Murukivi paigaldus - põhjalik juhend - infoViking
murukivi paigaldamine

Murukivi paigaldus – põhjalik juhend

Murukivi on tavalisest tänavakivist erinev just enda olemuse tõttu. Nimelt on see seest tühi, mis annab murule võimaluse kasvamiseks ning mis muudab kivi enda rohkem looduslikuks ja värvikamaks. 

Murukivi leiab enim kasutust erinevates parklates ja ka koduhoovides. Tänu enda tugevusele saab selle peal hõlpsalt sõita ning lisaks annab ta juurde rohelust ja looduslikku ilmet. Suurim erinevus tavalise parkimisalaga ongi see, et murukivi annab murule võimaluse kasvamiseks.

Murukivi paigaldamisel on oluline eelnev pinnase ettevalmistus, sest mida korrapäratum on pinnas seda suurem töenäosus on, et murukivi puruneb koormuse all. 

Mis asi on murukivi?

murukivi paigaldus

Murukivi on populaarne ning nõudlust selle järele on suur. Tänavapildis näeb teinekord vähe rohelust ning tekib tunne, et looduslikkus kaob. Tõsi ta on linnapilt areneb kiiresti ning seega jääb rohekat ala vähemaks. Murukivi on justkui päästetee parklate kohapealt, muutes need rohkem elavamaks tänu enda rohelisusele ja looduslikule välimusele.

Koduhoovis on murukivi ideaalne võimalus pakkumaks sissesõidu rada ning samas vähendada ka niidetavat ala. Murukivi annab ühelt poolt pehmendava roheka värvuse ning teiselt poolt betoonkivi poolt tuleneva tugevuse ja vastupidavuse.

Peamised kohad kus see kasutamist leiab:

  • Parklad
  • Juurdepääsuteed
  • Tuletõrje- ja hädaabi transport
  • Kiirtee servad
  • Säästlikud linnade äravoolusüsteemid
  • Kopteriväljakud ja sõjaväerajatised
  • Drenaažikanalid

Miks on murukivi hea?

Kuna murukivi ei ole lihtsalt betoon või kivitükk, siis annab ta loomuliku välimuse, mis sobib suurepäraselt muutmaks suuri parkimisalasid rohkem osa loodusest. 

Murukivi ei ole loodusliku vee ringluse takistaja. Kuna ta kogub vihmavett, toimib see justkui maapealse loodusliku filtrina. See tähendab, et murukivi sobib ideaalselt liigniiskesse ja liig kuivadesse kohtadesse. 

Lisaks on materjal taaskasutatav ja keskkonnasõbralik. Kodus on selline lahendus mõnus tavalisele tänavakivile, sest pakub ühelt poolt tugevat aluspinda ka vihmase ilmaga  ning teiselt poolt pehmet tallaalust.

Kuidas paigaldada murukivi? 

Murukivi paigaldamine algab eeltööga. See on oluline selleks, et paigaldus oleks parema kvaliteediga ning kivikate säiliks pikka aega. Samm-sammuline juhend:

  1. Aluspinna ettevalmistamine – kõik algab sellest. Murukivi paigaldamise puhul on aluskate väga oluline. Kui seda korralikult tehtud ei ole, siis hilisemalt võib see kätte maksta purunemise näol. Kui tegeleda tihendamisega pärast murukivi paigaldamist, siis see võib samuti halvasti lõppeda. Kõige õigem on koheselt pinnas ette valmistada ning siis siledale aluspinnale rajada kivitee.
  2. Alusmaterjal – kõige alla võib laotada näiteks peeneteralist killiustikku või siis sängitusliiva.
  3. Murukivi paigaldus – järgmiseks toimub murukivi paigaldamine. 
  4. Mulla lisamine – kui murukivi on korralikult paigaldatud, siis on aeg lisada nende sisse ka muld. Kõigepealt lisa muld ning seejärel toimub muru külvamine

    Üldiselt on selleks kaks võimalust:
    1. Paned murukivi mulda täis ning kastmise teel ootad kuni muld vajub alla poole, et saaks hiljem muru külvata.
    2. Vajutad ise mulla 1-3 cm alla poole. Selline lähenemine tagab mullapinna kivi äärest alla poole, mis omakorda jätab murule kasvuruumi. Kui murukivi on liialt mulda täis pandud, siis ei hakka muru kasvama, sest hapniku lihtsalt ei ole piisavalt. 
  5. Muru külvamine – kui kõik eelnev on tehtud, siis on vajalik külvata kasvamiseks ka muru. 
murukivi paigaldus

Murukivi hooldus

Tavalise tänavakivi eest otseselt hoolt kandma ei pea, siis murukivi puhul on see vajalik. Kivi sees kasvavaid taimi ja muru peab kastma, väetama ning niitma. Kivi sisemus on väike ning see tähendab, et ka sealne toitainete hulk tarvitatakse kiirelt ära. Murukivi hooldamisel tuleb mõelda ka kastmise peale. Kui temperatuur muutub suviselt palavaks ning vihmaseid perioode on vähe, siis on oluline vihmutiga muru augud üle käija.

Muru niitmine

Kuna kivi sisemuses on külvatud muru, siis antud muru seal sees ka pidevalt kasvab. Kõige lihtsam on muru niitmine teha koos iganädalase hooldamisega.

Kõige esimene niitmine tee 1/3 murutaime kõrgusest. Järgmised lõiked tee nii, et pool taimest võtad ära. Kui hakkab talv tulema, siis lõigake enne samuti murututid ära. Vastasel korral võib kevadel olla vaatepilt üpriski nukker.