Kuidas ketside disainimisega edukas ettevõte rajada? - Juhan Loorits - infoViking
Minu lugu juhan

Kuidas ketside disainimisega edukas ettevõte rajada? – Juhan Loorits

Wokecustoms on Baltikumi suurim disainitud jalanõude bränd. Täna on Wokecustoms tegutsenud kokku viis aastat. Ettevõte sai alguse Tartust, liikudes seejärel Tallinnasse. Bränd on teinud koostööd Asose, Sportlandi, Ballzy, Marati ja mitme muu välismaise brändiga.

Wokecustoms on Eesti ketsibränd, mis pakub unikaalseid ja stiilseid jalatseid. Me oleme enim tuntud oma disaini ja unikaalsuse poolest. Disaine loome me kõikidele nahast ja riidest ketsi mudelitele. Täna on meie kõige populaarsem mudel Nike Air Force 1. Meie jalatsid on saadaval erinevates stiilides ja värvides, mis sobivad igale jalatsite kollektsioonile. Eriti populaarsed oleme just noorte seas, kes hindavad oma individuaalsust ja soovivad eristuda teistest.

1

Kuidas kõik alguse sai? 

Minnes ajas tagasi, siis räägiks täpsemalt kuidas sellise huvitava hobi peale tulin ning kuhu täna sellega jõudnud oleme. 

5 aastat tagasi, läbi sotsiaalmeedia sattusin sellise artisti peale nagu Sierato, kes disainis ketse NBA staaridele. Peaaegu koheselt tekkis idee midagi sarnast teha ja hakkasin vaikselt nokitsema. 

Olen alati olnud väga hands on ja pigem võtan asja kätte ja hakkan tegutsema kui, et loen põhjalikult kõik How to materjalid läbi (tänaseks on mul taktika natuke muutunud). Leidsin, et koheselt 100€ ketse sodima ei hakka ja alustan millegi odavamaga. Korjasin Sepa turult paarikümne euroga paar odavamat valget jalatsipõhja ning hakkasin katsetama. 

3

Esimene paar

Esimese paariga tekkis juba päris korralikult probleeme, mis vajas lahendust. Värvid, mille paarile peale kandsin olid ebakvaliteetsed ning lihtsalt öeldes kivistusid, kui olid kuivanud. 

Pehmetest ja enam vähem mugavatest riidest ketsidest said ebamugavad ja karedad värviblokid, mida peale esimest kahte sammu enam kanda ei kannatanud. Tundsin, et peaksin sammu tagasi astuma (mitte nende ketsidega) ning natukene täpsemalt uurima, kuidas ja millega täpsemalt alustama peaksin. 

2

Analüüs ja samm tagasi 

Leidsin mitmeid erinevaid blogipostitusi, mis andsin mulle hea ülevaate kuidas korrektne ketside disainimise protsess välja näeb. Olles endale protsessid selgeks teinud otsustasin investeerida kvaliteetsetesse materjalidesse ja jätkata hobiga. Märgiksin siia vahepeale, et päris pikalt, kui ketside disainimisega jätkasin ei olnud mu eesmärk peaaegu üldse rahaline vaid lihtsalt pakkus mulle tohutult huvi ja võimalust õppida. 

Siiski, et hobiga jätkata pidin mingil hetkel ka mõned tooted maha müüma, et värvidesse investeerida ja tehnikat osta. Sel hetkel otsustasin luua endale ka sotsiaalmeedia konto ja valisin platvormiks instagrami. Algselt oli brändi nimi Juancustoms, nimi tulenes mu enda nimest ja ideest, et kui brändi hispaania keeles öelda, siis see kõlaks justkui huan – 1 customs ehk ainulaadne, ainuke customs. Tagasivaadates, olen väga õnnelik, et nimi Wokecustomsiks muudetud sai. 

Peale sotsiaalmeedia lehe loomist ja paari sepa turu ketside disainimist olin juba natukene kindlam oma oskustes, minna kallimate ketside kallale. Mul väga vedas ka tuttavate ja sõpradega, kellele idee väga peale läks, kes täitsa algusest peale ideed toetama hakkasid. 

Esimesed tellimused

Minu lugu juhan 3

Esimesed tellimused läksid sõpradele ning esimene paar, mille müüsin oli sepa turult ostetud kets, millele tegin sinise geomeetrilise disaini. Lisan disaini inspiratsiooni ja tegeliku tulemuse. 

Ütleme nii, et arenguruumi on küllaga ja sellepärast muretsema ei pea. Lisaks oli siiski tegemist sepa turu kvaliteediga ning ketsid peale 2 nädalat nägid välja sellised (vaata pilti).

1 1

Oli aeg liikuda kvaliteetsemate mudelite peale. Samaaegselt ei saanud ma igapäevaselt investeerida uute mudelite peale ja disainidega katsetada. Pidin leidma alternatiivi, kuidas disaini ideid teistele edastada ning mõned esimesed tellimused kätte saada. Otsustasin õppida, kuidas luua digitaalseid disaine ja jagasin neid oma sotsiaalmeedias. Tänu sellele sain esimesed tellimused ilma suurema investeeringuta. 

Kasvamine ja müük välismaale

Vaikselt sai tunda tellimuste kasvu, mis andis võimaluse juba postitada päriselt tehtud disaine ning pakkuda oma teenuseid ka suunamudijatele. Läbi Eesti koostööde sain üpriski kiirelt sotsiaalmeedias kasvada, mille järel hakkas ka juba rohkem tellimusi tulema.  

2 1

Mõistsin, et mul puudub võimalus investeerida reklaami, veel vähem leida agentuur, kes ketse reklaamiks. Leidsin sellise platvormi nagu Etsy, kes ühendas artistid ja ostjad. Tänu Etsyle hakkasin ka ketse müüma välismaale. Hiljem tekkis veel üks platvorm, mis koos Etsyga moodustas peaaegu 50% kogu tellimuste arvust, kõik neist läksid välismaale. 

Laienemine  

Täpselt kaks aastat tagasi peale unetuid öid ketside disainimist ja jõulutellimuste valmistamist, otsustasin, et ei suuda kõike enam üksi teha. Leidsin, et ülikooli kõrvalt väikses Mustamäe korteri magamistoas jääb ruumi väheks ja tuleb leida studio. Asusin otsingule ja üsna kiirelt leidsin koha, kus tänaseni Wokecustomsi väike stuudio asub. Samuti leidsin endale kolleegi, kes ketside tellimuste täitmise ja saatmisega aitas. 

4

Takistused

Pidevalt terve teekonna vältel (kuni tänaseni) on tekkinud takistusi ja hetki, kus on ebaselge kas homme aitab ketside tegemisest või liigume ikka edasi. Stuudiosse kolimisest saati on mind mentordanud Kristjan Luha, kellega olen saanud probleeme jagada ning lahendusi välja mõelda. Tunnen, et enda ümbritsemine inimestega, kes tunnevad valdkonda ning kellelt on palju õppida on kohustuslik ettevõtluses. Seega olen väga tänulik Kristjanile selle võimaluse eest. 

1. Kõikide protsesside tegemine üksi.

Üsna kiirelt kui olin delegeerinud tellimuste täitmise kolleegile tekkis mul aega keskenduda ettevõtte kasvule ja tähtsamatele protsessidele, millele varem ma aega panustada ei jõudnud. Viivitasin protsesside delegeerimisega liialt ja selle tulemusena kaotasin ainult enda aega. 

2. Tasakaal töö ja eraelu vahel 

Mitu aastat järjest hommikust ööni töötamine (vähemalt minu jaoks) ei olnud jätkusuutlik ning sain tänu sellele korralikult vastu näppe. Leidsin, et aega tuleb paremini planeerida ja tegevusi prioritiseerida, et tekiks enda aeg puhkamiseks ja sõprade jaoks. Korralik tasakaal võimaldab palju efektiivsemalt ja kvaliteetsemalt tööd teha.

3. Leida mentor/ümbritseda endast targematega

Mitu aastat, olin üsnagi samal joonel kasvuga ja ei osanud kuidagi järgmist sammu teha. Tänu mentorile sain väga kiiresti aru, kuidas kõige efektiivsem on edasi liikuda ja mida selle jaoks tegema peab. 

4. Uuri ja siis tee

Olles väga praktiline ja koheselt käsi külge visates sain omad õppetunnid. Päris mitmes olukorras oleksin pidanud rohkem uurima, tagasisidet saama ja alles seejärel otsustama, kas järgmine samm või tegevus on vajalik või üldse loogiline. Minu olukorra puhul kiirustasin tihti selliste otsustega ning tulemusena tekitasin endale aina keerulisemaid olukordi. 

Kokkuvõte

Vaadates tagasi on kindlasti väga palju erinevaid hetki ja olukordi, mida tänaste teadmistega oleksin teisiti lahendanud. Terve teekond siiani on olnud väga kogemuste ja samas ka takistuste rohke, mis ainult annab jõudu juurde. 

Olen tänulik, kui palju ma olen saanud õppida terve selle teekonna vältel ja mis veel tulevik toob. Soovitan siiralt mingisuguse ettevõtlusega tegeleda ja vaadata kuhu see viib. Stay Woke!

Ettevõtted | Muu


Related Posts