Kuidas tänapäeval ilma pesumasinata elada? Lihtsamalt öeldes polegi see enam võimalik. Õige pesumasina valimine võib kujuneda ääretult raskeks ülesandeks, kuna mudeleid on olemas mustmiljon ning erinevaid asju mida jälgida on samuti üüratult palju. Selleks, et te ei peaks enam kukalt kratsima ja mõtlema kuidas valida pesumasinat olemegi loonud põhjaliku juhendi, mida saate valikut tehes jälgida.
Pesumasina tüüp
Eestlaetavad pesumasinad – Nagu ka masina nimest võib välja lugeda on tegu pesumasinaga, millesse laetakse riideid masina esiosas asuva ava kaudu. Enamikul masinatest on klaasist uks ning neil on ka eraldi pesuvahendite sahtel, kuhu saate pesemiseks kasutatava pesuaine panna.
Eestlaetavate masinate plussid:
- Need on loodud tugevate plekkide hõlpsaks eemaldamiseks, kuna pesevad üldiselt pesu tõhusamalt.
- Masinad kasutavad vähem energiat ja vett
- Võrreldes pealtlaetavate masinatega on vaiksemad ja tekitavad pesemisel vähem müra.
- Need tekitavad pesemise ajal minimaalset kortsusid.
- Tänu suuremale tsentrifuugimiskiirusele on nad kuivatamise osas efektiivsemad.
Pealtlaetavad pesumasinad – Tegu on pesumasinatega, mille ülaosas on avatav luuk, mida kasutatakse riiete laadimiseks. Mõni masin on klaasist paneelidega, kuid enamikul juhtudel on neil ikkagi erinevad kaaned. Viimane tähendab, et pesemise ajal pole masinas toimuvat näha. Üldiselt puudub pealt laetavatel masinatel eraldi pesuvahendi sahtel ning pesuvahend tuleb valda otse pesu hulka.
Pealtlaetavate masinate plussid:
- Kiiremad tsükliajad kui eest laetavatel pesumasinatel ( keskmiselt 15-30 minutit)
- Energiasäästlikum, kui kasutate külma vett.
- Suurema mahutavusega
- On kompaktsemad kui eestlaetavad.
- Masinasse saab riideid lisada ka tsükli keskel.
Integreeritav või eraldiseisev
Integreeritud (või sisseehitatud) pesumasinad sobivad teie köögikappide vahele. Need pole tegelikult täielikus kapis nagu näiteks integreeritud ahi võib olla. Neil on ees kapiuks, nii et nad sulanduvad teie ülejäänud köögikappidesse ja näevad välja nagu tavaline kapp.
Eraldiseisvad pesumasinad on levinumad ja neid saab paigutada ükskõik kuhu, kui neid saab ühendada äravooluga ja ühendada tavalisse pistikusse. Eraldiseisvad pesumasinad on tihtilugu ka suurema mahutavusega kui integreeritavad.
Täisautomaatne vs poolautomaatne
Pesumasinaid on kahes variandis – on olemas täisautomaatsed masinad mis teevad kõik teie eest vaid ühe nupuvajutusega, ja on olemas poolautomaatsed, mis võivad tulla kahe trumliga.
Kui kasutate kahe trumliga poolautomaatset pesumasinat, tähendab see, et peate pesemisprotsessi ajal oma riideid ühest vannist teise viima. Need masinad saavad kasutada vähem vett ja võimaldada teil tsüklite vahel pausi teha. Kui aga olete soovite mugavamat pesemist, siis teeb täisautomaatne pesumasin teie jaoks kõik ise ära.
Pesumasina suurus
Pesumasinat valides on kindlasti üks tähtsamaid asju mida jälgida selle reaalne suurus ja mõõtmed. Enne ostlema asumist mõõtke kindlasti ka ruumi, kuhu soovite pesumasina minna.
Pesumasinaid on olemas väga paljudes eri mõõtudes alustades väiksematest mudelitest, mis on vaid 35 cm laiad ning lõpetades üle 70 cm laiuste massiivsete seadmetega. Keskmiselt on pesumasin umbes 50 cm laiused. Oluline on kindlasti jälgida kõiki 3 mõõtu : kõrgust, laiust ja kindlasti ka sügavust.
Lisaks peaks pesumasina ja kappide jms vahele jääma paar cm vaba ruumi ning masina ja seina vahele peaks jääma kuskil 10 kuni 15 cm. Laadimiseks ja mahalaadimiseks peaksite arvestama seadme ette vähemalt poole meetri jagu ruumi.
Arvestada tuleks ka sellega, et suuruse juures mängib suurt rolli ka masina enda tüüp. Pealtlaetavad pesumasinad on tavaliselt kitsamad ning kompaktsemad kui on eestlaetavad.
Tsentrifuug
Tsentrifuugimiskiirus näitab, mitu korda teie pesumasina trummel minutis pöörleb. Suurem tsentrifuugimiskiirus eemaldab teie riietelt rohkem vett, mis tähendab, et need kuivavad kiiremini. Sünteetika ja puuvilla jaoks peaksite kasutama ainult kiiret tsentrifuugimiskiirust, vill ja delikatessid vajavad juba erilist hoolt.
Maksimaalsed tsentrifuugimiskiirused varieeruvad vahemikus 1000 kuni 1800 pööret minutis. Kõige tavalisemad on pesumasina tsentrifuugimiskiirused 1200 ja 1400 p / min.
Suurema tsentrifuugimiskiirusega masinad on tavaliselt kõrgemast hinnaklassist ning
suurem tsentrifuugimiskiirus võib olla mürarikkam. Kõrgema tsentrifuugimiskiiruse eest ei tasu alati rohkem maksta.
Pesumasina mahutavus
Üks väga tähtis asi millele tuleks mõelda, kui pesumasinat valite on teie pere suurus. Teie majapidamise suurus ja kavandatavad pesukogused mängivad teie pesumasina valikus väga suurt rolli.
Pesumasina mahutavust arvestatakse kogu pesu maksimaalse kaalu järgi. Olemas on väga palju erineva mahtuvusega pesumasinaid alates 3 kilogrammise mahutavusega kuni 10 kiloni välja (on olemas ka väga suuri pesumasinaid, mis mahutavad kuni 12 kg) . Näiteks peaks 6–7 kg mahutav pesumasin olema ideaalne neljaliikmelisele perele. Kui te ei pese nii tihti pesu või teil on väiksem pere siis piisab täiesti 4-5 kilose mahutavusega seadmest.
Kui teie majas on vähem inimesi, võiksite kaaluda väiksema masina ostmisele ja kui olete suurem pere, valige kindlasti ka suurem masina.
Müra tase
Pesumasina valikul tuleks arvestada ka selle mürataset ehk kui kõvat häält masin töötades teeb. Esmapilgul võib müratase tunduda mitte väga tähtsana, kuid mõningatel masinatel võib see küündida üpriski kõrgeks. Eriti mängib see rolli kui elate korteris või peate pesema õhtuti pesu.
Masina pesemis- ja tsüklite keskmist mürataset mõõdetakse detsibellides (dB). Mida suurem on dB, seda lärmakam on ka masin. Vaiksematel masinatel jääb müratase alla 50 dB.
Energia ja veekulu
Pesumasinat ostes tuleks arvestada ka mõlema nii energiakulu kui ka veekuluga. Selleks tuleks kindlasti jälgida seadme energiaklass. Energiaklassid algavad G’s (kõige rohkem energiat tarbivad seadmed) ja lõppevad A’ga. A klassi masinad on kõige säästlikumad ning neid on omakorda saada mitut erinevat tüüpi (A+ kuni A+++)
Energiasäästlikumad masinad on tavaliselt ka kallimast hinnaklassist, kuid kui võtta arvesse seda, A klassi masin võib tarbida kuni 50% vähem elektrit ning et elektri (ning ka vee) hind aina tõuseb on tegu targa investeeringuga, mis aastate jooksul ennast täielikult ära tasub.
Pesumasinate tehnilistes andmetes on tavaliselt toodud ka eraldi välja selle aastane veetarbimine. See näitab kui palju vett seade kulutab ühe aasta jooksul, kui arvestada, et seda kasutatakse aastas 200 korda. Veekulu juures tuleks ka arvesse võtta seda, et pealtlaetavad masinad kulutavad pesemiseks rohkem vett.
On olemas ka invertermootoriga pesumasinaid. On küll hinna poolest veidi kallimad kuid on palju energia säästlikumad.
Kasutamise lihtsus
Pesumasinate puhul on loomulikult tähtis ka selle kasutamise lihtsus, seda eriti tänapäeval, kuna terve kodutehnika maailm muutub aina keerulisemaks ja nutikamaks. Seega jälgige kas uue masina juhtnuppude sildid on selged? Kas programme on lihtne seadistada? Kas pesupulbrit või vedelikku on lihtne doseerida?
Kui soovite teada, milline pesumasin teile kõige paremini sobib, vaadake kindlasti ka seda, kas masinal, mida soovite osta, on selge ja toimiv juhtpaneel, mis hõlbustaks selle kasutamist.
Programmid
Kuna me kanname erinevatel aastaaegadel erinevat tüüpi riideid ja üldse on meie riided tehtud erinevates materjalides on nende pesemiseks ka vaja erinevaid pesuprogramme. See on üks olulisi omadusi, mida igaüks peab pesumasina ostmisel arvestama.
Masin peaks pakkuma teile erinevaid pesuprogramme, et saaksite seda kasutada igasuguste riiete pesemiseks ilma takistusteta ja riideid rikkumata.
Vastavalt nõudele peaks otsima vähemalt selliseid pesuprogramme nagu puuvillane pesu, villane pesu, kuivpesu, kuumpesu ja kiirpesu.
Lisafunktsioonid
Tänapäeva pesumasinatel on meeletult palju lisafunktsioone, mis hõlbustavad pesu pesemist ja annavad teile palju erinevaid lisa võimalusi. Seega tuleks kindlasti pesumasinat valides ka konkreetse mudeli pakutud lisa funktsioone jälgida.
Mõngigad näited lisa funktsioonidest:
- Viivitusega alustamine – valige koorma kuivatamise alustamiseks kõige mugavam aeg.
- Loputushoiu / kortsukate – see funktsioon tähendab, et kui te pole programmi lõpus läheduses, ei jäta pesu liiga kaua kortsu. Masin hoiab pesu viimases loputusvees ja programmi lõpuni liikumiseks tuleb tsentrifuugimine valida käsitsi.
- Nutikas juhtimine – see võimaldab teie masinal ühenduse luua teie majapidamises kasutatava wifi-ga, mis tähendab, et saate rakenduse kaudu pesumasina seadeid ja algusaega eemalt seadistada.
- Automaatne doseerimine – see funktsioon määrab kindlaks, kui palju pesuvahendit iga pesemise jaoks vajate. Peate lihtsalt reservuaari täitma ja masin lisab iga kord õige koguse.
- Andurtehnoloogia – uusimatel ja arenenumatel pesumasinatel on intelligentsed andurid, mis määravad teie pesukoormuse kaalu ja kanga ning parimate tulemuste saavutamiseks reguleerivad aega ja veekasutust.
- Aurutus – mõned pesumasinad kasutavad auru jõudu teie riiete hooldamiseks. Auru kuum temperatuur vabaneb bakteritest ja värskendab teie riideid. Lisaks aitab see kortsude peatamist, nii et pärast peate vähem triikima.
- Lapselukk – Kui elate lastega majas, võiksite osta pesumasina, millel on lapseluku funktsioonid. See võib olla kas eraldi lukk uksel või programm, mida ei saa pärast masina tööle asumist muuta.