Õhku puhastavad toataimed - 15 parimat taime sinu koju!
Õhku puhastavad toataimed

Kas teadsite, et lisaks silmailule mida toataimed meile pakuvad on neil veel üks hea omadus? Nimelt puhastavad toataimed õhku meie kodudes. Sarnaselt looduses kasvavatele puudele, põõsastele ja taimedele toodavad ka toataimed hapnikku ning eemaldavad õhust kahjulike ühendeid.

Seega tasub oma rohelistele sõbrakestele aknalaual veel enam tähelepanu pöörata, neid väetisega ja värske kastmisveega poputada ning olla tänulik selle eest, et nad meie koduse õhu tervisliku ja puhtana hoiavad. 

Isegi NASA on seda teemat uurinud!

Õhku pustavad taimed

Kui juba NASA on teinud uuringuid, mis tõestavad, et teatud taimed ka päriselt tekitavad tervislikku mikrokliimat, siis miks mitte usaldada teadust ja teadlasi?

Esimesed selleteemalised uuringud tehti NASA poolt juba 1989. aastal. Uuringute käigus märgati, et tavalised toataimed parandavad efektiivselt ruumis olevat õhku ning eemaldavad sellest kahjulikud keemilised ained. 

Tänu paremale ruumiõhule kaebasid inimesed oluliselt vähem väsimuse, peavalu, kurguvalu ja silmade kuivuse üle. Seega tasub rohelisi tervendavaid taimi kasvatada lisaks kodule ka töökohas tervislikuma parema mikrokliima loomiseks ja hoidmiseks.

Missugused taimed valida ehk top 15 parimat õhu puhastavat toataime teie koju või kontorisse

NASA soovitusel peaks 85 m2 suurusega majapidamises olema vähemalt 8-9 keskmise suurusega toataime. Mitu toataime aga teie kodus leidub ja kas tegemist on taimedega, mis muudavad kodu õhu puhtamaks ja kvaliteetsemaks? 

Teeme ühe pisikese ülevaate õhku puhastavatest toataimedest ning ehk leiate teiegi oma koju ühe uue lemmiku või avastate sootuks, et olete juba intuitiivselt õiged taimed oma koju valinud . Parimad õhku puhastavad toataimed ning hapniku tootjad meie kodudes on:

1. Viigipuud

Õhku puhastavad toataimed

Esiteks on viigipuu ideaalne taim, mis nõuab palju vähem valgust ja hooldust kui mõni teine toataim. Küll aga tasub viigipuud kasvatades teada, et ta vajab vähemalt 18 kraadist kasvutemperatuuri ja puu ei armasta küttekehade lähedust. Seega hoidke viigipuud radiaatoritest eemal!

Teiseks on viigipuu suurepärane abimees õhu puhastamisel, sest ta eemaldab õhust formaldehüüdi. See kurjakuulutava kõlaga sõna on aine, mis põhjustab ülitundlikkust ning juba lühiajaline kokkupuude formaldehüüdiga võib põhjustada köha ja hingeldamist ning see ärritab ka silmi, nina ja kurku.

Rahvusvaheline vähiuurimiskeskus IARC liigitab formaldehüüdi 1. rühma kantserogeeniks, mis tähendab omakorda, et see tekitab inimestel vähki. Seega hoidke oma viigipuid kodus nagu kullatükke!

2. Sõnajalg

Õhku puhastavad toataimed (3)

Sõnajalg on vana ja väärikas eelajalooline taimeliik, mõnedel sõnajalaliikidel on vanust juba ligi 145 miljonit aastat. Teadlased väidavad, et sõnajalg suudab ühes tunnis filtreerida keskmisel 1863 erinevat kemikaali. Kui see ei ole ühe taime puhul võimas oskus, siis mis veel?

Sõnajala kasvukoht peaks olema  aga poolvarjus. Nimelt ei armasta taim suvist lauspäikest. Ka ruumi temperatuur kus sõnajalg kasvab ei tohiks langeda alla 15 kraadi. Kasvuperioodil vajab taim aga palju kastmist ning väetada on vaja sõnajalga vähemalt kord kahe-kolme nädala tagant. Talvel piisab ka kord kuus väetamisest ning väetiselahus peaks olema poole lahjem kui tavaliselt.

3. Kummi-viigipuu

Õhku puhastavad toataimed (4)

Lisaks sellele, et kummi-viigipuu on hea õhupuhastaja on taim ka suurepärane õhuniisutaja.  Mida suuremad ja lopsakamad on kummipuu lehed, seda rohkem niiskust ta endast õhku paiskab. Selle tulemusena paraneb oluliselt sissehingatava õhu kvaliteet.

4. Draakonipuud

Õhku puhastavad taimed

Draakonipuu eemaldab õhust ksüleeni, formaldehüüdi  ja trikloroetüleeni. Puukest on aga väga lihtne kasvatada, sest draakonipuu näol on tegemist väga vastupidava taimega. Talle sobib niiske õhk ja keskmine toatemperatuur ning ideaalne kasvukoht on kas poolvarjus või täiesti valguse käes, näiteks aknalaual.

5. Tõlvlehik

õhku puhastavad toataimed

Tõlvlehikud on imekaunid õhku puhastavad toalilled, mis õitsevad aastaringselt. Taime lehed on väga lopsakad ja ilusat rohelist tooni. Taim armastab sooja, sest looduses kasvavad tõlvlehikud troopilistes vihmametsades. Seega peab ruumis olema vähemalt 20 kraadi sooja. Sarnaselt soojale armastavad taim ka niiskust. Vältige kindlasti tuuletõmbust  ja just seetõttu pole aknalaud hea koht, kus tõlvlehikut eksponeerida.

6. Aaloe

õhku puhastavad taimed

See taim on nagu apteek teie aknalaual. Lisaks sellele, et nad on väga efektiivsed õhupuhastajad on aaloed ka ideaalsed abimehed  nii nahaärrituste, põletuste kui  ka nohu korral. Kõige väekamat aaloet ehk aloe verat on kasutatud juba üle 6000 aasta erinevate raviomaduste tõttu.

Aaloed taluvad hästi kuiva, sest tegemist on kõrbealade taimega. Seetõttu sobivad nad ka pisut hajameelsema taimekasvataja kodusse, kes unustab kogemata taimede kastmise ära.

7. Havisaba

Õhku puhastavad toataimed

Havisaba on parim valik magamistuppa, sest toodab just öösiti juurde lisahapniku. Tegemist on väga hinnatud toataimega, sest havisaba on vähenõudlik. Pimedust taluv toataim vajab ka vähest kastmist.

Kasta tuleks taime aga mõõdukalt ehk alles siis, kui märkate, et ülemine mullakiht on ära kuivanud. Liigne niiskus ja ülekastmine panevad taime lehed kolletuma ja mädanema. Taime kasvukoha temperatuur peab olema vähemalt 15 kraadi.

8. Luuderohi

õhku puhastavad toataimed

Luuderohi on kõige paremad õhku puhastavad taimed NASA hinnangul, sest püüavad õhust kinni formaldehüüdi ja benseeni. Taim armastab jahedat temperatuuri ning mõõdukat õhuniiskust. Taimi kasvatatakse tihedalt väikestest pottides ning kasta tuleks seda siis, kui mullapall on kuivanud. Aeg-ajalt tuleks kastmiste vahel ka taime veega piserdada.

9. Bambuspalm

õhku puhastavad toataimed

Need tublid suurekasvulised tegelased puhastavad meie õhu nii formaldehüüdist, trikloroetüleenist ja benseenist. Palm armastab niisket mulda ning valgust. Vältige siiski ülekastmist!

10. Aglaonema

õhku puhastavad toataimed

Tegemist on väga tänuväärse taimega, sest lisaks silmailule ja omadusele, et ta muudab õhu meie ümber kvaliteetsemaks on tema eest ka väga lihtne hoolitseda. Aglaonema on väga leplik. Ta talub nii vähest valgust, kuiva toaõhku.Ja kui unustate ka taime vahepeal kastmata, ei juhtu midagi hullu.

11. Rahapuu ehk portulak-turdleht

Õhku puhastavad toataimed

Rahapuu ehk portulak-turdleht on ideaalne toataim, sest lisaks õhku puhastavale toimele on see ka suurepärane vitamiiniallikas. Kas teadsite et just selle taime võrseid võite kasutada näiteks toorsalatites ja hautistes? Lisaks on taim ka ravimtaime omadustega. Näiteks kasutatakse taimemahla veenilaiendite puhul.

Tegemist on ka väga lollikindla toataimega, sest turdleht kannatab väga erinevaid kasvutingimusi. Kasvutemperatuur võib jääda 10- 25 kraadi vahemikku ja taim talub ka otsest päikesevalgust. Seega võib rahapuu ehtida ka näiteks teie päikesepoolset aknalauda. 

12. Gerbera

õhku puhastavad taimed

Gerbera on hea valik näiteks magamistuppa, sest gerberad on hapniku tootvad toataimed, kes paiskavad hapniku õhku just öösiti. Nii muudavad nad magamistoa õhu paremaks ja teie uni on kordades kvaliteetsem ning hommikul tunnete end väljapuhanuna. Siiski vajab taim aga palju kastmist ning valgust.

13. Ananassitaim

Õhku puhastavad toataimed

Ananassitaim on väga äge taimeke, mida saab ise kasvama panna küpsest ananassist. Nimelt tuleb ananassil pealmine tutt ehk lehik ära lõigata nii, et selle alla jääks ligi sentimeeter viljaliha.

Tupsutage viljaliha osa puusöega ning jätke see mõneks päevaks kuivama. Seejärel istuge taim liivasegusesse mulda ja pange ta valgesse kohta kasvama (vältige siiski otsest päikesevalgust). Juured peaksid teie uuele kasvandikule tekkima ca kuu ajaga.

14. Tups-rohtliilia

õhku puhastavad toataimed

Tups-rohtliilia armastab kasvada nii varjus kui ka valguse käes. Kuna taime eluiga pole väga pikk, vajab see uuendamist tütartaimede või puhma jagamise teel. Tups-rohtliiliat tuleb kasta korralikult, kuid kindlasti ei tohi taime üle kasta ega mulda liiga märjaks jätta. Väetada tuleks taime kuni kaks korda kuus. Vastutasuks eemaldab tups-rohtliilia õhust sellised mürgised ühendid nagu seda on formaldehüüd ja ksüleen.

15. Aedkrüsanteem

Õhku puhastavad toataimed

Aedkrüsanteem eemaldab õhust ammoniaaki, benseeni, formaldehüüdi ja ksüleeni. Talvisel ajal armastab madalat toatemperatuuri 13-14 kraadi vahel.  Kasvukoht peaks olema päikseline, ent otsest päikesevalgust tuleks siiski vältida. Õitsemise perioodil on soovitatav taime väetada.

Kokkuvõtteks

Õigesti valitud toataimed pakuvad nii silmailu, vähendavad õhus olevat CO2 taset ning tõstavad ka õhuniiskuse taset. Toataimed aitavad vabaneda seisvast õhust ja pakuvad leevendust nii nina, kurgu, silmade ja kõrvade ärritusele.

Samas aitab toataimede eest hoolitsemine ja nendega suhtlemine parandada meie üldist vaimset heaolu ning vähendab stressi. Paljud usuvad, et kui taimedega rääkida ja neid nende eest hoolitseda, siis kasvavad taimed ja lilled palju paremini ning näevad kordades ilusamad välja. Õnnelik taim on iga kodu kaunistuseks!

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts