Turvatooli valimine: Juhis tähtsa otsuse tegemiseks! - infoViking
Turvatooli valimine

Turvatooli valimine: Juhis tähtsa otsuse tegemiseks!

Kõikide lastele ostetavate asjade hulgast on üks vajalikumaid kindlasti tema turvatool. Turvatooli valimine on aeganõudev protsess, sest tuleb arvestada mitmete nõuetega. Seda läheb vaja alates hetkest, mil beebi viiakse autoga haiglast koju, kuni ta kasvab piisavalt suureks, et istuda autoistmele. Hirmutav tundub fakt, et umbes 45 protsenti laste turvatoolidest on autosse valesti paigutatud ning ei taga korralikku kaitset. Seega tasub enne ostmist teha korralik eeltöö, et oleks kindel, millist turvatooli valida.

Mis on korralik turvatool ja miks on see vajalik?

Turvatooli valimine miks see vajalik on

Turvatooli mõte on teha väikesele lapsele autos istumine ohutuks ja mugavaks. See peab tagama korraliku kaitse autoõnnetuse korral. Hästi suure summa kulutamine ei taga turvatoolide puhul veel sugugi kvaliteetse ja töötava toote saamist. Paljud keskmises hinnaklassis olevad turvatoolid tulevad avariiolukordades paremini toime, kui kallimad. Turvatooli töökindluse kontrollimine omal käel on raske ja kindlasti tasub vältida juba avariis olnud turvatoole.

Turvahäll, turvatool või turvaiste?

Rääkides on neid omavahel üsna lihtne sassi ajada ja paljud sellest eksimusest aru ei saagi, kuid tegelikult on nad kõik üksteisest erinevad. Enne poodi minekut tasub kindlaks teha, millist neist on vaja sinu lapsel, et turvatooli valimine oleks lihtsam ja kiirem. 

1) Mis vahe neil on?

Nende põhiline vahe on selles, et nad on loodud erinevas vanuses ja suuruses lastele. Erinevates vanustes lastel on ka erinevad vajadused ja käitumismustrid, mille järgi need toolide erinevused disainitud ongi. Beebidele on turvahälli näiteks tehtud spetsiaalsed kinnitused, mis hoiavad teda kindlalt seal sees. Turvaiste aga tuleb tihti ka ilma mingite rihmadeta, sest eeldatakse, et vanem laps oskab juba kasutada ka auto enda turvavööd. 

Turvahällide üks peamisi erinevusi on, et suurt rõhku on asetatud selle kasutusmugavusse nii lapsele kui vanemale, sest et lihtsalt ohutu ja avariikindla seadme valmistamine ei ole kulukas protsess. Hinda tõstavad tooli puhul pigem selle välimus, materjalid ja erinevad vidinad, mis mugavuse eesmärgil külge on lisatud. Turvatooli valimine on selle koha pealt lihtsam, sest paljud mudelid on üsna sarnased. 

2) Kellele need mõeldud on?

Esiteks on kõige väiksematele lastele tavaliselt kasutusel turvahällid. See on tehtud spetsiaalselt beebidele ja tagab nende turvalisuse autos. Neid saab poes valida spetsiaalselt üsna täpse suuruse ja kaalu järgi. Lapse vanemaks saades tuleks soetada turvatool, järgneb turvaiste. Turvahälli ostmata jätmine ei ole sugugi tavatu, sest osad beebid on juba sündides piisavalt suured, et turvatooli kasutada. 

3) Vanused ja suurused

Turvahälli kasutavad enamasti beebid alates sündimisjärgsest esimesest autosõidust kuni 6 kuu vanuseni. Selleks ajaks kasvavad nad juba piisavalt suureks, et edasi liikuda turvatooli. Turvahällidele on alati seatud ka kaalupiirangud ja tüüpiline piirang on 10kg, seega soe soovitus on juba enne seda muretseda endale uus turvatool. 

Turvatoolid on mõeldud natuke vanematele lastele, kuid neid kasutatakse suuremate beebide puhul ka turvahälli asemel. Need on võrdlemisi sarnased ja tagavad piisava kaitse mõlemale. Kaalupiirang jääb enamasti 18 kilogrammi juurde ning vanusepiirang nelja või kuue aastani.

Turvaistet kasutavad vanemad lapsed, kes saavad juba ise hakkama turvavöö kasutamisega ning tunnetavad paremini ohte ja kohustusi. Neile on enamasti seatud kaalupiiranguks 35 kuni 40 kilogrammi ja vanusepiiranguks 12 aastat. 

Isofix või turvavöö kinnitused

Turvatooli valimine turvavoo kinnitused

Turvatoolide kasutamine muutus 1990. Aastatel järjest populaarsemaks ja paraku hakati seda ka üsna valesti kasutama. Selle jaoks tulid autotootjad välja uue, isofix tüüpi turvarihmaga, mis on spetsiaalselt disainitud turvatooli kinnitamiseks autoistme külge. Vanemates autodes need puuduvad kuid alates 2007. aastast on kõikides Euroopas toodetud autodes see sisse paigaldatud. 

Isofix kinnitust loetakse üldjuhul turvalisemaks ja kasutajasõbralikumaks, kui turvavöö kinnitust. Sellega on turvaseade võimalik kinnitada lihtsamalt ja vigu tegemata, kuid enne isofix turvatooli soetamist tasub uurida, kas autosse on seda ikka võimalik paigaldada. Autole vastava turvatooli valimine teeb kasutamise mugavamaks. 

Näoga või seljaga sõidu suunas

1960. aastatel hakati tõsisemalt uurima avariiolukorra tagamaid ja kuidas sellest ohutult välja tulla. Leiti, et istmed, mis on seljaga sõidusuunas, tagavad väikelastele vähemalt 5 korda parema ohutuse. Laste, eriti imikute kael ei ole veel nii tugevaks arenenud ning avariiolukorras suunab tsentrifugaaljõud pead tugevalt ettepoole. Nii võib näoga sõidusuunas istudes lapse kael tõsiselt kahjustada saada. 

Parim turvatool on alati õigesti autosse paigutatud turvatool, seega tasub siia oluliselt tähelepanu juhtida. Soovitatakse last seljaga sõidusuunas sõidutada kuni neljanda eluaastani, või vähemalt niikaua kuni võimalik. See kartus, et lapsele seljaga sõidusuunas sõita ei meeldi, ei vasta tõele. 

Uus või kasutatud turvatool?

Turvatooli valimine uus voi kasutatud

Turvatooli valimine võib muutuda pingeliseks protsessiks, kui silme ette kerkivad kõiksugused valikud. Esiteks tasub teada, et kasutatud turvaseade võib osutuda ohtlikuks, kui pole kindel, mis sellega eelnevalt on toimunud. Puhtalt vaatluse abil ei ole turvaseadme ohutuses võimalik veenduda. Küsides endalt, kuidas valida turvatooli, on vastus tavaliselt ühene – osta kvaliteetne turvatool spetsiaalsest poest, kus aitavad asjaga kursis olevad inimesed. 

Turvatooli ostmine kasutatud asjade poest on kõige halvem variant, sest nii ei saa kursis olla selle minevikuga ning tõenäoliselt puudub kasutusjuhend. Isegi kui see on väga soodne ja tundub puhtalt vaatluse põhjal hea, võivad selles esineda halvast kasutusest või kergest avariist tekkinud mikropraod ja kahjustused, mis rikuvad seadme. Turvatoolidel on ka oma kasutusaeg, millest üle ei tohi minna. Turvatooli valimine pikema kasutusaja järgi on üsna mõistlik, et vältida hiljem teistkordset ostu. 

Turvatestid ja nõuded

Turvaseadmetele on seatud nii Euroopa Liidus kui Eestis üsna konkreetsed nõuded, mis aitavad tagada laste ohutuse autoga liiklemisel. Turvatooli valimine peaks lähtuma samuti nõuetest, sest nende kaudu orienteerumisel võib olla üsna kindel, et kõik toimib. Eestis kehtivate nõuetega saab tutvuda liiklusseadustiku sirvimisel, kuid lihtsamini on nad kättesaadaval paljudel veebilehtedel. 

Mõned olulisemad punktid, mille võiks meelde jätta on näiteks see, et lapse väike kasv ei anna talle õigust jätta end turvarihma või turvatooliga kinnitamata. Sellisel juhul tuleb soetada turvahäll, mis oleks sobivuses lapse kasvuga. Teiseks ei tohi last sõidutada süles, isegi kui olete mõlemad kinnitatud turvavööga. Selle reegli erandiks on bussis sõitmine, mil tohib last ka süles sõidutada. 

Autosse paigaldatav lastetool tuleb alati uuena ostes kaasa juhendiga, kuhu on tavaliselt märgitud ka toolile endale kehtivad nõuded ja klassifikatsioonid. Nendega tuleb kindlasti tutvuda ja end kurssi viia, sest vastasel juhul riskite oma lapse tervisega. 

Turvatooli valimine ja hind

Turvatooli valimine peaks toimuma lapsest lähtuvalt ja tavaliselt ei tasu minna kõige odavama seadme teed. Hea oleks, kui saaks minna juba poodi koos lapsega ning neid koos proovida, nii saab oma valikus olla kõige kindlam. Kuid kuidas valida turvahälli, kui beebi pole veel sündinudki? Selle pärast ei peaks väga palju muretsema, sest beebidele tehtud turvahällid on piisavalt universaalsed ning internetist eelnevalt uurides leiab kindlasti hea ja kvaliteetse mudeli. 

Hind sõltub väga palju mudelist, selle materjalidest, tootjast ja veel paljust muust. See võib jääda vahemikku mõnekümnest eurost kuni nelja-viiesaja euroni. Tüüpiline, korraliku turvatooli hind Eestis jääb umbes saja-kahesaja euro juurde. Kuid nagu eelnevalt öeldud, siis keskmises hinnaklassis leiduvad seadmed võivad vahel osutuda palju paremaks ja kvaliteetsemaks, kui kõige kallimad mudelid. 

Euroopa liidus müüdavatele turvatoolidele on kehtestatud standardid, nii et tegelikult ei peaks kohaliku turvatooli valimine tekitama muret selle pärast, et tegu oleks praagi või lihtsalt halva tooliga. Ohutuse koha pealt peaksid kõik turvatoolid olema enne müüki paiskamist läbi testitud ning sellega eksida üldjuhul ei saa. Siiski tasub olla ettevaatlik, et mitte sattuda mõne välismaalt tellitud seadme otsa, mis ei pruugi lõpuks korralikult töötada. 

Kokkuvõte

Turvatooli valimine algab enda lapse pikkuse, vanuse ja kaalu kindlaks tegemisega, sest need on peamised kriteeriumid ja nende vastu ei tohi ega saa eksida. Seaduste kohaselt, peavad kõik need numbrid olema vastavuses tootja poolt määratud standarditega. Kui turvatooli valimine tundub liiga keeruline protsess, on alati võimalik suhelda teiste lastevanematega, kes teavad jagada nõuandeid omast käest. 

Ettevõtted | Auto ja moto


Related Posts