Mis asi on lahingvöö ehk “battle belt”?
Lahingvööd kasutavad tavaliselt sõjaväelased, airsofti mängijad ning ka jahimehed, kes peavad lisaks relvale ja laskemoonale kaasas kandma ka mitmesugust muud varustust.
Tegu on ideaalse platvormiga missioonikriitilise varustuse kandmiseks vöökohas ja nad aitavad jaotada varustuse kaalu üle teie keha.
Lahingvööd võimaldavad teil kiiresti juurde pääseda kõikidele oma kõige olulisematele varustuselementidele. See on eriti oluline komponent inimestele, kes töötavad rasketes ja ohtlikes keskkondades.
Lahingvöö kasutamisel on palju eeliseid:
- Kiire juurdepääs oma kriitilisele varustusele – kõik teie olulised ja tähtsad asjad on kohe käeulatuses.
- Liikumisvabadus – Võrreldes teiste taktikaliste kandevõimetega pakuvad lahinguvööd teile palju rohkem liikuvust ja paindlikkust.
- Kohandamine – lahinguvööd saab väga lihtsalt kohandada vastavalt oma vajadustele ja nõuetele
Kuidas valida lahingvööd?
- Lahinguvöö tüüp – sisuliselt on olemas kahte tüüpi lahinguvöösid:
- Ühes tükis vööd – Tegu on tervikliku vööga, kus molle aasad osa asuvad juba vöö küljes.
- Kaheosalised vööd – Teine võimalus on kahest eraldi osast koosnev vöö. Nendel on välimine laiem mollevöö (molle ümbris) ja sisemine taktikaline vöö.
- Suurus – Järgmine asi, mida tuleb arvestada, on teie valitud vöö suurus. Saadaval on palju erinevaid suurusi, seega veenduge, et see oleks teile paras.
- Mugavus -Mugavus on väga oluline tegur, mida tuleb oma vöö ostmisel kindlasti arvestada.
- Mahutavus – Battle belti mahutavus on veel üks asi, millele tuleb tõisiselt mõelda. Teie lahinguvöö peaks mahutama kõik, mida vajate te vajate, et oma ülesannet täita, kuid ei tohiks olla liiga raske või mahukas, et see teie liikuvust segaks.
- Vöö laius -Siin kohal on teil mitu võimalust. Võite kasutada peenemat vööd, näiteks Condor Outdoor LCS Cobra taktikalist vööd, või võite kasutada laiemat vööd, nagu näiteks VTAC Scuffle Belt.
- Lukustussüsteem või pannal – Lukusüsteem on veel üks asi, mida tuleb kaaluda. On olemas 3 tüüpi lukustussüsteeme: kiire vabastamise stiil (quick relase), või traditsioonilisem vööpandla, mis ei tule kergesti maha.
- Disain – Lahingvöösid on olemas erivärvides, ning “camo” ehk maskeerimismustrites. Saadaval on ka Eesti kaitsestruktuuride poolt kasutatavad digilaiku.
- Vastupidavus ja kvaliteet – Te kannate lahinguvööd pikka aega ja see peab ka kestma. Nad peavad vastu pidama ilmastikule, mustusele, veele, higile, kriimustustele ja kõigele muule.
Mida kanda lahinguvööl ja kuidas seda ülesse seada?
Neli peamist varustustelementi, mis peaksid teie lahinguvööl olema, on teie relva kabuur, salvetaskud (püstoli salvetaskud ja kui kasutate ka suuremat relva nagu näiteks vintpüssi, pumpa või automaat, siis üks kuni kolm selle relva spetsiifilist salvetaskut), esmaabivahendid ning korralik taktikaline nuga.
Relva kabuur
Teie kabuur on teie lahinguvöö üks kõige olulisemosa. See ee hoiab teie püstolit paigal ja hõlpsasti ja kergesti kättesaadaval.
Kabuur tuleks asetada lahingvööle nii, et see oleks võimalikult hõlpsasti ja kiiresti juurdepääsetav, kui teil peaks olema vaja relva kiiresti haarata.
Parim koht selleks on keha paremal küljel, puusa kohal ja kaenla all. See asend tagab vajadusel ka kiire juurdepääsu teie relvale mõlema käega.
Salvetaskud
Järgmine väga oluline osa teie lahinguvöö seadistuse juures on teie salvetaskud. Peaksite oma lahinguvööl alati hoidma vähemalt paari salvetaskut. Nende lõplik arv peaks sõltuma teie missioonist või ülesandest, kuid pidage meeles, et ärge üle pingutage.
Kui lisate oma lahinguvööle liiga palju salvetaskuid peate arvestama sellega, et teie lahingvöö kaal tõuseb märkimisväärselt ning kaotate ka palju ruumi, mida võib teil muude nö ülesande kriitiliste varustuseelementide jaoks vaja minna.
Individuaalne esmaabipakk
Individuaalne esmaabikomplekt või meditsiinikott on oluline lahinguvöö osa mille paljud sageli tähelepanuta jätavad. Lahinguvööl olev esmaabi paun või pakk võimaldab teil vajadusel välkkiirelt jõuda oma meditsiinitarveteni.
Nuga
Hea taktikaline nuga on äärmiselt oluline tööriist, mis peaks alati olemas olema. Aga miks kanda nuga lahinguvööl? Kuna seda saab kasutada nii tööriistana, kui ka vajadusel enesekaitseks.
Muu taktikaline varustus
Eelpool vaatasime üle kõige olulisemad varustuselemendid, mida iga lahinguvöö seadistus peaks sisaldama, kuid see pole veel kõik. Sõltuvalt teie missioonist või ülesandest võib teil vaja minna ka rohkem spetsiifilisemaid varustuselemente nagu näiteks:
- Tühjade salvede kott ehk drop pouch – Drop pouch sobib suurepäraselt tühjade salvede hoidmiseks. See kiirendavad tunduvalt teie salvevahetus protsessi ilma tühja salve kaotamise ohuta.
- taskulamp – Pimedas nägemine võib tähendada erinevust elu ja surma vahel, nii et seda ei tohiks kunagi tähelepanuta jätta.
- Žgutt – Žgutt on veel üks kohustuslik meditsiinivarustus, mille võiksite kindlasti oma lahinguvööle panna. Žgutti kasutatakse tugeva verevoolu peatamiseks ning see peaks olema alati kiiresti ja kergesti kättesaadavas kohas.
- Raadiosaatja – Lahingvöö on ka hea koht, kus oma raadiosaatjat hoida, juhul kui teil pole seda mujale hea paigutada ja te peate seda pidevalt kasutama ning teil on sellele vaja kiiret ligipääsu.
- Multitool – Multitööriist võib olla elupäästja, kui vajate mis tahes tööriista, näiteks traadi või nööri lõikamiseks või kruvide/ poltide kinnitamiseks. Kui see on lahinguvöö külge kinnitatud, tähendab see, et see on alati käeulatuses.
- Karabiin – Karabiini saab kasutada mitmesuguste esemete nagu näiteks taktikaliste kinnaste või veepudeli, kinnitamiseks teie lahinguvööle.
- Lisa vesi – Lahingvööd võib ka kasutada lisavee hoiustamise kohana.
- Väike varustusepaun – Väikevarustusepaun või kott on ideaalne koht kõikide oma väiksemate esemete hoidmiseks, mida teil võib minna oma missiooni ajal vaja. See hõlmab selliseid asju nagu teie navigatsiooni vahendid, nöör, teip, nuga, ellujäämis vahendid jne.
- Nöör – See aitab teil teha kõike alates koorma kinnitamisest kuni varjualuse ehitamiseni ja mis parim – see ei võta palju ruumi teie lahingvööl.
- Navigatsioonivahendid – Vööl võib ka hoida kõiki oma navigatsiooni vahendeid nagu näiteks kompassi või kaarti. See tagab neile kiire ligipääsu.
Kasutatud allikas: tacticalbrute.com