See on nii elementaarne, et külmkapp peab olema seest puhas ja hügieeniline. Mitte keegi meist ei soovi võtta toitu külmikust, mis lõhnab ebameeldivalt ning näeb seestpoolt määrdunud välja. Samas, eks meil kõigil on ka neid hetki, kus oleme pisut laisad olnud ja asi on veidi käest ära läinud.
Igal juhul kui avastate ehmatusega, et külmkapis konutavale hapukurgile on juba pehmed valged karvakesed selga kasvanud, tomat näib pisut hallitanud moega ning piim ei soovi vabatahtlikult enam piimapakist välja astuda- on aeg külmkapi puhastamiseks.
Millal külmkappi puhastada?
Tegelikult võiks ühe suurema külmkapi puhastamise ette võtta vähemalt kord kuus. Külmikus olev toidukraam tasub kriitilise pilguga üle vaadata aga üks kord nädalas, sest aeg-ajalt kipub ikka midagi käest ära minema. Ja teinekord on hea jälle õigel ajal jaole saada, sest siis jõuate veel ´´kõlblik kuni´´ toodetest mõne hea roa valmistada.
Teinekord ongi need´´ külmkapi koristamise´´ toidud vaat et kõige paremad. Teate ju küll neid roogasid, kus kõik jäägid on pannile visatud ning sellest on tulnud nii maitsev kombo, mis viib lausa keele alla. Ja kõige toredam sellise roa juures on just see, et te ei pea toitu ära viskama vaid olete siiski kõik nutikalt ja oskuslikult toidu ära tarbinud.
Kuidas puhastada külmkappi seest?
Külmiku puhastamine on küll imelihtne, ent see on parajalt tüütu tegevus. Eriti kui külmkapis on palju sööki, potsikud, purke ja pudeleid. Et külmkapi puhastamine võimalikult lihtsalt ja valutult läheks tasub enda jaoks luua kindel töörutiin:
- Külmkapi puhastamiseks tehke külmik täiesti tühjaks. Võtke välja kõik toiduained ning vaadake neile kriitilise pilguga otsa. Visake vanaks läinud asjad minema;
- Võtke külmkapist välja ka kõik riiulid ja sahtlid. Kui tegemist on klaasist riiulitega, siis laske neil pisut toatemperatuuril seista. Siis ei lähe klaasist riiulid katki ei, kuna järsk temperatuurimuutus võib klaasile saada saatuslikuks;
- Peske ükshaaval kõik riiulid ja sahtlid ära. Selleks võite vabalt kasutada ka nõudepesuvahendit. Laske pärast pesu külmikudetailidel õhu käes kuivada või kuivatage need pehme köögirätikuga.
Külmkapi puhastamiseks eelista looduslikke puhastusvahendeid
Kuna külmkapp puutub otseselt kokku toiduainetega on mõistlik külmkapi puhastamiseks kasutada võimalikult looduslikke vahendeid. Külmkapi puhastamiseks ärge kasutage vängelt lõhnavaid kemikaale, sest toit võib aroomid enda sisse imeda. Ja mitte ainult lõhnades pole asi, vaid kuna toit puutub otseselt kokku külmkapi riiulite ja seintega, võivad osad kemikaalid puhastamise käigus jääda külmkapi pindadele ning nii sealt edasi ka meie toidu sisse sattuda.
Külmkapi puhastamine äädikaga
Külmiku puhastamine äädika abil on üks variant, kuidas külmkappi puhastada keemiavabalt. Tavaliselt on äädikas asi, mida leidub igas majapidamises. Äädikaga puhastamiseks lisage ühele liitrile veele üks teelusikatäis äädikat ning segage lahus korralikult läbi. Võtke pehme lapp ning hakake külmkappi puhastama.
Lisaks sellele, et äädikas aitab lahti saada mustusest, eemaldab äädikalahus kapist ka ebameeldiva lõhna. Ka uue külmkapi puhastamiseks enne selle kasutuselevõttu, tasub nõrga äädikalahusega kõik pinnad üle käia.
Külmkapi puhastamine soodaga
Sarnaselt äädikale, saab ka tavalise söögisoodaga väga edukalt külmiku puhtaks. Selleks valmistage sooda ja vee lahus vahekorraga 1:7. Võtke mikrofiiberlapp ning puhastage külmik. Pärast soodaga külmkapi puhastamist võtke veel üks puhas lapp ning tehke see kergelt niiskeks ning käige puhta lapiga veelkord kõik pinnad üle. Ka soodalahus neutraliseerib kõik ebameeldivad lõhnad teie külmikus.
Hea nipp!
Kui külmik on seestpoolt läikima löödud, asetage riiulid ja sahtlid kappi tagasi. Et värske ja puhas lõhn jääks külmikusse pikema aja jooksul on selleks näiteks hea nipp asetada külmkappi kauss koos kohvipuru või pooleks lõigatud sidruniga. Nimelt imavad need ebameeldivad lõhnad endasse jättes külmkapi aroomi värskeks. Ka poodides on müügil erinevad spetsiaalselt külmkappide jaoks mõeldud ebameeldivate lõhnade neutraliseerijad.
Ka sügavkülmik karjub aeg-ajalt appi!
Sügavkülmikut tuleb puhastada ja sulatada vaid juhul, kui kapi sisemised pinnad on tugevalt härmas või jääs. Loomulikult tuleb suurpuhastus ette võtta ka siis, kui märkate et sügavkülmiku sisu on määrdunud.
Enne kui hakkate sügavkülmikut puhastama, võtke sealt välja kõik toiduained ning riiulid ja sahtlid. Laske sahtlitel ja riiulitel toatemperatuuriga harjuda ning kui need sulanud on, peske need puhtaks.
Enne sügavkülmiku puhastamist võtke külmkapp kindlasti vooluvõrgust välja ja oodake, et jää kapis hakkaks sulama. Protsessi kiirendamiseks asetage kappi kuuma veega täidetud plastikust kauss. Kui jää on sulanud, saate pehme lapiga sügavkülmiku seinad puhtaks teha.
Pärast sügavkülmiku sisepesu veenduge, et külmiku sisepinnad oleksid kuivad. Juhul kui need on veel märjad või niisked, kuivatage pinnad kas paberi või pehme rätiku abil. Olge ettevaatlik, et kappi puhastades ei kriimustaks te sügavkülmiku seinu ja väiksemaid torusid.
Kui olete sügavkülmiku puhtaks kasinud, asetage riiulid ja toiduained kappi tagasi. Ühendage masin taas vooluvõrku ning kui vähegi võimalik, ärge vähemalt järgmise kolme tunni jooksul sügavkülmiku ust enam avage, et külmik saavutaks ühtlase töötemperatuuri.
Kokkuvõtteks
Külmkapi ja sügavkülmiku puhastamine ei ole üldse keeruline, kuid see on protsess mis nõuab pisut aega. Et aga süvakoristusele kuluks vähem aega, tasub külmkapi sisu vähemalt kord nädalas kriitilise pilguga üle vaadata ja vajadusel puhastada. Asetage külmkappi ka poolik sidrun, lahtine leivaviil või pisike kauss koos kohvipuruga, mis aitab külmikus ebameeldivate lõhnadega võidelda.