Aia kujundamine ja projekteerimine on tegevus mis koosneb hästi paljudest erinevatest tegevus etappidest. Tark on katsetada omavahel erinevad võimalusi ja esemeid. Planeerimine on meeletult oluline, sest sellest koostatakse aiaplaan ning kui projekt on valmis, siis asjade ümberkujundamine enam nii lihtne ei ole.
Alusta kindlasti esimese asjana planeerimisest. Kindlasti on sul enda visioon, kuid siiski ära hakka üksi planeerima. Aia projekti koostamisel tasub küsida kindlasti uurida ja küsida konsultatsioone erinevatelt haljastus ekspertidelt, kellel on selle teema kohta silma ning tunnetust.
Aia kujundamisel ja projekteerimisel on väga palju erinevad võimalusi ning läbi eksperdi pilgu avaneb sulle maailm, millest sa esmapilgul võibolla ei osanud unistadagi.
Mis asi on aia projekteerimine
Enne kui midagi tegema hakata on vaja teha eeltööd. See eeltöö sisaldab endast mitmeid erinevaid etappe, tegevusi ning läbimõtlemist. Aia projekteerimine ongi kogu see osa, mis kaasneb enne ehituse algust.
Kõik haljastustööd saavad enne algust endale projekti. Projekt on kava mille põhjal labidas maasse lüüa. Väiksemate tööde puhul ning ise tehes ei ole alati projekti vaja. Üldiselt on ütlus, et kui suudad vaimu- silmas aeda selliselt visualiseerida, et näed aeda kui tervikut ning suudad selle ka reaalselt ellu viia, siis ei ole mingit aia projekteerimist vaja.
Mida aia projekteerimine endast hõlmab?
Aia projekteerimine algab sellest, et kõigepealt on vaja projekti koostajal tutvuda hoovi või siis alaga kuhu on vaja haljastustööd teostada. Kogu projekti kooskõlastatakse kliendiga.
Vastavalt sellele mida projekteerija näeb ning mida inimene soovib pannakse paika esiklahendus.
Kõige olulisem on leida kooskõlastus kohe alguses nii kliendi, kui projekteerija vahel. Kuna selle põhjal tehakse ka kogu haljastusprojekt, siis on vajalik võimalikult detailne ja täpne joonis.
Hiljem võib toimuda ka korrigeerimisi, aga kõige olulisemad ja tähtsamad elemendid ja detailid peavad olema sees.
Punktid millest aia projekteerimine koosneb:
- Projekti koostaja ja tellija vaheline kooskõlastamine ning läbirääkimine.
- Alaga tutvumine, selle mõõtmine ja hindamine.
- Tähtsamate elementide ja detailide tähistamine.
- Joonise tegemine: erinevate detailide asetused ja paigutused. Täpselt on ära märgitud möödud, suurused ja asukohad.
Miks see on vajalik ja kasulik?
Aiaprojekti idee ja mõte on sama nagu ehitusplaani koostamisel. Maja on väga keeruline ehitada ilma eelneva kavata. Kui hakata lihtsalt pihta ja tööde käigus leiutama erinevaid lahendusi, siis võib õige pea avastada, et tulemus ei ole hea või tekib mingi suurem viga ja selle lahendamine on suurema ajakuluga, kui kogu ehitise tegemine.
Kui mõelda rahalisele poolele, siis projekti kirjutamine paneb täpselt paika mis võib tulla sinu unistuse aia maksumus ning kust saab võib olla ka kulusid kärpida. Seda juhul kui tuleb kuskilt puudujääke.
Üks olulisem, kui mitte kõige olulisem on saada terviklik pilt aiast juba eos. Projekt aitab vastuse saada mitmele küsimusele juba enne ehituse alguse tegemist ning annab võimaluse kujundada hoov või aia ala just selliseks nagu soov on. Mida põhjalikum ja parem on projekt, seda kiirem ja kvaliteetsem on ka hilisem töö.
Lisaks annab see võimaluse pikalt ette mõelda. Näiteks, kui istutada algselt pisike taim akna ette, kuna see sobib sinna ideaalselt, siis aastate pärast võib see varjata päikese ära. Seda juhtub üpris palju, et unustatakse ära taime pidev kasv ja areng.
Aia projekteerimine ning hilisemalt valmis haljastus tõstavad ka kinnisvara väärtust. Kauni välimusega aed annab märku, et aia eest hoolitsetakse. Lisaks, kui sul tekib huvi tulevikus oma kinnisvara müüki panna, on sul ilusa hooviga maja palju lihtsam müüa. Kena hoov ja hoolitsetud hoov annab sulle võimaluse küsida kõrgemat hinda.
Milline peab olema aia projekt?
Hea plaan ei ole kõige keerulisema ja uhkema lahendusega, vaid lihtne ja loogilisena. Võlu peitub lihtsuses ning seda võib õigeks pidada ka haljastus maailmas. Aia projekt peab olema arusaadav ja konkreetne.
Kõige tähtsam on kogu projekti koostamise juures suhtlus kliendiga, sest tema on lõpuks see, kelle soovide järgi peab antud asi olema. Mida paremini on teostatud suhtlus seda parem on ka plaan.
Viimaseks peab keegi selle plaani ka ellu viima. Selle jaoks on vajalik valida endale õige haljastaja