Üks kõige tüütumaid majapidamistöid on rasvase ahju puhastamine. Sinna kogunevad kasutamise käigus toidujäätmed, mis põhja ja seinte külge kõrbevad ning lõpuks koristajale tõelist peavalu valmistavad. Sellest on üsna lihtne järgemööda kõrvale hiilida, kuid mõne kuu pärast on ahju kasutamine juba võimatu. Muudame ahju puhastamise lihtsamaks ja kiiremaks, tutvustades mõnda kerget ja üldlevinud nippi.
Millal ja kui tihti peaks ahju puhastama?
Praeahju puhastamine peaks toimuma regulaarselt vähemalt kolme kuu tagant, sest üldiselt jõuab selle ajaga ahi piisavalt määrduda. Ahju sisemus, selle põhi ja seinad, tuleks enne kasutamist tegelikult iga kord üle vaadata, sest põhjakõrbenud toidutükid hakkavad sees kärssama ning muudavad nii toidu maitset ja teevad kokkamise tüütuks. Elektripliidi praeahju puhastamine peaks toimuma veelgi tihedamalt, sest rasva tilgub ahjuklaasile.
Millega puhastada praeahju?
Ahju puhastamine muutub juba kordades kergemaks, kui selleks kasutada õigeid ja läbiproovitud vahendeid. Nendeks võivad olla nii poest ostetud ahjupuhastusvahend, aga ka kodus valmistatud naturaalsed ja tervislikumad ained. Kuigi tööstuslike vahenditega on puhastamine küll veidi kergem ja ka juhend on tavaliselt pudelil kaasas, ei ole vahel vaja poodi minnagi ning sama tulemus saadakse koduste vahenditega.
Kodus on võimalik valmistada mitmeid segusid, mida saab kanda ahju sisule ja klaasile, et läbi viia praeahju puhastamine. Ahju ei tohiks hakata puhastama omal käel välja mõeldud vahenditega, sest nii võib rikkuda ahju sisu veelgi ja jäädavalt. Kindlasti ei tohi kasutada tugevaid mürke, sest need võivad jääda ahju pinnale ning ahju edasi kasutades aurustuvad need ja segunevad toiduga.
Praeahju puhastusviisid ja vahendid
1) Sooda ja äädikaga
Kodustest vahenditest on kõige levinum praeahju puhastamine soodaga ja äädikaga. Selle segu valmistamiseks vajaminevad ained on paljudel juba kodus olemas ja poodi pole vaja minema hakatagi. Sooda ja äädikas tuleks segada omavahel kaussi ning lisada sinna ka paremaks pealekandmiseks veidike vett, et muuta segu vedelamaks. Need ained on tuntud oma heade rasva lahustavate omaduste poolest ning neid kasutatakse koduste vahenditena ka muudel puhastustöödel.
2) Sidruniga
Sidrun on samuti päris hea rasvalahustaja ning seda võib julgelt erinevates kohtades kasutada, sest tegemist on igati tervisliku komponendiga. Parim tulemus on võimalik saavutada kui võtta sidruni asemele sidrunhappe pulber, mis on veelgi tugevamate keemiliste omadustega. Sidrunit või selle pulbrit tuleks kanda ahjuplaadile, põhjale ja seintele ning seejärel panna ahi kuumenema.
3) Aurutamine
Aurutamine on kõige lihtsam ja ka tervislikum viis, kuidas läbi viia praeahju puhastamine, sest ei hõlma endas mingeid tööstuslikke aineid. Protsess seisneb selles, et ahju asetatakse näiteks keedupott sooja veega ning ahi pannakse seejärel sooja. Vesi poti sees hakkab aurustuma ning kui see ahju sees piisavalt ringleb, lahustab see ka rasva ja kõrbenud jäänused seintel ja uksel. Hiljem võib veel omakorda ahju üle käia sooda ja äädikaga, et saada veel parem tulemus.
4) Puhastusvahendid
Poest on võimalik osta kõikvõimalikke erinevaid puhastusvahendeid, mis teevad oma töö ära üsna lihtsalt ja kiirelt. Samas ei ole see meetod sugugi nii tervislik ja keskkonnasõbralik, kui koduste vahendite kasutamine. Neid vahendeid kasutades on kõige olulisem jälgida, et hiljem saaks ahi nendest endist puhastatud. Hiljem seal midagi küpsetades hakkavad mürgid aurustuma ning puutuvad kokku toiduga.
Kuidas puhastada praeahju
1) Puhasta restid
Enne ahju puhastamist on hea eemaldada sealt restid, mis muidu ette jääksid. Nende puhastamiseks tuleks nad asetada kuhugi suurde anumasse, selleks sobib hästi näiteks vann. Koduste puhastusvahendite hulgast võiks valida sooda ja äädika segu, mida saab kanda restile ning seda seal hõõruda. Puhastamiseks saab kasutada vanu riideesemeid, harjaseid ja nuustikuid.
Pärast resti puhastamist võiks selle jätta kuueks kuni kümneks tunniks sooja, äädika ja soodaga segatud vette likku. See tagab ka kõige tõrksama rasva ja kõrbenud plekkide lahustumise.
2) Puhastusvahendi kandmine ahju
Ahju põhja ja seinte puhastamiseks on vaja kanda kas kodus valmistatud või poest ostetud puhastusvahend pinnale. Selle peaks sinna mõneks ajaks seisma jätma, et aine suudaks rasva pika aja jooksul lõpuni lahustada. Mida kauem hoiate puhastusvahendit ahjus, seda lihtsam on mustust sealt hiljem eemaldada.
3) Praeahju puhastamine seest
Kui aine on ahjus olnud vähemalt mitu tundi, võib ahjuukse avada ja proovida rätiku või nuustikuga seinu ja põhja nühkida. Rasva lahustumist peaks selleks ajaks juba kindlasti märkama ning mustus peaks tulema maha üsna kergesti. Vastasel juhul tuleks lihtsalt puhastusvahendil lasta seal veel mõnda aega olla ning siis uuesti proovida.
4) Klaasi ja ahjuukse puhastamine
Ahju puhastamine lõpeb tavaliselt klaasi ja ukse puhastamisega. Praeahju klaasi puhastamine on tavaliselt raskem tegevus kui algselt tundub. Klaasi ja ukse puhastamine on tüüpiliselt eesmärgiga muuta see ilusaks ja läbipaistvaks kuid osa mustusest jääb sinna väga tugevalt külge ning ei tulegi enam maha. Vahenditena tuleks kasutada samu asju, väljast võib klaasi puhastada ka mürgisemate ainetega.
Kuidas hoida praeahi pikalt puhtana?
Selleks, et vältida iganädalast küürimist ahju sees, on võimalik järgida lihtsaid nõuandeid. Esiteks tasub mõelda isepuhastuva ahju hankimisele, see teeb laiskade inimeste elu kõvasti mugavamaks. Vana ahju on võimalik korras hoida kui kasutada igal kasutusel küpsetuspaberit ning jälgida hoolega, et metallist osad ei puutuks kokku rasva ega toiduga.
Kokkuvõte
Majapidamistööde nimekirja ei krooni enamasti praeahju puhastamine, seetõttu jääb see tegevus tihti tahaplaanile. Puhastamisvajadus avastatakse juba siis, kui küpsetamise ajal on järsku majas tunda kõrbemise lõhna ning kööki täidab hallikas suits. Järgides loetletud nõuandeid on seda jama võimalik vältida ning ahju kasutamine muutub palju meeldivamaks.