Ratta raami suurus - millega arvestada? - infoViking
Ratta raami suurus

Ratta raami suurus – millega arvestada?

Jalgratta ostmine võib näida keerulisena ning enamasti ongi vähemalt algajatele küllaltki aeganõudev ja veidi tüütu protsess. Olles varasemalt jalgratastega kokku puutunud kuid vaid mõneks aastaks hobi pausile pannud, on kõigil tagasi tulles silme ees endiselt lõputu valik erinevaid mudeleid. Üks tekkivatest küsimustest on, kuidas valida ratast selle raami suuruse järgi?

Miks on õige jalgratta suurus oluline?

Sobiva ratta valimist ei tehta ainult mugavusest lähtudes – ratta raami suurus on tähtis ka ohutust, asjade töökindlust ja sõidunaudingut silmas pidades. Paljud on üles kasvanud, kasutades vanemate õdede-vendade vanu rattaid ja ei tea seega, kui hea võib olla sobiva ratta kasutamine. 

Mõned tervisemured, mis vales suuruses ratta kasutamisest tekivad on näiteks seljavalud, liigne väsimus, randmete vigastamine ja statistiliselt muutub palju suuremaks ka avariitekke tõenäosus. Kui tõesti kasutada ratast harva, mõned korrad kuus või aastas, võib läbi ajada kehvema ja mittesobiva masinaga. Regulaarsel kasutamisel tuleks siiski leida endale sobiv sõiduvahend, mille alus on õige ratta raami suurus

Ratta raami suurus

Kuidas valida õiges suuruses raam?

Raami valimine peaks toimuma kolmest asjast lähtudes. Esimene ja põhiline asi on arvestada enda suurust, ehk jalgade, käte ja keha pikkust. Kogu kere pikkust on lihtne mõõta seina ääres ning jalgade sisekülje pikkust saab mõõta puusa alumisest osast taldadeni. 

Teiseks tuleks üle hinnata enda sõidustiil ja eelistused. Olles eelnevalt rattaga sõitnud, peaks enamus inimesi teadma, kas neile meeldib näiteks sadul pigem madalamal või kõrgemal ning kuidas ta eelistab sadulas istuda. Sellised asjad muutuvad pikemas perspektiivis väga tähtsaks ja neid ei tohiks jätta tähelepanuta. 

Kolmandaks tasub enne ratta soetamist kindlaks teha, milleks ratas üldsegi ostetakse. Suur vahe on näiteks maantee- ja maastikuratastel nii oma tehniliste omaduste kui sobiva sõidustiili poolest. Arvesse tuleb võtta nii peamine maastik, kus plaanitakse sõita, kui ka aastaaeg, mil ratas saab enim kasutust. 

Neid mõõte ja sobivusi teades on poes valimine juba kõvasti lihtsam ja saab välja selekteerida sobivad rattad ja mudelid. Eriti oluline on see internetist uue ratta tellimisel, sest sellisel juhul pole muid võimalusi kindlaks teha, kas ratta suurus ja muud tehnilised omadused ikka sobivad antud isikule. 

Ratta raami suurus

Erinevate rataste raamid

1) Lasterataste raamid

Lastele sobiva ratta valimine on tihtipeale veidi lihtsam kui täiskasvanule. Laste puhul saab arvestada, et ratta raami suurus oleks lihtsalt enam-vähem vastavalt lapse suurusele ning igat sentimeetrit pole vaja taga ajada. Küll aga tuleb jälgida, et lapse jalad ulatuksid kindlalt maapinnale, see on oluline sõitmisega alustamisel, aidates ennetada valusaid kukkumisi.

2) Täiskasvanute raamid

Täiskasvanutele on raami sobitamine juba spetsiifilisem ning sügavalt isiklikest eelistustest lähtuv tegevus. Arvesse tuleb võtta tegurid nagu sõidustiil, sõidupinnas ja kasutamistihedus. Raame tuleb väga erineva kaaluga, kergemate raamide puhul muutub ka sõitmine lihtsamaks ja kontrollitumaks.

3) Mägi-maantee-hübriid ratta raam

Kolmandaks ja täitsa eraldiseisvaks teemaks on igasuguste hübriidrataste raamid, mille puhul muutub valimine palju kergemaks. Sellise raami korral on võimalus valida vaid erinevate suuruste vahel, sest kujud ja kaal on enamasti sarnased. Jalgratta raami suurus mängib kõige suuremat rolli just selliste rataste puhul. 

Ratta raami suurus

Ratta raami valimise tabel lastele

Sõitja pikkusSõitja vanusRaami kõrgusRatta diameeter
0.7m – 1m1-420cm – 22cm30cm
0.9m – 1.1m3-422cm – 24cm35cm
1m – 1.2m4-725cm – 30cm40cm
1.1m – 1.35m5-930cm – 35cm 45cm
1.2m – 1.5m7-1340cm – 45cm50cm
1.45m – 1.65m10-1545cm – 55cm55cm

Ratta raami valimise tabel täiskasvanule

Sõitja pikkusHübriid- ja maastikuratta raami kõrgusMaanteeratta raami kõrgus
148cm – 158cm40cm – 45cm46cm – 48cm
158cm – 165cm45cm – 50cm50cm – 55cm
160cm – 175cm50cm – 55cm55cm – 60cm
175cm – 185cm55cm – 60cm60cm – 65cm
185cm – 200cm60cm – 70cm65cm – 75cm

Sadula kõrgus

Sadula kõrguse reguleerimine ja õige ratta raami suurus muudavad sõiduelamust märgatavalt. Liiga madala sadula puhul näiteks töötavad liigselt reielihased ja põlveliigesed, mis pika aja jooksul valesti koormust saades valutama hakkavad. Liiga kõrge sadulaasendi puhul jällegi hakkab valesti tööle ülakeha ja suure osa tööst teevad säärelihased. 

Üldiselt kehtib sadula reguleerimise puhul rusikareegel, et väntamise ajal peaksid jalad minema ühel hetkel peaaegu täitsa sirgeks. See tagab õige koormuse jaotumise lihaste vahel ning treening on mitmekülgsem ja palju kasulikum. Nii muutub sõitmine ja hingamine lihtsamaks, selja- ja kaelalihastesse ei teki ebavajalikud pinged ning kogu sõitmist on võimalik rohkem nautida. 

Ratta raami suurus

Sõiduasend

Jalgratta sõiduasendi kohta liigub internetifoorumites palju kasulikku infot varasematelt proffidelt ja tõsistelt harrastajatelt, kes räägivad väga pika kogemuse pealt. Õige sõiduasendi leidmine tuleb veidikese harjutamise järgselt ning seda ei peaks liigselt sundima. Alati aitab see, kui mõni kogenud isik jälgib sõitmist kõrvalt ning oskab sealt anda mõned sobivad nipid.

Peamised märksõnad sõitmisel on, et õlad tuleb hoida lõdvana ja pingevabalt, sest sinna on kerge tekkima liigne pinge. Õlgades pinge hoidmine ei lase jalgadel ja puusadel korralikult töötada ja tekivad valed koormuse jaotumised. Teiseks tuleks küünarnukkidest end veidi kõverdada ning hoida kerge kumeruse all ka selg. Sellises asendis sõitmine tagab parema koormuse jaotumise lihastes ning väldib vigastuste teket. 

Kokkuvõte

Ratta raami suurus on üks paljudest asjadest, mida omale uue ratta soetamise puhul tuleb jälgida. Vahet pole, kas tegu on maanteeratta või maastikurattaga, korralik ja isiklikest vajadustes lähtuv mudel on üks olulisemaid asju, sest sellest sõltub pea kogu kasutuskogemus. Halva rattaga ei ole keegi nõus liiga tihti sõitma ning kui seda tehakse, on oht vigastuste tekkele ja lihtsalt halva enesetunde tekkimisele. 

Ärgem kartkem küsida vajadusel uute rataste hankimisel abi tegijatelt ja harrastajatelt, kes oma hobidega hästi kursis on. Nemad oskavad kindlasti juhendada ning kasvõi õige suuna kätte näidata, kust edasi tegutsemine tuleb juba lihtsamalt. Ka omal käel tehtud uurimise põhjal, mis on küll veidi keerulisem, kuid vägagi tehtav, on võimalik soetada küllaltki hea varustus ja valida õige ratta raami suurus.

Ettevõtted | Muu


Related Posts