Budapesti vaatamisväärsused: Ungari pealinna parimad paigad - infoViking
Budapesti vaatamisväärsused

Budapesti vaatamisväärsused: Ungari pealinna parimad paigad

Budapest on Ungari pealinn, mis on üks paljudest suurtest linnadest ja asub väärika Doonau jõe kaldal. See on koht, mis pulbitseb elavast kogukonnast, ajaloost ning mida ehivad mitmed Budapesti vaatamisväärsused.

Ungari pealinnast leidub nii mitmeid kohti ning tegevusi, et see naelutab endasse külastajaid mitmeteks päevadeks. Euroopa üks silmapaistvamaid ja kirevamaid linnu, mida peab kindlasti oma silmaga nägema.

15 Budapesti vaatamisväärsust

Sellest Budapesti vaatamisväärsuste listist leiad Euroopa suurima sünagoogi, muinasjutulised lossid, salapärased maa-alused koopad, kaunid vanalinna hooned ning mitmeid tegevusi mida teha Budapestis.

1. Kalamehe bastion

Kalamehe bastion - Budapesti vaatamisväärsused

Kalamaja bastion (Fisherman’s Bastion) on vaieldamatult üks peamisi kohti kuhu minna Budapestis. See on koht, mida külastavad tuhanded, kui mitte miljonid turistid aastaringselt, paistab silma oma muinasjutuliku võlu poolest.

See populaarne Budapesti vaatamisväärsus ehitati 1700. aastatel, mille nimi pärineb väidetavalt lossi kaitsnud kalurite gildilt. Neoromaani stiilis loss koos tosina tornidega näeb välja justkui otse Disney muinasjutu filmist. Proovi külastada seda Kalamaja bastionit varajastel tundidel, et nautida panoraam vaateid Doonau jõule ilma rahvamassita.

2. Ungari Parlamendihoone

Budapest - Ungari parlamendihoone

Ilmselt kõige tuntum ning ikoonilisem ehitis linnas on kaunis Ungari Parlamendihoone. Seda massiivset maja otse Doonau kaldal on raske kahe silma vahele jätta, mis särab nii päeval kui ööl.

Kui soovid tutvuda selle Ungari vaatamisväärsusega lähemalt ning uudistada ka siseruume, siis on võimalik teha seda läbi erinevate ekskursioonide. Selleks tuleks võimalikult varakult broneering sooritada, kuna eriti kõrghooajal täituvad kohad kiirelt. Kindlasti tasuks ka Parlamendihoonet külastada, siis kui päike on juba loojunud, kuna siis sa näed selle hoone võlu eriti erksalt.

3. Margiti saar

Margiti saar - vaatamisväärsus Budapestis

Huvitaval kombel leiab keset Ungari maismaad ning pealinna ametliku saare. See on saanud võimalikuks tänu laiale Doonaule ning just keset jõge Margiti saar asub. Jalutada suures pargis, sörkida ümber saare, uurida erinevaid asukaid miniloomaias või leotada ennast termilises spaas – need on vaid mõned tegevused mida teha Budapesti Margiti saarel.

See on ideaalne koht kuhu põgeneda suurest linnamürast, kuna autoliiklust sealt põhimõtteliselt ei kohtagi. Parim koht kuhu minna Budapestis koos perega, sõpradega või kaaslasega, et viia päev õhtusse.

4. Kangelaste väljak

Budapest - Kangelaste väljak

Kangelaste väljak (Hosök Tere) on riigi suurim väljak. Seal asuvad Ungari kuningate ning muude ajalooliste tegelaste kujud, mille hulka kuuluvad sealhulgas ka seitse pealikku, kes juhtisid madjareid (tänapäeva ungarlased) 9. sajandi perioodil. Monument ehitati 1896. aastal Ungari 1000. aastapäeva tähistamiseks.

Budapesti vaatamisväärsuse väljakul asub ka aastatuhande monument, suur kivist kenotaaf, mis on pühendatud neile, kes andsid oma elu Ungari iseseisvuse eest. See on kindlasti koht mida külastada Budapestis, et saada osa killuke riigi ajaloost.

5. Vajdahunyad Loss

Vajdahunyad Loss - Budapesti vaatamisväärsus

Kangelaste väljaku taga asub järjekordne linnapark, kust leiab ka linna ühe maalilisema lossikompleksi. See muinasjutuline vaatamisväärsus Budapestis asub keset rohekat pargi südant, kus saab lisaks veel meelsasti aega veeta ning nautida kaugelt selle hoone ilu.

Vajdahunyadi lossi kujundati Rumeenia Hunyardi lossi järgi, mis ehitati samuti 1896. aasta aastatuhande näituse jaoks. Jalutamine mööda lossi kompleksi on juba piisav, et imetleda selle suurepärast arhitektuuri. Parima elamuse saamiseks võid külastada ka vaatetorni ning samuti ka väikset muuseumit.

6. Püha Stefani basiilika

Püha Stefani basiilika - vaatamisväärsused Budapestis

Riigi suurim kirik Püha Stefani basiilika (St. Stephen’s Basilica) on üks silmapaistvamaid ehitis üle kogu linna. See massiivne Budapesti vaatamisväärsus sai nime Ungari esimese kuninga järgi, mis on täis uhkeid kunstiteoseid ning mida kroonib massiivne kuppel. 

Püha Stefani basiilika valmis 1905. aastal pärast 50 aastat kestnud ehitamist. Seal olles saab tutvuda kindlasti kõigi väikeste kabelitega ning käärkambriga, mis on väidetavalt Püha Stefani mumifitseeritud parema käe koduks. Samuti on võimalus ronida ka kupli vaateplatvormi tippu, kust avaneb 360-kraadine vaade üle terve Budapesti.

7. Buda Loss

Buda loss - Budapesti vaatamisväärsused

Lossimäe (Castle Hill) piirkonnas asub järjekorde Budapesti vaatamisväärsus, mida ei saa linna külastades vaatamata jätta. Buda lossi algne kompleks ehitati juba 13. sajandil, kuid selle tänapäevane ilme rajati aastatel 1749-1769.

See tegutses pikka aega aadlike paleena ning huvitava faktina hoiti lossi all 14 aastat vangis  ka kurikuulsat Vlad the Impaler (kõnekeeles krahv Dracula). Tänapäeval kuulub see ka UNESCO maailmapärandi nimistusse ning on üks parimaid kohti, kus nautida vaatet Doonaule ning üle Besti linnaosa.

8. Széchenyi termiline spaa

Széchenyi termiline spaa - Budapesti vaatamisväärsus

Üks asi millega Budapest on maailmakuulus on nende termaalspaad. Linnas asub neid üsna mitmes kohas, kuid neist populaarseim on suurim Szechenyi termid. Vaieldamatult populaarsemaid tegevusi mida teha Budapestis nii kohalike, kui ka turistide hulgas on lihtsalt ligunemine nendes kuumades basseinides.

Termaalspaade kultuur pärineb juba Rooma Impeerimumi aegadest, mida nähtavasti on hoitud au sees tänase päevani. Lisaks huvitava faktina levib üle linna ka teada tuntud müüt (või siis hoopiski tõde), et spaas lebotamine pidi olema parim ravi pohmakale.

9. Keskturu hall

Keskturu hall - vaatamisväärsus Budapestis

Suur turuhoone (ehk Budapesti Keskturu hall) on kesklinnas asuv tohutu neogooti stiilis saal, mis on täis igasuguseid kauplejaid, kes müüvad tooteid, kaupu ja suveniire. Muljetavaldava keskturu halli kioskis ekslemine on üks parimaid asju, mida teha Budapestis näiteks vihmasel päeval.

Samuti on see Budapesti vaatamisväärsus parim koht linnas, kus noppida endale välja erinevaid värskeid toiduaineid. Tänu oma multikultuursusele leiab sealt maitseid mitmetest maailma eri nurkadest. Planeerides selle külastust peab ainult meeles pidama, et see on suletud pühapäeviti.

10. Gellerti mägi ja Citadella

Budapest - Gellerti mägi ja Citadella

Gellerti mäe tippu ronimine on kindlasti kõige tähtsam tegevus mida teha Budapesti linna külastusel. Peale kerget 15-minutilist matka Doonau kaldalt avaneb sulle linna kõige parem vaade. Sealt avanev pilt on sulle juba ilmselt tuttav, mida sa oled varasemalt näinud linna postkaardilt.

Lisaks panoraamvaatele leiad tipust Citadella, 1851. aastal ehitatud kindluse ning tuntud Vabadussamba. Seda kohta tasuks külastada kahel korral: üks kord päeval ning teinekord ööpimeduses.

11. Szimpla Kert pubi

Budapesti ööelu

Ungari pealinn on vägagi tuntud oma energilise ööelu poolest ning ühte tüüpi pubid (ruin pubs) on midagi sellist, mis käib koos selle linnaga. Neist kõige tuntum pubi, mida võib nimetada lausa üheks Budapesti vaatamisväärsuseks on Szimpla Kert.

See väga ekstsentriline pubi, kus melu käib pea iga päev ning on kindlasti koht kuhu oma jalga tõsta. Kui sa pole just kõige suurem ööelu nautleja, siis on ikkagi see niivõrd dekoratiivne asutus, mis kindlasti köidab su pilku. Selles pubis leiab erinevad ruumid koos omamoodi lahenduste ning jookidega.

12. Terrori Maja muuseum

Terrori Maja muuseum - Budapest

Terrori Maja muuseumist (Museum of Terror) on alates avamisest 2002. aastal saanud Ungari pealinna üks populaarsemaid kohti mida külastada. Muuseum on pühendatud 20. sajandi Ungari fašistliku ja kommunistliku režiimi uurimisele ning nende režiimide ohvrite mälestamisele.

Budapesti vaatamisväärsus asub linna südames, kus ennist tegutses Ungari natsipartei peakorter. See on kindlasti koht mida külastada Budapesti ringreisil, et saada aimu pealinna süngemast ajaloost.

13. Dohány tänava sünagoog

Dohány tänava sünagoog - Budapesti vaatamisväärsus

Dohány tänava sünagoog (Dohány Street Synagogue) on kahtlemata üks imelisemaid vaatamisväärsusi Budapestis kuhu tasuks oma jalg kindlasti tõsta. Aastatel 1854–1859 ehitatud mauride stiilis ja üle 3000 inimese mahutav sünagoog on lausa ka Euroopa suurim. 

Kompleksist leiad Suure sünagoogi, kangelaste templi, surnuaia, memoriaali ja juudi muuseumi. Parim viis sünagoogikompleksi rikkaliku ajaloo ja selle seose holokaustiga tutvumiseks on giidiga ekskursioonid.

14. Kaljuhaigla muuseum

Omapärasemaid Budapesti vaatamisväärsusi Kaljuhaigla (Hospital in the Rock) ehitati 10 km pikkusesse maa-alusesse koobas süsteemi, mis asub otse Buda lossi piirkonna all. 

1930. aastatel II maailmasõja ettevalmistumisel salajaseks sõjaväe- ja haiglapunkriks ehitatud koobas süsteemi kasutati täisvõimsusel Budapesti piiramise ajal aastatel 1944–1945, kus raviti nii tsiviilisikuid kui ka sõdureid. 

Kuigi haigla suleti 1945. aasta juulis, kasutas seda Vaktsiinide Tootmise Instituut veel aastaid, et välja töötada ravimeid tüüfuse vastu võitlemiseks. Tänapäeval on see avatud muuseumina, kus just selle ajalugu kajastatakse.

15. Szentendre

Szentendre - Budapesti vaatamisväärsused

See on üks Ungari vaatamisväärsusi, mis asub tegelikult hoopiski pealinnast veidi väljas. Budapestist kõigest mõnekümne minutilise rongisõidu kaugusel asuv Szentendre on tõeline maiuspala kuhu minna lastega, kaaslasega või sõpradega, et veeta üks mõnus õhtupoolik.

Szentendre on väikelinn Doonau kaldal, kus on tunda veidi Itaaliapärast hõngu koos värvikirevate tänavate ning restoranidega. See on üllatavalt mõnus koht kuhu pageda suurest Budapestist ning samuti tasuks seal ära proovida ka Ungari populaarsemat kiirtoitu Langost.

Lõpetuseks

Budapest on üks parimaid linnu Euroopas, mis üllatab külastajaid oma vaatamisväärsuste, tegevuste ning kultuuriga. See on koht, kus naljalt igav ei hakka ning on sobilik absoluutselt igale reisisellile.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts