, jätke need vähemalt 5 päevaks tuulduma, sest selle aja jooksul eralduvad asendussibulast tütarsibulad.  Vaadake kõik lillesibulad kriitilise pilguga üle. Eemaldage vigastatud, kahjuritega ning haiged sibulad ja pange need sortide järgi võrkpõhjaga kastidesse. Kui teil kodus spetsiaalseid kastikesi  ei ole, siis võite sibulad panna ka ajalehe peale kuivama. Seejärel viige sorteeritud sibulad 25- 30 päevaks kuivama ruumi, kus on kuni  20- 22°C sooja.  Pärast seda perioodi, asetage aga sibulad oma aega ootama jahedamasse kohta, ruumi kus termomeeter ei küündi üle 9°C.

Tulbipeenar pärast lillede õitsemist

Tulpide istutamine on suur töö, ent lillede õitsemise aeg on suhteliselt lühike ja pärast seda peenrad tühjaks. Kuidas aga kujundada peenar niimoodi, et nii ka pärast sibulalillede hooaega oleks see silmale ilus vaadata?

Mõistlik on tulbipeenrasse ruumi teha ka teistele suve ja püsililledele. Väga edukalt saab samas peenras kasvatada nii roose, saialilli kui ka kurereha. Head partnerid tulbipeenras on veel erinevad hostad, päevaliiliad, astilbed ja helmikpöörised. Lihtsalt valige taimed, mis armastavad samasugust mulda ja kasvukeskkonda.

Ainsad püsililled, kellel sibulalillede peenrasse asja ei tohiks olla on erinevad aediiriste sordid. Nimelt nende mullapinna lähedal olevad risoomid vajavad õhku ja päikest ning vaikselt hääbuma ja kõdunema hakkavad sibulalillede lehed hakkavad iiriste risoome varjama.

Kevadised aiatööd tulbipeenra jaoks

Tulpide istutamine 2

Olgugi, et praegu hullutavad erinevad poed meid ilusate tulbipiltide ja sibulatega, siis  tulpide    istutamine kevadel pole siiski kõige parem mõte. See aga ei tähenda seda, et te ei võiks erinevaid sibulaid juba varakult ette ära osta. Kel näpud ikka sügelevad, siis kevadel võiks ära teha vajalikud aia- ja haljastustööd ja rajada üks korralik peenar, et sügisel tulpide istutamine võimalikult lihtsalt kulgeks. Siis on taimel õiged tingimused selleks, et ta saaks teid juba järgmisel kevadel oma ilusate õitega rõõmustada.

Et peenar niikaua õnnetult tühjana ei seisaks, valige juba aegsasti sinna valmis toredad suvised õitsejad ning erinevad püsikud. Tark aiahuviline piilub ringi ka Pinterestis, et ammutada parimaid ideid peenra kujundamiseks.See on koht kus jagub tuhandeid vahvaid ideid nii tulpide istutamiseks kui ka kasvatamiseks. Soovime teile palju jõudu tulpide istutamiseks  ja rohket kevadist õiteilu!

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts