Lumekoristus katustelt - infoViking
Lumekoristus katustelt

Lumekoristus katustelt

Lumi on ilus, kattes maa ja kodud valge tekiga, mis päikesevalguses sädeleb. Kuid liialt palju lund võib tekitada suuri probleeme. Lumekoristustööd talviti on hädavajalikud ning selleks, et nii majakatused, kui ka inimesed ise ei satuks ohtlikku olukorda, vajalik varajane lume koristus

Lumekoristust katustelt võid teha ise või tellida selleks professionaalid. Olenevalt katuse kõrgusest, olemusest ja suurusest saab tellida teenuse. 

Lumekoristuse teenuse hind oleneb suuresti katuse mõõtmetest. Kuid täpse hinnapakkumise jaoks võta ettevõttega ühendust ning nad annavad personaalse hinnastamise. 

Miks on lumekoristus katustelt oluline!?

Lumekoristus katustelt

Katuselt lumekoristus on üks olulisemaid ülesandeid, mida talvega jälgima peab. Miks peab olema valvas? Eesti talvedel on ikka kombeks olla väga muutlik. Tavapäraselt on oodata, et taevas sajab alla segu rahest, vihmast ja lumest. 

Kuigi enamik meie katuseid on projekteeritud vastu pidama ka kõige tugevamale lumesajule, siis sellegipoolest on lumekoristus oluline, et vältida vee imbumist ja isegi katuse kokkuvarisemist.

Inimestele ohtlik

Inimeste vaatevinklist on on lumi katusel ohtlik just kõrgete hoonete puhul. Kui lumi kuhjub, siis muutub ta raskeks. Mida kõrgemalt lumi alla kukub seda suurem on ka selle jõud.

Kuigi pehme lumi võib tekitada vastupidiseid emotsioone: lõbus, ilus ja talvelik. Katused on kaunilt lumised, siis pisemagi sulaga muutub lõbus lumi katusel kurjakuulutavalt ohtlikuks. 

Majale endale ohtlik

Kui inimese vaatevinklist seisnes oht peamiselt alla kukkuvast lumest, siis majale kujutab suurimat ohtu just raskus. Enne mainisime ka, et värske lumi ei kujuta teab, mis ohtu katusele ning on pigem ilus. Kuid lume sulamisega muutub olukord koheselt. Eestis on ilmad väga ettearvamatud ja heitlikud,  sulaks võib minna ootamatult, siis on oluline sellele rõhku pöörata.

Peamiselt hakkab sulalumi tekitama probleeme katuse konstruktsioonile ning samuti võib vesi hakata läbi imbuma, seega tekitada parajat peavalu majaomanikule. Mida suurem lumekuhi katusele on jäetud, seda keerulisemaks muutub selle eemaldamine. Seega tasub sellele varakult rõhku pöörata.

Kui tihti tuleks katuseid puhastada

Lumelükkamine katuselt sõltub talvest endast. Raske on ennustada, mis ilmaolusid on oodata. Üpris tavaline on, et õhtul magama minnes pole lund maas, aga hommikul on lumi üle põlvei. Seega lumekoristus katustel oleneb talvest endast. Üldiselt, kui toimub suurem lumesadu, siis võiks katused puhtaks lükata. Iga väiksemat lumehelvest ei ole vaja taga ajada.

Üldiselt on tasub hoida katusel silma peal ning vaadata erinevaid märke ning olukordi:

  1. Lamekatuse puhul peaks lumekoristus toimuma tihedamalt, kui seda viilkatuse puhul. Nimelt koguneb lamekatusele lund märksa lihtsamalt ning sealsel lumel ei ole ka kuhugi minna.  
  2. Peale suurt lumesadu –  Eestis on suured lumesajud sagedased ning peale seda tasuks katus kindlasti üle käija. 
  3. Kui näed silmaga suurt lumekuhja katusel – see on tõesti viimane aeg lumekoristuseks. Seda näeb üpris selgelt ära, kui selline olukord on, siis ei tasu pikalt oodata. 
  4. Kui märkad jäätammesid – kui lumi ja jää sulavad ning seejärel külmuvad ümber katuse serva. Need võivad isegi põhjustada vee lekkimist lakke, seintesse ja isolatsiooni. Halvima stsenaariumi korral võivad jäätammid põhjustada ka katuse kokkuvarisemise.
  5. Kõige viimane olukord on – kui majas hakkavad tekkima juba konstruktsiooni kahjustused või näed, et asi on halb. Seda olukorda ei tohiks üldse juhtuda ning saab hoida ära eespoolsete võtetega. 
lumekoristus katustelt

Kuidas puhastada katused lumest ja jääst

Katuse puhastamine lumest peab olema võimalikult ohutu. Muidugi on siinkohal oluline ka katuse kõrgus. Mida kõrgem on katus seda parem peab olema turvavarustus. Korterite hoonete peale ilma turvavarustuseta ei tohi minna.

Kõige keerulisemad katused mida puhastada on viilkatused, kuna seal ei saa vabalt ringi liikuda vaid kõik peab toimuma ronimis varustusega. 

Kui nüüd ise teha, siis parim meetod selleks on lumereha. See on reguleeritava pikkusega varras, mille otsas on 90º nurga all kinnitatud lame alumiiniumtükk. Lumeraha eemaldab lume räästalt ja katuselt nii kaugele, kui rehaga ulatub. Seega ei pea ronima professionaalse varustusega katuse äärtele. Sellega saab edukalt opereerida  maapinnalt, aga seda juhul kui on madal maja. 

Kõrgemad katused

Kõrgemate katuste puhul enam nii lihtsalt lumekoristust teha ei saa. Selleks, et katus täiesti puhtaks saaks on vaja ronida üles ning teostada hoolikas lumekoristus. Jääpurikate eemaldamine on täpselt samamoodi kõrgete hoontega tehniline ja nõuab vajalikku varustust. Võib vaja minna ka tõstukit, et kõik ääred saaksid puhtaks.

Äravedu

Pärast seda, kui lumi on katustelt ära saadud on vaja lumi kuhugi ära viia. Lume äravedu saab teha ise, kui ka lasta teha. Äravedu ei ole nii oluline, kui elada eramajas ning lumehunnikud ei sega kedagi. 

Kuidas vältida liigset jääd katustel

1) Hoia katus lumest puhas

Mida vähem on lund, seda vähem on probleeme jääga. Lumekoristust tuleb teostada vastavalt olukorrale ja ohutusele. Vajadusel kutsuge professionaalsed lumekoristajad olukorda lahendama. 

2) Puhasta vihmaveerennid ja vihmaveetorud

Sula lumi ja jäine vesi peavad kuida ära voolama. Tee vihmaveetorud ja vihmaveerennid puhtaks igasugusest prahist, mis sügisel sinna satub. Lisaks on oluline jääpurikate eemaldamine katuselt. Lõhu need ära, mis katuseäärtele tekivad.

3) Hoia pööningul õhk liikumas

Oluline on, et pööning oleks hea isolatsiooni ja ventilatsiooniga. Ilma selleta läheb kodus olev soojus pööningule ja põhjustab katusel oleva lume sulamise. 

Lumekoristus katustelt

Kuidas katust mitte kahjustada lund lükates

Lumekoristusel on oluline jälgida seda, et katus saaks puhtaks ning seda tehes ei rikuks katust ära. Selleks, et seda ei juhtuks tuleb jälgida teatuid nüansse:

Ära kasuta metallist labidat – labidate valik on suur ja lai ning katusel ei ole kindlasti hea kasutada seda.

Kui eemaldada lund, siis ära kuhja lumehunnikuid katusel ühte nurka ning siis lükkad selle hiljem alla. Kõige ohtlikum on siis, kui panna lumi veel õrname koha peale.

Ära katust täiesti puhtaks ka kraabi. Selle asemel, et hakata lõhkuma katuse struktuuri, siis pigem jäta veidi lund katuse peale. See väike lumekiht ei tee katusele midagi, aga see eest on kevadel terve katus olemas.

Miks tellida teenusena sisse?

Lumekoristust saab edukalt ka ise teostada, aga seda just juhul, kui katus on madal ning on olemas vahendid ja varustus millega puhastust teostada.

Kuid kõige suurem vajadus on kõrgemate hoonetega ja ka järskude viilkatustega. Sellised katused vajavad teistsugust lähenemist ning sageli ei ole eraisikul olemas sellist varustust, et teostada lumekoristust ohtult. Teenusepakkujad teevad soovitud töö ära kiirelt ning neil on igaks probleemiks olemas lahendus.

Mida meeles, kui tellida lumekoristust katustelt

Enne kui tellida endale lumekoristus teenus, siis tasub jälgida mõningaid nüansse. Mida parem on sul endal ülevaade olukorrast, siis seda parem ja kvaliteetsem on ka teenusepakkuja ettevalmistus.

  1. Katusele ligipääs – anna teenusepakkujale märku, et missugune katus on ja kuidas on sellele ligipääs. Kas on vaja kasutada tõstukit või on võimalus minna katusele läbi pööningu. 
  2. Elanike teavitus – suurte ärihoonete ja korterite puhul on vaja sageli teavitada ka elanikkonda lumekoristusest. Miks? Sest inimesed käivad katuseäärte alt läbi ja autod pargitakse samuti katuseäärte lähedusse. Selleks, et hoida ära õnnetusi on vaja teavitada elanikkonda ning tõmmata maja ümbrusesse perimeeter.
  3. Autode parkimine – autod tuleb lumekoristuse ajaks ümber parkida. Muidu võib olukord võtta kurva pöörde.
  4. Hind – kui oled kogu info andnud teenusepakkujale, siis on võimalik saada ka personaalne pakkumine vastavalt olukorrale. Hinnad on lumekoristusel varieeruvad ning olenevad suuresti konkreetsest olukorrast.