Pembroke’i Walesi corgi, ka Welsh corgi Pembroke või Pembroke’i näol on tegemist juba vana koeratõuga, kes on aretatud välja Ühendkuningriikides karjakoerana. Tänapäeval käib see koer tihti läbi popkultuurist kui kuninganna Elizabeth II kuningliku saatjana ja see tiitel omistub väiksele, kuid kuulekale ja vaprale Walesi corgile hästi.
Teda peetakse tema kasvu poolest ka tuleviku koeraks. Suurenev ruumipuudus linnades nõuab meilt järjest väiksemate lemmikute soetamist ja selleks sobib corgi suurepäraselt. Kuid Walesi corgi saab suurepäraselt hakkama ka maal, kus tema pidev energilisus saab rahuldatud kõikvõimalike erinevate tegevustega.
Corgi kasv ja suurus
Täiskasvanud Pembroke’i Walesi corgi turjakõrgus on maast 25 kuni 30cm ning selle poolest on temaga sarnased näiteks Šoti terjeri ja shih tzu koeratõud. Lühike, jässakas keha koos väikeste jalgadega teeb Pembroke’st maadligi hoidva koera.
Isased koerad kaaluvad loomariigi seaduste kohaselt emasest tavaliselt mõni kilo rohkem, jäädes normaalkaalu juures vahemikku 10-12kg. Emaste koerte puhul jääb kaaluvahemik 9-11kg juurde. Väike koeratõug, kelle eest on mugav hoolitseda, kuid siiski piisavalt suur, et vajaduselt enda eest seista.
Välimusest
Welsh’i Pembroke corgi on oma karvkatte poolest tüüpiliselt sarnane heledama rebasega, kuigi karva värvus võib varieeruda beežikast pea tumepunaseni. Talle on iseloomulik lai valge laik rinnal, mis katab kogu tema koonualuse kuni jalgadeni. Ka pea kuju ning näoilmet saaks võrrelda kõige paremini uudishimuliku ning kavala rebase omaga.
Käpad on tal otstest valged, sabal on samuti näha nii valget kui oranži segu. Kogu see muster teeb temast vaatamata tema kasvule uhke ja ilusa koera. Enda kasvu ja välimusega sobib hästi kokku ka tema iseloom, olles valmis enda ja pere eest vajadusel seisma, kuid jäädes siiski kalliks lemmikuks. Corgidele on ka Eestis paika seatud ranged aretusreeglid.
Koera iseloom
Üks kõige huvitavamaid asju selle tõu juures on tema iseloom, kuhu on segatud parajalt kõike. Tal on aktiivsele koerale omaselt pidevalt vajadus otsida omale tegevust ja kui talle seda ei pakuta, leiab ta selle ise. Pembroke’i Walesi corgit võib pidada väga ustavaks valvuriks, kes püsib pidevalt valvas ja annab peremehele aegsasti külalistest märku.
Aktiivse koerana on ta pidevalt ergas ja valmis tegutsema, kuid see ei muuda corgit siiski liigselt ülemeelikuks ega hüsteeriliseks. Pembroke’l on kuninglikku klassi jääda mõõdukaks ja elegantseks. Need loomuomadused sobitab hästi kokku aktiivse perekonnaga, kes tema eest hoolitseks ja teda treeniks.
Päritolu
Kuigi tõu lõplik päritolu on Pembroke’i Walesi corgi juures lahtine, on kindlaks tehtud, et juba 920. aastal leidus Suurbritannias sellise nimega koeratõug. Üks võimalik teooria nende päritolu kohta on, et nad toodi Keltide eelkäijate, Walesi flaami kangrute poolt kuni 3000 aastat tagasi. Tõugu on segunenud ka Walesi aju- ja taksikoerad.
14. kuni 18. sajandini kasutati neid peamiselt karjakoertena, sest nende lühike kasv sobis hästi ajama lehmasid. Kuni 20. sajandini aretati teda kui ühte tõugu kuid peale seda eraldusid sealt 2 eraldi tõugu, Pembroke’i Walesi corgi ning Cardigani Walesi corgi.
Liikumine ja tervis
Welshi näol on tegemist väga vastupidava koeraga, kellel üldiselt tervisega palju probleeme ei teki. Siiski on teatud tüüpilised, ka teistel koeratõugudel esinevad silma- ja puusahaigused, mille osas tasub oma corgil silm peal hoida. Seda on eriti oluline teha enne aretamist, et järglased kasvaksid üles tervelt ja saaksid elada õnneliku elu. Eelsoodumus on neil ka seljadiski tekkeks.
Neil on oma aretuse tulemusena väga palju energiat ja suur liikumisvajadus. Seda ka vaatamata tema madalale jässakale kehale. Kehtib reegel, et täiskasvanud loom peaks saama iga päev väljas liikuda vähemalt tunni.
Treenimine ja aktiivsus
Ta on üks väikestest koeratõugudest, keda on võimalik treenida ja kes suudab tegeleda paljude erinevate aladega. Näiteks agility võistlused, rallikuulekus ja isegi päästmiskatsed. Meeles tuleks pidada, et tõsisem füüsiline treening võiks jääda koeral sellesse aega, kus ta on juba kutsikaeast välja kasvanud. See tähendab ootamist vähemalt ajani, mil ta on aastane.
Treenimise juures tuleb kasuks, kui võtta teadmisse, et nad tüdinevad samast asjast ära võrdlemisi kiiresti ja tegevusi võiks vahetada iga viie kuni kümne minuti tagant. Siiski on nad küllaltki head õppijad ning suudavad uued asjad omandada isegi kogenematumate treeneritega. Kui tegevus pakub lõbu, annab ta ka endast parima.
Kutsikad
Otsustades võtta endale corgi kutsikad, tuleb seista valiku ees, kas teha seda otse läbi tõuaretaja või adopteerides endale kutsikad, kes juba vajavad ja ootavad kusagil varjupaigas kodu. Selle valiku puhul tuleks teha enda uurimustöö enne mingi otsuse langetamist. Õnneks on tänapäeval kutsikate soetamise puhul piisavalt infot ja hätta ei tohiks jääda.
Plaanides omale kutsikat võtta, tuleb arvestada ka oma pere suutlikkuse ja vajadustega. Corgi puhul on tegemist energilise koeraga, kes küll inimese hoolitsust otseselt ei nõua,
kuid seda siiski vajab. Seega tuleb olla valmis panustama lisaaega kutsika eest hoolitsemisse.
Corgi hind
Koera soetamise puhul tuleks arvestada päris korraliku väljaminekuga, sest kulusid on veel peale koera enda nii mitmeidki. Esiteks on Pembroke’i Walesi corgi väga hinnatud koer ning sellest ka tema enda hind. Olenevalt koera vanematest, õdedest ja vendadest jääb hind vahemikku 700 kuni 2000 eurot.
Iga koera soetamise puhul kaasnevad teatud kulud, millega ei pruugita alati arvestada. Lihtsad asjad, nagu koera rihm, toidu- ja joogikausid, matt, vajadusel elektrikaelus. Ka koera tervise eest hoolitsemisega kaasnevad kulud, sest võib juhtuda, et koer vajab X-ray- või ultraheliuuringuid, hammaste puhastust jne.
Corgi toitumine ja hooldamine
Corgid vajavad oma tõuomaduste, peamiselt väikese ja jässaka keha tõttu keskmisest koerast veidi rohkem hoolitsust. Kõige olulisemaks peetakse piisavat füüsilist aktiivsust, mida võiks pakkuda vähemalt tund päevas ning mõõdukat ja tasakaalustatud toitumist. Corgid on kiired rasvuma.
Üldiselt nad erilist karva- ega kasukahooldust ei vaja, sest nad on väga puhas tõug. Nad suudavad enda karvkatte eest hästi hoolitseda ning harjata ei ole neid vaja rohkem kui korra nädalas, pesta tuleks neid veel harvem.
Kokkuvõte
Algselt aretatud karjakoerana ning oma võimeid seal igati tõestanud, on tänapäeval nende näol tegemist siiski pigem seltskonnakoertega. Väga mitmekülgsete, aktiivsete ja energilistena on nad väärt koduvalvurid, perekaaslased ja võistlejad.
Väikeste koertena vajavad nad inimeste tähelepanu ja hoolt, jälgida tuleks piisava füüsilise koormuse tagamist ning toitumist. Pembroke Walesi corgi võib tulevikus saada üha levinumaks koeraliigiks, sest tegu on paraja suuruse ning suurepäraste tõuomadustega koeraga.