Investeerimine on sõna, mis paneb inimese silma särama. See on midagi, mida seostatakse rikkuse, glamuuri ning üleüldise edukusega. Igatahes eduka karjääri tulemusena võib seda loota. Kuid kas see on kõigi eesmärgiks? Seda otsustab igaüks ise.
Investeerimine algajana ei küsi vanust, sa võid sellega alustada noorelt, keskealiselt või täitsa seeniorina. Igal variandil on omad plussid ja miinused, mille põhi märksõnadeks on aeg, kapital ja kogemused.
Samuti on siinsamas Eestis teemad investeerimine ja finantsvabadus järjest enam kuumenemas. Leidub väga palju kirjanduslikku materjali, facebook gruppe, üritusi ja isegi festivale.
Kohti, kus saada teavet ning õppida on rohkem, kui üks inimene hoomata suudaks ning läbisegi saadud informatsioon loob veelgi rohkem küsimusi.
Siit saad teavet selle kohta, et mis algajana investeerimine endast kujutab, kuidas alustada, kuhu raha paigutada, mis vigu saab vältida ja üks asi mida tuleb kindlasti teha, et sinust saaks investor.
Mis asi on investeerimine?
Sageli seostatakse ekslikult investeerimist börsile ning seal kaubeldavate finantsinstrumentidega, kuna see on see mida stereotüüpselt igal pool teleekraanidel ning uudistelehtedel reklaamitakse. Nii võib algaja investorina jääda mulje, et see ongi investeerimine.
Tegelikkuses on investeerimine väga lai mõiste, mis oleks lühidalt seletatav järgnevalt: mingi teenuse või toote ostmine, mille pealt loodetakse teenida vaheltkasu. Olgu selleks mingi füüsiline vääringuline ese nagu maal, auto, kinnisvara, maavara või siis midagi sellist, mis ei olegi käega katsutav nagu näiteks aktsiad, indeksfond, võlakirjad jne.
Nende kõigi eesmärgiks on kasvatada nende väärtust, teenida tulu ostu-müügi tehingute pealt või teenida passiivset sissetulekut. Investeerimisvõimalusi potentsiaalseks tuluks on mitmeid.
Mida peaks algaja investeerimisest teadma?
Kuigi selline tegevus tundub teoorias üsnagi lihtne ja loogiline on õnneks või kahjuks investeerimine algajana hoopiski keerulisem. Selle peale ütleb ka vana tarkusetera, et kui see oleks liiga kerge, oleks ju kõik rikkad. Aga ometi seda ju pole.
Seega algajana peaksid arvestama sellega, et see teekond nagu iga teine, mis nõuab pühendumist, õppimist, kogemust ning kannatlikku meelt. See pole lihtne rännak, kuid kui asju õigesti teha, võib saada lausa rikkaks. Kuid see ei tasuks olla eesmärk, vaid pigem see protsess, mille käigus sa õpid palju, et kuidas edukalt rahaga ümber käia ning raha on lihtsalt selle tulemus.
Aga kui sa oled täiesti algaja ning raha paigutamine kasvu on sinu jaoks tume maa, siis pole üldsegi midagi hullu. Sest nagu üks teine vana rahvatarkus ütleb, et kusagilt peab ju alustama. Selleks vaatame järgmises peatükis, et kuidas alustada investeerimisega algajana.
Kuidas alustada investeerimisega?
Alustuseks eeltööna tuleks vaadata sisse oma praegusesse finantsilisse seisu: kas praegused sissetulekud katavad kulutusi. Seda põhjusel, et oma bilanssi järgimine on väga oluline verstapost sinu raha kasvatamise karjääris.
Seejärel hakkab pihta õppimise protsess: investeerimise ABC. Pilguheit investeerimise õpetuse laia maailma võib silme eest lausa kirjuks lüüa, kuna informatsiooni leidub selle kohta lõputult. Samuti on oht, et võid sattuda mõne halva näite või skeemi otsa, kuna alguses puudub kogemus, mis see investeerimine õige algajale on. Samuti on tähtis tunda ka kohalikke makse ja seadusi, kuna need mängivad olulist rolli sinu finants teekonnal.
Esimese sammuna on soovitatav nuusutada seda investeerimise maailmalt läbi tunnustatud Eestimaise infoallika. Mitmed tuntud Eesti investorid peavad blogisid, kus nad annavad erinevaid näpunäiteid.
Samuti on kasulik lugeda mõnda finantsi või siis täpsemalt investeerimis alast raamatut. Esimeseks kirjanduseks on soovitatav võtta tuntud investori Jaak Roosaare raamat “Rikkaks saamise öpik”. Sealt saab põgusa ülevaate raha maailmast, mis annab tugeva eelduse edukaks investori karjääriks.
Peale mõningast õppetööd tuleb ju lõpuks teha valik, et kuhu esimesena oma säästetud raha kasvama panna. Kuna lihtsalt teoreetiliste teadmiste omamisega sa investor ei ole, tuleb ikka oma nahk (ja säästud) mängu panna.
Lisaks sul ei pea olema tuhandeid eurosid, et alustada. Piisab vaid mõne kümnest eurost, et panna alusele oma investori karjäärile.
Aga kuhu investeerida algajana?
Kuidas otsustada kuhu/millesse investeerida algajana?
Võimalusi on meeletult, kuid algaja investorina ei ole kõik variandid mõistlikud. Mõni finantsinstrument on riskantsem, nõuab rohkem algkapitali või lihtsalt ei tundu atraktiivse kohana kust loota enda eesmärgipärast tootlust.
Asja lihtsustamiseks oleme välja toonud ühed tuntumad variandid kuhu raha paigutada. Sealt pealt saab pildi veidike selgemaks, et kuhu võiks oma esimesed säästud seemnena mulda õitsema panna.
Investeerimise võimalused ja liigid:
Alljärgnevas listis oleme välja toonud mõningad finantsinstrumendid, kus ratsionaalse tegutsemise tagajärjel on võimalik investeerides tulu toota. List on järjestatud kergest kuni riskantse riskitasemeni välja.
1. Hoiused
Hoiused ei saa nimetada niivõrd investeerimis, vaid rohkem säästmisvahendina. Enamjaolt pakuvad pangad hoiuseid oma raha paigutamiseks, kas tähtajaliselt või tähtajatult.
Hoiustamisega saad alustada lihtsalt ning ükskõik millise summaga. Tootlus jääb enam-vähem inflatsiooni piiridesse ehk umbes 1 – 3%.
Hoiuste peale tasuks mõelda siis, kui sul on vaja koguda näiteks mingisugune turvapuhver ettearvamatute väljaminekute tarbeks. Näiteks töökaotus, hambaravi või muu ootamatu väljaminek. Nii säilib säästetud raha väärtus aja jooksul.
2. Võlakirjad
Võlakirjad on ühe kõige madalama riskiga finantsinstrumendid, mis toimib nii, et investorina annad sa laenu, mille peab laenu võtnud ettevõtte fikseeritud intressiga tagasi maksma. Selle intressimakse pealt teenid fikseeritud tulu.
Võlakirjade tootlikkus sõltub laenuvõtja reitingust ning tähtajast, kui kaua laenu võetakse. Keskmiselt jäävad võlakirjade eest saadud intressid 5 – 7% piiresse. Tegemist on ka madala riskiga finantsintrumendiga.
Alustava investorina suure tõenäoususena sa otse üksikisikuna võlakirja raha paigutada ei saa, kuna väiksemad ühiku summad jäävad mõnede tuhandete kanti. Kuid siiski on sul võimalik pääseda võlakirjadele ligi läbi võlakirjafondide, kust saad osta omale osakuid ka väiksema raha eest.
3. Investeerimisfondid
Investeerimisfondidesse kuulub tavapäraselt mitmete ettevõtete aktsiad, eesmärgiga hajutada riski. Kui üheainsa aktsia omamine võib kujuneda riskantseks, siis jällegi fondid koos laia portfoolioga pakuvad kaitset selles eest, kui üks muna korvis kipub minema hapuks.
Alustada saad juba väikeste summadega ning fonde kuhu raha kasvama panna on hulgi. Neist kõige tuntum on indeksfond S&P 500, kuhu kuulub 500 USA börsi kõige suuremat aktsiat.
Fondide tootlikkus varieerub vastavalt sellele, millesse fondi raha sisse paigutada. Olemas on madalama riskiga võlakirjafonde kuni kõrge riskiga krüptofonde. Aga kui võtta arvesse turu keskmist määratlev S&P 500, siis võib loota tootlust 10% ringis.
Algaja investorina on soovitatav luua investeerimiskonto oma kodupangas. Sealt sul avaneb rida fonde kuhu oma raha kasvama panna. Investorina on sinu töö lihtne, lihtsalt tuleb välja valida omale meelepärased fondid, kanda raha investeerimiskontole ning sinu eest ostetakse vastavad osakud sinu kontole.
4. Maa ostmine
Üks kõige igipõlisemaid raha säilitamise ja kasvatamise meetodina Eesti perede hulgas on olnud teatud maa omamine. Olgu selleks põllumaa või metsamaa, sedatüüpi varaga on kaubeldud põlvest põlve.
Investeeringuna saab seda kasutada mitut moodi: kasvatada metsamaad, rentida välja põllumaaks või ostes lootusega, et antud krunt muutub aastate pärast vägagi väärtuslikuks. Näiteks soovib ettevõte osta seda maajuppi suure arenduse tarbeks.
Metsa- ja rohumaa tootlikkus on keskmiselt ajaloo jooksul jäänud 4-6% kanti. Kuid jällegi sõltub sellest, et kui ettevõtlikult on oma maad ära kasutatud. Välja rentides on igakuine tootlikkus suurem võrreldes pikaajalise metsamaa kasvatamisega.
Maa omamine on aastate jooksul olnud populaarne investeering pikkade põlvede vältel. Seda põhjusel, et selle otsime-müümine toimib nagu iga teine suurem tehing. Mõlemapoolse lepingu ja notari külastamise tulemusena saab sinust uus maaomanik. Samuti on risk, kui investeering, üsna madal.
See võib olla üsnagi hea kapitali paigutus algajale, kellel on piisavalt raha mida kasutada. Metsamaa müügi hinnad algavad mõnest tuhandest kuni mitme saja tuhandeni välja. Hind sõltub maa suurusest, kasutusotstarbest ning asukohast.
5. Kinnisvara
Kinnisvaraga investeerimine on lihtne: osta endale elamis/büroopind ning üürid välja või müüd kallimalt maha. Idee poolest lihtne, kuid teostuselt enam mitte nii kergesti tehtav.
Kinnisvaraga tegemisel peab sul olema juba piisavalt algkapitali, et osta või läbi laenu saada endale kinnisvara. Alustuseks läheb sul vaja umbkaudselt kümnetes tuhandetes eurosid, mis oleks piisav kogus laenu saamiseks.
Selle finantsvara tootlikkust on üsna keeruline hinnata ning varieerub protsentuaalselt erinevalt. Sõltub väga palju pinna asukohast, nõudlusest ning üldisest kinnisvara hinnastamisest. Näiteks korterid Tallinnas on tükkmaad kallimad kui Kuressaares. Aga umbkaudselt võib tootlikkus jääda 8-10% kanti.
Kinnisvara on füüsiline vara, mille hinnad võivad kõikuda, kuid ei ole nii volatiivsed nagu seda on näiteks aktsiad. Üldiselt jäävad näiteks üürihinnad kuudeks samaks ning igakuiste üürimaksete näol on sul fikseeritud tulu garanteeritud. Riskitase jääb keskmise kanti, kuna võib juhtuda, et sinu pind seisab tühjana üürnike puuduse tõttu.
Alustava investorina peaks sul juba olema piisavalt algkapitali, et esimene tehing kinnisvaras sooritada. Kuid kui on piisavalt kapitali ning tahe kinnisvaraga tegeleda, siis soovitatav on alustuseks osta väiksem korter ning siis leida juba esimene üürnik.
6. Ühisrahastus
Ühisrahastus on raha laenamine ühelt isikult teisele ehk P2P laenamine. Ehk see süsteem toimib järgnevalt: eraisik soovib saada laenu ning läbi ühisrahastusportaalide on sul võimalik eraisikuna seda laenu anda.
Laenu andjana saad alustada juba väikeste summadega, tagavaras ei pea olema tuhandeid eurosid. Lisaks on ühisrahastusportaalid teinud laenuandmise äärmiselt lihtsaks, mille pärast pole vaja palju pead murda.
Tootlikkus varieerub sõltuvalt teguritest, et kui palju võetakse laenu, mis aja perioodil ning kes seda võtab. Aga üldjoontes jääb tootlikkus keskmiselt 10 – 12% piiresse.
Siiski ei tasuks laenu anda uisapäisa. Uurida tuleks veidike laenuvõtja tagatausta ning viia kurssi laenu andmise põhitõdede kohta. Kui kodutöö on piisavalt hästi tehtud, siis riskitase jääb keskmise kanti.
Ühisrahastusega võib teenida üsna kiirelt tulu, kuid kuna see pole Eesti seaduste järgi veel piisavalt reguleeritud võib algaja investor sattuda ka hapude laenude otsa ehk laenuvõtja ei suuda maksegraafikust kinni pidada.
Mõned ühisrahastusportaalid pakuvad ka raha tagastus garantiid ehk sisse pandud raha saad igal juhul täielikult või osaliselt tagasi, kui laen kipub hapuks minema.
7. Hoiu-Laenuühistud
Hoiu-laenuühistud sarnanevad oma vormilt panga poolt pakutava hoiustega, kuid seda loomulikult mõne arvestatava erisesusega.
Ühistute protsess toimub järgnevalt: sina annad ühistusse raha, mida on võimalik teistel liikmetel intressiga laenata. Samad ühistud tegelevad ka investeerimisega. Läbi nende kahe vormi on raha pidevalt ringluses ja teenib kasumit.
Võrreldes panga hoiustega pakuvad ühistud paremat tootlust. Keskmiselt pakuvad hoiu-laenuühistud tootlikuseks 4% või veidi enam. Samas tähendab parem intress ka kõrgemat riski. Sellega ei kaasne riiklik tagatis, mis pankadel on 100 000 eurot ühe inimese kohta. Seega ühistu pankroti korral võib ilma jääda oma rahast.
Kuna ühistu tegevus toimub oma liikmete piires ehk raha saab laenata ja paigutada ainult siis, kui oled vastava ühistu liige, peab alguses tasuma sisseastumistasu ning lisaks investeeritud summa. Sisseastumistasu jääb umbes 50 euro kanti.
8. Aktsiad
Kui mõelda sõna “investeerimine” peale, siis pigem kiputakse seda seostama aktsiatega. Selle finantsvaraga ostad sa osakese ettevõttest, mille eest on sul võimalik teenida passiivselt dividenditulu või lõigata kasu aktsia hinna tõusust.
Alustada saab samuti juba väikestest summadest, sest mõnede ettevõtete aktsia osakesed on väärt isegi alla euro. Aga soovituslik on siiski vähemalt alustada paarisaja euroga, et näha kiiremaid muutusi.
Aktsiad võivad olla väga volatiivsed ning kõikuda oma protsentidega seinast seina. Kuid ajalooliselt on märgitud aktsia keskmiseks tootlikuseks 12%.
Aktsiate riski tase sõltub sellest, et mis tulemusi on antud ettevõte aastate jooksul näidanud, mis on nende tulevikuvaated, kas ettevõte on juba piisavalt stabiilne ja tugev, et pakub ka dividenditulu. Üldiselt on noored ettevõtted kõrge riski grupis ning aaste jooksul häid tulemusi näidanud ettevõte keskmise riski grupis.
Börsiturge, kuhu raha paigutada on üle kogu maailma, aga kui oled algaja investeerija, siis tasuks kiigata sinna, kust sa saad kiirelt informatsiooni arusaadavas keeles. Ehk mõistlik oleks alustada kodusest Balti börsist. Selleks on sul vaja kodu pangas teha investeerimiskonto ning seejärel on sul kõik teed valla.
9. Laenude ja ärilaenude andmine
Igasuguste laenude andmine on lihtne: laenuandjana annad sa kellegile finantsilist vara ehk raha intressi eest. Tehingu lõppedes saad sa oma laenatud kogusumma osamaksetena tagasi, millele lisandub tehingu pealt saadud protsent tasuna.
Laenude tootlikkus sõltub mitmest tegurist: kui suur on laen, kui pikk on maksetähtaeg ning kas on kaasatud ka tagatised. Sõltuvalt sellest jäävad laenud keskmiselt 10-15 % piiresse.
Laenamine on üsnagi lihtne, kuid sellegipoolest tuleb arvestada mõne riskiga. Kindlasti tuleb koostada korrektsed laenu lepingud ning tagada endale kaitse ootamatu maksejõuetuse eest. Parim variant on kaasata lepingusse tagatis. Kui kodutöö on kompententselt tehtud võib laenamist pidada keskmise riskigruppi.
Alustava investorina on laenu andmist mõistlik alustada ühisrahastus portaalidest, millest oli juttu eelpool. Seal saad alustada väiksematest summadest ning mõnel on garantii, kus sa saad laenatud raha tagasi, kui see tehing läheb hapuks.
10. Kuld ja väärismetallid
Väärismetalle on kasutatud kas siis rahaühikuna või investeeringu mõttes juba sajandeid, mis on olnud pikka aega rikkuse sümboliks. Tänapäeval on kõikidel võimalus soetada väärismetalle, kas füüsilisel või hoopiski digitaalsel kujul.
Tuntuma väärismetalli kuld hind on üpriski kõrge ning igaüks ei saa endale ühte prisket kullakangi lubada. Kuid siiski saad sa alustada mõne grammiga füüsilisel kujul või ostes osakuid digitaalselt, ilma et sa peaksid kusagil oma investeeringut hoiustama.
Väärismetallid liiguvad üldjoones lineaarselt koos inflatsiooniga või natuke kõrgemalt. Kuld on lühiajalises vaates üsnagi volatiilne, kuid on hoidnud oma stabiilset kasvu juba pikemas ajahorisondis. Ajalooliselt on kulla tootlikkus jäänud 5-8% vahele.
Kuna väärismetallidel, kui investeeringutel on taga pikk ajalugu, siis tänu stabiilsele kasvule võib seda liigitada keskmise taseme riskigruppi. Kuna kasv ei ole garanteeritud erinevate lepingutega, vaid toetub täielikult kontrollimatutel teguritel nagu majandus ning nõudluse-pakkumise suhtest.
Väärismetallid võib olla hea alternatiiv hoiusele ja võlakirjadele, et oma säästusid koguda. Seda põhjusel, et kasv võib olla suurem, kuid samas tuleb arvestada ka kõrgemate riskidega.
11. Toorained
Toorainetesse investeerimine on veidi ebatraditsioonilisem viis oma raha kasvatamiseks. Neist kõige tuntum finantsvara, millega kaubelda on nafta. Seda loomulikult mitte füüsilisel kujul, vaid jällegi on selleks erinevad platvormid, kust saad digitaalselt mõnda toorainet omada.
Tegemist on üsna volatiilse varaklassiga ning stabiilselt tootlust sealt loota ei saa. Tootlikkuse protsendid jäävad keskmiselt 4-10% piiresse. Kuid nagu mainitud, siis oma volatiilsuse poolest on täpselt sellist protsenti keeruline loota.
Alustava investorile on see jällegi üsna keeruline varaklass, kuhu oma raha paigutada. Olemas on mitmed platvormid, kus saab digitaalselt kaubelda erinevate toorainetega.
Kuid siiski sinna raha paigutamine nõuab hulga kodutööd, finantsuudiste lugemist ning mõistmist, mida võiks mõjutada vastava tooraine hinna muutust. Seega on tegemist vägagi keeruka finantsvaraga.
12. Ettevõttesse investeerimine
Ettevõttesse ilma aktsiateta otse investeerimine pole igaühele ligipääsetav. Selleks pead sa olema insider, omama häid kontakte või olema suur investor. Kuid sellegipoolest leidub ettevõtteid, kus saab oma raha paigutada otse ilma aktsitateta. Protsess käib samamoodi nagu aktsiatesse investeerimine: ostad omale osaluse ettevõttes.
Tootlikkus varieerub jällegi selle poolest, et kas tegu on kasvu- või pikaajaliselt arenenud ettevõttega. Kuid sellegi poolest võib arvestada keskmise tootlikusega nagu seda oli aktsiate näitel ehk umbes 12%.
Ettevõttesse oma kapitali andmises tuleb arvestada samamoodi riskidega nagu näiteks on seda idu- ning aktsiainvesteeringutega. Seega riskitase jääb keskmise kuni kõrge tasemeni välja.
Alustava investorile väga palju võimalusi ei avane. Ainukesed variandid võivad olla sinu praeguse tööandja insider opositsioonid, investeerides oma sõbra ettevõttesse või omades häid kontakte nagu näiteks kuulumine Investoriteliitu.
13. Valuutaturg (Forex)
Valuutaturg ehk laiemas pildis tuntud, kui Forex läheb pigem kauplemise alla kui üks tavaline investeerimisvahend. Valuutaturul kaubeldes pead sa hindama õigesti kursse ning tegema pidevalt ostu-müügi tehinguid.
Saamaks mingit arvestatavat tulu, peaks algkapital olema vähemalt 100 euro ringis. Alustuseks võib kommiraha eest katsetada, kuid see peale õppimise erilist muud kasu (finantsilises mõttes) ei too.
Valuutaturul kaubeldes varieerub tootlikkus 2 – 7% vahel, sõltuvalt sellest kuidas on sul oskus tehinguid sooritada.
Kauplemine valuutaturul pole kindlasti algajale investorile koht, kus oma karjääri alustada. Kuigi võib tunduda, et kauplemine on puhas õnnemäng, siis pigem põhineb see ikkagi analüütilisest statistikast ning pingsast majandusuudiste jälgimisest.
14. Idufirmad
Eesti on idufirmade tuntuse ja rohkuse poolest maailmas esirinnas. Siitsamast väikesest riigist on saanud tuule tiibadesse juba mitmed ükssarvikud. Idufirma investorina saad sa juba varajases eas ettevõtesse panustada ning loota suuri kasumiprotsente, kui see ikka karmil ärimaastikul vastu peab.
Eestis on olemas mõned platvormid, kus saab idufirmade investeerimisega kätt harjutada alates 100 eurost.
Idufirmade tootlikkust algajana on väga keeruline hinnata. See võib minna “kuule” koos suure tootlikkusega ning teisest otsast võib see ka põruda ning tuua kahjumit.
Seega tähendab see üht, et idufirmadesse raha paigutamine on väga riskantne. Kuna üle 90% alustavatest idufirmadest lõpetab oma tegevuse esimese viie aasta jooksul. Seega algajana on sealt edu loota sama nagu seda on lotovõiduga ehk tõenäosus on üpriski madal, kui sa kodutööd ei tee.
Aga kui endiselt on soov kätt harjutada iduinvesteeringutes, siis tasuks kiigata sellele portaalile nagu Funderbeam. Sealt leiad hulgi idufirmade rahakaasamisi ning isegi väikese börsi, kus saad alustada oma teekonda ingelinvestorina.
15. Krüptoraha
Krüpto ümber toimuv arutelu on järjest enam kuumenemas ning ilmselt olete kuulnud sellisest sõnast nagu bitcoin. Vahepeal raketina üles tõusnud, siis langenud suure languse ja kriitika alla, kuid nüüdseks on see jällegi tuhast tõusnud ning saavutanud uusi rekordeid.
Krüptot seostatakse pahatihti ainult bitcoiniga, kuid tegelikkuses on selles keerulises maailmas palju teisi krüptovaluutasid, mis ajab pea lõpuks korralikult sassi. See valdkond on üks kiiremini kasvavaid ning praegusel ajal suurimaid tootlikkuse numbreid pakkuv finantsvara.
Kuid teisest küljest on see ka kõige riskantsem koht kuhu oma raha kasvama panna. Väga suure õnnestumise korral võid saada mitmesajalise tootlikkuse või siis hoopis kaotada kogu oma raha.
Samuti on tegemist väga volatiilse varaga. Kui täna võib see olla 40% kasumis, siis homme võib see olla kahjumis hoopiski -20%. Seega on see väga kõrge riskitasemega investeerimisvara.
Krüptorahad pole kindlasti koht kuhu algajana investeerida. See nõuab põhjalikku eeltööd ning arusaamist kuidas see keeruline plokiahela süsteem toimib. Lisaks on selleks vaja ka kõrget riskitaluvust ning kindlasti ei tasu kogu oma raha sellesse valuuta vormi paigutada.
Algajana saad marginaalsete summadega kätt harjutada läbi panga investeerimiskontode või siis läbi kauplemisplatvormide näiteks Eesti oma Change Invest.
Põhilised investeerimise vead mida vältida!
Nüüd kui sul on selge, et kuidas ja kuhu investeerida algajana, ei tasuks siiski liiga pimesi tehinguid sooritada. Kuna esmapilgul võib tunduda, et kui raske see ikka olla saab: paned kuhugi oma raha alla ja küll see kasum kuidagi ikka tuleb.
Reaalsuses see kahjuks või õnneks nii helesinine unistus ei ole. Kuid eeldused edukaks investeeringuteks on sedavõrd paremad, kui vältida neid enamlevinuid investeerimise vigu.
- Pane paika eesmärgipõhine strateegia! Otsusta enne investeeringut, et kui pikaks perioodiks soovid raha kasvama jätta. Alustava investorina on soovitatav mõelda pikemale ajahorisondile.
- Ära pane kohe kogu oma säästusid investeeringuteks. Alguses kombi seda finantsmaailma ning alusta väiksemate summadega.
- Ära müü esimese languse korral.
- Hajuta oma investeerimisportfelli ehk ära pane kõiki mune ühte korvi. Sellega väldid olukorda, kus üks halb investeering toob kogu portfelli põhja.
- Investeerimisotsuste tegemisel toetu enda analüüsile ja teadmistele. Nii õpid kõige rohkem.
Kas investeerides saab kiiresti rikkaks?
Investeerimisega rikastumisega kiirus sõltub ühest suurest tegurist: kui palju on sul algkapitali, mida investeerida. Kui sa oled algaja, siis suure tõenäosusega pole sul tuhandeid eurosid, mida kasvama panna.
Teisena sõltub sinu raha kasvatamise teekonna edu sellest, et kui palju sa oled nõus näiteks igakuiselt raha kõrvale panema ning mis on sinu riskitaluvus investeerimisel.
Lihtne matemaatika ütleb seda, et mida rohkem raha sisse panna suurema riskiga toodetesse, siis seda suurem on ka potentsiaalne “võit”. Kuid samas ei tasuks unustada seda, et ebaõnnestunud tehingu korral võib see olla ka kõige suurem “kaotus”.
Valem, mis viib sind rikkuseni, võttes selleks näiteks sümbolina esimese miljoni on järgimine: investeeritud kapital x riskitase x aeg. Kui ennist sai mainitud kapitali suurust ning riskitaset, siis aeg on samuti investori üks suurimaid sõpru.
Mida kauem panna aega alla protsessile (kapital x riskitase), seda rohkem annad sa võimaluse rahal kasvada. Esmapilgul ja algusaastatel võib see kasv tunduda nii marginaalne, et seda on vahel raske märgatagi.
Investeeringud hakkavad ilmet võtma alles aastate pärast, kui peale tarku otsuseid hakkab raha ekspotensiaalselt kasvama.
See tähendab ainult üht, et investeerimisega kiiret teed rikkuseni ei ole. Läheb vaja kannatlikkust, julgeid riske ning pidevalt enesearengut raha teemadel. Seega algaja investorina läheb sul pigem aega aastaid, kui saad nautida seda helesinist unistust, mille poole paljud pürgivad – finantsvabadus.
Investeerimise meelespea!
Lõpetuseks kui sul on nüüd kerge ülevaade sellest, et kuidas alustada investeerimisega algajana on paras aeg mõned tähtsamad punktid üle korrata. Siit on aeg ajalt hea jälle mõned põhitõed üle korrata, kuna infokülluse tõttu võivad need ära ununeda.
Investeerimine nõuab kannatlikku meelt
Mitmed finantsgurud on loonud petlikku mulje investeerimisest, kui kiirest finantsedust. Tegelikkuses nõuab algajana investeerimine hulga pühendumust, õppimist ning praktilisi kogemusi. See pole kiirtee rikkuseni, vaid pigem teekond, mis läbi kannatlikkuse ja kogemuse viib eesmärgini.
Jälgi oma eesmärgipõhis strateegiat
Väga lihtne on oma pead kaotada keset investeerimis maailma numbrite rägastikku. Eriti seda siis, kui ekraan on punases. Heaks raha kasvatamise eelduseks on tugev fundamentaalne strateegia. Mis kasvu sa ootad vastavalt valitud riskitasemel, kui pikaks sa mingit instrumenti oma portfelli võtad, mis on viimane hinnapiir ja kus müüa. Kõige õigem strateegia on sinu poolt valitud!
Naudi protsessi
Legendaarselt saab seda protsessi nimetada maratoniks, kindlasti mitte sprindiks. Arvestada võib sellega, et see on selline elukestev teekond. Kohti kuhu investeerida ning mida õppida on kordades rohkem kui sul aega on. Seega oleks mõistlik keskenduda põhiliselt sellele, mis sul endale kõige rohkem huvi pakub. Nii ei kaota sa põnevust ning naudid protsessi. Ainult ära pane oma kogu investeeringut ühte sektori, vaid proovi ka seda veidike hajutada.
Lõpetuseks: Milleks alustada investeerimisega kohe
Kõige tähtsam asi investeerimise teekonna juures on see lihtne otsus alustada sellega. Alatasa otsitakse seda õiget momenti ning pidevalt lükatakse avapauku tulevikku. Kuid ennem sa ei saa olla investor, kui sul pole raha “mängus”.
Tõde on see, et seda õiget momenti ei tule tulevikus, vaid see on kohe ja praegu. Kuskilt peab alustama ning esimesed sammud tegema. Praktiseerides õpid sa kümme korda rohkem, kui lihtsalt õppides investeerimise teejuhti.
Alusta täna, pane oma esimene raha sisse ning jätka enese arendamist. Teekond on pikk, kuid see päev jääb sul pikalt meelde, kuna sa tegid siis oma algaja investeerimis karjääri tähtsama otsuse – Päev, mil tegutsesid!