Hoone esiku disain on vastutav selle eest, milline mulje jääb külalisele esimest korda kodu, hotelli, restorani, spordisaali jms. külastades. Samuti on see koht, kus viimast korda hoones olles viibitakse, seega on eriti oluline, et see oleks hästi ja ilusasti disainitud. Kahjuks jääb esiku dekoratiivne pool pahatihti tahaplaanile ja see on arusaadav, sest esiku disain ise pole sugugi mitte kerge ülesanne. Kuidas teostada enda kodus esiku disain?
Esiku disaini üldmulje
Esiteks, kuna maja esik on esimene koht, kuhu võõras külaline satub, on oluline, et esiku disain ja selle üldmulje jätaks väga kutsuva ning mugava ilme. Sellisel juhul jääb esimese ja viimase asjana nähtud ruumist hea mulje ning just seda me soovimegi. Üldmuljet aitab kutsuvamaks ja mugavamaks kujundada õige valgustus, sofad ja diivanid ning ilus kõva mööbliese, näiteks mõni riiul.
Kõiki neid komponente ei tule ilmtingimata väga korrektselt kokku sobitada, kuid need peaksid siiski jätma organiseeritud mulje. Selline mööbli asetus jätab ka külastajale ning majaelanikele endile mulje avatud, õnnelikust, korrektsest aga mitte liigselt, inimesest.
Lihtne esiku disain
Üks võimalus enda esiku disain teha, on väga lihtsalt, mängides ning võimalikult vähe värvide ja mööbliga sahkerdades jätta sellest seekaudu elegantne mulje. Vahemere äärest pärit stiil näiteks just sellele keskendubki: suur osa seintest ja laest on värvitud valge või sinaka tooniga ja samamoodi on mööbliga. Sisustus on pigem lihtne ja praktiline ning selles teatavasti võlu peitubki.
Lihtsa stiili teed minnes, tuleks värvidega mängida nii, et need jätaks loodusliku ja naturaalse mulje. Selleks sobivad suurepäraselt puidust põrandad, rohelised ja pruunid elemendid mööblil ning üldmulje võiks jääda heledat, näiteks valget tooni.
Neutraalne esiku disain
Teine võimalus enda esiku kujundamiseks on jätta selle kaudu enda kodust võimalikult naturaalne mulje. Selline stiilivalik on suurepärane inimestele, kes peavad näiteks tihti kohtuma väga erineva taustaga inimestega, äriklientidega jms. Sellisesse esikusse sobivad väga hästi hall diivan, marmorist või hallist kivist seinad ja mustad nagid, stanged või riidekapp.
Samuti saab sinna ideaalselt sobitada kaks pehme tooniga lampi, mis varjudega mängides väga professionaalse, kuid siiski koduse õhkkonna loovad. Tumehall või kirju vaip põrandal muudab kogu esiku väga kutsuvaks ja jätab selle kindlasti tükiks ajaks meelde kui väga elegantse, stiilse ja kutsuva koha.
Tööstusliku esiku disain
Tööstuslik hoone välimus, tööstuslikud elemendid nagu vanad masinad, lambid jms läks USAs moodi umbes kolmkümmend aastat tagasi ning nüüdseks on see jõudnud ka Eestisse. Sellisesse hoonesse sobivad suurepäraselt rooste ja punakat tooni seinat, lagi ning põrand. Diivanid, lambid ja vaibad võiksid olla hallikat, pruuni või beeži tooni. Samuti sobib sinna tumedam kollane ja vähemalt määral ka puidust elemendid.
Peeglid
Üks mööbliese, mis alati esikutesse ära kulub, on peegel. Peegleid kasutatakse kodudes just vannitoas ja esikus kõige rohkem selleks, et end seal korda sättida. Esikus läheb see kasutusse, sest enne kodusse sisenemist ja ülariideid ära võtmast on külalisele hea ja julgustav, kui saab ennast veelkord näha. Samuti on elanikul endal hea, kui enne väljaminekut saab endale viimast korda pilgu peale visata ning vajadusel teha mõned korrektuurid.
Peeglid on peale oma praktilisuse ka õige dekoratiivse asetuse ja õrna helesinise valgustuse korral ka väga ilusad ning võimendavad õrna, hubast ja öist atmosfääri. Mõne pehme tugitooli ning ühe maalähedase, näiteks puidust tehtud lauaga on selline esiku disain igati meeldejääv, stiilne ja omanäoline.
Kõrghoone esiku disain
Kui kodu peaks asuma kõrghoones, kus on palju aknaid, millelt avaneb kaunis vaade linnale, siis on sellise esiku disainimiseks vaja mõelda veidike kastist välja. Tihti tulevad sellised korterid küll juba eeldisainiga, kuhu on paigaldatud nii mööbel kui muu vajalik. Sellisesse kodusse sobivad enamasti toonid, mis läheksid hästi kokku nii päikesevalguse kui lumiste ilmadega. Nendeks toonideks on helehall, tumehall, kollakas ja oranžikas.
Selliste toonidega võiks ära sisustada terve korteri, kuid hetkel lähtume ikkagi vaid esikust. Esiku disaini puhul torkab esile üks asjaolu, mis teda teistest tubadest eristab. Nimelt on see tihtipeale üsna väike ning sellisel juhul tuleks ruumis vältida punaseid ja erksaid toone nagu helerohelist. Seda eriti veel korteris, kus on niigi vähe ruumi.
Suure esiku disain
Suure ja avatud esiku puhul, mida kohtab tihti uhketes majades, mõisates ja villades, on oluline ka esikuga toonitada just maja klassi ja uhkust. Selline esik võtab hästi vastu näiteks sambad, suured valged kardinad, uhke diivani või ka antiikesemed, kujud jms.
Üldiselt tasub sellise esiku disainimisel visata pilk mõneks hetkeks klassikalisele vene arhitektuurile ning sealt šnitti võtta.
Suured esikud on ka mõnel pool Euroopas ja USAs üsna levinud, seega tasub internetis veidike ringi kolada ja uurida, kuidas meie sõbrad teistest riikidest on enda kodud seestpoolt üles ehitanud. Suure esiku ja üldse suurte ruumide puhul tuleks jätta võimalus naturaalsele valgusele, sest see sobib sellistesse kohtadesse hästi.
Kokkuvõte
Nii suure kui väikese esiku disainimine on teadagi raske ja aeganõudev töö, mis kujuneb enamasti oodatumastki keerulisemaks. Siin artiklis toodud näited peaksid sellel teekonnal kindlasti abiks olema ning loodetavasti kergendab see vaeva, mis korralikule disainile kulub. Põhilised märksõnad, mis algajal kodusisustajal meelde tasuks jätta on naturaalne valgus, lihtsus ja kerged, looduslikud toonid. Selline kooslus muudab pea iga esiku meeldejäävaks, ilusaks ja kutsuvaks.