Kreeta vaatamisväärsused: 11 paika Kreeka suurimal saarel - infoViking
Kreeta vaatamisväärsused

Kreeta vaatamisväärsused: 11 paika Kreeka suurimal saarel

Kreeta on Kreeka kõige suurem saar, mis asub Egeuse mere lõunaosas. See saar on tuntud reisisihtkoht, kus leiab igale maitsele rohkeid tegevusi ning kohti ja avastamist väärt paiku.

Kreeta vaatamisväärsuste listist leiad mitmeid ajaloolisi linnu, Euroopa pikima mäekuru, helesiniseid laguune ning antiikseid paiku koos legendide ja müütidega.

1. Heraklion

Heraklion - Kreeta vaatamisväärsused

Kreeta pealinn Heraklion on pika ning värvikireva ajalooga linn. Seal leidub mitmeid ajaloolisi ja kultuurilisi vaatamisväärsusi nii linnas sees, kui ka selle lähiümbruses. 

Vaatamata sellele, et piirkond on tänapäeval üsnagi kaasaegne, oli see lisaks ka kunagi iidse Minose tsivilisatsiooni sünnikoduks. Ümbruskonna kuulsaim paik on Knossose palee, mis on üks peamisi kohti kuhu minna Kreetal.

🏠 Kreeta majutus

Linnas on leida hulgi põnevaid muuseume nagu Heraklion arheoloogia muuseum, mis viib külastajaid tuhandeid aastaid tagasi, tutvumaks iidse Minose tsivilisatsiooniga. Lisaks veel hulga ajaloolisi kirikuid, Veneetsia ajastu säilmeid, lähedal asuvaid liivaseid randu ja palju muud.

2. Samaria mäekuru

Samaria mäekuru - vaatamisväärsus Kreetal

Kaunis Samaria mäekuru on suurim looduslik vaatamisväärsus Kreeta saarel, mille tekitas valgeid mägesid läbiv jõgi sajandeid tagasi. Mäekuru kuulsaim osa on tuntud lõiguna “Väravad”, kus kuru kahel pool asuvaid külgi eristab ainult 4 meetrine vahe ning mille tipud tõusevad ligi 300 meetri kõrgusele. 

Samaria mäekuru ennistati 1962. aastal rahvuspargiks, kuna seal asuvad eriti haruldased kri-krid (Kreeta kits), keda pole mujalt saarelt leida.

Populaarseim tegevus mida teha Kreeta saarel on võtta ette üks seikluslik matk mööda Euroopa pikimat 18 kilomeetrist kurgu. Matkarada, mis on kogupikkusega 14.3 kilomeetrit võib võtta aega umbes viis kuni kuus tundi. Kuid suvehooajal võib see teekond pikemaks venida, kuna kõrghooajal leiab sealt hulgi teisi matkaselle. 

3. Knossose palee

Knossose palee - Kreeta vaatamisväärsus

Knossos oli Minose tsivilisatsiooni keskus ja pealinn, mis asub saare pealinnast Heraklionist 5 km lõuna pool. Teadaolevat kõige vanema Euroopa linna sees asuv palee on peamine Kreeka vaatamisväärsus, mis oli kuni 5. pKr pidevalt asustatud.

Tohutu palee ehitati pärast maavärina hävingut uuesti üles ning praegused säilmed pärinevad umbes 3000 aasta tagusest ajast. Väidetavalt oli see kuningas Minose kodu ning lisaks seal asuv salapärane labürint ehitati hirmutava müütilise olendi Minotauruse hoidmiseks. 

Jalutamine mööda sisehoovi, uurides mitmetasandilisi kuninglikke kortereid, imetledes uhkeid freskosid ning õppides kohaliku mütoloogia kohta on vaid mõned asjad mida teha seal teha.

4. Chania

Chania - Kreeta vaatamisväärsused

Chania sadamalinnast leiad ilusa vanalinna ning hulganisti populaarseid kohti mida avastada. Veneetsia ja Türgi ajalooga linnas eksled mööda labürindi taolisi tänavaid, mida ääristavad armsad kodud, kõrtsud, käsitöö- ja suveniiripoed. 

Lisaks mitmete tuntud randadele on Chania atraktiivne sihtkoht oma arhitektuurilise võlu poolest mida ilmestavad mitmed ajaloolised religioossed ehitised, 17. sajandist tuletorn, Veneetsia sadam ning elav turu plats. See on üks parimaid linnasid Kreetal, kus kogeda kohalikku eluolu ning veeta mõnusalt mitmeid tunde.

5. Arkadi klooster

Arkadi klooster - vaatamisväärsused Kreetal

Rethymno lähedal asuv Arkadi klooster on tuntud rajatis, mis on kohustuslik külastuskäik mitte ainult usklikele, vaid neile kes on huvitatud Vana-Kreeka ajaloost. 

Paljude kohalike elanike südames oleva kloostri rajas väidetavalt 5. sajandil võimas Bütsantsi keiser. 1860. aastatel varjusid paljud kohalikud end kloostrisse, et Ottomani vägedele vastu seista, pannes nii hoone kui ka ennast alistumise vältimiseks põlema.

Nüüd peetakse seda Kreeka iseseisvuse riiklikuks sümboliks. Asukoht on maaliline, ümberringi on oliivipuud ja viinamarjaistandused ning arhitektuur on peamiselt Veneetsia barokkstiilis, mis pärineb peale 16. sajandi renoveerimistöid.

6. Balose laguun

Balose laguun - Kreeta vaatamisväärsused

Balos on eksootiline laguun, mis asub Chania linnast umbes 50 km kaugusel. See on äärmiselt populaarne vaatamisväärsus Kreetal, mida külastab hulgi turiste igal aastal.

Balose laguuni randa katab roosakas-valgest liivast, tuhandetest merekarpidest ning madalast türkiissinisest Vahemere veest. Laguun on ideaalne koht, kus nautida veemõnusid kristallselges merevees, snorgeldamiseks või lihtsalt kõndmiseks mööda liivast rannajoont.

Tänu oma eraldatusele on see ka mõnus koht telkimiseks, kus veeta öö loksuva lainete ja tähistaeva saatel.

7. Agios Nikolaos

Agios Nikolaos - Kreeta vaatamisväärsus

Agios Nikolaose linnal on võrreldes teiste Kreeta asukohtadega veidi teistsugusem õhkkond. See linn ühendab endas nii paika kus rahulikult lõõgastuda ning samas ka energlist ööelu neile, kes ei taha oma puhkusest sekunditki maha magada.

See Kreeta linn ühendab endas kauneid värvilisi hooneid, loodusobjekte, võluvaid kirikuid ja palju muud. Paljude paaride seas armastatud koht romantiliseks puhkuseks koos erinevate randade, eluolu ja mitmete söögi- ja joogi kohtadega.

Agios Nikolaose linnast leiab ühe ebatavalise Voulismeni järve, mis on kanali kaudu ühendatud merega. Samuti leiab sealt ligidalt mitmed ilusad rannad nagu Kitroplatia, Ammos, Havania ja Ammoudi.

8. Elafonissi rand

Elafonissi rand - Kreeta vaatamisväärsus

Paljude arvates on see vapustav Elafonisi rand üks ilusamaid kogu maailmas. Liivarand asub Kreeta saarel läänes, mandriosa ja väikese nurksaare Elafonisi vahel. 

Türkiissinine vesi ja kuldne rannaliiv koos päikesepaistelise sooja ilmaga teeb sellest parima koha Kreeta saarel, kus veeta üks tõeliselt mõnus rannapäev. Lisaks on aeg-ajalt võimalik mööda liivariba kõndida mandrialalt Elafonisi saarele ilma jalgu märjaks tegemata.

Läheduses asuv Chrisoskalitissa klooster on Kreeta üks põnevamaid religioosseid objekte. 17. sajandist pärit klooster asub kalju otsas ja sinna pääseb ronides mööda treppe tipuni välja.

9. Margarites küla

Margarites - vaatamisväärsused Kreetal

Margarites küla on tuntud oma maalilise piirkonna, kui ka ulatusliku keraamika kaubanduse poolest. Isegi lühikese jalutuskäigul läbi küla leiad sealt mitmeid imelisi keraamikastuudioid.

Küla arhitektuur näeb välja nagu see oleks välja lõigatud postkaardilt, mida ilmestavad käänulised tänavad, erksalt maalitud hooned lagunevast krohvist. Taustaks leiab sealt ka Veneetsia arhitraav, Bütsantsi kirikud, 14. sajandist pärit freskod ja hulgaliselt lopsakat rohelist ümbruskonda.

10. Matala Koopad

Matala koopad - Kreeka vaatamisväärsused

Matala asub saare lõunaosas, mille pikk ja värvikas ajalugu ulatub tagasi neoliitikumi aegadesse. Arvatakse, et Matala koopaid kasutati algselt haudadena Rooma okupatsiooni ajal üle 2000 aasta tagasi. Kuigi mõnest koopast on leitud ka tõendeid seal elavate inimeste kohta, mille seintest on leitud ja raiutud voodialused ja ajutised aknad.

Kõrval asuv samanimeline küla oli pisike asutus kuni ootamatult sai sellest seitsmekümnendatel hipide meelispaigaks. Sinna kogunes ühise mõttelaadiga inimesi igast maailmanurgast ning äkitselt toimus väikeses külas elavnemine.

Tänapäeval on see vaatamisväärsus Kreekas turistide seas ülimalt populaarne. Enam sealt ei leidu hordides hipisid, kuid siiski on see küla jätnud endale väikese nostalgilise hõngu koos hipiteemaliste baaride ja restoranidega.

11. Dikteon koobas

Dikteon koobas - Kreeta

Psychro küla lähedal asuv Dikteani koobas on seotud mitmete mõistatuste ja müütidega. Sissepääsu maa-alusesse koopasse leiad lopsaka Lassithi platoo kõrvalt.

Koopasse sisenedes tunned märkimisväärset temperatuuri langust, kuna laskuda tuleb umbes 100 meetri sügavusele mööda treppe. Teekond alla on juba üsna muljetavaldav, kus saab imetleda kivimoodustusi ning kõige tipuks leiab sealt ka väikese maa aluse järve, mille kohal ripub suur stalaktiit, mis on tuntud kui Zeusi kivina. 

Huvitava faktina peeti seda koobast aastaid pühaks paigaks ning tavainimesed sinna siseneda ei tohtinudki. Kreeka mütoloogia kohaselt sõi titaan Cronus oma lapsed kohe peale nende sündi. Tema naine Rhea peitis meeleheitel ühe nende lastest just sinna koopasse ja andis oma mehele imiku asemel kive süüa. See koobas on saanud tuntuks, kui kõigi jumalate kuninga Zeusi sünnikohana.

Lõpetuseks

Kreeka suurim saar on äärmiselt tuntud sihtkoht Euroopas, kus saab nautida lõunapärast Vahemere kliimat koos hulga Kreeta vaatamisväärsustega. Ideaalne koht, kus avastada iidset Kreeka ajalugu koos looduskaunite kohtade ning arvukate liivarandadega.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts