Kuidas valida parim kassiliiv? - infoViking
parim kassiliiv

Vale kassiliiva valimine võib tekitada parajat peavalu, kui kassile sinu valitud liiv ei sobi. Eelistada tuleks sellist kassiliiva, mida on lihtne kühveldada, mis ei jätaks kõikjale jälgi ja mis aitab lõhnu summutada. Samuti on hea kaaluda, kas kassiliiv kleepub kokku või mitte.

Milline on parim kassiliiv, et sinu kodu oleks puhas ja kass õnnelik? Sellest kohe lähemalt.

Miks on kassiliiva valik tähtis?

Mida parem ja kvaliteetsem sinu valitud kassiliiv on, seda vähem peavalu sellega on. Mõni kassiliiv jätab ebameeldiva lõhna üles ja mõni hakkab hullult tolmama, kui kühveldate kassiliiva. Teatud kassiliiv võib ka kassi käppade vahele kinni jääda, mille ta tuppa laiali tassib. 

Ning mõnele kassile ei pruugi üldse teatud kassiliiv sobida, mille ta liivakastist välja viskab. Sellepärast tulekski valida endale parim kassiliiv, kuigi see võib olla kallim.

Paakuv vs mittepaakuv kassiliiv

parim kassiliiv

Paakuvus on midagi, mida tuleks parima kassiliiva valimisel arvesse võtta. Kõige populaarsemad kassiliivad on valmistatud vedelikku imavatest materjalidest, mis kogunevad/paakuvad jäätmete ümber. Mõndasid paakuvaid kassiliivasid võib isegi potist alla lasta.

Üldiselt on soovitatav valida kassiliiv, mis kleepub/paakub jäätmete külge. See võimaldab uriini ja väljaheidete hõlpsat eemaldamist ning sa ei pea kogu liiva ära viskama. Lihtsalt kogu määrdunud osa kokku ja seejärel vajadusel asenda uue kassiliivaga.

Uuringud on isegi näidanud, et kassid kipuvad eelistama paakuvat kassiliiva, kui neile antakse valikuvõimalus. Mõningatel juhtudel tuleks valida siiski mittepaakuv kassiliiv. Näiteks kui sinu kassile tehti hiljuti operatsioon, siis kokku kleepuv kassiliiv võib jääda haava külge.

Kassiliiva tüübid

parim kassiliiv

Kuidas valida parim kassiliiv, kui neid on nii palju erinevaid ning kõikidel on omad plussid ja miinused? Lisaks kassiliiva omadustele tuleks veel jälgida, kas konkreetne kassiliiv on looma- ja loodussõbralik. Kas kassiliiv sisaldab kunstlikku kraami ja värvaineid. Mõnda kassiliiva võib isegi potist alla lasta. 

Järgnevalt on välja toodud kassiliivade plussid ja miinused:

Saviliiv

Kõige levinumad kassiliivad on savipõhised. Need võivad olla lõhnastatud või lõhnatud ning paakuvad ja mitte paakuvad. Mõned liivad koosnevad suurtest ja teised väikestest savitükkidest, kuid nad kõik teevad sama tööd.

Põhjus, miks savi on nii populaarne, on sellepärast, et need imavad väga hästi uriini ja neutraliseerivad lõhna. Mõne jaoks see ongi parim kassiliiv. Samuti kasutab enamik kasse seda kassiliiva instinktiivselt ja ei pea teda selle jaoks välja koolitama.

Saviliiva hind ja kättesaadavus, muudab selle populaarseks valikuks.

Negatiivne külg saviliival on see, et see tolmab äärmiselt palju ning tuba võib olla pärast kassiliiva täis. See ei ole ka keskkonnasõbralik ning lisaks kaalub palju. 

Silikaatliiv/silikaatgeel (kristallid)

Silikaat on uudne lahendus, mis kogub populaarsust.Silikaatliiv ei ole ka nii tolmune kui saviliiv ning seda jagub rohkem, kui sama kogus savi. Peidab lõhnad väga hästi ära ning mõned kassid eelistavad isegi seda saviliivale. 

Saladus peitub selles, et silikaatliiv kokkupuutel uriiniga, ei kleepu kokku, vaid imab vedeliku endasse, nii et välispind jääb kuivaks. Osad silikaatliivad suudavad uriiniga kokkupuutel isegi värvi muuta, mis aitavad näha kassi tervist.

Silikaatgeeli negatiivne külg on see, et seda tuleb sageli segada, et uriin paremini imenduks. Silikaatliiv on tavaliselt kallim, kui sama kaaluga saviliiv. Kuid kuna seda kestab kauemaks, ei näe mõned lemmikooma omanikud erilist hinnavahet. 

Mõne jaoks on parimad kassiliivad keskkonna- ja loomasõbralikud liivad. Need on valmistatud taaskasutatud või taastuvatest looduslikest materjalidest. Need on allpool välja toodud.

Tofu

Tofu on üks uuemaid ja paremaid alternatiive saviliivale, mida on võimalik osta. See on kokku kleepuv, mistõttu on uriini ja väljaheiteid lihtne koristada. Paakuvus aitab vähendada ka lõhnu. Tofut võib isegi potist veega alla lasta.

See on natuke kallim, kui paljud teised valikud. Seda võib olla ka raskem leida, kuid see kasutab taastuvaid materjale. Tofu on hea alternatiiv savile, kui vajate midagi, mis oleks tolmuvaba ja kleepuv.

parim kassiliiv

Puitgraanulid/puidukiud, mida tehakse männipuidust

Puidugraanulid on üks parimaid kassiliivasid, tänu oma võimele lõhnu neutraliseerida, mis teeb sellest väga populaarse valiku. Kuna see on valmistatud männipuust, on see kerge, tolmuvaba, imav ja pehmem kui saviliiv. 

Mõnele kassiomanikule meeldib mõte, et see on keskkonnasõbralikum kui saviliiv ja see võib tagada parema lõhna neutraliseerimise. Saadaval on kleepuvaid kui ka mitte kleepuvaid valikuid.

Mittekleepuv on tavaliselt silindrilises granuleeritud vormis. Kleepuvad variandid meenutavad rohkem saepuru.

Ainuke miinus on see, et su kodu võib lõhnama nagu jõulud, kuid muidu on see hea kassiliiv.

Nisuliiv

Sarnaselt männiga on nisu keskkonnasõbralik alternatiiv saviliivale, kuid see on valmistatud töödeldud nisust. See kleepub kokku, aitab kontrollida lõhnu ja võib isegi potist alla lasta. 

Sellele jahvatatud, granuleeritud tootele ei ole tavaliselt lisatud värvaineid ega parfüüme. Kui kass urineerib nisuliiva peale, muutub see saepurulaadseks materjaliks ja selle saab kastist välja kühveldada.

Miinusteks on kahjurid, kui hoolikalt ei säilitata ja ei pruugi nii hästi kokku kleepuda, kui saviliiv.

Muruliiv

Muru, mis on harvem saadaval kui enamik teisi kassiliiva tüüpe, on veel üks loomulik alternatiiv traditsioonilisele savist kassiliivale. See näeb välja sarnane männi või maisiga, mis on kuivatatud, biolagunev muruseeme. 

See kleepub kokku nii, et jäätmeid saab välja kühveldada. Mõndasid saab isegi potist alla lasta.

Tavaliselt see ei sisalda värvaineid ega lisatud kemikaale, mida mõned kassiomanikud püüavad vältida. Oma kerguse ja vähese tolmamise tõttu on see üks parimaid kassiliivasid.

Peale selle, et seda võib olla raskem leida, kui näiteks saviliiva, pole selle kasutamisel miinuseid.

Maisiliiv

Teine looduslik variant on mais, mis on tehtud kuivatatud maisi seemnetest. Mais on parim kassiliiv kuna see on odav ning taastuv ressurss, seega on see suurepärane alternatiiv saviliivale. See on suhteliselt kerge ja moodustab tihedaid tükke, mida on lihtne välja võtta. 

Mais võib olla lõhnav, kuid see on siiski biolagunev valik. On isegi variante, mis sisaldavad kassi meelitavaid lõhnu.

Maisiliiva hind ja selle lõhn on selle variandi negatiivseteks külgedeks.

Pähklikoorest liiv (Kreeka pähkel)

Kreeka pähkel on üks parimaid kassiliivasid, mis tolmab väga vähe ning on seetõttu parem kui saviliiv. See on valmistatud purustatud Kreeka pähkli koortest. 

See on väga imav ja taastuv ning on seega keskkonnale hea. Pähkliiiv on sinu kassi käppade all pehme, mistõttu ei jäta see kodus jälgi. 

Kreeka pähkli negatiivne külg on see, et see ei kleepu kokku. Sellepärast on vaja seda sageli segada, veendumaks, et kreeka pähkli koored suudavad uriini täielikult imada. Kui uriin seisab põhjas liiga kaua, võib see halvasti lõhnama hakata.

Pähkliliiv kipub olema ka tumedat värvi, mistõttu on raske leida väikeseid “kingitusi”, mida meie kass jätab, et neid välja kühveldada.

Paber

Populaarne valik siis, kui kassi käpad on vigastatud. Seda tehakse taastöödeldud paberist või purustatud ajalehtedest. 

Paber on vähetolmav ega tekita probleeme ärritavate haavade korral, mistõttu on see üks parimaid kassiliivasid. See ei sisalda lõhnaaineid, on imav ning on pehmem kui saviliiv.

Kahjuks paber ei kleepu hästi kokku ega peida lõhnu ära. Seetõttu kasutatakse neid vaid lühiajaliselt. Lisaks tuleb seda sageli segada, et uriin ühtlaselt jaotuks.

parim kassiliiv

Mida veel arvestada parima kassiliiva valmisel?

Nii nagu inimestel on erinevad vajadused ja probleemid, on seda ka loomadel. Isegi kui osta parim kassiliiv, mis saadaval on, siis see ei tähenda, et see sinu kassile sobiks. Kass võib olla allergiline sellele “parimale kassiliivale” või lihtsalt see ei meeldi talle. 

Allpool on välja toodud mõned punktid, millega tasuks veel parima kassiliiva valimisel arvestada:

  • Kui sinul kassil on allergiaid, siis tuleks vältida kassiliivasid, mis on tugevalt maitsestatud. See võib esile kutsuda allergilist reaktsiooni ja ei ole hea kassi hingamissüsteemile. Hea alternatiiv on lavendlilõhnaline kassiliiv, millele on rahustav lõhn.
  • Pikakarvalise kassi puhul tuleks valida selline kassiliiv, mida kass tahtmatult mööda kodu ringi ei veaks. Teatud kassiliivad võivad jääda kassi käppade ja karva külge kinni.
  • Kui kass on veel noor, siis tasuks kasutada looduslikku kassiliiva. Noored kassipojad on väga tundlikud tugevate lõhnade ja kemikaalide osas. Kui kass on eriti tundlik, siis kasuta malbe lõhnaga kassiliiva ja graanuleid, mis ei ärritaks kassi käppasid ega nina.
  • Kastreeritud kasside puhul tuleks kasutada antibakteriaalset kassiliiva. Soovitav oleks valida kookospähkli aktiivsöega kassiliiv. See ei lase bakteritel paljuneda ja takistab ebameeldiva lõhna levikut.

Kui nüüd mõtled, mis oleks selline kassiliiv, mis on looduslik ja vähese lõhnaga, siis mul on sulle lahendus olemas. Selleks on Velvet Paw Tofu kassiliiv, mis sobib iga kassi vajadustele. Võib isegi öelda, et see on parim kassiliiv kuna see lõhnab vähe, on looduslik ja isegi vees lagunev.

Kokkuvõte

Lõppude lõpuks selgub see ajaga, milline on parim kassiliiv sinule ja sinu kassi jaoks. Ei ole mõtet edasi kasutatud mingit kindlat kassiliiva, kui kass ei võta seda omaks. Saadaval on nii palju erinevaid valikuid, millist kassiliiva kasutada.

Ettevõtted | Muu


Related Posts