Kuidas valida telerit? - infoViking
Kuidas valida telerit

Teler on üks nendest seadmetest, ilma milleta paljud meist kodu ette ei kujutaks. Kvaliteetne teler, millel on suur ekraan ja kõrge resolutsioon, tekitab võimalikult realistliku pildi. Aga kuidas valida telerit, kui valik on nii lai? Kas teleri suurus ja resolutsioon on peamised argumendid, mille järgi valida televiisorit? Sellest kõigest kohe lähemalt.

Teleri suurus ja vaatekaugus

Olenemata sellest milline televiisor osta, üheks suurimaks teguriks televiisori valimisel on tõenäoliselt ekraani suurus. Vaata, mis oleks suurim ekraan mõõtmetelt, mis sinu eelarvesse mahub. Arvestades teleri hinda, jõudlust ja tüüpilist elutuba, on soovitatav valida teler, mis on vahemikus 55-65 tolli.

Mõtle läbi, kui palju inimesi tavaliselt korraga telerit vaatab ja kus telerit vaadatakse. Sellest sõltub sinu teleri vaatamise kogemus. 

Liiga lähedal istudes hakkate nägema üksikuid piksleid, pilti on raskem jälgida ja pildi liikumine võib hakata rohkem häirima. Liiga kaugel istudes, ei ole pilti enam nii terav ning detaile on raskem näha.

Väike spikker, kui kaugelt tuleks telerit vaadata:

  • 55 tolli = 1,7 m
  • 65 tolli = 2,0 m
  • 75 tolli = 2,3 m
  • 85 tolli = 2,6 m

Teleri vaatamise kauguse kuldreegel

Full HD telerite puhul tuleb teleri diagonaali pikkusega korrutada 3-4 kordselt. Kui näiteks teleri suurus on 40 tolli, mis on 106,2 cm, siis miinimum kaugus peaks olema vähemalt kolm meetrit.

UHD (Ultra High Definition) ehk Ultra HD 4K telereid võib vaadata lähemalt kuna nendel on väiksemad pikslid. 4K telerite puhul tuleb diagonaali pikkus korrutada 1,2-1,7 kordselt. Näiteks 50-tollise UHD-teleri vaatamise kaugus võib olla koguni üks meeter, ilma et tekiks ebamugavustunne kuna pikslid on väga väiksed.

Ekraani resolutsioon (lahutusvõime)

Kuidas valida telerit

Kuidas valida televiisorit, et saada parim pilt? Selle jaoks tuleb vaadata, kui palju piksleid mingil teleril on.

Lahutusvõime kirjeldab pikslite arvu, mis moodustavad ekraanil oleva pildi (horisontaalis ja vertikaalis). See tähendab seda, et näiteks Full HD ekraanil (mis on standard ja enim levinud resolutsioon maailmas) on horisontaalis 1920 pikslit ja vertikaalis 1080 pikslit. 

Rohkem piksleid muudab pildi teravamaks, detailsemaks ja kvaliteetsemaks.

Allpool on välja toodud 4 erineva ekraani resolutsiooni pikslite arvud:

  1. HD Ready – 1280 x 720 pikslit
  2. Full HD – 1980 x 1080 pikslit
  3. 4K UHD ehk Ultra HD 4K – 3840 x 2160 pikslit
  4. 8K UHD ehk Ultra HD 4K – 7860 x 4320 pikslit

Üha enam ostetakse 4K telereid kuna need on iga aastaga muutunud odavamaks. Tänapäeval tuleks eelistada vähemalt Full HD või UHD teler. Kui eelarve lubab, siis osta 4K teler.

Paneelitehnoloogia

Televiisori paneelitehnoloogia on üks peamistest põhjustest, mis mõjutab suuresti teleri hinda. Millist telerit osta, mis oleks parim sinule? Peamised kolm on LED LCD-, OLED-, ja QLED telerid ning nendest kohe lähemalt.

LED LCD telerid

LED LCD telerid on vaieldamatult kõige populaarsemad kuna nad tagavad hea pildi kvaliteedi mõistliku hinna eest. Nende telerite puhul kasutatakse LCD-paneele, koos LED-tüüpi taustavalgustusega.

Plussiks on pildi eristatavus ka tugeva päikesevalguse käes kuna nende vedelkristallkuvarite puhul toimub valgustamine tagantpoolt. Lisaks on need odavamad, kui OLED telerid.

Miinuseks on vähene kontrastsus. See on tingitud sellest, et ekraani pind on tervenisti valgustatud, olenemata sellest mis värvi piksel on. Kuid must ei ole värv, vaid värvi puudumine. Seetõttu muutub must värv hallikaks.

Filmide puhul, kus tegevus toimub hämaras või öösel, võib hallikas värv hakata häirima kuna tegelased ei ole nii hästi eristatavad.

OLED telerid

Kui tahad astuda järgmise sammu tulevikku ja oled valmis rohkem maksma, siis on olemas OLED telerid. 

OLED teleritel valgustatakse igat pikslit sõltumatult, mitte ei valgustata kogu ekraani pinda nagu LED LCD telerite puhul. Kuna iga piksel on väga hele, siis ei ole vaja ka lisavalgustust. Kui on vaja musta värvi, siis lülitub diood selleks lihtsalt välja. 

Erinevalt LED LCD teleritest, ei sobi need telerid väga päikesevalguse käes vaatamiseks. Enne teleri ostmist, mõtle selle peale, kus sa hakkad seda vaatama.

QLED telerid

QLED on Samsungi brändi nimetus oma kõrgema klassi LED telerite kohta. Sellel on maailma esimene 100% värvimaht, mis tähendab realistlikumat, täpsemat ja elavamat HDR pilti, olenemata heledustasemest. 

See sisaldab Samsungi Ultra Back tehnoloogiat, mis aitab omastada välisvalgust või seda ümber suunata, et vähendada peegeldust ekraanil, muutes iga istekoha majas suurepäraseks teleri vaatamiseks.

Kuidas valida telerit

Heli

Tänapäeva telerid on iga aastaga muutunud üha suuremaks ja kitsamaks. Aga nagu me teame, siis iga asi tuleb millegi arvelt. Siinkohal on Achilleuse kannaks telerite heli.

Kuna telerid on lamedate paneelidega, siis jääb vähe ruumi suurte kõlarite jaoks. Kuid heli on rohkem kui pool kogemusest ja mis elamus see on, kui pole head heli. Isegi vanemad kastiga telerid võivad olla parema helisüsteemiga, kui tänapäeva moodsal lameekraaniga teleril.

Seega on sul kolm valikut: 

  • Kõrvaklapid, kui tahad üksinduses telekat vaadata ning ei raatsi raha kulutada
  • Heliriba ehk akustiline helisüsteem (soundbar), millega saad hea heli mõistliku hinna eest
  • Stereoheli ehk ruumiline helisüsteem (surround sound) on kõige kallim variant, kuid tekitab tunde nagu oleksid filmis sees

HDR (High Dynamic Range)

HDR on 4K Ultra HD telerite uus funktsioon ja see tähendab otsetõlkes suurt dünaamilist ulatust. Selle funktsiooniga sa saad rohkem värve, kontrasti ja heledust, mis kõik muudab pildi veelgi realistlikumaks. See funktsiooni ei ole saadaval HD Ready ja Full HD telerite puhul.

Tänapäeval on üldiselt kõik 4K telerid HDR funktsiooniga. Kui sa kavatsed juba osta 4K teleri, siis parima elamuse tagamiseks veendu, et teleril on olemas ka HDR funktsioon.

Kuidas valida telerit

Mida veel jälgida teleri ostmisel

Igaühel on omad soovid ja nõudmised teleri ostmisel. Sellepärast oleme toonud välja veel mõned tähelepanekud, kuidas valida telerit.

Teleri värskendussagedus (refresh rate)

Teleri värskendussagedus näitab seda, mitu korda sekundis pilti ekraanil värskendatakse. Värskendussagedust väljendatakse hertsides (Hz). Tavaline värskendussagedus on 60 korda sekundis ehk 60 Hz. Kuid stseenides, kus objektid on kiiresti liikuvad, võib 60 Hz värskendussagedus muuta asjad uduseks või värisevaks, eriti LCD HD-telerite puhul. 

Milline televiisor valida tuleks? Tänapäeval tuleks valida teler, millel on värskendussagedus vähemalt 120 Hz või koguni 240 Hz.

3D funktsioon

Kui mõtled, et oleks lahe vaadata 3D filme, siis selliseid telereid enam ei tehta. Hoolimata kõikidest pingutustest, tarbijaid ei võtnud 3D telereid omaks. Seda põhjusel kuna sa pead kandma prille ja soovitud efekti saavutamiseks pead istuma kindla koha peal. Lisaks kodus sa teed ka muid asju ja oled nutitelefonis.

Nõgus ekraan

Nõgus ekraan on varsti midagi sarnast nagu 3D telerid- väljasurnud. Nõgus ekraan peaks aitama pakkuda kaasahaaravamat kogemust ja tekitada tunde nagu sa oleksid filmis sees. Kuid kumerast telerist on kasu vaid siis, kui istud lähedal ekraanile ja oled ainuke, kes seda vaatab. Kõrvaltvaatajad võivad näha moonutatud pilti kuna ekraan on nõgus. Kui ikkagi tahad kumerat ekraani, siis vaata mis firma tootjad selliseid telereid pakuvad.

Suurem on alati parem

Kuidas osta telerit, kui sa ei tea täpselt, kui suurt telerit tahad? Vali alati suurem televiisor, kui on võimalik. Sa ei kuule kunagi kedagi ütlemas, et ta soovis tegelikult väiksemat televiisorit. Ning jäta meelde, et ekraane mõõdetakse diagonaalis, mitte servast serva.

Tark TV (Smart TV)

Nutitelerid on tänapäeval üsna tavalised ja see on hea. Maailm läheb üha enam voogedastuse peale üle ja seda enam oleks hea omada nutitelerit.

Nutitelerit on võimalik kasutada isegi ilma teleteenuse pakkuja kaablita, mis muudab need väga mugavaks. Sellega on sul võimalik kasutada näiteks sotsiaalmeediat ja YouTube-i ning vaadata Netflix-i.

Nutivõimekus toob ka lisaprobleeme:

  • Ühenduse probleemid
  • Haavatav häkkimisele
  • Kasutamine võib olla tülikas

Google Chromecast

Lisaks nutiteleri soetamisele on veel võimalusi, kuidas oma teler n-ö nutikaks teha. Selleks on võimalik soetada Google Chromecast. See on selline pisikene seadeldis, mis ühendub läbi HDMI-i juhtme sinu teleriga ja läbi Wi-Fi saad selle seadme ühendada enda nutitelefoni või tahvelarvutiga. See on ideaalne lahendus neile, kes soovivad saada nutiteleriga samasid võimalusi, kui pole nutitelerit.

Kuidas valida telerit

Kokkuvõte

Televiisori valimine võib alguses tunduda keeruline, kuid järgides põhilisi punkte, saab iga huviline sellega ilusti hakkama. Kindlasti tasuks poes olles küsida lisainformatsiooni.

Kui oled hoolikas ostja, siis ära karda poes olles küsida soovitud teleri pulti ja muuta sätted tavarežiimile. Sedasi saad parema aimduse, kas teleri pildi ja helikvaliteet sulle ka päriselt sobib.

Related Posts