Triikraua puhastamine - lihtne tegevus, mis päästab riided
Triikraua-puhastamine

Triikraua puhastamine – lihtne tegevus, mis päästab lemmikriided

Triikraud on oma kasutuselevõtu algusest muutunud niivõrd populaarseks tarbeesemeks, et tänapäeval ei leidu palju kodusid, kust see puuduks. Kõik perenaised teavad, et pesust tulnud ja kuivanud riiete kiire sirgendamine triikraua abil muudab nende välimuse korrektsemaks. Hooldamata triikraud võib aga soovitud tulemuse asemel määrida riided jäädavate plekkidega ning selle vältimiseks tasub triikrauda aeg ajalt puhastada. 

Miks on triikraua regulaarne puhastamine ja hooldamine tähtis

Triikrauad, nagu ka kõik muud kasutuses olevad esemed, kuluvad ja määrduvad oma töö ja tegevuse käigus. Kuna tegemist on esemega, mille enda ülesanne on hooldada riideid, on selle korrashoid eriti oluline. Keegi meist ei tahaks peale triikimist avastada oma lemmiksärgilt pruune kõrbemislaike, mis ka pesu käigus enam maha ei tule. Just selle vastu aitab triikraua puhastamine.

Peale määrdumise võivad triikraua sees samuti tekkida mõned tüüpilisemad probleemid ja vead. Triikrauas kasutatava vee mineraalisisaldus mängib olulist rolli selle seadme elueas ja töökindluses, sest pikapeale võib see sisemised torud ja kanalid mineraalidega ummistada. 

Kui tihti tuleks puhastada triikrauda

Kui tihedalt tuleks triikrauda puhastada

Triikraua puhastamine võiks ideaalis olla regulaarne tegevus, mida teha iga mõne kuu tagant. Muidugi oleneb kõik sellest, kui tihti seda kasutada ja millist vett seal sees kasutatakse, kuid tüüpiliselt jõuab triikraud selle ajaga kas määrduda või juba veidike ummistuda. 

Ummistumine tekib paikades, kus vees on suur mineraalisisaldus ning selle mõõtmiseks tasub võtta ühendust torumeeste või sarnast teenust osutavate firmadega. Oma vee koostisosi on oluline teada, sest sellest oleneb ka torutööde sagedus ning meie endi tervis. 

Millega puhastada triikrauda

Triikraua põhja puhastamine ei ole eriti keeruline protsess ning see on igatahes võimalik läbi viia kasutades koduseid vahendeid. Kõrbenud kohtade eemaldamine toimub vee baasil tehtud seguga, mida on võimalik valmistada soodaga ja äädikaga. Lihtsama lahuse saab, kasutades hambapastat ja soola. Keemilistest vahenditest sobivad tavalised pesuvahendid, eelistatult rasva eemaldamiseks tehtud nõudepesuvahend. 

Kõrbenud triikraua puhastamiseks ei ole vaja kasutada mürgiseid aineid, mis võiksid kätega kokkupuutumisel või sissehingamisel kahjustada tervist. Sellised ained võiks jätta puhastamisel viimaseks abinõuks, üldiselt see vajadus puudub. 

Kuidas puhastada triikrauda

Kuidas triikrauda puhastada

1) Valmista eemaldusvahend

Eemaldamiseks on võimalik kasutada eelmainitud vahendeid hambapastat, äädikat, söögisoodat ja soola. Need ained tuleks segada veega umbes pooleks, et tekiks pastataoline mass. Veega saab seda segu teha kasutades neid aineid eraldi või koos, seda saab proovida tunde järgi omal käel. 

2) Soojenda triikraud

Talla puhastamine on palju lihtsam, kui seda eelnevalt soojendada. Soojendamine tagab külge kõrbenud aine parema lahustuvuse, mis kiirendab puhastamisprotsessi. Tee kindlaks, et triikraud ei ole liiga kuum ja puhastamise käigus edasi ei kuumeneks, sest põletusega seotud õnnetused on sel moel kerged tekkima.  

3) Eemalda käsitsi

Puhastamiseks oleks vaja kanda loodud pasta triikraua põhjale ja siis seda olenevalt vahendist kas kõvemini hõõruda või lasta sel seista. Tugevama keemilise seguga eemaldub mustus tõenäoliselt kiiremini ning ei vaja lahustumiseks väga palju kaasabi. Mürkide kasutamisel tasub siiski alati lugeda juhendeid ning järgida soovitusi, sest need võivad osutuda ohtlikuks tervisele, eriti lastel. 

Puhastamiseks endaks sobiks hästi tugevamate harjastega hambahari kuid sobivad ka vanad kaltsud, nuustikud jms. Peale puhastamist mürgise ainega tasub nuustik ära visata või hoiustada kusagil ohutus kohas, eemal laste pilkude alt. Muud ained, näiteks äädikas ja söögisooda tavaliselt kedagi ei kahjusta ning need esemed võib hiljem lihtsalt pastast puhtaks pesta ja neid edasi kasutada. 

Triikraua puhastamine katlakivist

Katlakivi on triikrauale ja muudele torudest tulevat kraanivett kasutavatele seadmetele tõeline nuhtlus ning katlakivi eemaldamine levinud tegevus. Selle eemaldamiseks on spetsiaalsed vahendid, kuid kodustest vahenditest sobivad äädikas ja sidrunhape. Triikraua sisemuse võib nende ainetega vee asemel või veeseguna täita ning seejärel triikrauda loksutada või püüda harjata. Triikraua puhastamine õigete vahenditega ei nõua palju vaeva ja harjamist.

Väikeste auruaukude puhastamine katlakivist võib olla natuke tüütum tegevus. Eemaldusvahendi sinnakandmine ei ole nii kerge ja meetodeid tuleb veidike vahetada. Väga väikese teraga, näiteks nõela või peenikese hambaorgiga, tasub proovida aukudes torkimist. Nii on võimalus, et saate katlakivi sealt lahti ja see kukub välja. 

Kuidas hoida triikraud puhtana?

Kuidas hoida triikraud puhtana

Triikraua puhastamine on lemmiktegevuseks vast vähestele inimestele, seega tasub järgida mõningaid nõuandeid, et seda tulevikus puhtana hoida. Lihtsad lahendused peituvad vee õiges ja targas käitlemises ning triikimisele kui tegevusele korralikult keskendumises. 

Esiteks on triikraua hooldamine üsna lihtne, kui sinna satub vähe katlakivi. Katlakivi satub sinna läbi kraanivee, mis on täis mineraale, mis omakorda ummistavad ja täidavad aegamööda seadme sisu. Selle vältimiseks saab vett enne triikrauda valamist puhastada, kasutades spetsiaalseid veefiltreid. Neid on saadaval enamikes poodides ja üsna odava hinnaga. 

Teiseks on kõrbemisplekid triikimise tulemus, kui ei jälgita triigitavat materjali ja triikraua enda kuumust. Kõiki riideesemeid ei saa koos ja valimatult triikida, osad kangad ja materjalid on kuumusele rohkem tundlikud kui teised. Riideesemete sees asuvad ka väikesed sildid, kuhu on kantud info ka pesemise ja triikimise kohta ning neil tasub silm peal hoida.

Kokkuvõte

Triikraua puhastamine ei ole väga levinud tegevus ja tihti otsustatakse selle asemel pigem osta asemele juba uus seade. See ei ole enamikel juhtudel tegelikult vajalik, sest plekid ja katlakivi saab üsna vähese vaevaga ja kiiresti eemaldada. Kodused vahendid ja internetist saadud nipid peaksid selle töö tegemisel olema piisavateks abivahenditeks. Selleks aga, et triikraua puhastamist vältida, on lihtsad ja loogilised lahendused, mis on jõukohased kõigile. 

Related Posts