Ükskõik, kas olete üksik inimene või elate suures peres, vajate te alati külmkappi. Teie külmkapp on üks kodu kõige kallim ja olulisem seade, mis kestab peaks teie peres vastu pidama vähemalt kümmekond aastat.
Kuid külmkapi valimine pole alati lihtne. Arvestada tuleb paljude erinevate aspektidega, alates suurusest kuni ukse stiili, energiatõhususe, kaubamärgi ja hinnani.
Selleks, et aidata teil navigeerida külmiku maailmas ja teie valimist lihtsustada olemegi loonud põhjaliku juhendi sellest kuidas valida külmkappi.
Külmkapi tüüp
Kõik külmikud pole disainitud ühtemoodi. Isegi kui teil on viimase 20 aasta jooksul olnud üks ja sama klassikaline külmik, olete tõenäoliselt märganud sõprade kodudes või kodumasinate kauplustes erineva stiili ja välimusega seadmeid.
On olemas päris palju erinevaid külmiku tüüpe. Selle tüüpe eristatakse peamiselt sügavkülmiku asukoha ning uste järgi. Kõige populaarsemad külmiku tüübid on:
Ühe uksega
Ühe uksega külmikud pole enam väga populaarsed. Sellist tüüpi külmkappe on olemas nii sügavkülmaga kui ka ilma. Nendel külmikutel on külmiku ja sügavkülmiku jaoks ainult üks uks. Nad on mõeldud ühele inimesele või kahe liikmelisele perele. Tegu on tavaliselt väiksemate külmikutega (keskmine maht 165–280 liitrit), kuid saadaval on ka suuremaid mudeleid. Arvestades väikest suurust, on üheukselistel külmkappidel piiratud riiulid.
Plussid
- Ei võta palju ruumi
- Üldjuhul soodsamad külmikud
Miinused
- Väikese mahutavusega
Sügavkülmik üleval
Tegu on suhteliselt traditsioonilise külmiku tüübiga, kus sügavkülmik asub külmkapi ülemises osas. Seda tüüpi külmikud sobivad hästi kui on vaja suurt mahutavust kuid ruumi napib.
Plussid
- Odavaim külmiku tüüp,
- Lai tootevalik, mille vahel valida
Miinused
- Et pääseda ligi tavakülmiku osale peab kummardama
Sügavkülmik all
Tegu on jällegi suhteliselt klassikalise külmiku tüübiga, millel asub sügavkülmik külmkapi allosas. Võrreldes sügavkülmik üleval külmkappidega ei ole nad tavaliselt nii suure mahutavusega. Kuid nende üheks suureks plussiks on palju loogilisem disain.
Plussid
- Loogiline külmiku disain
- Sügavkülmikus on sageli käepärased väljatõmmatavad korvid
Miinused
- Kõrgem hinnaklass
- Suurem energiavajadus
- Jahutamine võib olla aeglasem, eriti sügavkülmas
Side-By-Side külmikud
Side-by-side külmikud jagunevad pooleks, sügavkülmik vasakul ja külmik paremal. Sellise külmkapi disain võimaldab teil asetada toiduained silmade kõrgusele nii külmkappi kui sügavkülmikusse, mis muudab külmikus olevad asjad palju lihtsamini kättesaadavaks.
Side-by-side külmikud on avarad ja mahukad. Neil on arvukalt reguleeritavaid riiuleid ja kaste. Kõrvuti asuva külmkapi üks suurimaid puudusi on selle suurus. Need seadmed on kõvasti laiemad ja suuremad oma mõõtudelt kui on klassikalised külmikud, mistõttu ei sobi need tihti väiksematesse köökidesse.
Plussid
- Saadaval on palju lisafunktsioone
- Väga mahukad
- Toidule lihtne ligipääs
Miinused
- Temperatuur võib külmiku sees kõikuda ja olla ebaühtlane
- Mõõtmetelt väga suur
Prantsusepärane külmik
Prantsusepärasel külmikul ehk Prantsuse ustega külmikul on pealmises osas kaks kitsast ust ja all sügavkülm. Mõnikord on ka nende vahel üks või enam sahtlit. Sellised külmikud on tavaliselt laiema poolsed ning mahukamad. Seda tüüpi külmikul on mitmeid eeliseid, nagu näiteks suurem hoiuruum, laiemad riiulid ja suuremad uksesahtlid ning suur sügavkülmik.
Plussid
- Saadaval on palju lisafunktsioone
- Väga mahukad
- Nii külmkapp kui ka sügavkülm on piisavalt suured vaagnate ja lahtiste toitude jaoks
Miinused
- Võtab palju ruumi ja ei mahu kitsasse nurka
- Kallis hind
Integreeritavad külmikud
Integreeritavad külmikud on külmkapid mida saab sobitada ja sulandada enda köögimööbliga kokku. Antud külmikud on tavaliselt suhtelises kõrgest hinna klassis .
Integreeritud külmikuid on saadaval igat ülaltoodud tüüpi.
Plussid
- Võimalus nö peita külmik mööblisse
- Lai valik erinevad tüüpe
Miinused
- Kallid
- Peab ühildama köögimööbliga
Külmkapi suurus
Uut külmkappi valides tuleks kindlasti mõelda sellele suurusele ja mahule. Külmikuid on olemas väga erinevates suurustes seda nii füüsiliste mõõtmete kui mahu poolest. Nii et selgitage välja kui suur külmik teie kööki sobib ning kui suure mahuline see olema peaks.
Külmiku maht on tavaliselt välja toodud liitrites. Suuremate perede jaoks on suurema mahuline külmkapp kindlasti mõttekam, isegi kui see maksab rohkem
Soovitatav külmiku maht pereliikmete arvu järgi:
- 1 inimesele: 50-80 liitrit
- 2-3 liikmelisele perele: 150-250 liitrit
- 4-5 liikmelisele perele: 250-330 liitrit
- 6 ja enam liikmelisele perele: 350-490 liitrit
Külmiku füüsilisi mõõtmeid vaadates tuleks arvestada nii selle kõrguse, laiuse kui ka sügavusega.
Lisaks tuleks arvestada ka sellega et teie uue külmiku külgedel, üla- ja tagaossa jääks piisavalt vaba ruumi, nii et mootori soojuse välja saamiseks on sellel ruumi.Reeglina soovitatakse jätta külmiku külgedele ja taha vähemalt 5cm jagu vaba ruumi.
Külmiku disain
Kuna kasutate oma külmkappi iga päev, võib selle disain ja stiil teie köögi sisekujundust tohutult mõjutada. Valige sellise välimusega külmkapp, mis sobib teie köögi interjööriga kenasti kokku.
Roostevaba teras on tarbijate seas populaarseim viimistlus. Mõnes uues külmkapis on ka must roostevabast terasest viimistlus, mida on palju lihtsam hooldada ja puhastada. Võite kasutada ka julgeid värve nagu punane, kuigi selliseid värve võib olla raskem leida.
Energiakulu
Energiatõhususest on saanud tarbijate jaoks üheks suurimaks müügiargument. Kõik uued külmikud on kordades energiasäästlikumad kui vanemad.
Uue külmiku ostmisel jälgige alati ka energiaklassi märgistust, mis näitab tarbijatele, kui palju elektrit külmik tarbib ning kui ökonoomne ta on. Energiaklassid jäävad G ja A vahele. A klassi seadmed on kõige väiksema elektritarbimisega.
Ilmselgelt maksad parema energiamärgistusega külmikud ka rohkem, kuid pikas perspektiivis aitab see vähendada üldkulusid.
Riiulid
Külmkappi valides tuleks ka vaadata üle selles olevad riiulid. Riiuleid peaks olema puhastamiseks või reguleerimiseks lihtne eemaldada ja vahetada. Ka riiuliasendite valik peaks sobib kokku teie vajadustega.
Riiulid võivad olla valmistatud vormitud plastikust või turvaklaasist. Mõningatel riiulitel on ka kõrgendatud ääred või muud funktsioonid, mis aitavad peatada piima või muude vedelike laialivalgumist kogu teie külmkapis.
Lisafunktsioonid
- Uks-ukses: külmkapi ukse sisse on ehitatud nö väike panipaik. See funktsioon aitab säästab ka energiat, sest uksesiseses osas olevate asjade juurde pääsemiseks pole vaja tervet külmiku ust avada.
- Kahekordne jahutussüsteem: see süsteem võimaldab sügavkülmikul jahutatavat õhku külmkapist eraldi ringelda, et hoida igat külmiku osa parimal temperatuuril.
- Temperatuuri juhtimine – Teie otsustate, kui külm külmik teatud piirkondades on. Näiteks seadistage sahtel ülejäänud külmikust jahedamaks, et liha, kala ja külmlõike paremini hoida.
- Ukse sisse ehitatud jää- ja vee dosaator – See on üks omadusi, mida ostjad kõige rohkem soovivad. Kuid tuleb arvestada, et selle funktsiooniga tõuseb seadme energianõudlus ning väheneb mahutavus.