Vana värvi eemaldamine: nipid kiireks ja efektiivseks tööks! - infoViking
vana värvi eemaldamine

Vana värvi eemaldamine: nipid kiireks ja efektiivseks tööks!

Miski ei tee ruumi elavamaks ja uhkemaks, kui  värske värvikiht. Ja kuna tegemist on suhteliselt odava ja suure tasuvusega ümbertegemisega, võib seinal kokku puutuda mitme värvikihiga. 

Kuidas eemaldada vana värvi seinast?

Vana värvi eemaldamisel tuleb olenevalt olukorrast kasutada erinevaid nippe ja viise. Paneme siia punktide kaupa, kuidas peaks tegutsema vanat värvi eemaldades.

1) Kõik oleneb värvi tüübist ja iseärasusest. Kuid kõige esimese asjana tee korralik kontroll ja vaata, kas leiad pragunenud kohti või siis mullitavaid kohti. Ühesõnaga selliseid kohti, kus on värvikiht ebaõnnestunud. 

2) Nüüd kui silmaga on pind üle vaadatud, siis lihtsaim viis vana värvi eemaldamiseks on kasutades pahtlilabidat, plast kaabitsat või jäiga teraga tööriista. Lihtsalt liigutage tööriista lame serv üle seina pinna, et eemaldada lahti tulnud värvitükid. 

Puhastamine on lihtsam, kui asetad tööala alla tilgalapi, et seinalt langevad väikesed värvitükid kinni püüda. Lihtsalt kraapides eemaldatakse suurem osa lahti tulnud värvist; väikeste alade eest saab hoolitseda peeneteralise liivapaberiga, mis on kinnitatud pöörlevale tööriistale. Kasuta ainult kaabitsa tasast serva, vastasel juhul võid pinda raiuda; kui nii  juhtub, siis täida kahjustatud kohad vuugiseguga.

3) Kui värv pole aja jooksul iseenesest lahti tulnud, pole muud valikut, kui kasutada vana värvi eemaldamiseks keemiat. Need eemaldajad sisaldavad väga tugevaid kemikaale, mis võivad liiga kauaks jättes pinna värvi muuta ja seetõttu tuleb neid kasutada ettevaatlikult. 

Lisa eemaldaja pintsliga väikesele seinapinnale ja lase sellel umbes viis minutit pinnal seista, kui toote tootja juhistes ei ole teisiti ette näidanud. Kui eemaldaja on jõudnud tööd teha, kraabi pinnalt lahti tulnud värv. Vajadusel korda pealekandmist, kuni kogu värv on eemaldatud.

Milliseid vahendeid värvi eemaldamiseks kasutada?

vana värvi eemaldamine

Vana värvi eemaldamiseks on võimalik mitmeid erinevaid abivahendeid kasutada. Toome välja mitu erinevat varianti:

  • Pahtlilabidas
  • Värvikraabits
  • Traathari
  • Liivapaber
  • Kuumaõhupüstol
  • Infrapunakiirgur
  • Liivaprits
  • Kemikaalid
  • Looduslikud vahendid

Erinevate pindade värvi eemaldamise iseärasused

vana värvi eemaldamine

Esimene asjana vana värvi eemaldamise puhul, tuleb kontrollida värvi, kui ei ole teada selle vanus. Aastakümneid vanad värvid (1970-ndatest ja enne) võivad sisaldada pliid. Olemas on testimiskomplektid ja annavad teile teada, kui värv sisaldab pliid. Kui jah, siis peate olema projekti käigus tekkinud tolmu või laastude suhtes eriti ettevaatlik. Võimalus on palgata ka professionaal.

Krohvitud pind

Krohvitud pinna puhul jaguneb värvi eemaldamine laias laastus kaheks:

1) Vana värvi eemaldamine seinast kemikaalide abil –  keemia kasutamine on üks parimaid meetodeid krohviseinalt värvi eemaldamiseks, kui värv pole iseenesest mõranenud ega lahti tulnud. Kuid jällegi keemiliste eemaldajate pealekandmisel peaksid olema ettevaatlik, kuna need sisaldavad tugevaid kemikaale, mis võivad ebaõige kasutamise korral pinda kahjustada.

Kui kasutad keemilist eemaldajat, siis kasuta pärast seda kindlasti neutralisaatorit, et vältida kemikaalide imbumist ja seina määrimist.

2) Kraapimine – kraapimine on kõige odavam ja lihtsaim viis seinalt värvi eemaldamiseks. Kui värv on lahti tulnud või hakanud maha kooruma võib tükkide eemaldamiseks kasutada kaabitsatera või pahtlilabida.

Betoonpind

Kuivanud värvi eemaldamine betoonilt võib olla üsna keeruline kuna betoon imab värvi kergesti. Kuigi kuivanud värvi eemaldamine võib olla aeganõudev, pole see võimatu.

1) Kuumusega eemaldamise meetod

Kuumuse kasutamine on ​​levinud protseduur betoonvärvi eemaldamiseks. Enne toimingu alustamist veendu, et oled põranda katnud.

Seejärel pane kuumapüstol valmis ja lase sellel mugavas kohas soojeneda. Suuna masin seina poole. Kuumuta seina pinda, kuni värv hakkab mullitama. Kui pind hakkab mullitama, siis kasuta pahtlilabidat ja eemalda värv.

2) Sooda kasutamine

Sooda on suhteliselt uus viis betoonivärvide lahustamiseks. Soodapuhastus on keskkonnasõbralik alternatiiv ja see ei kahjusta all olevat tsementi, kuid on kulukas valik. Hajuta soodalahus ühtlaselt mõistlikust kauguselt betooni pinnale.

3) Kraabi värv maha

Kõige tavalisem viis värvi eemaldamiseks on selle maha kraapimine ja sama kehtib ka betoonseinte puhul. Enne alustamist pane töökoha alla põrandale riie, et hiljem oleks võimalik kihistunud värvi kergesti eemaldada. 

Seejärel pühi sein enne alustamist pehme lapiga üle, et eemaldada lahtine värv või mustus. Kaabitsa tera lõikab läbi kõik lahtised laastud, pannes need seinalt alla kukkuma. 

Kui oled tulemusega rahul, täida ämber sooja vee ja seina pesuvahendiga. Pühi sein pehme lapiga kuni kogu mustus, rasv, tolm ja lahtised värvikillud on eemaldatud. Lõpuks kuivata sein eraldi pehme lapiga ja betoonsein peaks välja nägema nagu uus.

Värvi eemaldamine

Puitpind

Kõige esimene asjana proovi väikest puit pinda lihvida  liivapaberi või orbitaallihvijaga, et näha, kui kergesti see värv maha tuleb. 

Lihvimine on kõige lihtsam ja tõhusaim viis puidult värvi eemaldamiseks, kuid see nõuab õrna ja rahulikku tööd – liigne lihvimine võib viimistlust kahjustada. Kui värv ei allu lihvimisele hästi võid selle eemaldamiseks kasutada kemikaali põhist lahustit, nagu tärpentin (õlivärvi jaoks) või puidu eemaldi (akrüülvärvi puhul); lihtsalt aseta veidi lahustit pehmele lapile ja hõõru seda mööda pinda märkamatus kohas, et näha, millist mõju see avaldab.

Jäädes oma liigutustes õrnaks ja vältides paneelide kraapimist või kriimustamist, saad tagada pingevaba protsessi, mille tulemuseks on atraktiivsed ja värvivabad puitseinad. 

Ahjult

Enamasti on vanad ahjud kaetud nõukaaegse paksu õlivärvi kihiga. Kui ahjul on olemas enam kui üks värvikiht, siis kemikaalide kasutamine (näiteks värvisurm) ei ole kõige efektiivsem. Värvisurma puhul pehmendate vaid pealmise värvikihi.

Toome välja kaks meetodi:

1) Kraapides

Metallilt on võimalik vana värvi eemaldada pahtlilabidaga. Neid on erineva suurusega; valige selline, mida on mugav käes hoida, mis sobib hästi tööks (lai tera tasasemate ja laiemate pindade jaoks ja kitsam tera väiksemate ja raskemini ligipääsetavate piirkondade jaoks).

2) Soojapüstol

Soojapüstol sulatab värvi, pannes selle metallpinnalt eemale tõmbuma. Oluline: kõrge kuumus võib metalli deformeerida. Alusta aeglaselt ja väldi piirkonna ülekuumenemist. Kui värv hakkab mullitama või pinnalt üles tõmbama, kraabi see pahtlilabida või värvikaabitsaga maha. Kui värv ei mullita, tõsta aeglaselt temperatuuri, kuni see mullitab. 

Erinevate värvide eemaldamise iseärasused 

vana värvi eemaldamine

Veebaasil

Veepõhised värvid, mida nimetatakse ka lateksvärvideks, koosnevad pigmendist ja sideainest. Tegu on kõige levinuma ja keskkonnasõbralikuma värvivalikuga. Aja jooksul säilib värv hästi, see kuivab kiiremini kui alternatiivid ja tekitab vähem erinevaid lõhnu. Lisaks saab veepõhiseid värve kasutada, et värvida üle õlibaasil värve. 

Eemaldamine:

1) Puhasta sein käsnaga, et eemaldada pinnale kogunenud mustus. Ainuüksi see võib eemaldada kuivanud veepõhise värvi, kui värv on värske. Aga ära hõõru ega nühi märja käsnaga, lihtsalt pühi õrnalt. 

2) Kuivanud värvi eemaldamiseks kasutata näiteks pahtlilabidat või habemenuga. Aseta habemenuga 45-kraadise nurga alla. Kergelt survesta ja liigu aeglaselt, kui värvi maha kraabid. 

3) Alkohol suudab lagundada paljusid aineid, millest üks on värv, ning seda saab kasutada ka õli- ja veebaasil oleva värvi eemaldamiseks. Lihtsalt vala väga väike kogus mikrokiust rätikule. Ära kasutage värvi hõõrumisel palju jõudu, sest sa ei taha eemaldada tegelikku seina pealisvärvi. 

Õlibaasil

Õlibaasil värvid sisaldavad looduslikke õlisid nagu näiteks linaseemneõli. See koosneb pigmendist ja vaigust. Kui lahusti aurustub, moodustab vaik kõva katte. 

Õlipõhised värvid on äärmiselt vastupidavad, mistõttu sobivad need ideaalselt liistude ja viimistluste jaoks. Ja kuna õlipõhise värvi vaik loob kõva katte, mis ei ole hingav on see  aja jooksul plekkide ja rooste suhtes vastupidav. Pea siiski meeles, et õlipõhistel värvidel on tugevam lõhn, kui veepõhistel värvidel ja nende kuivamine võtab rohkem aega. Lisaks  on neid hiljem raskem ka puhastada.

Õlivärvi eemaldamine:

1) Pane kätte näiteks kummikindaid, võta kätte lapp ja pane  lapile värvivedeldajat.

2) Hõõru kuivanud õlipõhist värvi lapiga. Jätka hõõrumist, kuni värv on täielikult eemaldatud. 

3) Pühi sein kuiva lapiga üle.

Kuidas eemaldada vana värvi puidult ja mööblilt

Vana värvi eemaldamine mööblilt

Vana värvi eemaldamine ja värske viimistluskihi pealekandmine aitab teil taastada iga mööblieseme algse hiilguse. Aga miks peaksite vana viimistluse eemaldama, kui saate selle peale lihtsalt värvida? Lühidalt, vana värvi eemaldamine on ainus viis täiusliku tulemuse saavutamiseks.

Kuidas vana värvi eemaldada

1) Valmista mööbel ette – eemaldada kõik, mis saab ja on võimalik. Kui midagi on vaja enne värvi eemaldamist parandada, siis paranda. Ühesõnaga mööbel oleks valmis ja miski ei takistaks värvi eemaldamist.

2) Katseta: enne värvieemaldaja kasutamist katsetage seda. Kuidas seda teha? Kanna väikesele mööbliosale värvieemaldajat, lase sellel 10–20 sekundit toimida. Pühi see kareda lapiga ära. Nüüd kui värv tuleb kergesti maha, võid kogu värvi eemaldamiseks kasutada sama toodet. 

3) Kasuta  õiget laki- või värvieemaldajat: laki- ja värvi eemaldajat kasutatakse vanade viimistlusmaterjalide pehmendamiseks, et neid saaks kergesti pesta, kraapida või maha lihvida. Enamik eemaldajaid sisaldavad vahasid, näiteks parafiini, et pikendada aurustumisprotsessi. 

Kuna vaha ei lase värvil ja viimistlusel puiduga korralikult nakkuda, võib enne uue viimistluse pealekandmist vaha eemaldamiseks kasutada mineraalpiiritust või tärpentini. Kui eemaldaja ei sisalda vaha, võib alumiiniumfoolium aidata aurustumisprotsessi aeglustada. Nende toodete probleem on aga see, et viimistlus tuleb maha pesta veega, mis võib põhjustada puidu paisumist.

4) Eemalda järelejäänud jäljed- kasuta järelejäänud jälgede eemaldamiseks terasvilla või liivapaberit. Seejärel vali puuduse eemaldamiseks ja sileda pinna saavutamiseks õiget tüüpi liivapaber. Näiteks keskmise lihvimise jaoks tuleks kasutada 100 kuni 150 karedusega liivapaberit, viimistluslihvimisel aga 220 karedusega liivapaberit.

5) Mittekeemilised eemaldamised: elektriline lihvmasin aitab vana värvi eemaldada kiiremini kui kemikaalid. Kui otsustad kasutada elektrilist lihvimismasinat peab olema väga ettevaatlik, vastasel juhul võid mööblit kahjustada.

Ettevõtted | Ehitus ja kinnisvara


Related Posts