Kuidas valida objektiivi kaamerale? Juhend algajale - infoViking
kuidas valida objektiivi kaamerale

Kuidas valida objektiivi kaamerale? Juhend algajale

Õige objektiivi valimine oma kaamerale on vähemalt sama oluline kui kaamera valik ise. Igal kaamera tootjal on sulle pakkuda mitmeid variante, mis erinevad teineteisest nii hinna kui ka paljude tehniliste omaduste poolest. Kuidas siis valida endale sobiv objektiiv kaamerale?

Õige valik sõltub mitmest tegurist ning selle artikliga proovin võimalikult lihtsalt ja lühidalt välja tuua mõningad nüanssid, et luua endale baasteadmistest pilt ette.

Mida soovid pildistada?

Berat - Albaania vaatamisväärsused

Esimene samm objektiivi valimisel on mõista, mida sa soovid pildistada. Kas portreid, loodust, maastikuid, interjööri või ehk kõiki korraga? Et saada parimat tulemust, siis kindlasti tuleks ennem endale selgeks teha, et millest või kellest pilte teha soovid, kuna erinevateks olukordadeks on loodud ka vastavad objektiivid. 

Kui sa oled täiesti algaja ning pole aimu, et millise valdkonda sooviks rohkem keskenduda, siis minu soovitus on võtta endale esimeseks objektiiviks standardsuum, millest on pikemalt juttu veidike allpool objektiivi tüüpide sektsioonis.

Aga nüüd toon välja erinevad fotograafia valdkonnad

Portreefotograafia

Kõige klassikalisem fotograafia valdkond. Kui sul soov alustada karjääri portreefotograafia, siis tasuks piiluda objektiivide poole, mille suur ava ning fikseeritud fookuskaugusega. Kõige klassikalisemad fookuskaugused portreefotograafias jäävad 50mm kanti. Samuti tasuks kaaluda varianti, millel on ka suur ava (aperture), kuna lisaks sellele, et ta toob palju valgust kaamerasse, loob ta ka mõnusa uduse tagatausta portreele, tuues modelli veelgi enam esile.

Ürituste pildistamine

Pulmad, sünnipäevad, ettevõtete suvepäevad ja muud üritused vajavad ka spetsiaalset tehnikat. Kuigi selleks puhuks võiks olla mitu erinevat objektiivi kaamerakotis, siis kõige kindlam variant oleks omada suumobjektiivi. Lainurkobjektiiv teeb selle puhul suure töö ära. Sellega saad mugavalt navigeerida kitsades oludes ning grupi piltidelt ei jää välja kõige äärmised inimesed. Kui kotis on veel ruumi, siis võtaks ka ühe fikseeritud objektiiv portreedeks ning standardsuum erinevateks olukordadeks.

Looduse- ja spordifotograafia

Kui sooviks on pildistada metsikut loodust või mõnda spordisündmust, siis tasuks oma valikus raudpolt kindel olla, kuna selleks vajalik tehnika on üks kõige kallimaid fotograafias. Professionaalsel tasemel loodus- ja spordifotograafia tehnika küündib pigem tuhandete eurode kanti. Aga loomulikult on ka taskukohasemaid variante. Selleks puhuks sobivad telesuum objektiivid.

Kinnisvara ja muu interjööri pildistamine

Võid ette kujutada, et selleks puhuks läheb sul vaja objektiivi, mida saab kasutada kitsastes oludes. Siin pole muud varianti kui lainurkobjektiivid. Lisaks tuleks arvestada ka sellega, et siseruumides pole mõningal juhul just palju naturaalset valgust, seega peaks objektiivi ava olema ka piisavalt suur.

Reisifotograafia

Kui sul juba huvi pildistamise ja reisimise vastu, siis kellele poleks olnud unistuseks olla reisifotograaf. Kuna reisimisel tuleb ette erinevaid objekte ning võib olla ka inimesi, siis oleks hea kui sul on kaasas objektiiv, mis täidab kõik su vajadused. Ehk, kui sul on reisikotis ruumi ainult ühe objektiivi jaoks, siis tasuks võtta kaasa standardsuum.

Objektiivide tüübid ja nende kasutusalad

objektiiv kaamerale

Lainurkobjektiivid (10-24mm): Lainurkobjektiiv võimaldab sul haarata laia vaatevälja, mis on eriti kasulik siis, kui soovid pildistada maastikke, silhouette, interjööri või muid objekte või inimesi kitsastes oludes. Lainurkobjektiivid võivad tuua esile huvitavaid perspektiive ja moonutusi, mis võivad piltidele lisada draamat ja sügavust.

Standardsuumobjektiivid (24-70mm): Need on kõige mitmekülgsemad objektiivid ja sobivad suurepäraselt igapäevaseks pildistamiseks. Need objektiivid on head portreede, sündmuste ja isegi mõne spordi pildistamiseks.

Telesuum objektiivid (70-200mm ja rohkem): Need objektiivid on mõeldud selleks, et pildistada objekte kaugemalt distantsilt. Telesuum objektiivid on ideaalsed loodusfotograafidele, et saada pildile kõige haruldasemad metsikud loomad. Samuti kasutatakse seda spordisündmustel, et jäädvustada hetki kõige tähtsamateks olukordades.

Makroobjektiivid: Need on mõeldud, selleks et pildistada miniatuurseid objekte või elemente. Olgu selleks putukad või detailid lilledest.

Millest veel sõltub objektiivi valik?

Kõik objektiivid ei ole samade tehniliste näitajatega ning kindlasti ei tasu uut objektiivi valida ainult sobiva fookuskauguse järgi. 

Objektiivi ava

kaamera objektiiv

Objektiivi ava (aperture) määrab, kui palju valgust objektiiv laseb läbi sensori kaamerasse. Suur ava (näiteks f/1.4) laseb sisse rohkem valgust, mis võimaldab kiiremat säriaega ja tõhusam pildistamises hämarates tingimustes. Suur ava võimaldab ka madalamat teravussügavust, mis tähendab, et teie subjekt on terav, kuid taust on udune. 

Stabilisaator

Mõnedel objektiividele on sisseehitatud pildistabilisaator, mis aitab vähendada kaamera värisemisest tingitud udusust (motion blur). See on eriti kasulik teleobjektiivide puhul või olukordades, kus pole piisavalt välist valgust. Kokkuvõtteks aitab see omadus sul lihtsamini saavutada teravat pilti.

Autofookus vs. manuaalfookus

Enamikul kaasaegsetel objektiividel on autofookus, kuid mõned spetsialiseeritud objektiivid võivad nõuda manuaalset teravustamist. Kui oled algaja, siis kindlasti tasuks kaaluda varianti, et tal oleks sisseehitatud autofookus.

Lõpetuseks

Kuidas valida objektiivi kaamerale? Esmalt tuleb määrata kindlaks see, mida soovid pildistada. Seejärel on sul juba kitsendatud objektiivide valik ning otsust lihtsam teha. Kui sul aimu pole, et mida pildistada või soovid lihtsalt siit-sealt pilte teha, siis peaks valik maanduma standardsuum objektiivile. Kui sul on soov õppida erivaid tehnikaid fotograafiast ning valida endale õige objektiiv kaamerale, siis külasta ka Genem Photography lehte.

Related Posts