Vanavanemate päev - Kõik mida pead sellest päevast teadma!
vanavanemate päev

Vanavanemate päev – Kõik mida pead sellest päevast teadma!

Sarnaselt emadepäeva ja isadepäevaga, on vanavanemate päeva eesmärk tähtsustada, meeles pidada, austada ning avaldada tänu oma vanavanematele. Nemad on need, kes on meid lapsena hoidnud, andnud süüa, meiega tegelenud ja alati leiavad meie jaoks aega. Isegi kui me oleme täiskasvanud, on nad meie jaoks olemas, kui meil on abi ja tuge vaja.

Millal tähistatakse vanavanemate päeva?

Ettevõtted | Muu


Vanavanemate päev on rahvusvaheline tähtpäev, mida riigid tähistavad erinevatel kuupäevadel. 2021. aastal kuulutus paavst Franciscus, et vanavanemate ja eakate päev toimub juulikuu neljandal pühapäeval.

Eestis on vanavanemate päev lipupäev ehk riiklik tähtpäev. Mis päeval on aga Eestis vanavanemate päev? Eestis tähistatakse vanavanemate päeva septembri teisel pühapäeval aastast 2010

21. jaanuaril 2010 võeti riigikogus vastu otsus, millega lisati vanavanemate päev 81 poolthäälega riiklike tähtpäevade hulka. Mikst just teisel pühapäeval? Aluseks võeti emade- ja isadepäev, mis on mõlemad kuu teisel pühapäeval.

vanavanemate päev

Kuidas tekkis vanavanemate päev?

1969. aastal saatis üheksa aastane Russell Capper president Richard Nixonile kirja, milles soovis teha ühe päeva vanavanemate päevaks. Too hetk seda veel vastu ei võetud kuna alles siis saab president seda vastu võtta, kui Kongressi resolutsioon seda lubab.

Ohjad võttis enda kätte Marian McQuede, kes alustas kampaaniat, et teha vanavanemate päev riiklikuks tähtpäevaks. McQuede tõstis teadlikkust vanemate inimeste osas läbi 70-ndate aastate. 

1978. aastal võttis president Jimmy Carter vastu otsuse, muuta vanavanemate päev riiklikuks tähtpäevaks. Ameerikas Ühendriikides tähistatakse seda esimesel pühapäeval peale tööpüha (Labor Day).

Mujal maailmas tähistatakse seda, kas riikliku tähtpäevane või rahvuspühana. Riikliku tähtpäevane või rahvuspühana tähistavad seda näiteks Poola, Itaalia, Inglismaa, Prantsusmaa ja Kanada. Vanavanemate päeva toimumisaeg on samuti riigiti erinev.

vanavanemate päev

5 ideed kuidas tähistada vanavanemate päeva

Tihti helistatakse ja soovitakse head vanavanemate päeva, kuid miks miks mitte, koos vanaema ja vanaisaga midagi teha. Mida teha vanavanemate päeval, et muuta see päev veel erilisemaks ja teha oma vanavanematele rõõmu? 

Oleme toonud välja välja 5 ideed, kuidas tähistada vanavanemate päeva:

Räägi nendega

Kindlasti helistada ja võimalusel minna koos oma perega neile külla. Tänapäeva maailmas on meil paljudel kiire kogu aeg kuhugi. Kuid see teeb nad väga õnnelikuks, kui leida veel vaba aega, lisaks jõuludele ja sünnipäevadele, et nendega suhelda.

Tee süüa

Kuidas saab seda tähtsat päeva tähistada tühjade kõhtudega. Valmista oma perega oma vanaema ja vanaisa lemmik roog ning magustoit ja nautidega seda kõik koos. Kellele ei meeldi, kui talle valmistatakse tema lemmik roog.

Saada isetehtud kaart

Kaardid on tänapäeval midagi, mida saadetakse üha vähem. Aga see on midagi, mis vanaemale ja vanaisale tähendab palju rohkem kuna kunagi see oligi suhtlusvahend. Tee oma perega isetehtud ja heade soovidega kaart, mis toob vanavanematele oma nooruse meelde.

Minge loodusesse jalutama

Miks mitte teha midagi rekreatiivset ja minna loodusesse või parki jalutama, mis on meile kõigile hea. Väga hea mõte oleks minna jalutama sinna kohtadesse, kus nad ise kunagi palju jalutasid või veetsid aega. 

Kui vanavanemad ei ole selleks võimelised, siis võite kodus mängida ka nende lemmikut lauamängu. Peaasi, et oleksite koos- see on kõige tähtsam.

Ööbi nende juures

Enamik vanavanemaid tahavad rohkem aega veeta koos oma lastelastega ja mis viis oleks selleks veel parem, kui ööbida nende juures. See ei pea olema isegi täpselt see õige päev. Valige päev välja, mis sobib lastele ja vanavanematele ning veetke öö koos. Kui see ei ole võimalik, siis planeerige lõuna- või õhtusöök, kus saate samuti koos aega veeta ja suhelda. 

vanavanemate päev

5 kingiideed vanavanemate päevaks

Miks mitte midagi kinkide vanavanemate päeva puhul. See võiks olla midagi, mis pakub häid emotsioone ja näiteks mida oleks vaja. Võibolla on su vanaemal või vanaisal vaja uut veekeedukannu, mis tal ei tööta korralikult, aga ise ta seda ka poodi ostma ei lähe.

Allpool on välja toodud 5 kingiideed, aga neid on palju veel: 

Isa- või emateemaline särk

Kellele ei meeldiks, kui neid kiidetakse. Isa- või emateemaline särk, kuhu on midagi toredat kirjutatud, sobib selleks väga hästi. Selline särk meenutab alatiseks su vanaemale või vanaisale seda toredat päeva, kui sa talle selle särgi kinkisid.

Soe pleed

Vanematel inimestele on peaaegu alatasa jahe ja neid näeb isegi soojal suvepäeval mitme kihi riietega ringi käimas. Ning võibolla tunneb su vanaema või vanaisa just mõnusast, soojast ja pehmest tekikesest puudust. Mis võiks veel parem olla, kui soe pleed, mille all oma lemmik seriaale ja õhtuseid uudiseid vaadata.

Pildiga tass või särk

Kuidas tuua enda pere ja lapselapsed vanavanematele lähedamale? Võib kinkida näiteks fototassi või -särgi, kus on sinu pere peal. Sedasi on su vanaemal või vanaisal iga päev oma lähedastest pilt ees, kui joob hommikul kohvi.

Uus seade

Tihti on vanavanematel igast vanu asju ja seadmeid, mis vajaks välja vahetamist. Kui tead, et näiteks veekeedukann ei tööta hästi või on mingi muu asi, mis vaheks väljavahetamist, siis see oleks ideaalne kink.

See ei pea olema isegi mingi seadeldis, mis võib maksta mitmekümneid või sadu eurosid. Näiteks uus lõikelaud või hea kööginuga, on juba hea kink.

Kinkekaart või voucher

Millal su vanaema või vanaisa käisid näiteks restoranis söömas? Miks mitte viia nad restorani või söögikohta, kus nad käisid tihti söömas. Seal nad saavad süüa head sööki ja meenutada oma nooruse aegu. 

Alternatiiv on lasta tellida midagi head ja paremat, mis neile meeldiks või mida nad on alati tahtnud proovida. Miks mitte vahepeal end lõdvaks lasta ja teha teistel sinu eest süüa.

vanavanemate päev

Kokkuvõte

Meil kõigil on kogu aeg kiire ja omad toimetamised. Kuid millal on veel parem oma armastust ja tänu üles näidata, kui vanavanemate päeval. Nemad on meiega juba titest saati seotud olnud ning aidanud meid kasvatada.

Kui ei leia aega koos olemiseks või neile kingituse tegemiseks, siis kindlasti helista. See on nende päev ja nad kindlasti ootavad, et saaks jälle oma lähedastega ning lastelastega rääkida.

Ettevõtted | Muu


Related Posts