Maja renoveerimine, millest alustada: 4 nippi mida jälgida!
Maja renoveerimine, millest alustada

Maja renoveerimine, millest alustada: 4 nippi mida jälgida!

Maja renoveerimine on kõigile neile, kellele meeldivad väljakutsed, ja muidugi ka ilus kodu! Ja kõik need pikad tunnid, materjalide ostmine, pangakonto vähenemine, siis üks asi on kindel: maja renoveerimine tasub ennast igati ära, kui see on õigesti lahendatud niing eriti kui plaanid ise kinnistul pärast selle valmimist elada.

Nagu kõigi koduparandus projektide puhul, kaasneb kodu renoveerimisega palju planeerimist ja rasket tööd, kuid see on fenomenaalne viis vanale kodule uus elu sisse puhuda. Kodus saab uue välimuse ning lisaks sellele ka uue väärtuse. 

Kuidas leida kinnistu mida renoveerida?

Alustame algusest ehk selleks, et maja renoveerida, siis peab olema ka maja/korter, mille kallal nokitseda. Selleks on kaks varianti: kas saad päranduse või ostad. Kui pead maja ostma, siis määra ja pane paika enne maja otsimist enda eelarve ja siis otsusta, millisel tasemel töid hea meelega ette võtad.

Seejärel saad alustada otsingutega. Võimalusi on mitmeid: erinevad kinnisvara lehed, ostan/müün pakkumised jne jne. Samuti kohalikud oksjonid on suurepärane koht soodsa hinna leidmiseks. 

Alustame algusest

Kui kõik eelnev on korras ning maja on olemas, siis on vaja hakata tegutsema. Nagu ka ennist mainisin, siis vana maja renoveerimine ei ole kerge ning kindlasti ei saa seda üle jala lihtsalt visata.

Maja renoveerimine, millest alustada

1. Tee endale loetelu!

Ma tean, et see kõlab loogilise ja ilmselgena, kuid põhitõdede juurde naasmine on parim viis kõige vajalikuga tegelemiseks. Kuigi võib tunduda, et maja ostes oled kõigest teadlik ning rohkem pole vaja midagi uurida, siis tegelikult peaks tegema põhjaliku ülevaatuse.

Roni pööningule, tõsta vaipu, koputa seintele, et näha, kas krohv on lahti, kontrolli aknaid, kas leiad puidust ussi ja need on mädanenud? jne jne… detailid, mis on tegelikult ääretult olulised,

Isegi kui ostsid maja, mis on sinu arvates heas seisukorras, siis võid üsna kindel olla, et leiad sealt tõenäoliselt rohkem kui vaid mõned asjad, mida soovid värskendada või muuta. 

2.Sordi loetelu läbi!

Kui oled märkmeid teinud, siis on sul tõenäoliselt pikk nimekiri. Nüüd on aeg hakata kõike seda sorteerima ning rühmitama kategooriatesse, mis vajavad tegemist. Nii saad teada, mida on vaja teha ja mida mitte. Mis on prioriteet ja mis kannatab oodata. 

Tööde ajakava on maja renoveerimisel hädavajalik. See hoiab projekti joonel ja tagab, et sa teaksid projektiga paika pandud tööde teostamise järjekorda. Kuna see pilt, mis renoveerides tekib võib olla päris segadustekitav ning teinekord võib päris hirmuäratav tunduda, et kas sellest saab ikka see mida sa unistasid.

Lühike tööde ajakava loetleb renoveerimisprojekti osana kõik tööd, mis on kõige tõhusama protsessi jaoks õiges järjekorras. Ideaalis peaks see sisaldama ka seda, kes mida teeb ja kui palju see maksab.

Maja renoveerimine, millest alustada

3. Pane paika prioriteedid

Seda juba eelnevas punktis põgusalt mainisime aga hea mõte oleks kaaluda projektide elluviimise järjekorda just prioriteetide järgi.

Näiteks ei saa saa enne tuba värvida ja kaunistada kui ei ole krohvimist tehtud. Samas ei saa enne krohvimistöid, kui pole elektrit ja torustikuga tegelenud. Proovi projekte sorteerida ja teostada nende olulisuse järjekorras. Näiteks küte ja aknad on olulisemad, kui voodi asukoht. 

Kodu renoveerimise üks häirivamaid asju on see, et paljud projektid mõjutavad teisi. Kui soovid näiteks seina maha lüüa, siis on tõenäoliselt seal ka juhtmeid ja/või torusid, mis vajavad ka sorteerimist.

Samas ei tohi unustada, et need prioriteedid tuleb vastavalt enda olukorrale seada. Millise projekti soovid kõigepealt lõpetada? Mis parandaks elukvaliteeti kõige rohkem? Millistes valdkondades saad kõige rohkem raha investeerida? Milline projekt on kõige pakilisem? jne…

4. Küsi abi

Kui tegid esimeses etapis märkmeid ja panid kirja kõik tööd ja tegemised, mille pärast muretseda, siis nüüd on aeg abi küsida. Sõbrad ja perekond on alati hea koht kust algust teha. Kui keegi ei ole piisavalt pädev või lihtsalt ei taha küsida, siis võta ühendust  professionaaliga.

Näiteks kui siseviimistlus ei ole just sinu tugevaim külg, siis õnneks on võimalusi abi saamiseks mitmeid ning tegelikult saad kogu selle töö poole ära delegeerida ning ise muude asjadega tegeleda.

Küsi ja uuri erinevaid hinnapakkumisi. Esiteks on vaja hinnapakkumisi küsida materjalide osas aga samas ka teenuste osas. Näiteks: tellisid uued aknad aga nüüd oleks vaja tellida ka paigaldus, kuna ise ei oska või ei taha. Kui uurida ka küsid siis saad teada, mis hind kaasneb võimalike probleemide lahendamisega. Isegi kui oled maailma parim isetegija, siis esineb kindlasti projekte, mida sa ei saa ise teha. 

Maja renoveerimine, millest alustada

5. Ole realistlik ja mõtle hoolikalt enda eelarve läbi

Kui täiendada eelmist punkti, siis hindade osas peab olema realistlik. Küsi kirjalikud hinnapakkumised vähemalt kolmelt erinevalt ehitusfirmalt ja tehke selgeks, mida teenus sisaldab ja mida selle eest saab. Võib ju eeldada, et maksad umbes 45–50 protsenti materjalide maksumusest, 30–35 protsenti tööjõust ja 20–25 protsenti tasudest, maksudest, käibemaksust ja lõivudest.

Reaalsus on see, et ehitamine on kulukas ja selleks, et kõik tööd saaksid tehtud ja oleksid just sellises ajakavas nagu sa soovid, siis on vaja teha ka eelarvestamine ning see võimalikult detailselt paika panna. 

Ära unusta lisakulusid. Muidugi võib tulla ootamatuid kulusid, sest neid ikka juhtub ja ehituses ei ole see teab mis uudis kui asjad ei lähe päris plaanipäraselt.

Kokkuvõtteks

Nüüd peaks sul pilt ees olema, et kuidas enam-vähem renoveerimisega algust teha. Mis järjekorras peaks algus olema ning mis detaili järgida. Muidugi on alustades juures mitmeid eri aspekte ja asju, mida saad teada, siis kui hakkad tööga pihta. Teoreetiline pagas võib suur olla aga kõige olulisem on ikkagi praktika. 

Ettevõtted | Ehitus ja kinnisvara


Related Posts