Küprose vaatamisväärsused: Põnev saareriik keset Vahemerd - infoViking
Küprose vaatamisväärsused

Küprose vaatamisväärsused: Põnev saareriik keset Vahemerd

Küpros on väike saareriik Euroopas, mis asub Vahemere idaosas. Tuntud turismisihtkohta kummitab eelmise saja sündmused, mille tulemusena on saar kaheks poolitatud Küprose ja Türgi vahel.

Sellest hoolimata on saar Vahemeres aastaringselt endiselt meelispaigaks paljudele turistidele üle kogu maailma.

Sellelt Küprose vaatamisväärsuste listist leiad loendamatul hulgal antiikseid kohti, elavaid linnu, autentseid mägikülasid, kauneid randu ning silmapaistvaid ehitisi.

1. Paphose linn

Paphos - Küprose vaatamisväärsused

Saare edelaosas asub Paphose rannikulinn, mida tuntakse ka Aphrodite sünnikohana, mis on tänapäeval jagatud piltlikult kaheks osaks. Alumine osa on tuntud kui Kato Paphos, kus võib leida mitmeid hotelle ja arheoloogilisi vaatamisväärsusi. Ülemine osa on kaubanduse päralt, kus leiab erinevaid kauplusi ja söögikohti.

Linn ise ja selle piirkonnas asuvad varemed ning arheoloogilised alad on peamised Küprose vaatamisväärsused mida ei saa oma reisil Vahemere saarel kindlasti vahele jätta. Mõned tuntumad paigad ning ehitised, mida võid sealt leida: Dionysose ja Theseuse maja, 16. sajandil türklaste poolt ehitatud Paphose kindlus, kuningate hauakambrid ning Odeon. 

Üks asi mida teha Küprosel on nautida klassikalisi näideneid ning etteasteid sael paiknevast Kreeka pärasest amfiteatrist.

2. Nicosia linn

Nicosia - Küprose vaatamisväärsus

Eelmise sajandi tormiliste poliitiliste murrangute tõttu kaheks raiutud Küprose pealinn Nicosia on tasapisi, kuid kindlalt oma tasakaalu taastamas. Tänapäeval kogevad siinsed külastajad riigi üht rikkalikumat ja rafineeritumat turismi sihtkohta. 

Vaatamisväärsusi Küprosel ilmestavad mitmed Veneetsia stiilis paleed ja romantiline vanalinn, mis annab teed käänulistele alleedele, kus šikid paarid kohtuvad peenetes söögikohtades ja palju muuga.

Samal ajal on Põhja-Nicosia (Türgi poolne linn) täis Selimiye mošee minarette, Ottomani basaare ja Bütsantsi majasid. Neid ühendab Küprose lõunaosaga hiljuti taasavatud Ledra tänav, millest leidub säravaid poode, baare ning restorane, mis on uue Nicosia sümboliks.

3. Troodose mäed

Troodose mäed - Küprose vaatamisväärsused

Troodose mäed, mis asuvad saare edelaosas künklikus piirkonnas, on täis ilusaid külakesi, mis on täis kivist tahutud traditsioonilisi maju ja munakivi alleesid. Neist tähelepanuväärsemad külad on Omodos, Pedoulas, Lofou ning Kakopetria.

See piirkond on Küprose peamiseks loodusliku vaba aja veetmise sihtkohaks. Selles piirkonnas on mitmeid matkamisvõimalusi, mille teelt leiab Kaledoonia joad, Milia keskaegse silla ning mitmeid muid looduslikke objekte ja matkaradasid. 

Lisaks on selles paigas Küprose tuntumad kirikud ja kloostrid, kus on keskaegsest ajast pärit eredad freskod ja seinamaalingud. Troodose kirikud on ajalooliselt nii olulised, et üheksa neist on saanud lausa UNESCO maailmapärandi staatuse. Neist kõige tuntumad on Küprose vaatamisväärsused Bütsantsi Timios Stavrose kirik Pelendris või Peaingel Miikaeli kirik Pedoulas.

4. Famagusta linn

Famagusta - vaatamisväärsused Küprosel

Famagusta on kultuuriliselt rikas linn Küprose idaosas. Enam kui 40 000 elanikuga linn, mis uhkeldab elava sadama ja ajalooga, ulatub tagasi aega, mil Ptolemaiose Egiptuse valitsejad olid selles Vahemere piirkonnas võimul. 

Küprose vaatamisväärsuse koha tõeline pärl on, aga selle keskaegne süda, mida peetakse üheks kaunimaks müüriga ümbritsetud linnaks Lõuna-Euroopas. See on linn Küprosel, kus leiad Lala Mustafa Pasha mošee ning gooti stiilis ehitised, mille eesotsas väärib mainimist Püha Nikolause katedraal.

Kohe lõunas asub kummituslinn Varosha, mis oli kunagine Famagusta turisminduse süda, mis on nüüdseks jäänud unustuse varju peale Türgi 1974. aasta sissetungi tagajärjel.

5. Kykkose klooster

Kykkose klooster - vaatamisväärsus Küprosel

Marathasa oru mägises piirkonnas asuv Kykkose klooster on saare jõukam ning uhkeim klooster, mis asub mäe tipus 1318 meetri kõrgusel.

Neitsi Maarjale pühendatud kloostril on üks kolmest ikoonist, mis on omistatud evangelist apostel Luukasele. Hõbedase kullaga kaetud ikoon asub ikonostaasi ees olevas kilpkonna karbist ja pärlmutrist valmistatud pühakojas.

Tänapäeval toodetakse kloostris Zivania piiritust ja muid alkohoolseid jooke ning 8. septembril (Neitsi sünd) ja 15. augustil (Neitsi uinumise ajal) peetakse usulaatasid. Seal samas Küprose vaatamisväärsuse kõrval leiad ka muuseumi.

6. Nissi rand

Nissi rand - Küprose vaatamisväärsused

Nissi rand on Küprose saare kuulsaim liivariba, mis lookleb mööda Ayia Napa regiooni, mis on tuntud oma türkiissinisele merevee koos kontrastiks valge liiva poolest.

See Küprose vaatamisväärsus ei ole jäänud kohalike poolt salajaseks paigaks, vaid selle ilu on avastanud ka külastavad turistid. Seetõttu on see äärmiselt rahvarohke, kuid sellegipoolest ei tasuks selle külastamist vältida. Lähedalt leidub veel teisigi kauneid randu ning paiku, mis tõestab piirkonna popullaarsust.

Vesi on rannajoonel väga madal ning rahulik, mistõttu on see suurepärane koht kuhu minna Küprosel koos lastega. Sealt samast leidub mitmeid veeatraktsioone, hotelle ning restorane, et veeta seal aega pikemalt.

7. Limassol

Limassol - Küpros

Limassol on pärast pealinna Küprose saare rahvarohkeim piirkond. See on koht kust leiab suure meresadama ning viimastel aastakümnetel on sellest saanud päikese otsijate jaoks suureks turismisihtkohaks. 

Küprose vaatamisväärsuse vanalinn on parim koht linnas, kus veeta mõnusalt aega, mille vahele tuleks paigutada ka ekskursiooni muljetavaldavasse Limassoli lossi. Vanalinnas paikneb ka Anexartisiase tänav ning Saripolu väljak, mis on nii kohalikele, kui ka külastajatele tuntud ööelu keskusena.

8. Kuningate hauakamber

Kuningate hauakamber - Küprose vaatamisväärsused

UNESCO poolt tunnustatud ja ametlikult Paphose arheoloogiapargi osaks olevad võimsad kuningate hauad väärivad kindlasti omaette mainimist. Need pärinevad 4. sajandist eKr ja annavad ülevaate arhitektuuri traditsioonide ja kultuuripärandi suurest segunemisest, mis Küprosel antiikajal aset leidis. 

Avasta monoliitset konstruktsiooni ja seda, kuidas erinevate haudade tolmused sammaskäigud tõusevad peaaegu orgaaniliselt esile liivakivist ja tuulest pühitud kaljudest Kato Paphose serval. 

Küprose vaatamisväärsuses domineerivad vana egiptuse ja kreeka stiilid, kusjuures väljakaevamistel on välja ilmunud dooria sammaskäigud ja maa-alused kohad, kust leiab hellenistlike ja rooma aadlike matmispaigad.

9. Kolossi loss

Kolossi kindlus - Küprose vaatamisväärsused

Üks kõige ikoonilisemaid ning silmapaistvaid maamärke Küprose saarel on Kolossi loss. See pisike, kuid täiuslikult kujundatud loss on vana ristisõdijate tugipunkt ja tuletab meelde Küprose tähtsust eurooplastele ristisõdade ajal.

Militaararhitektuuri suurepärase näitena toimiv vaatamisväärsus Küprosel ehitati algselt 13. sajandil, mis jällegi praegusel kujul on taastatud 15. sajandil. Tänapäeval on see populaarne ehitis, mis asub saare peamise linna Limassoli lähedal. Lossi tipust avanevad panoraamvaated lõunarannikule ning ümbritsevale maastikule.

10. Larnaca linn

Larnaca - Küprose vaatamisväärsused

Saare kaguosas asuv autentne Larnaca on mereäärne kuurort, mis on sellegi poolest säilitanud oma kohaliku autentse atmosfääri. See on puhkajate jaoks vaieldamatult üks kõige rahulikumaid kuurorte.

Kõik võimalused päikese nautimiseks selles Küprose vaatamisväärsusi täis linnas on olemas, millele annab lisaks veel võlu juurde vana lagunev Türgi kvartal (Skala) ja Püha Laatsaruse kirik (Agios Lazaros).

Lisaks veel Larnacast läänes asuv soolajärv on kevadel täis roosade flamingode parvesid ning ümbritseval sisemaal on palju mägikülasid ning kultuurilisi turismiobjekte mida tuleks kindlasti selles piirkonnas avastada.

11. Kourioni arheoloogiline ala

Kourioni arheoloogiline ala - Küprose amfiteater

Kourioni oli saare üks tähtsamaid linnriike antiikajal, kus väljakaevamiste käigus on leitud palju olulisi leide, millele saab kohapeal ka oma silm peale visata. Kuninglik linnriik ehitati selle piirkonna küngastele, mille eesmärgiks oli hoida silma peal ning kontrollida Kourise jõe viljakat orgu. Kunagi õitsenud kuningriik hävis lõpuks aastal 365 pKr tugevas maavärinas.

Tänapäeval asub selle kohal arheoloogia park, mis on täis antiikaegseid varemeid ning ehitisi. Nende hulka kuuluvad Kreeka-Rooma teater ning Eustoliose, Achilleuse ja Gladiaatorite maja.

12. Kyrenia linn

Kyrenia - Küprose vaatamisväärsused

Kyrenia on Põhja-Küprose lummav linn, mille iseloomulikuks jooneks on sadamaäärne linnaosa koos vana Ottomani arhitektuuri tähistavate hoonetega.

Linna tuntuim objekt on Kyrenia loss, kust avaneb vaade idaküljel asuvale omapärasele sadamale. Küprose vaatamisväärsuse lossi vallidel ronimine pakub sulle suurepäraseid vaateid üle terve linna.

Kyrenia on koht, mis paikneb Pentadaktylos mägede piirkonna läheduses, kust leiab 1300 aasta vanuse arhitektuuri, muuseume, mitmeid vaba aja veetmise võimalusi ning looduses pesitsevaid kilpkonnasid.

Lõpetuseks

Väike saareriik Vahemeres on koht kuhu minna nii soojadel suvekuudel, kui ka natuke jahedamatel aegadele väljaspool kõrghooaega. Paeluvad Küprose vaatamisväärsused ning põnev ajalugu meelitab kohale tuhandeid turiste, kust leiab tegevusi ja vaatamisväärsusi igale maitsele.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts