Ploomipuude lõikamine - näpunäited hoolduseks - infoViking
Ploomipuude lõikamine

Ploomipuude lõikamine – näpunäited hoolduseks

Et saavutada viljakas ja heas vormis ploomipuu on oluline viljapuu lõikamine ja pügamine juba siis kui puu on veel noor ja alles aeda istutatud. Noore puu kujundamine ja vormimine on oluliselt lihtsam kui vana puu elule äratamine. Kui puu on juba vana on tema noorenemisvõime väiksem ja lõikamine ei anna enam nii suurt tulemust kui noore puu puhul. 

Tihedam võra on küll ploomipuule iseloomulik kuid tugevalt vajavad kärpimist siiski oksad mis kasvavad risti ja samuti tuleb hoolt kanda konkureerivate aastakasvude eest. 

Millal lõigata ploomipuud?

Ploomipuude lõikamisega tuleb alustada varakevadel, enne kui pungad paisuvad või suvel. Ploomipuude mahlajooks toimub varakevadel ja sellel ajal on nende haavade paranemisvõime väiksem. Kuna haavade paranemine on väiksem tuleks puid lõigata võimalikult valikuliselt. 

Suvised lõiketööd on samuti kasulikud, kuna selleks ajaks on mahlajooksud juba vähenenud ja see soodustab haavade paranemist. Seetõttu tasub suuremaid oksi lõigata just suvel.  Vilju kandvatel puudel tehakse vaid igakevadist kuivanud ja sammaldunud okste lõikust ja pikaks veninud noorte okste lühendamist. 

Kuna ploomipuud on talveõrnad tuleb tihti eemaldada talvekahjustusi. Talvekahjustusi aitab vältida paks lumi puu peal. Lumi aitab talve üle elada okstel ja pungadel millest hakkavad arenema uued juurdekasvud mis hakkavad kolmandal-neljandal aastal saaki kandma

Ploomipuude lõikamine suvel

Mida pidada lõikamisel silmas?

Näiteks õunapuudega võrreldes tasub ploomipuudel ja muudel luuviljalistel hoida võra veidi tihedam. Kärpimisega hoogu minnes võib vesivõsude kasv olla väga suur ja seetõttu tuleks lõikamisega olla tagasihoidlikum 

Kuna ploomipuu on külmaõrn on kasulik kujundada puu põõsaspuuga sarnaselt. See tähendab seda, et hargnema peaksid oksad võimalikult lähedalt juurekarvale. Puu peaks olema nii madal, et ploome saaks korjata puu all seistes. Külmakahjustuse saanud oks tuleb lõigata tagasi esimese vesivõsuni. Sellest saab kujundada uue võraoksa. 

Võra tasub hoida vormis algusest peale kuna nad on vähese noorenemisvõimega. Vähem kui 20 cm aastakasvu korral peaks mõtlema noorenduslõikuse peale kuna oksad mis on lühikesed ei kanna vilju. Kärpida võib oksi enam kui 50 cm juurdekasvu korral. 

Millal lõigata ploomipuud

Kuidas lõigata noort ploomipuud?

Et noor ploomiistik hakkaks argnema tuleb istikut millel on hargnemata okulaat 20 cm kõrguselt kärpida. 

Esimestel aastatel peale istutamist annab ploomipuu kohati isegi väga pikki paarimeetriseid võrseid. Oluline on nendega õigesti toimetada

Noore puu puhul tuleb esimese aasta varakevadel lõigata latv maha kuni ülemise oksani mis on maast ~90-100 cm kõrgusel. Allapoole jäävad külgoksad lõigata tagasi 2 pungani

Võraharud lõigata väljapoole vaatava pungani tagasi. Okstel mis on horisontaalselt lõigata pungani mis vaatab ülespoole.

Varakevadel teisel aastal lühendada kõiki külgoksi ja mõnda tugevamat külgoksa koguni poole võrra. Välja tuleb lõigata nõrgad oksad mis kasvavad risti või tüve lähedal. Ära tuleb lõigata alumised oksad mida eelmisel aastal sai kärbitud.

Võra tasakaalustatuse huvides lõigata ära uued pikad võrsed mis segavad teisi oksi või on võrasse suundumas. Enamasti kasvab puul parallelselt kaks uut kasvu. Ära tasub lõigata kehvem.

Peale istutamist lõika ploomipuud igal aastal varakevadel või juuli lõpus. Lõigata võib ka siis kui puul on küljes viljad. Saaki see ei riku vaid parandab pigem viljade maitset ja värvi.  

Oluline on ka oma ploomipuud lubjata kuna see on eelduseks puu saagikusele. Väetada tuleb puud kevadel või sügisel. Väetamisel tuleb olla hoolas. Siis on puud ka viljadest lookas.

Vana ploomipuu lõikamine

Vana ploomipuu lõikamine

Vana ja hooletusse jäetud ploomipuu korda saamine ei ole nii raske kui see esmapilgul tundub. Esmalt tuleks lõigata ja välja praakida kõik kuivanud ja surnud oksad. Taolised oksad lõigata ära tugevama ja tervema kõrvalharuni või terves pikkuses.

Edaspidistel aastatel jälgida, et võra kasvaks ja kujuneks normaalselt. Oksad ei tohiks puutuda üksteise vastu, et nad ei hakkaks üksteist segama ja kasvada risti. 

Jälgida ka seda, et puu ei kasvaks uuesti liiga pikaks ja vormist välja. Pikaks veninud ladva puhul võib selle maha võtta kuid jälgida, et see puu üldist ilmet ja vormi liialt ei rikuks. 

Vana ploomipuu puhul võib tihti juhtuda, et puu uusi aastakasve enam ei vajagi kuna sobiv vorming on juba saavutatud. Taolisel juhul võib need täielikult ära lõigata. 

Saagikas ploomipuu

Soovitatav on iga paari aasta tagant oma aeda panna kasvama mõni uus ploomipuu. Omades aias ploomipuid mis on erineva vanusega on tõenäosus saada head saaki kordades suurem. 

Luuviljalistel on kasulik noppida viljaalgeid vähemaks. Eemaldades puult väiksed ja kehvemad ploomialged jõuavad ülejäänud puule kasvavad viljad kasvada suuremaks ja maitsvamaks. Samuti jõuavad paremini moodustuda järgmise aasta õiepungad.

Noorte ploomipuude lõikamine

Kokkuvõtteks

Et saada oma aias kasvama viljakad ploomipuud on haljastustööna oluline nende eest ka hoolt kanda. Õiged meetodid ja tarkused ploomipuude lõikamise juures on aluseks maitsvatele ja küpsetele viljadele. Hoolsalt lõigatud ploomipuud on ka tervemad ja pikema eluaega ning ilustavad sinu aeda ja kodu nii õitsemisel kui viljade noppimise ajal.

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts