Kuidas valida akutrelli? - infoViking
kuidas valida akutrelli

Hea akutrell on üks asendamatuid abivahendeid ehituses ja tavalises majapidamises. Aeg-ajalt on ikka vaja mingi auk teha, kruvi seina puurida või terrassil uued lauad paigaldada. 

Akutrelli valimisel tuleb arvestada päris mitme asjaga, mis mõjutavad aku hinda. Millist akutrelli osta? Sellest kohe lähemalt.

Kuidas valida akutrelli õige töö jaoks?

Esmalt tuleb endal välja mõelda, millistest töödeks ja kui tihti akutrelli kasutad. Alles siis otsustada, millist akutrelli valida. 

Kuna rahakott ei võimalda alati osta kõige kalleimaid tööriistu, siis ka hind mängib suurt rolli, milline akutrell osta. Akukruvikeerajad leiab kõige soodsamalt, seejärel tulevad klassikalised akutrellid ning kõige kallimad on harjavaba mootoriga akulööktrellid.

Akutrellid jagunevad järgnevalt:

  • Akukruvikeerajad – need väikeakutrellid on mõeldud erinevate 4-5 mm kruvide kruvimiseks puitu. Kuna tegemist on väikeakutrelliga, siis väändemoment on kõigest ca 30 Nm, kuid rohkem polegi kruvide jaoks vaja. Akukruvikeeraja tunneb ära kuuskantpadruni järgi, kuhu saab panna erinevaid otsikuid.
  • Lihtsamad/klassikalisemad akutrellid (kodukasutajale) – neid saab lisaks jämedamate kruvide kruvimisel, kasutada ka aukude puurimiseks puidu sisse. Selliste akutrellide väändemoment jääb vahemikku 50-100 Nm. 
  • Akulööktrellid (professionaalidele) – tegemist on põhimõtteliselt klassikaliste akutrellidega, kuid neil on lisaks veel löökfunktsioon. Lööktrelli tunneb ära selle järgi, et nendel on peal haamri kujutis. Tänu löökfunktsioonile on sellega võimalik nii puitu, kivisse, betooni ja isegi metalli auku puurida. Kuid keraamiliste plaatide puhul ei tohi mitte mingil juhul löökfunktsiooni kasutada.
kuidas valida akutrelli

Akutrelli võimsus (tööpinge)

Kui oled välja mõelnud, mille jaoks ja kui tihti sa hakkad akutrelli kasutama, on vaja mõelda akutrelli võimsuse peale. Saadaval on 3.6, 4, 10, 12, 14 ja 18-voldised akutrellid. 

Väiksemate tööde jaoks, nagu mööbli kokku panemine, sobivad kuni 10-voldised akukruvikeerajad. Need on küll väikesed, kuid sellise töö jaoks kõige mugavamad. Suuremate tööde puhul jäävad need siiski hätta.

Kui tahetakse teha erinevaid töid nagu näiteks poleerimine, lihvimine ja puurimine, siis oleks vaja soetada 18-voldine klassikaline akutrell. 

Kõige mitmekülgsemad ja võimsamad akutrellid on lööktrellid. Lisaks eelmainitud tegevustele, saab sellega probleemivabalt kivisse, betooni ja isegi metalli auku puurida. 

Kui sul on ainult vaja kruve keerata, siis akutrelli puhul võibolla eelistada hoopis löögiga kruvikeerajat (käristaja). Sellega saad kiiremini kruvitud kui akutrelliga.

Kiirus

Muudetava kiirusega saab efektiivsemalt kruve keerata ja auku puurida kuna trelli jõud jagatakse vastavalt vajadusele. Puurimisele aitab kaasa suurem kiirus ja kruvide keeramisel suurem väändejõud. 

Sidur

Siduri olemasolu akutrellil, lihtsustab ja kiirendab kruvide keeramist. Selle saad alati kruvid keerata samale sügavusele. Osadel trellidel on rohkem numbreid (asuvad trelli krael), kui teistel, millega saad täpsemalt sügavuse paika panna.

kuidas valida akutrelli

Akud

Akutrelli töötamiseks on vaja ka akut. Akude ostmisel on vaja teada akude mahutavust, mida mõõdetakse ampertundides. Akusid leiab vahemikus 1-5 ampertundi (Ah). 

1-2 Ah akud on väiksemad, kergemad, soodsamad, kuid neil on lühem tööaeg. Lihtsamate koduste tööde jaoks on need täiesti sobilikud.

3-5 Ah akud on palju suuremad, raskemad, kallimad, kuid suur eelis on nendel pikem tööaeg. Suuremate tööde puhul (jämedate kruvide keeramine ja aukude puurimine), kus puudub ka elekter, siis oleks vaja vaadata võimsamaid akusid.

Suur soovitus oleks soetada kaks akut kuna ühe tühjaks saades, saad selle laadima panna ja täislaetud aku asemele panna.

Hea nipp, kuidas säästa sadu eurosid, on soetada sama firma tööriistu ja akusid. Sest erinevatel tootjatel on erineva kinnitusega akud. Kui sul on juba olemas näiteks Makita tööriistad ja akud, siis ära soeta teise firma tööriistu ja akusid.

Mootor

Professionaalseks ja igapäevaseks kasutamiseks mõeldud akutrellide valikus, on veel lisaks harjavabade mootoritega akutrellid. Need tunneb ära tähise “BL” järgi või on akutrelli peal kirjas “brushless”.

Harjavabade mootoritega akutrellid on:

  • Võimsamad
  • Töökindlamad
  • Kergemad
  • Teevad vähem müra
  • Nõuavad vähem hooldust
  • Ideaalsed professionaalseks ja igapäevaseks kasutamiseks
kuidas valida akutrelli

Disain ja lisafunktsioonid

Osadel mudelitel on olemas mitmed kasulikud lisafunktsioonid nagu näiteks LED-tuli. LED-tuli asub päästiku juures ja on kasulik pimedates kohtades töötamiseks. Kuna akutrellil on olemas enda valgustus, siis ei ole vaja eraldi minna otsima taskulampi. 

Usun, et paljud on vahepeal mõelnud, kas aku on täis või hakkab juba tühjaks saama. Akulaetavuse indikaatori abil sa tead, kui täis su aku on ja kas oleks vaja panna laadima. Akaulaetavuse indikaator võid sa leida nii akutrelli kui ka aku enda pealt.

Kui sa teed tööd redeli pealt või ei saa akutrelli maha panna, siis osadel akutrellidel on olemas vööklambrid. Selle abil saad akutrelli riputada enda pükste või vöörihma külge ja niiviisi on sul kaks kätt vabad.

Akutrellide võrdlus

Allpool on välja toodud kolme populaarse akutootja mõned olulisemad tehnilised andmed. Aluseks on võetud akutrellide sama hinnaklass ja mida selle hinna eest saab.

Akulööktrell Makita DHP482ZAkulööktrell DeWalt DCD796NTAkulöökpuurtrell Bosch GSB 12V-15
Hind122.40€119€118.80€
Võimsus / pinge18 V18 V12 V (sobib ka 10,8 V akudega)
Pöörete arv (1. käik / 2. käik)0-600 / 1900 p/min0-550 / 2000 p/min0-380 / 1300 p/min
Löögisagedus (löökide arv)0-9000 / 28 500 l/min0-9350 / 34 000 l/min19 500 l/min (löökide max arv)
Max pöördemoment (pehme / kõva pinnas)36 / 62 Nm27 / 70 Nm30 Nm (Max pöördemoment)
Pöördemomendi astmed (siduri astmed)211520+1
Löökfunktsiooniga või ilmaLöögigaLöögigaLöögiga
Harjavaba mootor või eiHarjadega mootorHarjavaba mootorHarjadega mootor
LisadLED-lampAku kaitsesüsteemNelja magnetiga “Four-pole” mootor3 positsiooniga LED-valgustiLi-Ion akutrellKohverLED-lampAku laetuse indikaatorEMPKohverOma klassi lühim (189 mm)
kuidas valida akutrelli

Kokkuvõte

Oluline on jälgida kahte peamist aspekti, kuidas valida akutrelli. Üks on võimsus ja teine on millist tööd ning kui tihti hakatakse tegema. Kui tead, et sul vaja ainult erinevaid kruve kinni keerata ja mööblit kokku panna, siis sobivad selleks odavamad ja vähem võimsamad akutrellid. 

Kui oled kahevahel, kas akutrell või akulööktrell, siis soovitatav oleks valida see, mis annab sulle rohkem võimalusi. Suuremate ja kauem kestvate tööde puhul, tuleks valida kvaliteetne akutrell, koos sobiliku akuga.

Ettevõtted | Ehitus ja kinnisvara


Related Posts