Kuidas eemaldada tapeeti? - infoViking
Kuidas eemaldada tapeeti

Alat saabub aeg, mil tuleb vahetada enda olemasolev tapeet. Ajad muutuvad, trendid muutuvad ning seega mingi hetk on lihtsalt vananenud tapeedi aeg läbi.  Õnneks eemaldamine ei ole nii keeruline protsess, kui see tunduda võib. 

Tapeedi eemaldamine on projekt, mis tuleks teha ära korraga ning selleks ei ole vaja palgata professionaale vaid saab lihtsalt ka ise ära teha. Õige tehnika ja õigete tööriistade abil saab  isegi kõige tõrksama tapeedi ise eemaldada.

Ettevalmistustööd

Enne kui üldse hakata tapeeti eemaldama on vajalik teha ettevalmistustööd. Mida parem ruumide ettevalmistus on, seda vähem koristamist ja parandamist on hilisemalt. 

 1. Tapeedi eemaldamine ei ole kõige puhtam töö, seepärast on oluline vaadata tube hoolikalt üle, mis pindu on vaja kaitsta. Näiteks: põrandat, mööbel, elektroonika, telerid jne.
 2. Seintelt tasub eemaldada kõik, mida sinna tol hetkel vaja ei ole. Näiteks, kui seinal on erinevad pildid, katted või midagi muud kolmandat, siis lihtsalt pane tapeedi eemaldamise ajaks kõrvale. 
 3. Kui tahad lisa valgust kasutada, siis ruumis kus tapeeti hakkad eemaldama, siis valmista ette pikendusjuhtmed. Ära võta elektrit samast ruumist. 
 4. Tapeedi eemaldamisel tekib tolmu ja sodi. Järelikult kõik pinnad, mis on katmata vajavad hiljem korralikku puhastamist. Kui on võimalus, siis vii kogu mööbel välja. Kui seda võimalust ei ole, siis kata see kile või plastikuga. 
Kuidas eemaldada tapeeti

Tee kindlaks enda seina ja tapeedi tüüp

Üks asi mida veel tasub enne eemaldamist järgida on seinatüüp. Näiteks kui seinas on kipsplaat, siis liiga märjaks saades võib seda kahjustada, nii et tuleb olla ettevaatlik, et seda üle ei leotaks. 

Samuti on oluline kindlaks määrata, millist tüüpi tapeediga tegu. Kui see tuleb kohe maha on teil eemaldatav tapeet. Kui tapeet koorub ära, kuid jätab paberist aluspinna, siis on tegemist mahakooritava tapeediga. Kui paber ei liigu, siis on teil traditsiooniline tapeet, mis tuleb eemaldada veega.

Kuidas tapeeti maha võtta ja mis selleks vaja on?

Tapeedi eemaldamiseks läheb teil vaja järgnevaid asju:

 • redel
 • kindad;
 • kotid, prügikotid;
 • erineva laiusega teravad spaatlid;
 • kirjatarvete nuga;
 • käsnad, kaltsud, rull;
 • konteiner sooja veega.
Kuidas eemaldada tapeeti

Kuidas eemaldada vana tapeeti

Kuidas eemaldada tapeeti, mis on seina pandud mitukümmend aastat tagasi? Vana tapeedi eemaldamine sõltub sellest, millist tüüpi tapeediga on tegemist. Uuemad tapeedid on eemaldatavad, mis tähendab, et neid saab kergesti eemaldada ilma igasuguse vee ja kemikaalideta. Samas kui vanemad tapeedid pakuvad natuke rohkem väljakutset. Samuti võib eemaldamine kipsilt olla paras peavalu, kuna see ei tohi märjaks ise saada.

1) Paber tapeedi eemaldamine

Paber tapeedi puhul käi pind sooja veega üle. Kasuta selleks, kas näiteks käsna või siis puhast värvirulli. Nüüd kui hakkad pihta eemaldamisega, siis alusta lae piirkonnast. Võta kätte pahtlilabidas, sellega on kõige mugavam antud tööd teha. Nüüd kui oled ühe otsa lahti saanud, siis hakka seda õrnalt tükk tüki haaval ära võtma. Kõige parem on seda teha kahekesi, kus üks aitab pahtlilabidaga kaasa ning teine tõmbab tapeedist.

On kohti, kus tapeet tuleb lihtsalt ära ja on kohti, kus on paras peavalu seda eemaldada. Aga üldiselt eemaldamisega ole ettevaatlik, et sein ei saaks kahkjustada.

2) Pestav tapeet

Pestava tapeedi puhul ei aita eelmine nipp ehk soe vesi. Tegu on veekindla tapeedi tüübiga, siin tuleb aluspind torkida auklikuks. Selleks saad kasutada näiteks nuga. Miks tuleb üldse tapeet auklikuks teha? Kuna pealmine kiht on ainukesena veekindel, alumine ei ole.

Kui nüüd hakkad eemaldamisega pihta, siis kogu tapeeti pole otseselt vaja ära võtta. Alumise kihi võid täiesti jätta ning siis selle peale panna ka uus. 

3) Värvitav tapeet

Värvitava tapeedi eemaldamine võib olla keeruline. Selle tapeedi puhul on raskusi kättesaamisega, aga üldiselt on eemaldus sarnane esimesele versioonile. Nimelt on vaja seda enne soojema veega märjaks teha. Suure tõenäosusega tuleb see tükkidena, aga seda saab aegamööda eemaldada.

Tapeet ei tule maha, mis teha?

Üldiselt ega siin mingit head varianti pole. Mingi imenipiga ei saa ühe sõrmenipsuga kogu seina puhtaks. Parim viis on kasutada kuuma vett ja aurutit, siis kasutada head kraabitsat. Kui kasutada aurutit, siis hakkab paber kooruma nng hiljem saab väiksemad osad vesilahusega ära eemaldada.  

Kuidas eemaldada tapeeti

Tapeedi eemaldamine auruga

Aurutit saad lihtsalt rentida ning see muudab olukorra lihtsamaks. Hoia aurutit ühes tapeediosas vähemalt 30 sekundit või nii kaua, kui aur imbub täielikult läbi. Alusta auritiga keerulisemast ning raskemast kohast ning siis liigu nendesse piirkondadesse, kust tapeedi eemaldamine on kergem. Lisaks kui alustad, siis liikumine peaks toimuma küljelt keskele.

Samuti saab teha lahuse. Sega kuum vesi pesupesemisvahendi või äädikaga. Lahus peaks olema pool pesuainet ja pool vett või 80 protsenti kuuma vett ja 20 protsenti äädikat. 

Probleemid tekivat tavaliselt vanemate tapeetidega, mis on paigaldatud pikka aega tagasi. Praegused uuemad tapeedid on veidi teistsugused, aga ka nendega võib probleeme tekkida. 

Tapeet maas, mis edasi?

Kui tapeet on maas, siis esimese asjana kontrolli kuidas alumine pinnas jäi, kas on vaja teha krohvimistöid või on vaja midagi täiesti ära vahetada. Kui aga kõik on korras, siis ideaalis saab koheselt uue tapeedi asemele panna ilma igasuguse probleemita.

Ettevõtted | Ehitus ja kinnisvara


Related Posts