Treeningkavad - infoViking
treeningkavad

Treeningkavad

Tänapäeval on erinevaid treenigvorme ja stiile mitmeid. Selleks, et treeningnädala oleksid huvitavad ning varieeruvad on vaja teada koostada plaan. Nii on suur pilt silmade ees olemas. Treeningkava koostamine avab selle võimaluse.

Treeningkavad annavad meile võimaluse kasutada treeninguks mõeldud aega võimalikult efektiivselt. Teades mida pead tegema, millal pead tegema ja kaua pead tegema on justkui hea viis leidmaks ka kõige kiiremate päevade ajal aega, et minna trenni tegema. 

Treeningkava koostamine oleneb mitmest erinevast aspektist: elustiilist, treening eelistusest, ajast ning võimalustest.

Mis asjad on treeningkavad?

treeningkavad

Treeningkava on abimees aitamaks liikuda soovitud eesmärkide poole. See annab võimaluse jälgida enda progressi ning tehes seejuures trenni kas siis üksi või kellegagi koos. Olenevalt, mis on sinu treenimispaik saab teha ka kava. Kuna igas kohas on erinevad treenimis võimalused

Kui oled peamiselt kodune või siis sulle meeldib kodus treenida, siis saab koostada koduse treeningkava.  Kui peamine treeningpaik on jõusaal, siis on koostatud jõusaali treeningkava. Lisaks on kavad erinevateks võistlusteks. See annab võimaluse maksimaliseerida treeninguid ja sellest saadavat kasu. 

Üldiselt võib öelda, et Treeningkava on mõeldud selleks, et lihtsustada ja efektiivistada treeninguid üleüldiselt – kui sul on mingi eesmärk, siis on seda lihtsam saavutada järgides kava.

Miks ja kes peaks treeningkava kasutama?

treeningkavad

Treeningkava kasutamine on mõeldud kõigile, kes teevad treeninguid. Muidugi ei pea olema harrastajal peensusteni lihvitud kava. Juba see, et tead mis päeval mida teed ja kui palju on juba hea. 

1) Valmistudes kindlaks võistluseks 

erinevad võistlused nõuavad meilt erinevat sisendit. Inimene, kes valmistub rinnaltsurumise võistluseks ei saa kasutada samas treeningkava, kes valmistub maratoniks. Mõlemad on eri liiki ja eri laadi. Selleks, et tulemus oleks soovitud, siis on vaja paika panna vastav kava, mis aitab treenida vajalikus mahus. Ilma treeningkavata on raske pidada järge eriti kui oled võistlev persoon. Seda peaksid tegema ka harrastajad. 

2) Vältimaks ületreenimist 

Üks suur oht treeningutega alustades (ning tegelikult ka edasijõudnutel) on ületreenimine. Treeninguid tehes me lõhume enda lihaseid ning puhkus on see koht, kus meie lihased kasvavad. Ning selleks omakorda läheb  vaja õiget ehitusmaterjali, mille saab paika tänu toitumiskavale.

Treenida tuleb nii, et alati on ka puhkepäevad ja tuleb jälgida, et üks lihasgrupp ei saaks liialt suurt koormust. Vigastused on sellisel juhul väga kerged tulema. Kui tead täpselt, mis päeval pead puhkama, siis ei teki ka tahtmist ega ka vajadust trenni teha. 

3) Kindel eesmärk 

Olulisemalt lihtsam on saavutada eesmärke, kui on plaan. Soovid võtta kaalust alla, alustada rasvapõletus programmiga, võtta kaalust juurde või lihtsalt tunda ennast paremini ja tervislikumalt? Palju lihtsam on eesmärki saavutada kui sul on selleks olemas plaan. Kui tead, et tahad võtta poole aastaga 10 kg alla, siis tead on sul täpselt kirjutatud, mis on nädalane eesmärk ja mis on selleks vaja teha. Lisaks koostad sellega koos ka toitumiskava, mis käib käsikäes treeningutega.

4) Kiire ajagraafik

Kuna tänapäeva elutempo võib olla selline, kus vaba aega on väga vähe, siis peab olema ajaefektiivne. Üks põhjus miks üldse endale treeningakava teha on just see. Kui tead kaua sul läheb, mis on harjutused, kui pikad on pausid, siis on seda olulisemalt lihtsam enda päeva planeerida. Ja isegi kui treening peaks vahele jääma, siis saad teha seda kasvõi mingi teinepäev järgi või jätkata tavapärase kavaga. 

5) Spetsiiifiline treening

Treeningvorme on erinevaid. Osadele inimestele meeldib kogu keha treening, osadele meeldib jaotada lihased päevade kaupa ning osadele meeldib kombineerida nii üht kui teist. Kavaga saab jaotada nädalapäevad ära ning nii ei teki ohtu üle treenimiseks ega ka ala treenimiseks.

Milleks kasutada treeningkava?

treeningkavad

Treeningkava saab kasutada mitmeks erinevaks eesmärgi saavutamiseks. See ei pea olema tingitud ainult treenimisest vaid seda võib mida osa elustiiliks. Mis kõige olulisem, siis ei pea harrastaja kava olema selline nagu tippsportlasel. Eesmärk ei ole päev läbi trenni teha vaid lisada kindel aktiivsuse tase enda igapäevaellu.

  1. Hoiad aega kokku – aeg on väärtuslik ning miks mitte kasutada seda võimalikult kvaliteetselt ja efektiivselt. Kui sa jälgid kava, siis ei pea kulutama lisaaega sellele, et mõelda ja otsida mis järgmiseks teha. 
  2. Teadlikkuse tõstmine – noortele või algajatele, kes ei ole erinevate treeningstiiliidega kokku puutunud, siis annab treeningkava ette harjutused mida sooritama peab. Isegi kui sul ei ole personaaltreenerit, siis saab kõike väga lihtsalt internetist järele vaadata. 
  3. Põhjus treenimiseks – üsna tihti võib juhtuda, et päev osutub raskeks ning peale sellist päeva leida endast jõudu treenimiseks on justkui mõeldamatu. Kuidas teha treeningut kui motivatsiooni pole? Üks asi on kindel. Kui oled endale teinud plaani, siis on oluliselt lihtsam seda teha.
  4. Võimalus teha üksinda trenni – kava loob sulle treeningprogrammi, mis on mõeldud personaalselt sulle. See on kokku pandud sinu eesmärkidele ja elustiilile tuginedes. Seega saad seda vägagi edukalt üksinda teha. 
  5. Reisides – reisides on vaja paindlikkust. Kui tahad ka reisil olles treeninguid teha, siis on hea koostada endale just selle jaoks mõeldud kava. See ei pea olema keerukas ja raske aga samas piisavalt väljakutsuv, et saaksid vajaliku intensiivsuse kätte. 

Mis asjad on personaalsed treeningkavad?

Iga inimene on erinev. Seda nii kehatüübilt kui üleüldisest olemusest. Kõigile ei sobi sama treeningstiil ning selle tõttu on vaja individuaalset lähenemist.

Personaalne treeningkava on kava, mis on mõeldud individuaalseks kasutamiseks. Ütleme, et sa soovid võtta kaalust alla. Selleks koostatakse sulle kava lähtudest sinu kehatüübist, harjumustest, toitumisest ja võimekusest.