Kuidas valida koolikotti? - infoViking
Kuidas valida koolikotti

Õige koolikoti ostmine on koolitarvete ostudest tõenäoliselt kõige keerulisem. Seljakotti kasutatakse igapäevaselt asjade kooli ja koju vedamiseks. See peab taluma igapäevast kasutamist, sealhulgas kooli ja koolist koju sõitmist, kapis hoidmist ja karmi kohtlemist, mida lapsed oma asjadega teevad. Järgnevalt räägime, kuidas valida koolikotti ja mida selle juures jälgida.

Koolikoti suurus

Esimene samm koolikoti valimisel on õige suuruse valimine. Suuremasse kotti võib mahtuda rohkem tarvikuid ja varustust, kuid kui asju on liiga palju, võib see põhjustada seljavalu ja muid probleeme. 

Kui koolikott on liiga väike, ei pruugi jälle ollagi koolitarvete jaoks piisavalt ruumi. Parim soovitus on proovida koolikotti ja veenduda, et see on õige suurusega, sobib lapse kehakujuga ja ta tunneb end sellega mugavalt.

Kuidas osta koolikotti, mis ei oleks liiga suur?

  • Koolikott ei tohiks olla liiga suur ega liiga väike (kindlasti peaks ära mahtuma A4 suuruses õpikud ja töövihikud)
  • Koolikott peaks olema vastav lapse suuruse, pikkuse ja laiusega
  • Koolikotti peaks ulatuma õlgadest kuni ristluuni
  • Koolikoti kaal ei tohiks olla raskem, kui 10% lapse kehakaalust (näiteks koolikott mis kaalub üle 3 kg, on 30 kg kaaluva lapse jaoks juba liiga palju)
Kuidas valida koolikotti

Ergonoomilisus ja mugavus

Milline koolikott osta lapsele, mis ei põhjustaks valusid ja mida oleks mugav kanda? Koolikott esimese klassi lapsele peaks olema võimalikult, kerge ja mugav ning ergonoomiline, mis tagab selja õige asendi. 

Õlarihmasid peaks saama reguleerida kuna koolikott esimese klassi lapsele võib jääda kiirelt väikseks. Õlarihmad tuleb enne igat kooliaasta algust jälle üle vaadata ning vajadusel reguleerida. Lisaks peaksid õlarihmad olema pehmendustega ja laiad, et tagada maksimaalne mugavus- eriti kui on vaja palju õpikuid kaasas vedada.

Koolikoti seljatugi peaks olema ergonoomilise kujuga ning samuti pehmendustega, mis tagab maksimaalse mugavuse. Ergonoomiline seljatugi tagab parema kehahoiaku, mis on hea lapse tervisele.

Kõik pinnad, mis muutuvad kehaga kokku, peaks olema pehmendustega, mis teeb seljakoti kandmise mugavaks. 

Veel mida tasuks koolikottide puhul jälgida on rindkere- ja vöörihm, mis toetab selga veelgi paremini. Sedasi püsib kott paremini seljas, kui lapsed jooksevad näiteks bussi peale.

Praktilisus

Väga oluline on kvaliteetne koolikott, mis oleks ilmastikukindel, vastupidav, mahukas ja millel oleks olemas erinevad taskud. Kui koolikott pole piisavalt mitmekülgne, siis mitte ainult ei ole seda ebamugavam kasutada, vaid võib mõjutada ka lapse tervist. 

Heal koolikotil on palju taskuid ja sahtleid, kus raskemad asjad saab kehatüvele lähemale panna ja kergemad asjad kaugemale. Sedasi jaotub koolikoti raskus ühtlasemalt lapse õlgadele ja kehatüvele, mis tagab parema rühi.

Kuna koolilapse lülisammas ei ole veel täiesti välja arenenud, siis tasuks vältida üherihmalisi ja ühes käes kantavaid kotte kuna need jaotavad koormust ebaühtlaselt. Ühes käes kantavad kotid, mida kantakse ka ümber küünarliigese, panevad lisaks seljale, koormuse veel õla- ja küünarliigesele. Parim koolikott on kaherihmaline, mis jaotab raskuse ühtlaselt.

Nagu eelnevalt juba sai mainitud, siis kott peaks olema õige suurusega ning taskuid peaks olema piisavalt, et koormust seljale ja õlgadele ühtlasemalt jaotada. Lisataskute olemasolu aitab ühtlasemalt raskust jaotada ning asju paremini organiseerida. Ühtlasi õpib ka laps ise asju paremini organiseerima. Kui koolis on vaja kasutada sülearvutit, siis otsi vastava taskuga koolikott. Üldiselt võiks koolikotil olla kaks suurt sahtlit ning lisaks veel küljetaskud ja väiksem esisahtel.

Kuidas valida koolikotti

Milline koolikott valida, et lapsel oleks võimalikult turvaline? Lapse ohutuse huvides, võiks valida seljakoti, millel on olemas helkurid. Helkurid asetsevad tavaliselt küljetaskutel, õlarihmadel ja esipaneelidel. Helkurid koolikotil on veel sellepärast väga pratkilised kuna need helkurid ei kao ära. Helkurid, mis on laste endi küljes, võivad tihti jääda bussiistmete vahele kinni ja ära tulla või niisama mängides kaduma minna.

Vahepeal võib lapse koolikott minna väga raskeks kuna peab palju õpikuid ja töövihikuid kaasas kandma. Sellepärast peaks koolikott olema vastupidavast materjalist ja tugevdatud põhjaga. Sedasi on koolikoti sees olevad koolitarbed niiskuse ja mustuse eest kaitstud ning kott püsib ka püsti. Kui tahad, et koolitarbed jääks kuivaks, siis vali vetthülgava materjaliga kott. Ideaalis võiks saada koolikoti tugevdatud põhja eemaldada kuna siis saab seda mugavalt ka pesumasinad pesta.

Kuna koolikotti kasutatakse igapäevaselt mitu korda, siis koolikotil võiks olla ilusti jooksvad lukud. Koolikotti valides proovi koti lukke. Kui lukud käivad raskelt, siis tõenäoliselt on ka lapsel sellega probleeme. Suuremad lukud tagavad parema kasutusmugavuse. Ideaalis võiks laps koolikoti ostmisel kaasas olla kuna siis kohe näeb, kuidas ta lukkudega hakkama saab.

Kas see ka lapsele meeldib?

Lapsevanematena muidugi tahame oma lapsele kõige praktilisemat, vastupidavamat ja soodsamat koolikotti, arvestamata seejuures lapse enda huvi. Mõnel ei ole võibolla vahet, aga osadele on see väga oluline, milline koolikott neil on. Odav koolikott ei pruugi nii ilus välja näha kui kallim.

Lapsed tahavad üldiselt samasuguseid asju nagu on teistel noortel ja ei taha enda tunda väljajäetuna. Näiteks Nike, Adidas ja Vans pakuvad noortepäraseid seljakotte. Kuid need ei ole nii praktilised, mitmekülgsed ja ergonoomilised nagu on Herlitz ranitsad ja koolikotid. 

Kuidas valida koolikotti

Mida teeb vale koolikott lapsele?

Raske ja valesti kantav koolikott võib tekitada lapsele mitmeid probleeme kuna laps luustik alles areneb välja. Näiteks kandes kotti ühe õla peal, tekib ebaloomulik koormus lülisambale ja lihastele. 

Raske koolikott ja selle ebaühtlane jaotamine, võib tekitada valu õlgades ja seljas kuna koormus õlavöötmele ja lülisambale on liiga suur. Selle tulemusena kannatab lapse kehahoiak, mis omakorda tekitab hingamisraskusi kuna lapsel võib olla ettepoole kalduv kehahoiak (küfootiline kehahoiak). 

7 nõuannet, mida tuleks koolikotti kandes ja ostes jälgida

  1. Reguleerige rihmad selliselt, et koolikoti ülemine serv oleks õlajoonega kohakuti
  2. Koolikott ei tohiks olla õlgadest laiem
  3. Õlarihmad peaksid olema pehmendatud ja reguleeritavad kuna laps kasvab iga aastaga. Siis ei pea iga aasta hakkama ostma uut koolikotti.
  4. Koolikoti seljatugi peaks samuti olema pehmendatud ja lisaks ergonoomilise disainiga
  5. Koolikoti alumine serv peaks oleks ristluu või puusadega kohakuti
  6. Koolikoti raskus ei tohiks ületada 10% lapse kehakaalust. Ehk kui laps kaalub 30 kg, siis koolikott ei tohiks olla raskem kui 3 kg.
  7. Nii nagu iga asjaga, tuleks ka koolikotti tõsta kogu kehaga ehk minna kükki. Sedasi tehes, ei kasuta sa raske koolikotti tõstmiseks ainult oma selga.
Kuidas valida koolikotti

Kokkuvõte

Kuidas valida koolikotti, võib olla kõige keerulisem ja kulukam ost, aga see on vaja ära teha. Millist koolikotti valida? Koolikott peaks eelkõige olema praktiline ja tegema seda, mille jaoks see on mõeldud- vedama õpikuid ja vihikuid. 

Seejuures jälgida koolikoti enda suurust ja et vähemalt A4 suurusega õpikud ja töövihikud mahuksid sisse. Lapse tervise huvides võiks koolikott olla ka ergonoomiline ja koos pehmendustega, mis teeb koolitarvete tassimise lihtsamaks.

Ettevõtted | Muu


Related Posts