Toitude külmas hoidmine on meie igapäevane tegevus ning ilma külmkapita ei saa läbi praktiliselt ükski majapidamine. Külmkapp aitab toidud hoida külmas ning säilitada nende õiget temperatuuri.
Ilmselt tekib koheselt küsimus, et milline see “õige temperatuur veel on”? Kuna külmkapp on imemasin meie toitude säilitamisel, siis tegelikult oleks kasulik ennast mingil määral külmkapi temperatuuriga kurssi viia, sest õige temperatuuri juures võivad toidud kesta lausa nädalaid.
Vaatame, aga järgi millised on punktid mida peaks külmkapi temperatuuri kohta teadma ning kuidas see kõik omavahel kokku mängib.
Miks on õige temperatuur oluline?
Külmiku temperatuur peab olema optimaalne, sest mõlemas äärmuses muutuks keskkond toidu hoidmiseks ebasobivaks. Toit peab säilima keskkonnas, kus ei ole liiga soe, ega ka liiga külm. Juhuslikult, kui peaks külmkapis olema temperatuur liiga kõrge, siis läheb toit palju kiiremini vanaks ning muutub söömis kõlbmatuks.
Teisestkäest, kui külmkapi temperatuur on jällegi liiga madal läheb toit jäässe ning selle üles soojendamine võtab omajagu aega. Kui toit külmub kaotab see mingil määral oma toiteväärtust ning selline lahendus ei ole kasulik.
Külmkapi temperatuur peab olema täpselt paras ning õige temperatuuri juures võib toit säilid päevi või isegi nädalaid, sõltuvalt toidust.
Milline on optimaalne külmkapi temperatuur?
Kui uurida erinevaid uuringud, siis avastad üsna pea, et kõik räägivad erinevat juttu ning ei teagi nüüd mida uskuda ja mida mitte. Reaalne elu on, aga näidanud, et toidu säilitamiseks on parim temperatuur 1.7 ja 3.3 kraadi vahel. See on võimalikult lähedal nullile, kuid veel piisavalt soe, et toit ei hakkaks külmuma.
Kui sinu külmkapi temperatuur jääb üle 3.3, siis võib juhtuda, et toit hakkab kiiremini sinu kapis riknema, mis võib hiljem tekitada äkki mõningaid kõhu probleeme. Jällegi, kui temperatuur on madalam, kui 1.7 hakkavad tekkima jääkristallid, mis on mõjuvad halvasti just puu- ja köögiviljadele.
Soovituslik sügavkülma temperatuur sõltub tegelikult sellest, mida sa soovid sügavkülmas hoida ja kui pikalt. Kui soovid toite hoida lühemat aega, siis on väga hea ka temperatuur mis jääb alla -6 kraadi. Juhul kui soovid toitaineid veelgi pikemalt säilitada keera temperatuur -18 kraadi juurde. Niimoodi on asi kindel ning pole millegi pärast muretseda.
Külmkapi temperatuuri varieerumine erinevates osades
Üldjoontes on keskmine temperatuur pandud paika selle järgi, mis sobiks enamikele toitaintele ning nende säilitamisele. Kui minna toitude säilitamise ja külmkappide seadistamise ja reguleerimisega veelgi täpsemaks, siis ideaalis on igal toidul enda temperatuur.
Kui soovid asjaga nii täpne olla, siis sul palju erinevaid külmkappe reeglina ühes majapidamises ei ole. Vaatame korra lähemalt millised oleks osade toiduainete ideaalsed säilitus temperatuurid.
- Munadel ja piimatoodete temperatuur: +1 kuni +5
- Toores hakkliha/kanaliha/veiseliha: +1 kuni +3
- Poest ostetud värske kala: 0 kuni +2
- Puu ja köögiviljad: +4 kuni +8
- Leib ja sai +3 kuni +5
- Muud erinevad valmistoidud +2 kuni +5 k
Kui on teada, et sinu külmkapis domineerivad pidevalt mingid kindlad toidud, siis võid oma külmkapi temperatuuri ka vastavalt sellele sättida. Kindlasti ära säti seda pluss 8 kraadi peale, sest sellisel juhul lähevad enamus toidud väga kiiresti halvaks. Ideaalis võiks temperatuur siiski jääda 4 kraadi ringi.
Külmkapi temperatuur suvel
Kuna suvel on õues ja toas soe, siis seoses sellega tuleks reguleerida külmkapi temperatuuri. Seda tehakse puhtalt selle pärast, et külmik ei peaks ise nii palju vaeva nägema ja enda ressurssi kulutama, et toiduained külmas hoida.
Kui tavaliselt on sinu külmkapp näiteks 3 kraadi peal, siis suvel tasuks tõsta see näiteks 4-5 kraadi juurde. Hoiad sellega külmikut, kui ka elektriarvet. Suvel jälgi ka külmkapi asukohta päikese suhtes. Vaata, et päike ei paistaks külmikule otse peale, sest see soojendab kappi.
Millest sõltub külmkapi temperatuur?
Nõuetekohane temperatuur külmkapis peaks jääma +4 kraadi juurde. Sellegipoolest võib juhtuda, et normaalne temperatuur hakkab kõikuma või sootuks külmkapp ei külmeta enam. Millest see siis tekib?
Nagu iga asjaga sõltub temperatuur suuresti kapi tehnilisest seisukorrast ehk kui külmkapp on juba vana ja väsinud võib külmkapi temperatuur ka kõikuma hakata ning kapp ei tööta enam efektiivselt. Samuti võib temperatuuri kõikumine minna ka termostaadi kapsa aeda, aga õnneks on termostaadi vahetamine eksperdile lihtne töö.
Kuidas muuta külmkapi temperatuuri?
Enne temperatuuri muutmist tuleks selgeks teha, mis kraadi juures hetkel jahekapis soojus on. Sügavkülmikute temperatuurid võivad samamoodi erinevatel külmappidel erineda ning sellest lähtuvalt tuleks ka see üle kontrollida.
Vanemate kappide puhul tuleb temperatuur ise manuaalselt kindlaks teha, näiteks kasutades termomeetrit. Kõige paremad temperatuuri tulemused saad siis, kui paned külmikusse veeklaasi ning selle sisse termomeetri. Kui otsustad kapi temperatuuri muuta, siis mõõda seda uuesti alles vähemalt 24 tunni pärast.
Uutematel külmikutel näitab külmik ise milline on nende hetkeline temperatuur. Selleks, et temperatuuri muuta tuleks keerata regulaatorit. Kui tunned et nüüd peaks olema paras, jäta regulaator sinna ning vaata kuidas külmkapp muutmisele reageerib.
Kuidas hoida külmkapi temperatuur õige ja ühtlane?
Kõige suurem faktor temperatuuri mõjutamisel on ikkagi uks. See on koht kus saab sooja sisse ning seda tuleks avad võimalikult harva. Muidugi ei juhtu nüüd midagi, kui uks korraks lahti jääb, samal ajal, kui sa toitu sisse paned või välja võtad.
Samamoodi tuleks rõhku panna ning kontrollida ka uksetihendit, et ukse saaks korralikult sulgeda. Vahest juhtub seda, et külmik on liiga täis ning kapp ei lähe korralikult kinni. Juhul, kui tihend on vana, saad selle lihtsalt uue vastu välja vahetada.