Alustame reaalsus kontrolliga. Vannitoa remondi puhul tuleks kõigepealt vabaneda kõikidest illusioonidest, mis sellise töö puhul on ehk tekkinud – tegemist on mahuka projektiga, nii ajaliselt kui rahaliselt, ning see pole ei lihtne ega kiire. Hind pole enamasti odav, kõikudes mõnest tuhandest kuni kümnete tuhandeteni, olenedes töö mahukusest. Positiivse külje pealt tasub meeles hoida, et korralikult tehtud töö kodukeskkonna parandamiseks tasub end tulevikus tõenäoliselt kuhjaga ära.
Planeerimine
Vannitoa remondi planeerimine on veidike keerukam, kui esmajoones tundub. Pealtnäha vajavad vahetamist vaid vanad ja kulunud tarbeesemed, nagu näiteks vann, dušš või kraanikauss, kuid tegelikult esineb seinte sisemuses hoopis tõsisem probleem. Vannitoa plaatide ja põranda lahti kiskumisel avaneb vanemate hoonete puhul üsna ebameeldiv vaatepilt – niiskus on juba pikemat aega kogunenud ning hakanud seinu lagundama.
Sellisel juhul ei piisa vaid uue kraanikausi paigaldamisest, sest seintes asuv niiskus hakkab uut eset kiiresti hävitama.
Loodetavasti on teie vannituba siiski olnud niiskuse eest piisavalt isoleeritud, ning selliste katsumustega rinda pista pole vaja. Enne remondiga alustamist tasub kokku panna nimekiri asjadest, mis vajamist vahetavad, kuid selleks tasuks esmalt teada, millised tööd üldse vannitoas ette võetakse. Oma rolli mängib ka see, kas remonditavaks hooneks on kortermaja või elumaja.
1) Hüdroisolatsioon
Esimese asjana, enne plaatide ja mööbli paika sättimist, tasub seinte sisemus korralikult niiskuse eest isoleerida. Isolatsiooni ei taga vaid plaadid, sest need võivad osutuda poorseks, jättes nii suurepärase sissepääsutee veepiiskadele ja aurule. Hüdroisolatsioon tehakse enamasti otse kipsplaadile või betoonile, võõbates sinna hüdroisolatsioonimastiksit. Seda leiab pea kõikidest ehituspoodidest. Mastiksit tasub peale kanda vähemalt kaks kihti, et tagada selle pikem eluiga ning suurem töökindlus. Nurgad ja torude ümbrused on mõistlik katta tekstiilarmeeringuga.
2) Ettevalmistus plaatimiseks
Seinte viimistlemiseks ja plaatimiseks on vaja teha mõned ettevalmistused. Esiteks tuleb kindlaks teha, et seinad on väga ühtlasel tasapinnal. Kui nad seda pole, tuleb seinu tasandada veekindla pahtliga ning peale seda üle käia kruntvärviga. Väikese vannitoa puhul on ettevalmistus lihtsam, sest tasapindade kontrollimine saab tehtud ühe loodiliigutusega.
3) Seinte plaatimine
Seinte plaatimine on selline töö, millega saab enamasti hakkama pea iga koduomanik ka ise, eeldusel, et alustööd on korralikult tehtud. Plaatimist alustatakse enamasti teisest reast, sest esimene pannakse paika alles peale põranda katmist plaatidega.
4) Seinte värvimine
Juhul, kui sein on värvitav ja mitte plaaditav, siis tuleb enne värvimist ja peale kruntimist kindlasti nurgad ja torude ümbrused ära akrüülida. mis tagab korraliku ja tugeva aluskihi. Värvivalikul tee kindlaks, et antud värv sobiks kindlasti ruumi, kus on suur niiskussisaldus. Need on enamasti kõrge läikeastmega värvid.
5) Põranda hüdroisolatsioon
Põrand tuleb hüdroisolatsiooniga alati katta teistest ruumiosadest hiljem, sest plaatimise, värvimise ja muu töö kõrvalt saab põranda isolatsioonikiht tõenäoliselt kahjustada. Nii kaob ka tema vettpidav funktsioon, ning põranda eluiga väheneb seeläbi märgatavalt. Veerikked ning ka tavaline niiskus võivad osad kodud kiiresti hävitada, sest puitmajades hakkavad kiiresti levima seenelised, kes armastavad sooje ja niiskeid paiku. Põrand tuleks katta vähemalt kolme kihi hüdroisolatsioonmastiksiga.
6) Põranda plaatimine
Põranda plaatimine käib sarnaselt seinte plaatimisega, kuid arvestada tuleb ühe väga olulise teguriga. Selleks on vannitoa põranda kalle, mis tagab korraliku ja efektiivse niiskuse äravoolu. Põranda plaatimise käigus paigaldatakse selle paremaks tarbeks ka trapp. Kindlasti ära unusta pärast põranda plaatimist ka seinte alumist kihti plaatidega katta.
7) Vuukimine
Vuukida tuleb kõik plaaditud pinnad, sest vuukimine täidab lõpuks plaatide vahele jääva vaba pinna. Siin tuleb siiski meeles pidada, et ka vuuki täitva kihi vahele jäävad praod, ning selle tarbeks on seinte alumine osa ja hüdroisolatsioonmatiksiga kaetud. Vuukimist alusta alati seintest ning esiteks kanna vuugisegu pahtlilabidaga plaatide vahele. Selleks käi lihtsalt seguga mööda seina ning eemalda kiirelt üleliigne vuugitäide. Üleliigse vuugitäite võid alati kokku koguda, et hiljem puudu ei jääks.
Vuugid tuleb peale segu sissekandmist ära puhastada. Selleks tasub kasutada kuiva lappi, mis ei niisutaks enam segu üles. Uuesti segu niisutades võib juhtuda, et toimub segu värvi muutus ning tulem ei ole enam selline nagu soovitud.
8) Silikoonimine
Peale vuugisegu peale kandmist ning selle ära kuivamist ja puhastamist, tuleb veel vuugid üle käia silikooniga. Silikoon tagab veelgi suurema niiskuskindluse ning kaitseb vuuke ka muu kahjustuse eest. Enne silikoonimist tuleb kindlasti soovimatud pinnad teibiga eraldada, sest silikooni on hiljem väga raske eemaldada. Olles kindel, et silikooni sai vuugile piisavalt, pritsi silikoonile peale seebivett ning tõmba sealt sõrmega ühtlaselt üle – see tasandab silikoonkihi meeldivaks ja sujuvaks.
Sisustamine
Vannitoa sisustamiseks on esmalt vaja küsida mõned küsimused. Kes vannituba enim kasutab – kas lapsed või täiskasvanud? Kui tihti vannituba kasutatakse? Mida vannitoas enim kasutatakse? Sellised küsimused aitavad sisustuse loomisel kaasa, sest annavad kätte õige suunitluse. Sisustuselemente ja vannitoa mööblit on tehtud tohutul hulgal ning väga varieeruval moel. Alati on võimalik leida endale sobiv ja meeldib asi, tuleb lihtsalt teada, mida otsida.
Laste puhul tasuks jälgida seda, et kraanikaussi ning valamuäärt ei paigaldataks liiga kõrgele. See võib põhjustada soovimatuid õnnetusi ning muudab kasutamise noorematele ebamugavaks. Täpselt samuti on näiteks riidenagide, pistikupesade ja kõige muu paigutamisega. Juhul, kui vannitoa kõige tihedamateks külastajateks on lapsed, tasub see teha neile mugavaks.
Mida teha ise, mida mitte?
Vannitoa remont on mahukas töö, sest ette tulevad pea kõik ehitusvaldkonnad – torude vahetamine, elektritööd, lammutamine ja seinte viimistlemine. Kõike seda ei valda isegi enamus ehitustöölistest, ning appi tuleb kutsuda erinevate valdkondade spetsialiste. Siiski on võimalik töödega ise algust teha, sest näiteks lammutamine erilist kogemust ei vaja. Lammutamiseks tuleks lihtsalt lahti kiskuda plaadid ja vana mööbel, mis enam kasutusse ei lähe. Lammutamise järel peaks vannituba olema täis ehitusprahti, mis on vaja viia otse prügimäele.
Kõik see võtab enamasti aega vähemalt päeva, ning kiirustades tööd teha ei tasu. Peale lammutamist on edasine töö juba veidi keerukam, sest tuleb hakata üle mõõtma seinu, nende tasasust ja põranda kallet. See annab edasisele töökäigule algse suunitluse – kust alustada, mida teha, ja kui palju. Samuti vajavad teostamist algsed elektritööd, sest juhtmed tuleb paigaldada seinte sisse. Plaatimiseks on võimalik leida internetist küllalt palju õpetusi, kuid raskusi võivad tekitada plaatide lõikamine ja korralik vuukimine.
Kõige mõistlikum on alati enne töid kontakteeruda mõne spetsialistiga, kes töö mahukuse ausalt ja korralikult üle hindab. See annab ka sulle endale parema ülevaate sellest, missugune on maksumus ja ajaline mahukus ning mida võiksid juba enne tööde algust ise ette võtta.
Vannitoa remondi hind
Kui palju maksab vannitoa remont? Vannitoa remondi hind on tõeliselt varieeruv, sõltudes sellest, kui mahukas töö ette võtta. Kõige suuremat rolli mängib see, kas ette võetakse suure vannitoa või väikese vannitoa remont. Enamasti on tööd siiski küllaltki mahukad, hõlmates endas nii elektritöid, torutöid, seinte viimistlust ja ka muud. Väiksema paneelmaja vannitoa remont läheb maksma mõnest tuhandest kuni suuremate vannitubade puhul mitmekümne tuhandeni.
Õiglase hinnapakkumise saamiseks tasub kindlasti ühendust võtta kogenud spetsialistidega, kes töö mahtu hindavad. Enamasti juhtub nii, et töö on arvatust suuremahulisem ning seetõttu võib ka hind ootamatult mitme tuhande võrra suureneda.
Kokkuvõte
WC ja vannitoa remontimine on suuremahuline töö, mis nõuab mitmeid kogenud spetsialiste ja oskuslikke töömehi. Hind pole kindlasti soodne ja valmimine võib võtta nädalaid. Siiski on korraliku vannitoa olemasolu hea garantii ning meelerahu, et koduga on kõik hästi, sest enamus probleeme algavad just valesti komplekteeritud vannitubadest.