Tomatite istutamine  ja parim aeg seemnete külvamiseks
Tomatite-istutamine

Tomatite istutamine  ja parim aeg seemnete külvamiseks

Paljud rohenäpud ootavad pikisilmi aega, et saaks oma sõrmed jälle mulda pista ning teha algust seemnete külvamisega. Kui paprikad ja tšillid vajavad varajast külvi ning taimed on küllaltki aeglase kasvuga, siis tomatiseemned seevastu idanevad kiiresti. Parim aeg tomatite seemnest külvamiseks on märtsi lõpp ja aprilli algus. Seemned on hea külvata näiteks turba– või samblatabletti, potti, külvikassetti, külvikasti või hoopis minikasvuhoonesse. Külvamiseks kasutage värsket külvimulda või ettekasvatussegu.

Kõige parem temperatuur seemnete idanemiseks on 18- 20 kraadi. Arvestage, et  tomatitaimed tärkavad umbes nädalaga.  Juba ülestõusnud taimed tuleb hiljem pikeerida. Pikeerimise ajal ja ka pärast seda soovitatakse hoida taimi temperatuuril 17-19 kraadi (aknalaud on selleks enamasti üsna sobiv paik).  

Kui külvate seemned aga varem, siis võivad taimed välja venida enne kui on õige aeg nende kasvuhoonesse istutamiseks. Juhul kui teil on olemas küttega kasvuhoone, võite seemned külvata ka juba veebruari lõpus, sest saate taimed istutada kasvuhoonesse oluliselt varem kui tavaliselt.

Tomatite istutamine kasvuhoonesse

Tomatite istutamine 1

Kui taimed on piisavalt suureks ja tugevaks kasvanud, tekib peagi küsimus, et kuidas edasi? Millal istutada tomateid kasvuhoonesse ja mis kõige olulisem-  kuidas istutada tomateid nii, et need ka võimalikult palju saaki annaksid?

Parim aeg tomatite istutamiseks

Parim tomatite istutamise aeg kasvuhoonesse on mai teine pool, ehk aeg kui öökülmade oht on juba möödas. Avamaale, rõdupottidesse ja terrassile on mõistlik tomatid istutada alles juunikuus.  

Tomatid istutage üksteisest õigele kaugusele

Tomatite istutamiseks kaevake labidaga korralik auk, sest taimed tuleb istutada 5 cm võrra sügavamale, kui nad eelnevalt kasvupotis olid. Tomatite istutamiseks sobib nõrgalt happeline muld, mille pH tase on 5,6- 6,5. Kuna tomatid on väga valgusnõudlikud taimed, ei tohiks tomateid istutada liiga tihedalt. Täiesti paras ja piisav tomatite istutamise vahe on  40 cm.

Kui arvate siiski, et soovite tomatid istutada üksteisele lähemale, et kasvuhoonesse mahuks võimalikult palju taimi ja sellevõrra saate ka rohkem saaki,  peame teile pettumuse valmistama. Taimed mis on liiga tihedalt istutatud hakkavad üksteist varjama, tomatid valmivad hiljem ja ka saak on oluliselt väiksem.

Kui tomatite istutamise jaoks  on auk valmis kaevatud, lisage augu põhja vett ja kompostimulda või kõdusõnnikut. Veel on üks hea vanaemade nipp on kasutada räimesid. Nimelt pannakse iga taime jaoks kaevatud augu põhja üks räim, mis aitab taimel kasvamiseks saada vajaminevaid toitaineid ning tõstab tomatitaimede saagikust. Kui taimed on istutatud siis kastke muld veel korralikult läbi.

Tomatite külgvõsude ja lehtede eemaldamine

Tomatite istutamine 3

Kui tomatite istutustööd on tehtud  ning taimed kasvavad jõudsalt on oluline kõrgekasvuliste taimede külgvõsude ja üleliigsete lehtede eemaldamine. Seda tuleb teha vähemalt kord nädalas. Kõrgekasvulised tomatitaimed tuleks ideaalis kujundada üheharuliseks,  madalatel sortidel piisab vaid mõne alumise külgvõsu eemaldamisest.

Tomati lehti tuleb eemaldada siis, kui esimene tomatikobar on valminud ning ühe korraga tohib taimelt napsata maksimaalselt kolm lehte.  Lehtede eemaldamine on oluline sellepärast, et õhk saaks taimede vahel liikuda, mis omakorda vähendab seenhaigustega nakatumise riski. Ka tomatitaimede latvu kärbidakse 1,5- 2 kuud enne saagiperioodi lõppu.

Õige temperatuur tagab hea saagi

Kuna heaks viljumiseks vajab taim temperatuuri 22-25⁰C, siis on väga oluline hoida kasvumaja temperatuur just selles vahemikus. Kindlasti tuleb väga kuumadel päevadel kasvuhoone uksed ja aknad lahti hoida, et temperatuur väga kõrgeks ei tõuseks. Tomatitele sobib kõige paremini kuiv õhk ning seetõttu peaks taimi kastma harva, kuid see-eest korralikult. Väga kuumadel suvepäevadel võib kastmine osutuda vajalikuks iga päev.

Veel tomatite istutamise nippe- tomatite istutamine külili

Tomatite istutamine 2

Kindlasti olete kuulnud, et tomatite istutamine külili on üks variantidest, kuidas taimi kasvatada. Peamiselt istutatakse külili just liiga vara külvatud ja väljaveninud tomatitaimed. Tegelikult saab aga kõik tomateid istutada külili nii, et vaid pisike ladvajupp jääb mullapinnale paistma. Kuigi paljud inimesed pelgavad niimoodi tomatite kasvatamist, sest mõte sellest, et terve taim mulla alla peitu jääb tundub kuidagi võõras.

Paljud tomatikasvatajad aga teavad rääkida, et külili istutatud tomatitaim kasvab hoopis tugevamaks ja võimsamaks,  sest ka sellele osale taimest, mis on mulla all peidus, tekivad külge juured. Seetõttu on taimel võimalus väga suureks areneda. Kel julgust on , tasub igal juhul proovida ja katsetada!

Tomatitaimed kasvukotis- kas laisa aedniku võimalus särada?

Teine võimalus kuhu tomatid istutada on spetsiaalsed istutus- ehk kasvukotid. Need kotid ongi mõeldud erinevate köögiviljade kasvatamiseks nagu kurgid, tomatid jne. Kotid on täidetud aluspinnamulla ja spetsiaalse väetisega millest jagub kurgi- ja tomatitaimedele terveks kasvuperioodiks. 

Üldjuhul on tegemist tugevast kilest kotiga, kuhu on võimalik istutada kas siis kolm kurgi- või tomatitaime. Taimede istutamise jaoks lõigake märgitud kohale auk sisse ning asetage taimed ettenähtud kohale. Kastke taime hoolikalt. Koti külgedele või põhja alla peab tegema ka mõned augud, et üleliigne kastmisvesi saaks välja voolata.

Üldiselt on kotis väga mugav taimi kasvatada, sest ära jääb eraldi väetamine. Samuti hoiab kilekott rohkem niiskust ning taime ei pea nii tihti kastma. Kolmas hea kasvukottide omadus on see, et kui ostate igal aastal uued kasvukotid, ei pea te muretsema sellepärast, et igasugused kahjurid ja pahalased teie kasvuhoonesse pesa teevad. Pärast hooaja lõppu saate mugavalt kasutatud kotid kasvumajast välja tõsta ja kasvukoti sisu sobib suurepäraselt maaparandusaineks aiamaale, lillepeenardesse või põõsaste alla.

Praegu on just õige aeg, et esimesed tomatiseemned mulda pista ning vaikselt mõtlema hakata, mis haljastustööd õues veel tegemist vajavad. Kevad on hea aeg, et võtta ette istutusala rajamine tomatitele ja teistele köögiviljadele ning miks mitte proovida kasvatada kirsstomateid näiteks avamaal? Müügil on väga palju erinevaid tomatisorte, mis ootavad vaid  katsetamist ja avastamist.

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts