Õunapuu istutamine - kõik, mida peab teadma - infoViking
õunapuu istutamine

Õunapuu istutamine – kõik, mida peab teadma

Õunapuu istutamine ja selle eest hoolitsemine on midagi ilusat, rahustavat ja peremehelikku, mida tunnevad ja teavad kõik aednikud. Enda aiast korjatud õunad on teatavasti parimad ning suve lõpul oodatakse nende valmimist kogu perega.

Selleni jõudmine pole äraütlemata raske protsess, kuid on siiski näpunäited, mida järgides võib kindel olla, et õunad valmivad kiiresti ja maitsvalt. 

Millal istutada õunapuud?

Ounapuu istutamine millal peaks istutama

Õige aja valimisel on õunapuu istutamine tunduvalt lihtsam ja tulukam. Oluline on arvestada ilmaga nii istutamise ajal kui viljakandmise ajal. Puude istutamine potitaimedega on kõvasti lihtsam, istutamise aeg on peaaegu aastaringi. Parima tulemuse saab, kui jätta õunapuu istutamine R tähte sisaldavatesse kuudesse. September, oktoober, november ehk sügis kuni varane talv ning veebruar, märts ja aprill (hilistalv ja varajane kevad).  

Paljasjuurse taime puhul, mis on välja juuritud magavatel kuudel, kui kogu loodus on uinunud ning mille juured on puhtaks raputatud mullast ning pandud kotti niiskuse kätte, on parimad kuud istutamiseks veebruar, märts ja aprill, osadel aastatel ka mai. Selleks ajaks on tavaliselt juba veidi hilja kuid õunapuu istutamine võib endiselt töötada. 

Eesti kliimas, mis on pigem põhjamaine ja kus külmad talved on garanteeritud, on parim aeg istutamiseks tavaliselt siiski kevad. Kevadel jõuavad istikud korralikult ilmastikuga kohaneda ja suvel virguda. Kohtades, kus talv ei ole nii karm, võib sama hästi sobida ka õunapuu istutamine sügisel

Kuidas käib õunapuu istutamine?

Kuidas-kaib-ounapuu-istutamine

1) Teadmiseks

Seemnest õunapuu istutamine on jõukohane igale aednikule. Kolme kuni nelja aasta jooksul kasvab seeme tõenäoliselt poogitud puust suuremaks ning peab vastu palju kauem, osad puud kuni sajandeid. Puu peaks oma tavalised mõõtmed saavutama umbes nelja kuni kaheksa aastaga. 

Kääbusõunapuud hakkavad tavaliselt vilja kandma umbes kaks aastat peale istutamist, mis on teiste õunapuudega võrreldes väga kiire aeg. Normaalsete puude puhul võtab viljakandmine aega vähemalt viis, kuid ka kuni kümme aastat. 

2) Eeltöö

Õunapuu istutamine kätkeb endas natuke eeltööd, mille tegemata jätmisel asi tunduvalt keerulisemaks muutub. Seemneid tuleks enne mulda panekut hoida umbes 6 nädalat külmkapis, niiske salvrätiku sees. Selle ajaga imendub niiskus seemnesse ja tekib soodus olek kasvamiseks. Esimeses faasis vajavad seemned idanemiseks niiskust ja külma, ideaalselt kolm kuni viis kraadi. 

Alguses on mõistlik panna idanema päris palju seemneid, ühe puu saamiseks võiks kindluse tagamiseks kasutada kuni 20 seemet. Enamasti on idanenud seemnete osakaal umbes üks kolmandik kõigist, vahel ka vähem. 

3) Istikud

Idanemine tekib antud meetodit kasutades tõenäoliselt juba esimese kahe nädala jooksul, kuid sellest hoolimata tasub seemet hoida külmkapis kuni poolteist kuud. 

Istikud võiks peale idanemisprotsessi külmas asetada potimulda, mis on hästi väetatud. Seal võiks ta enne aeda viimist kasvada kuni kümne sentimeetri pikkuseks. 

Suuremate istikute külvamine on igati mõistlikum, kui lihtsalt idanenud seemnete aeda viimine. Viimasel juhul võib olla keeruline istikut hiljem üles leida ning leidmisel võid avastada, et mõni loom on sinust juba ette jõudnud. Noored istikud on lihtne ja maitsev toit oravatele ja teistele väikestele närilistele.

4) Väike õunapuu

Viimase kevadkülma lõppedes võib istiku asetada mulda ning selle pärast ei pea peale seda muret kandma. Idanenud seemne aeda viimisel on sobivaks ajaks ka hilissügis, sest see aeg on samuti niiske ja külm. Noore õunapuu kasvamisel on oluline teda iga nädal kasta, välja arvatud juhul kui sajab tihti. 

Noore õunapuu võib ümbritseda võrega, et kaitsta seda soovimatute külaliste nagu metskitsede, hirvede ja põtrade eest. Muruniitmisel tuleks olla ettevaatlik, et õunapuu tüve mitte kahjustada. Õunapuu kasvamisel muutub ta järjest iseseisvamaks ning korraliku tüve tekkimisel ta enam hoolt ei vaja. 

5) Kuhu istutada?

Õunapuu istutamine peaks toimuma kuhugi, kus on maapind vähemalt mitme meetri ulatuses kaetud päikesega. Majade ja hoonete varjus õunapuud nagu muudki taimed nii hästi ei kasva, sest tihti puudub valgus. Õunapuu istutamine liiga kuiva kohta, nagu künka otsa või liigniiskesse kohta nagu madalikud on üsna mõttetu tegevus, sest tihti ta seal üldse kasvama ei hakkagi. 

Istutusjärgne toestamine

Noorele õunapuule on vajalik pakkuda talle istutusjärgset tuge, mis aitab kaasa viljade valmimisele. Kääbusõunapuudele on toestamine olulisem, sest nad kannavad vilju üsna noorena ega pruugi suuta oma juurte ja tüve najal kindlalt kasvada. Õigete materjalidega on see protsess lihtne ja kiire ning jõukohane igaühele. Õunapuu istutamine ja toestamine käivad tihti käsikäes. 

Toestamiseks tuleks soetada umbes meetripikkused puust kaikad, mille saaks torgata maasse. Need peaksid olema tugevad ja vastupidavad ning nende kinnitamiseks puu külge on samuti vaja vastupidavat nööri. Kaikad on võimalik valmistada ise, nööri saab osta erinevatest ehitus ja üldtarbekaupade poodidest. 

Noore puu toestamisel võib aidata see, kui kaikad torgata maasse neljakümne viie kraadi all eemale puust endast. Selle tegevuse käigus tasub olla ettevaatlik, et mitte kahjustada puujuuri. 

Õunapuude lõikamine 

Ounapuude loikamine

1) Miks üldse lõigata?

Viljapuude lõikamine tundub vahel ebavajalik, ebaloogiline või hirmus töö, kuid tegelikkuses on see õigesti tehtuna puudele üks parimaid asju ning tagab paremate viljade tekke. Viljapuude lõikamiseks on põhjuseid mitmeid, nende seas ühe olulisemana näiteks rohkema päikesevalguse tagamine alumistele okstele. Õunapuude hooldamine käibki peamiselt vaid käbi nende lõikamise.

Lõikamine parandada okste ja lehtede vahel ka õhuvahetust, mis on kasulik putukate eemalepeletamiseks ja haiguste ennetamiseks. Eemaldada tasuks vanad ja surnud oksad, mida puu enam ei vaja. Kui puu hoida lühikesena, on viljade valmimisel sealt lihtsam neid ka korjata. 

2) Millal lõigata õunapuid

Parim aeg õunapuude lõikamiseks on hilistalv ja varajane kevad, mil puu pole veel alustanud soojade ilmadega saabuvat kasvamist ja pole läinud lehte. Head kohad lõikamiseks on paremini näha ja lihtsamalt ligipääsetavad. Sügisel lõikamine vähendab puu vastupanuvõimet talvekülmadele, seega tasuks seda pigem vältida. Suvine lõikamine tuleks jätta juulisse ja augustisse, kuid seda ei tohiks teha liiga palju. 

3) Kuidas lõigata õunapuid?

Esiteks tuleks oma puu üle hinnata, jätta meelde ja jälgida selle üldist kuju ja vormi. Kuju võib küll vastavalt vajadusele muuta, kuid tasub teada, et loodus on sellega teinud oma vajalikud valikud ning tihti ei vaja see liigset muutmist. Eemaldada tuleks katkised ja vigased oksad, sest need ei ole puule muu kui lihtsalt takistus. 

Kui tundub, et osad oksad varjavad või segavad ülejäänud puud, võib ka need eemaldada. Õunapuude puhul juhtub tihti, et puu keskmine, sisemine osa ei saa piisavalt päikesevalgust ning selle saab mõne lõikega lihtsalt avada. 

Kokkuvõte

Õunapuu istutamine vajab esimestes etappides inimese hoolt ja valvsat pilku, kuid peale teatud aja möödumist võib tal rahus lasta omasoodu kasvada. Märksõnad, mida siit kaasa võtta on idanemine, toestamine, viljapuude lõikamine ja istutamise aeg kevadel ning sügisel. Aedniku elu ei peagi alati lihtne olema, kuid alustuseks on õunapuu üks mõnusamaid ja lihtsamaid väljakutseid. 

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts