Siirdemuru paigaldamine - nipid ja põhjalik juhend! - infoViking
siirdemuru paigaldamine ja rajamine

Siirdemuru paigaldamine – nipid ja põhjalik juhend!

Üks kõige kiiremaid viise muutmaks enda koduaeda roheliseks paradiisiks on kasutades selleks siirdemuru ehk muruvaipa. Kui muruseemnega peab ootama mitu nädalat, et tulemusi näha, siis siirdemuruga sellist probleemi ei ole.

Siirdemuruga koduhoovi katmine leiab järjest enam kasutust. Murumati rajamine toimub selliselt, et eelnevalt ettevalmistatud platsile pannakse maha mururullid. Tulemus ise on koheselt näha aga selleks, et muru muutuks tugevamaks ning rullid ühenduksid omavahel läheb kuskil kolm nädalat.

Mis asi on siirdemuru ehk muruvaip?

siirdemuru paigaldamine

Siirdemuru on muruvaipa meenutav mururull, millega rajatakse uut muruala. Kui siirdemuru paigaldada, siis koosneb see mitmest rullist, õigemini meenutavad need pisikesi turba ribasid, mis lõpuks omavahel ühendatakse. Muruvaibad kasvavad kokku ning lõpuks on üks suur ja kaunis roheline ala.

Siirdemuru on kõige kiirem valik, kui tahta uut rohelust enda koduaeda saada. Külvates läheb paar nädalat enne, kui murututid endast märku annavad, siis siirdemuruga on roheline paradiis olemas koheselt. 

Mismoodi siirdemuru valimine käib?

Muruvaipa kasvatatakse eelnevalt paar aastat (nii kaks kuni kolm aastat). See tähendab, et selle kahe-kolme aasta jooksul hooldatakse muru hoolikalt. Teostatakse pidev niitmine, väetamine, umbrohu eemaldamine ja ka kastmine. Lõpuks kui muru on küps, siis lõikab masin muru viiludeks ning rullitakse kokku. Lõpp produkt on see, mida me tunneme siirdemuru all.

Miks siirdemuru on hea, kuidas see erineb teistest muru rajamise viisidest?

Siirdemuru on teistest muru rajamis viisidest kõige kiirema tulemusega. Inimesed tahavad saada tulemust, mida nad näevad koheselt või on hoovi rajamisega kiire. Sellisel juhul on siirdemuru paigaldamine kõige parem variant. Üks miinus on tema hind. Hinnaklassi poolest on ta krõbedam, kui näiteks muru külvamine. 

Siirdemuru paigaldamise eelised:

  • Muru tihedus – kuna see on väetatud, töödeldud ja hooldatud muru, siis on rullmuru koheselt tihedam, kui seda seemnemuruga võrrelda.
  • Kiirus – tulemus on näha koheselt, aga juurdumine ning muru täielik valmidus saabub esimese kuu jooksul. 
  • Paremad tulemused järskudel nõlvadel ja kraavikallastel.
  • Kahjud saab taastada kiirelt – kui on tekkinud tühi auk või probleem, siis saab sinna lisada seemnemuru või lõigata vigane tükk välja ja asendada see uuega. 
  • Pole vaja oodata, kuni muruseeme idanema hakkaks.
  • Mururulle eeltöödeltakse ning tänu sellele on vähem mure ka igasuguste haiguste ja putukate suhtes.

Kuidas paigaldada siirdemuru

siirdemuru paigaldamine

Nii nagu iga muru paigaldamisega, siis algab ka siin kõik pinnase ettevalmistamisega. Mida paremini on tehtud eeltöö seda kvaliteetsem on ka siirdemuru paigaldamine. 

Ettevalmistustööd

  1. Tasandamine – ettevalmistustööd saavad alguse mulla tööst. Kindlasti mingil määral on vaja ka uut mulda, kui palju seda vaja läheb oleneb pinnasest. Teinekord on vaja tasandada suurem ala, mis omakorda nõuab ka suures koguses mulda. Kui muld on olemas, tuleb see laiali laotada. Laiali laotamist saab teha käsitsi ja ka masinaga. Kui muld on ära jaotatud, siis on aeg tasandada. Selleks saab kasutada täiesti tavalist reha. Parim variant oleks raudreha. 
  2. Prahi eemaldamine – kui muld on tasandatud on vaja eemaldada üleliigne praht ja sodi. Mida kvaliteetsem on muld, seda parem on ka muru lõpptulemus. See ei tähenda seda, et iga väiksem kivi tuleb eemaldada vaid suuremad kivid ja praht, mis võib häirida muru kasvamist. 
  3. Väetamine – mida toitainete rikkam on muld, kuhu siirdemuru rajatakse seda parem. Muru väetamine annab mullale juurde vajalikke toitaineid. Üldiselt on väetamine ka osa hooldusest.  Väetada võib hiljem, kui muru on juba paigaldatud, aga siis tuleb hoolega vaadata, et seda liialt ei paneks. Muidu võib teha rohkem kahju kui kasu.
     
  4. Kalle –  võib juhtuda, et siirdemuru rajamine on vajalik ka nõlvale. Sellisel juhul on vaja pinnas korralikult tihendada. Kui seda ei tee, siis hiljem vajub asi kokku või voolab lihtsal laiali. Kalded on vajalikud selleks, et vihmavesi ei hakkaks ühte kohta kogunema. 
siirdemuru paigaldamine

Siirdemuru paigaldamine

Kui hakata rullmuru paigaldama, siis on oluline teada samme, mis on vaja teha. Kõige esimese asjana tuuakse rullmuru veoautoga kohale. Rullid on paigutatud euroaluste peale. 

Kõige klassikalisema mururulli mõõtmed on: pikkus 1.8m, kaal on 20-30 km, suurus on 1m².

  1. Ei ole vahet, kust alustad paigaldust. Kõige targem oleks sealt, kust on kõige parem ligipääs, aga kui on valida, siis alusta maa-ala kõige pikemast otsast. 
  2. Võta aluselt rull ning aseta see ettevalmistatud mullale.
  3. Rulli muruvaip lahti
  4. Kui esimene rullmuru on maha asetatud, siis võta teine ning pane selle kõrvale. Suru muru tükid üksteise vastu nii, et ei oleks vahet sees. Hiljem kasvavad nad kokku.
  5. Kui osad rullide otsad on koledad või vigastatud, siis lihtsalt lõika need noaga ära.
  6. Alati alusta uut rida, kas lühema või pikema rullmuruga. Ära jäta ühendus kohti samasse kohta.

Kui murumatte paigaldada, siis tuleb jälgida, et ei jääks vahesid või lohakaid ühenduskohti. Vastasel korral ei kasva need muruvaibad kokku. 

Kastmine

Kui siirdemuru paigaldatud, siis esimese asjana on oluline kastmine. See on eriti oluline esimesel kuul, siis muru juurdub, muidu võib muru lihtsalt läbi kuivada. Mida veel peaks jälgima? Üleliigset käimist. Kuigi silmaga on muru ilus vaadata, siis kuskil kaks nädalat läheb aega, kui muru juurdub. 

Siirdemuru hooldamine

Kuigi siirdemuru paigaldamine on kiire, ilma suuremate probleemideta, siis hilisem hoolitsemine on väga oluline. Siirdemuru hooldus hõlmab endast kastmist, niitmist, väetamist. Kõige olulisem ja kriitiliseim hoolduse moment on esimesel kuu. Selle ajaga võib juhtuda nii mõndagi, sest muruvaibal võetab aega, et ennast juurduda. 

  • Kastmine –   kriitilise tähtsusega esimesed kaks nädalat. See on tähtis kuna siirdemuru võib ära kuivada. Võta endale kohustuseks, et leotada muru korralikult läbi. 
  • Kui muru on paigaldatud, siis väetamist ei tasuks teha esimese kolme nädala jooksul. 
  • Tallamine – esimene kuu proovi hoiduda liigsest muru peal käimisest ja tallamisest. See ei ole veel täielikult ära juurdunud ning seega võib tekitada liigset kahju. 
  • Muru niitmine – esimene nädal lase kindlasti murul olla. Teine nädal võib juba idee poolest niita. Mida aga tuleb jälgida on see, et muru oleks kuskil 7 cm pikkune. Peale niitmist riisu murulibled kokku. Muidu siirdemuru nende all hävib.
  • Kui nüüd peaks tekkima selline asi, et muruvaipa tekivad augud, siis need saad parandada seemnemuruga.