Pesumasina esmakordsel paigaldamisel võib teinekord keeruline aru saada, et kuidas peaks toimima ning mida peaks täpsemalt tegema. Kui plaanid seda tööd ise teha, siis kõige esimese asjana loe läbi tootja juhised, kuna kõik pesumasinad on erinevad.
Sellegipoolest toome välja olulised nüansid ja näpunäited pesumasina paigalduse alustamiseks.
Miks on õige paigaldus tähtis?
Korrektne pesumasina paigaldus tagab selle, et masin töötab nii kuidas vaja ning ilma probleemideta. Kui paigaldusel on midagi valesti tehtud, siis võib see endast märku anda erinevate probleemide ja muredega. Näiteks vesi lekib, trummel läheb tsentrist välja jne. Erinevaid probleemid ei pruugi ilmneda koheselt, aga siiski üsna kiirelt.
Selleks, et nautida pesumasina tööd ning ei peaks pärast paigaldust koheselt mõtlema uue ostmisele, siis tasub kohe alustada asja õigesti.
Transport
Kui pesumasin on välja valitud, siis järgmine samm on saada masin tervelt koju. Transpordil on kaks varianti, kas lased professionaalidel selle endale tuua või tood ise. Professionaalid hoolitsevad selle eest, et masin jõuaks sihtpunktist A sihtpunkti B võimalikult murevabalt ja probleemideta.
Kui nüüd on soov ise transportida, siis esimese asjana on vajalik pesumasin saada autosse. Pesumasin ei ole just kõige kergem seega on vaja haarata sõber kaasa. Kindlasti peab tagama, et masina trumlis oleks fikseerimis poldid. Kui juhtub, et neid ei ole paigaldatud, siis võib juhtuda, et pesumasin läheb trumli vale liikumise tõttu katki.
Mida tuleb enne paigaldust vaadata?
1) Piisav elektriühendus – see tundub loogiline, et pesumasina jaoks on vaja elektrit, et see saaks töödata. Seega nüüd, kui ehitad uut maja, siis on vajalik planeerida vool ning ka veeühendus nii, et pesumasina koju toomisel ei tekiks probleeme. Üldiselt on soovitatav 10A kaitse ja 3×2,5mm kaabel. Vajalik pinge on 220 volti ja see on täiesti tavaline seinapistiku pinge.. Peale selle peab vannitoas pistikupesa asuma 60 cm kaugusel valamust, duššikabiinist ja vannist.
2) Veeühendus – Veeühenduse puhul tuleb järgida kahte asja: kust pesumasin vett saab ja kuhu panna äravool. Ütleme kohe ära, et kõige lihtsam variant on võtta vesi kraanikausi alt.
Samuti peab olema ka äravool. Jällegist kõige lihtsam variant on paigaldada kraanikausile äraviiguga haisulukk, siis ühendada pesumasina äravool äraviigu külge.
Kui aga on selline lahendus, et äravool läheb otse kanalisatsiooni on vaja tekitada pesumasina äravooluvoolikuga haisulukk ja see võib läbi kolmik ühenduse olla. Nüüd peab jälgima, et vee ärajooksu kõrgeim osa peab olema kõrgemal pesumasina veetasemest.
3) Piisav ruum – pesumasina puhul on kaks varianti. Kas see on sisseehitatud või on vabalt paigutatud. Esimese puhul on pesumasinad tavaliselt veidi väiksemad, aga disasinilt on seda ümbritsevaga lihtsam kokku viia. Teise variandi puhul on masinate valik lai ja tuleb leida endale sobivas disainis ja suuruses koduabiline.
Üldiselt on nii, et mida väiksem on ruum, seda hoolikamalt peab üle mõõtma koht, kuhu abiline paigutada. Paigutamise kohapealt teiste masinatega peaks mõõtma vahe nii, et see oleks vähemalt kaks sentimeetrit. Ülemine suurus oleneb sellest, mis seal on ja kui kõrge on köögi sektsioon.
Mõtle ka sellele, et uks käiks vabalt lahti ehk ukse ees ei oleks lauda või mingit muud takistust. Pea meeles, et õige istuvuse tagamiseks pead mõõtma nii pesumasina laiust, kui ka sügavust ning ka ruumi, mis võtab ukse avamine.
3) Tasane alus – kui toimub pesumasina paigaldus, siis veendu, et aluspind oleks tasane. Kui juhtub, et see seda pole siis saad masina jalgadega seda reguleerida. Tasakaalust väljas olev pesumasin võib olla hirmutavalt lärmakas. Parimal juhul on tuksuv ja hüppav masin häiriv, kuid halvemal juhul võib tasakaalust väljas olev masin endale pöörlemisel tõsiseid kahjustusi tekitada.
Pesumasina paigaldusjuhend
Paika panemine
Kõik algab transpordist. Nüüd eelnevalt tõime välja ka, et transportimine on oluline osa. Nüüd kui oled pesumasina kätte saanud, siis on vaja see paika tõsta. Kui oled eelnevalt koha hoolikalt läbi vaadanud ja mõõtnud, siis peaks paika panemine olema lihtne.
Mida paremini on tehtud eeltöö seda lihtsamalt käib paigaldamine. Kui oled eeltöö hästi teinud, siis peaks masin justkui valatult sobima oma kohale.
Nüüd eemalda fiksaatorid, mis sai transpordiks peale pandud. Paki pesumasin lahti ning vaata, kas see on ka loodis. Kui tuleb välja, et ei ole loodis, siis saad lihtsalt reguleerida seda jalgadest. Veendu, et masin oleks loodis vastasel juhul ootab sind tugev lärm, kui masin töötab ning masin võib iseendale kahju teha ja kiirelt enda elu lõpetada.
Pesumasina äravoolu ühendamine
Kui eelnevalt oli sama koha peal vana pesumasin, siis ei ole vee ühendamine mingi probleem. Kui aga juhtub, et näiteks teed kodus suurt remonti, siis peab sellele ennist ka mõtlema, et vajalik vee ühendus oleks olemas.
Loogiline on, et pesumasinad vajavad enda tööks vett. Nüüd selleks, et pesumasin saaks vajaliku vee on vaja paigaldada peale- ja äravoolu voolikud. Keeruline osa pesumasina paigalduse juures on see, et midagi ei tilguks.
Pealevooluks on oluline külmavee toru ja lisaks pesumasina jaoks tuleb paigaldada kraan. Sooja veega tegelema ei pea, sest masin soojendab ise vee vastava temperatuurini mida vaja on.
Äravool on teine mida paigaldama peab. Kindlasti oled näinud nii kraanikausi ja vannil all toru.. Selle toru kaudu läheb vesi kanalisatsiooni. Kindlasti tead ka, et see toru on veidi imeliku kujuga ehk kõigepealt liigub see alla, siis tõuseb uuesti üles, siis lõpuks liigub kanalisatsiooni. See on äravoolu sifoon. Äravoolu kõrgus peab olema nii, et pesumasinast väljub toru peab olema kõrgemal, kui majast välja liikuv ots.
Esimene pesu
Kui kõik torud on ühendatud ja pesumasina paigaldus on lõpetatud, siis on aeg esimeseks pesuks. Selle asemel, et masin paksult pesu täis panna ja ise eemale jalutada peaksid esimesel pesul olema masina läheduses, et järgida lekkeid.
Uuri ja vaata pesumasinat ning tee kindlaks, et kuskilt ei lekiks. Kui näed lekke märke, pinguta kõik lekke ümber olevad ühendused, jälgides, et neid ei pingutaks ka liialt üle.
Kui pesumasin ei lõpeta lekkimist, lülita see välja ja kutsu torude ja ühenduste kontrollimiseks professionaalne torumees.
Kokkuvõte
Pesumasina paigaldus ei ole teab mis keeruline, aga nii nagu iga asjaga on siin teatud nüansid, mida jälgima peab. Kui oled ettevalmistuse kõik õigesti teinud ja kõik torustik on korrektne, siis on ainuke asi ühendamise vaev. Õigesti paigaldatud ja hooldatud pesumasin kestab aastaid.