Munadepüha on kohe ukse taga ja jälle on aeg meelde tuletada, kuidas värvida mune. Munade värvimiseks on mitmeid mooduseid ja eks me kõik teame oma vanaemade ja vanaisade munade värvimist sibulakoortega.
Tänapäeval on mitmeid kunstlikke mooduseid, kuidas mune värvida ja poest leiab selle jaoks kõik vajaliku. Kuid mooduseid munade värvimiseks on palju ja sellest kohe lähemalt.
Millised munad on värvimiseks parimad?
Alustame alguses sellega, milliseid mune tasuks kasutada. Eelistada tuleks valgeid mune kuna nende pealt jäävad värvida ja mustrid kõige paremini näha. Kui kasutada näiteks sibulakoori pruunide munade peal, siis see erilist efekti ei anna kuna munad on juba tumedat värvi.
Kuidas värvida mune?
Kuidas siis ikkagi käib munade värvimine ja millised võimalused selle jaoks on? Laias laastus võime munade värvimise jagada kaheks: looduslikul ja mitte looduslikul meetodil. Mitte looduslikud variandid on toiduvärvid, vesivärvid, värvipliiatsid, vildikad ja mustritega salvrätikud.
Kui kasutad munade värvimiseks näiteks toiduvärvi, siis tuleb munad enne ära keeta. Seejärel lasta neil seista, et nad ära jahtuksid ja alles siis hakata tegelema värvimisprotsessiga. Sedasi on sul mune lihtsam käsitleda.
Teine põhjus miks tuleks munad enne kunstlike värvidega värvimist ära keeta on sellepärast, et muidu tuleb värv maha, kui hakkad värvitud mune keetma. Soovituslikud võiksid kasutada ka äädikat või sidrunimahla, et värv jääks paremini munade külge.
Kuidas värvida mune looduslikult?
Munade värvimine looduslike vahenditega on lõbus ja traditsiooniline viis. Munade värvimiseks võid kasutada sibulakoori, punast peeti-, kapsast ja -sibulat, kohvi, teed ja mustikaid. Suureks abiks on mingisugune riidetükk või marli, mille sisse näiteks sibulakoored ja muna panna.
Õpetusi munade värvimise osas on erinevaid. Kui sa aga ajad taga parimat maitset ja ei taha mune üle keeta, siis tuleks munad peale keetmist maha jahutada. Ning intensiivsema värvi saamiseks võid panna munad juba munadepüha eelneval päeval koos veega külmikusse seisma.
Looduslikul viisil munade värvimise puhul on oluline kasutada 5 dl vedeliku kohta umbes 1 sl äädikat. See aitab paremini värvil munakoore külge kinnituda. Kui sul pole äädikat, siis võid selle asemel kasutada sidrunimahla. Võid ka lihtsalt vett kasutada, kuid siis jäävad munad pastelsed.
Kui munad on valmis ja oled need veest välja võtnud, siis on oluline neid mitte hakata ise kuivatama. Vastasel juhul võid sa suure vaevaga saadud värvid neilt maha pühkida. Lase neil ise ära kuivad. Viimase lihvi andmiseks võid munad toiduõliga kokku määrida, et anda neile läige, mis toob värvid paremini esile ja muudab need atraktiivsemaks.
Sibulakoored
Munade värvimine sibulakoortega on lõbus ja huvitav. Sedasi tulevad munad kollakad-pruunid, millel on lõbusad mustrid. Mida sul on vaja on ainult sibulakoored ja niit. Sibulakoortega katad muna täielikult ära, paned niidiga kinni ja pistad potti keema. Võid kasutada ka riidest lappi, et sibulakoored oleks korralikult ümber munade, mille omakorda seod näiteks niidi või lõngaga kinni.
Punane sibul
Sama hästi sa saad kasutada ka punaseid sibulakoori, mis teevad sama asja, kuid värvus on lihtsalt punasem. Mässi muna punaste sibulakoorte sisse, tõmba niidiga kinni ning pärast keetmist ongi nad valmis. Tugevama värvi saamiseks hoia neid keedetud vee sees kauem.
Mustikad
Munade värvimine mustikatega on unikaalne viis, kuidas saada munad väga omapärast sinakat-lillat värvi. Selleks võid kasutada terveid mustikaid või ka mustikamoosi.
Selle jaoks on sul vaja piisavas koguses vett, mustikaid, äädikat ja muidugi mune. Kui munad on valmis, tõsta pott pliidilt ning lase neil veel umbes 10-20 minutit seista. Eriti tumeda ja huvitava värvi saamiseks võid hoida mune vedeliku sees lausa ööpäev läbi.
Punane kapsas
Huitava sinise värvuse annab veel punase kapsaga tegemine. Selle jaoks keeda tükeldatud punast kapsast koos äädikaga. Ära kohe mune peale keetmist potist välja võta, vaid lase neil seal rahulikult. Vähemalt 30 minutit või isegi rohkem, et saada ilus sinine värv.
Punane peet
Järgmiseks on punane peet ning sellega tehes sa saad roosaka-punase värvusega munad sõltuvalt sellest kaua sa neid vedelikus hoiad. Ning ära viska tervet peeti potti, vaid lõigu see tükkideks. Samamoodi nagu eelnevate puhul, keeda punast peeti koos äädikaga ja mida kauem lased neil vees seita, seda tugevama värvi nad saavad.
Kohvi
Munade värvimiseks võib kasutada ka kohvi. Soovitatav oleks kasutada kanget kohvi, mis annab tugevama värvi. Kasutades kohvi munade värvimiseks on tulemuseks ilusad pruunid munad. Seega selle meetodi kasutamisel tuleks kindlasti kasutada valgeid mune.
Peale 20 minutit tasasel tulel keetmist peaksid munad tulema ilusad pruunid. Muidugi lisa kohvivee sisse ka äädikat. Vajadusel hoia mune kauem vees ja tõsta pott pliidilt, et anda neile veelgi intensiivsem värvus.
Tee
Teed leiab tõenäoliselt igas majapidamises ja miks mitte kasutada seda munade värvimiseks. Värvi saamine sõltub sellest, millist teed sa kasutada, kui suur on tee kogus ja kui kauaks sa jätad nad vette seisma.
Kollajuurega saavutad sa kollaka värvuse, mis sobib väga hästi valgete munadega. Kasutades rooibosi, saad sa pruunika-helepunase tooni. Kes tahavad öövärvi tumesiniseid mune, siis võib katsetada hibiskiga.
Kokkuvõte
Munadepüha on vahva aeg, kus saad katsetada munade värvimist kasutades erinevaid vahendeid. Munade värvimine toiduvärviga on üks populaarsetest ja lihtsatest viisidest, kuidas saada erivärvilised munad. Kui aga tahad läheneda traditsiooniliselt, siis katseta looduslike värvidega. Munade värvimises ei ole midagi keerulist ning see on ideaalne viis, kuidas koos perega midagi koos teha ja katsetada uusi asju.