Arvutit kasutades on meie peamine tööriist ja abivahend elektroonikaga suhtlemisel klaviatuur. Kõige tüütum viga, mis arvuti kasutamisel esineda võib on see, kui klaviatuur ühel hetkel streikima hakkab ning töötamise sootuks lõpetab. Sel juhul ei aita ka internetist vastuste hankimine ja lahenduste otsimine, sest millega pääseda veebiavarustesse, kui klaviatuur ei reageeri?
Põhjused, miks klaviatuur ei tööta:
1) Ühendus/juhtmed on katki
Juhul, kui klaviatuur ei tööta ning eriti kui tegemist on vanema klaviatuuriga, tuleks üle kontrollida selle juhtmed. Ühenduse puudumise probleem tekib enamasti lauaarvutite klaviatuuride puhul, kus juhtmed tuleb arvutisse sisestada manuaalselt.
2) Patareid tühjad
Juhtmevaba klaviatuuridel on sisemise elektrivoolu allikaks patareid, harvemini akud. Patareid kestavad tänapäeval üsna pikalt ning tihti unustatakse üldse, et need klaviatuuris on või millal viimati patareisid vahetati.
3) Aegunud draiverid
Arvuti kasutamiseks on vajalikud erinevad välised seadmed nagu printerid, arvutihiir, kõlarid ja ka sisemised riistvaraseadmed, näiteks kõvaketas, videokaart jpm. Kõikide nende seadmete töötamise ja arvutiga ühildumise eest vastutavad paigaldatud draiverid.
Klaviatuure vahetades võib tekkida probleem draiverite ühilduvusega, sest erinevad klaviatuurid nõuavad erinevaid draivereid. Samuti tuleb neid aeg-ajalt uuendada. Selle kontrollimiseks on internetist võimalik tõmmata programmid, mis automaatselt draiverid tuvastavad ning neid uuendavad.
4) Klaviatuuri enda probleem
Klaviatuur on väljastpoolt vaadatuna üsna lihtne seade, kus on klahvid, mida vajutades teeb arvuti vastavad toimingud. Kõik need nupud on siiski omavahel ja arvutiga ühenduses väga keerukate elektroonikasüsteemide kaudu, milles võib samuti tõrkeid esineda. Probleemid võivad tekkida näiteks klaviatuuri kukkumisel või siis, kui seadmele satub vedelikke.
5) Emaplaadi kinnitus katki
Emaplaat on üks olulisemaid arvutiseadmeid, mis juhib kõikide teiste seadmete tööd. Selle ülesanne on omavahel kokku ühendada kõik arvuti sisemised ja välimised komponendid. Üks levinumaid vigu emaplaadi puhul on selle kinnituse katkemine, mis võib juhtuda pika kasutamise tagajärjel ja arvuti kahjustumise puhul.
6) Klaviatuur on seest must
Mustus jõuab lõpuks igale poole, ka seadmete ja arvutite sisse. Mustuse näol võib tegemist olla paljude erinevate väikeste osakestega, mis moodustavad tolmusarnase olluse. Selline ollus võib hakata takistama elektrivoolu, toimides vooluahelas dielektrikuna ning sel juhul katkevad ühendused klaviatuuri erinevate osade ning arvuti vahel. See takistab seadme tööd ning klaviatuur lõpetab töötamise.
Lahendused probleemidele
1) Kontrolli ühendused
Kui arvuti klaviatuur ei tööta, võib viga peituda juhtmete ühendustes. Klaviatuuri ühenduste kontrollimiseks on kõige lihtsam meetod proovida klaviatuuri ühendada erinevatesse arvutitesse. Tõenäoliselt on tegemist riistvaralise ehk juhtmetega seotud probleemiga, kui mitte ühegi teise arvuti puhul klaviatuur samuti ei ühendu. Patareide kontrollimiseks tasub lihtsalt osta uued patareid ning need vastavasse pesasse sisestada.
2) Troubleshoot
Arvutitele on kasutajasõbralikkuse huvides lisatud troubleshoot võimalus, mida on üsna lihtne üles leida ja kasutada, kui sellest teada. Juhul kui programm näiteks ei avane või mõni seade ei tööta ning arvuti sellest märku annab, on selle märguande kõrval välja toodud ka võimalus troubleshootida. Arvuti kontrollib siis ise, oma võimekuse piires, mis võib tekitada probleeme ning pakub neile ka lahendusi.
3) Windows key + tühik
Windows’i operatsioonisüsteemidega arvutitel on võimalik oma klaviatuuri nuppude asetust süsteemisiseselt muuta windows key + tühik klahvikombinatsiooniga. Juhul kui osad nupud või tähed ei reageeri nii nagu peaks, võib asi just selles olla. See ei tohiks siiski osutuda lahenduseks, kui klaviatuur ei tööta absoluutselt.
4) Restart
Laptopi puhul on võimalikke riistvaralisi vigu raskem tuvastada ning sellisel juhul peaks olema kõige esimene käik arvutile restardi tegemine. Läpaka klaviatuur on tavaliselt korralikult kokku pandud ning vead tekivad software’i tõttu, mis tekivd kasutaja enda teadmatusest.
5) Katseta teisi klaviatuure
Klaviatuuride vahetamine on veel üks võimalus, kuidas oma arvuti ja klaviatuuri töökindlust kontrollida. Kui peaks selguma, et uus klaviatuur töötab korralikult ning vana mitte, tuleks üle kontrollida vana klaviatuuri ühendused. Juhul kui ka uus klaviatuur ei tööta, on asi tõenäoliselt draiverites. Kui peaks tekkima olukord, et vaid ühe klaviatuuri numbrid ei tööta, tuleks vajutada numlock nuppu või nupukombinatsiooni.
6) Uuenda draiverid
Draivereid tuleb aeg-ajalt uuendada ja enamasti teeb arvuti seda automaatselt. Kui näiteks sülearvuti klaviatuur ei tööta enam üldse, on peale restardi tegemist peamine lahendus draiverite uuendamine. Juhul kui klaviatuur ei tööta korralikult või töötab vaid osaliselt, on aga viga tõenäoliselt ühenduses või mõnes seades.
7) Puhasta hästi klaviatuur
Kõige viimane ja imelikum põhjus klaviatuuri rikki minemisel on mustuse kogunemine seadme sisse. Mustus ja tolm võivad hakata takistama ühenduskohti klaviatuuri sees ja ka erinevate juhtmete otsikute pesades. Tolm toimib vahel dielektrikuna ning takistab voolu liikumist, seega tuleks klaviatuuri vahetevahel puhastada.
Arvuti puhastamine on oluline, kuida sageli jäetakse klaviatuur sellest suurest puhastamisest välja. Sodide, purude ja väikeste osakeste sattumine nuppude vahele võib ka nende liikumist segada. Kõige halvemini mõjub igasugustele elektriseadmetele vedelikega kokkupuutumine ning seda tuleks kindlasti vältida. Selleks peaks vältima klaviatuuri kohal söömist ja joomist, sest enamik soovimatuid olukordi arvutitega juhtuvad just sellistel hetkedel.
Kokkuvõte
Arvutid ja nendega töötamine on tänapäeval muutunud nii mugavaks, et klaviatuuri töökindlusele ei pea tihtilugu isegi mõtlema ega tähelepanu pöörama. Siiski tuleb ette olukordi, kus näiteks oma teadmatusest või tõesti ka seadme vea tõttu lõpetab klaviatuur töötamise. Selliste olukordade vältimiseks ja lahendamiseks on õnneks võimalik leida piisavalt infot ning ka kogenematum arvutikasutaja hätta ei tohiks jääda.
Edu elektroonikamaailmas orienteerumisel!