Aiakujundus - infoViking
aiakujundus

Aiakujundus

Aed on meie kodu üks kõige olulisemaid osasid. See pakub võimalust nautida aega isikupärastatud ja mõnusas kohas ning lisaks kiirgab see ilus ka väljaspoole. Aiakujundus muudab hoovi personaalseks luues keskkonna, mis sobib just sulle.

Lisaks kõigele tõstab hästi kujundatud aed kinnisvara väärtust.  

Aiakujundamine algab plaanist, mille põhjal koostatakse projekt. See kuidas aiaplaan välja hakkab kujuneba oleneb stiili eelistustest. Kas tahetakse modernset-, jaapani või inglise aeda. Võimalusi on mitmeid ning siin tuleb loovus valla lasta.

Hind pannakse paika projekti põhjal. See annab võimaluse hindamaks mahtu kui suur on ala, mis taimed on vaja istutada, kui palju on vaja istutada ja mis on vaja veel juurde ehitada. Aiakujunduses on palju erinevaid aspekte.

Miks on aiakujundus tähtis?

aiakujundus

Aed mängib igas majapidamises suurt rolli ning selle kujundamine hõlmab endast hästi palju erinevaid etappe. Hästi kujundatud haljastustööd annab kinnisvarale väga palju juurde ning lisab väärtust, mis kestab. 

Parim aeg aiakujunduse planeerimiseks on sügisene või talvine aeg. Seda just sellepärast, et veel on aega uueks hooajaks ning saab rahulikult kõik ideed ja mõtted läbi mõelda. Saad panna paika aia planeerimise ning kevade saabudes koheselt tööle hakata. 

Kuna kujundamine ja aiaplaan võtab väga palju aega ja teadmisi napib, siis on soovitatav koheselt kontakteeruda spetsialistiga ning küsida selle alast abi. Nii tagad koheselt parima kvaliteedi ning aiakujundusprojekt laabub palju lihtsamalt. 

Miks kutsuda eksperdid appi?

Nagu iga asjaga, valdavad eksperdid enda teemat paremini, kui tavaline inimene. Lisaks oskustele on eksperdi tellimisel veel palju erinevaid eeliseid. Aiakujundaja oskab paika panna aia projekteerimise täpse mahu ning ilmselt ütleb ka millise eelarve või hinnaga tuleks teatud lahenduste puhul arvestada. 

Kujundajad omavad pikaajalist kogemust

Lisaks on aia kujundamine väga aeganõudev töö ning ainult enda aja säästmiseks on mõtekas tellida sisse aiakujundus teenus. Parimad aiakujundajad oskavad näha ette asju ja takistusi, mille peale tavaline aiakunstnik isegi ei tuleks.

Kvaliteetse teenuse jaoks tuleb edasi anda enda mõtted ja soovid ning lasta seejärel eksperdil oma tööd teha. Aiakujundajad on üldjuhul väga loovad ja disaini silmaga inimesed, ehk neid tasub usaldada. 

Enne eksperdi tellimist tutvu kindlasti tema tehtud töödega, sest sealt sa näed ära tema stiili ning võimalik, et leiad mingeid huvitavaid lahendusi mida soovid ise kasutada. Veel tasub uurida, palju tal hetkel projekte käimas on, sest siis saad teada millal võiks olla sinu aia valmimis kuupäev. Kui leiad inimese, kes on tööga väga hõivatud, soovitame edasi otsida ja leida ekspert kellel on aega ennast sinu aiale pühendada. 

Aiakujundaja paneb paika kindla plaani koos mõõtkavaga ja igasuguste lisadega, mis annab sinule kui aiaomanikule ideaalse ülevaate. Osad teevad isegi 3D programm eelvaateid, mis annavad inimesele eriti palju väärtust. 

aiakujundus

Millest koosneb aiakujundus ja kuidas see välja näeb?

Aiakujundamisel tasub rõhku panna just väikestele detailidele, sest kokkuvõttes loovad just need suure pildi. Soovitatav on istutada kvaliteetseid taimi, mis annavad rohkesti saaki ning on samal ajal ka väga stiilse väljanägemisega.

Kindlasti tasub arvestada sellise elemendiga nagu kompostihunnik. See ei pruugi tunduda küll kõige ilusam asi millele mõelda, aga kokkuvõttes on see aiale väga kasulik. Kui hakkate komposti hunnikut planeerima, siis kindlasti mõelge koht, kus see ei oleks nähtav. Soovitatav on lisada see kuhugi aia nurka. Tegelikult on võimalik ka komposti hunnikut haljastusega ära peita, istutades selle ümber mõned põõsad. 

Moderne aiakujundus

Kui hoovis on natukene rohkem ruumi ning soovitakse tulevikus kasvatada taimi, siis tasub kaaluda kasvuhoone rajamist. Kasvuhoone saab rajada päris soodsalt ning tuleviku mõttes on see väga hea investeering.  

Ajakujunduses tuleb arvestada veel erinevate ettevalmistus töödega, mis on paljude lahenduste puhul väga tähtsal kohal.

Hoovile saab rajada veel kaasaegsed aiad, platsid, tiigi ja ka näiteks kiviktaimla. Kõikide võimaluste puhul kehtivad spetsiaalsed rajamise nõuded. Oluline on teada näiteks, et piirdeaia rajamisel tuleb arvestada ka naabriga (kui on ühine piir).

Tiikide rajamisel tuleks teada, et veekogu rajamine tuleb eelnevalt omavalitsusega läbi arutada. Kujundada saab muidugi ainult taimedega, kuid sellised lahendused nagu terrass ja varjualused annavad väga palju üldisele ilmele juurde. 

Aiakujundaja tellimine on väga hea mõte isegi siis, kui soovitakse tööd ise ära teha. Aia planeerimine ja aiakujundus sooritatakse näiteks disaineri poolt ning seejärel saad otsutada, kas tahad antud arendust ise ellu viia või mitte. 

aiakujundus

Aiakujundus plaani koostamine

Kuna kujundamine on väga täpne töö, tuleks kindlasti alustada plaaniga. Paika tuleks panna kõik ideed, lahendused, kui võimalik tuleks luua aias mitu erinevat kuvandit, mis annavad parima ülevaate. 

Eesmärk on aiast saada silme ette üldine ettekujutus/idee, peale mida saab vajadusel asju ümber teha ning leida endale sobiv. 


Kokkuvõttes on plaani koostamine üks suur ja sujuv protsess, kus üks tegevus viib teiseni ning teine ilma eelmiseta hakkama ei saa. Lihtne näide oleks näiteks tänavakivi platsi rajamine, kus ei saa enne ettevalmistustöid kive rajamagi hakata. 

Ettevalmistustööd

Võib öelda ettevalmistustööd on aia rajamisel A ja O ning ilma nendeta kvaliteetset lõpptulemust saavutada on päris raske. Enne ettevalmistustöid on mõistlik teha aiakujundajaga konsultatsioon ning panna paika kindel ettevalmistustööde järjekord. 

Ettevalmistustööd tuleb sooritada nii muru külvamisel, terrassi ehitamisel, peenra rajamisel, kui ka  kiviktaimla rajamisel ja heki istutamine. Tegelikult tuleb ettevalmistustööd teha absoluutselt iga elemendiga.  See tagab suuresti ehitise tuleviku, kui ettevalmistustööd on kehvasti sooritatud, siis kannatab tulevikus ka kvaliteet. 

Näiteks, kui muru rajamisel pinnas lohakalt ettevalmistada ning jätta sisse lohud, võib juhtuda, et tekivad kindlatesse kohtadesse lombid ja rajatud muru saab noorelt juba kahjustada või ei lähe üldse idanema. 

Eemaldus tööd

Eemaldustööde all  mõeldakse aiakujudnes näiteks, hetkel kasvavate taimede eemaldust. Näiteks kui kusagil kasvab puu mida tegelikult sinna ei soovita, siis tuleb see eemaldada. 

Lisaks tuleb erinevatel ettevalmistustöödel näiteks eemaldada ka ebavajalikud kivid, umbrohi jne. Selliste asjade eemaldamine on oluline, sest see tagab tulevikus kvaliteetse lõpptulemuse.

Pinnasetööd

Aia projekteerimisel on pinnasetööd, millele tuleb kindlasti rõhku panna. Pinnasetöid tuleb teostada erinevalt ja erinevas mahus.

Näiteks kui hakata rajama murukivi platsi, peab olema aluspinnas konkreetne ja tugev ning kannatama raskusi. Vastasel juhul toimub vajumine ning tekivad platsile lohud. Teisest küljest kui rajatakse peenraid, tuleb pinnas korralikult läbi kaevata, eemaldada kivid ja umbrohi, et tulevikus saaksid taimed kvaliteetselt kasvada.   

Muru rajamine on küll lihtne ja soodne, aga siiski tuleb pinnasetöödega natukene vaeva näha, sest vastasel juhul võib see odav lahendus mitte viljakanda. 

Taimestiku rajamine

Kui hakatakse taimestiku rajama, siis tuleks ennast eelnevalt kurssi viia, mis iseloomuga ja millist hoolt erinevad taimed vajavad. Kurssi tuleb viia ennast nii istutus portsessiga, kui istutusjärgse hooldusega. 

Hooldusplaani koostamine

Siin tuleb lähtuda individuaalselt igale aiakujundus elemendile, sest igaühel on oma eripärad. Seda sellepärast, et me ei saa võrrelda omavahel heki lõikust ja muru niitmist. Muidugi on olemas mingid nüansid, mis mõlemal puhul kattuvad, aga tervikpilt on teine.

Peale seda, kui aed on kujundatud ja rajatud tasub eksperdi käest täpsemalt uurida, kuidas erinevate lahenduste eest hoolt kanda. Kui mõtled, et hooldada tuleb ainult taimi, siis eksid. Samamoodi vajab hooldust ka näiteks kiviktaimla ja terrass. 

Erinevateks hooldustöödeks saab kutsuda appi haljastajad, kes teevad tööd kiirelt ja lihtsalt vastavalt enda hinnakirjale. Tihti just seda varianti on mõistlik kasutada, kuna nii hoitakse kokku enda aega ning töö saab parema tulemuse.