Kui sõiduauto korraline hooldus ning õlivahetus tundub igati loogiline ning iseenesest mõistetav, siis töökindluse seisukohalt vajavad ka meie laua- ning sülearvutid regulaarset hooldust.
Tolm ning muu soovimatu mustus koguneb pahaaimamatult ning võib oluliselt kahjustada arvuti riistvara. Puhastades regulaarselt tolmu ventilaatori tuulutusavadest ning korpusest, saate hoida oma seadme töökorras ning vältida kulukaid remonditöid.
Kui keskmiselt on tavakasutaja arvuti 5 ning pool aastat vana, siis süsteemne riist- ja tarkvara puhastamine võib pikendada raali eluiga nii mõnegi aasta võrra.
Alljärgnevalt toome teieni meetodid, kuidas oskuslikult ja seejuures ohutult arvutit puhastada!
Miks on arvuti puhastamine oluline?
Arvuti riistvara puhastamine on oluline mitmel põhjusel. Esiteks säästab see nii aega kui raha, sest regulaarselt hooldatud seade töötab sujuvamalt ning selle eluiga on pikem. Samuti on liigne tolm süsteemis põhjuseks sellele, et miks on arvuti aeglane. Lisaks tagab süstemaatiline hooldus ka ohutuse, et rikke korral teie andmetega midagi juhtuks, vähendab seadme ülekuumenemisriski ja mürataset.
Kui tihti tuleks arvutit puhastada?
Kui te ei soovi oma arvuti jõudlust ja eluiga mustuse ning kuumuse tõttu kahjustada, tuleks arvuti tolmust puhastamine ette võtta vähemalt iga kuue kuu kuni aasta tagant.
Abivahendid arvuti puhastamisel
Kui on aeg käes, et teha arvutile kas korraline või suurpuhatus, siis varuge endale:
- Respiraator või mask
- Mikrofiibrist lapp
- Suruõhuballoon või kompressor
- Kruvikeeraja
- Tund või paar
Arvuti puhastamine kodus ei ole liialt komplitseeritud ega vaja üldjuhul ka spetsiifilisi vahendeid. Kindlasti mitte ei tasuks arvuti ega ühegi teise elektroonikaseadme puhastamiseks kasutada tolmuimejat. Tolmuimejaga arvuti puhastamine tekitab staatilist elektrit, mis võib olla seadmele ohtlik ning seda jäädavalt kahjustada.
Küll aga võite mikrofiiberlapi asemel kasutada spetsiaalseid ekraanipuhastuslappe või -vahendeid. Need on kättesaadavad nii supermarketides kui ka elektroonikapoodides.
Lauaarvuti puhastamine tolmust
Arvuti puhastamine suruõhuga on lihtsaim viis eemaldada seadmest tolm, olgu abivahendiks suruõhuballoon või hoopiski kompressor. Et oleks lihtsam ligi pääseda jahutusventilaatorile ning võredele, tuleks arvuti korpus lahti võtta. Regulaarne arvuti puhastamine tolmust on oluline, sest aja möödudes võib see muutuda vildilaadseks moodustiseks, mida on oluliselt keerulisem eemaldada ning ainult suruõhuga jääte sellisel juhul hätta.
Kuid mitte ainult tolm ei põhjusta seadme üleüldist kuumenemist. Olulist rolli mängib ka termopasta kuivus. Elektroonikaseadmetes kasutatakse termopastat soojuse hajutamiseks ning mida kõrgem on seadme töötemperatuur, seda kiiremini see kuivab.
Et termopastat vahetada, tuleks ligi pääseda arvuti jahutusele ning selleks tasub kindlasti appi võtta kruvikeeraja. Aga olge siinkohal hoiatatud, et arvuti tasub lahti võtta siiski ainult juhul, kui olete kindlad, et oskate seda teha. Vastasel juhul võite rohkem kahju kui kasu tekitada ning siis oleks juba mõistlikum spetsialistide poole pöörduda.
Arvuti puhastamine samm-sammult:
- Kandke tolmumaski või respiraatorit, et vältida tolmu ja mustuse sissehingamist
- Lülitage arvuti välja ja eemaldage seadme küljest toitekaabel
- Võimalusel viige arvuti hästi ventileeritud kohta või avage vähemalt aken või uks, et värske õhk pääseks tuppa
- Eemaldage korpuse külgpaneelid ja (võimaluse korral) esipaneel
- Kasutage ebemevaba lappi või suruõhku, et puhastada tolm mis tahes tolmufiltritelt ja ka ümbrise põhjas olevatest nähtavatest kohtadest
- Kasutage suruõhku (me ei soovita teil ise puhuda), et puhastada tolm mis tahes jahutitelt
Märkus. Arvuti või selle osade puhastamisel peate olema eriti ettevaatlik staatiliste kahjustuste suhtes. Antistaatilise randmepaela kasutamine on ideaalne, kuid kui teil seda käepärast pole, maandage end aegajalt, katsudes seadme korpust või toiteallika korpust.
Sülearvuti puhastamine tolmust
Kas olete märganud, et peale mõne aastast kasutust on raali ventilaatori müra oluliselt tugevam, kui seadet esimest korda kasutades. Sageli tulenebki see just arvutisse kogunenud tolmust ning seetõttu on seadme ventilaatori puhastamine äärmiselt oluline.
Eriti tundlikud õhukanalitesse kogunenud tolmu suhtes on just sülearvutid, kus seadmes on kõik osad väga kompaktselt kokku pressitud ning õhu vabaks liikumiseks on ruumi vähe.
Kui teil on sülearvuti olnud aasta või kaks, võib see juba olla tolmu täis. Tolm ummistab ventilaatorid, tuulutusavad ja jahutusradiaatorid, takistades nii seadmel maha jahtumist, mis omakorda võib kahjustada riistvara.
Selleks, et hoida oma sülearvuti töökorras ning vältida temperatuuri tõusu on oluline seda aastas korra või paar puhastada. Kuid sülearvuti puhastamine erineb oluliselt lauaarvuti hooldusest.
Kahjuks pole enamik sülearvuteid, eriti uuemad mudelid, mõeldud kasutajale avamiseks. Sellisel juhul tuleb teil piirduda vaid ventilaatorite puhastamisega, kasutades selleks suruõhku. Olge siiski ettevaatlik – kui panete ventilaatorid liiga kiiresti pöörlema, võite neid kahjustada.
Suunake suruõhk avasse mitme erineva nurga alt, kasutades lühikesi, pulseerivaid vajutusi. Teine variant on jätta arvuti hooldus spetsialistide kanda. Nende jaoks on arvuti puhastamine ja remont igapäevane tegevus ning ei pea muretsema, et selle käigus seadet kahjustatakse.
Arvuti ekraani puhastamine
Vähemalt korra nädalas tasuks pehme lapiga üle käia oma arvuti välispind, kaasaarvatud ekraan. Eemaldage ekraanilt kõik sõrmejäljed kasutades selleks kas kergelt niisket mikrokiudlappi või spetsiaalseid ekraanipuhastuslappe. Meeles tasub pidada, et tavalised kodupuhastusvahendid võivad kahjustada ekraani pinda, seega tuleks eelistada kas vett või spetsiaalseid puhastusvedelikke.
Klaviatuuri puhastamine
Tolm, toidukübemed, vedelik ja muud osakesed võivad klaviatuuri klahvide alla kinni jääda, mis võib takistada klaviatuuri tööd. Allpool toodud nipid aitavad hoida klaviatuuri puhtana.
- Ühendage klaviatuur seadmest lahti. Sülearvuti puhul lülitage seade välja.
- Pöörake klaviatuur (sülearvuti) tagurpidi ja raputage seda õrnalt mustuse ja tolmu eemaldamiseks.
- Kasutage klahvide vahede puhastamiseks suruõhku.
- Niisutage lapp kergelt ning kasutage seda klahvide puhastamiseks. NB! Ärge valage vedelikku otse klahvidele.
- Ühendage klaviatuur uuesti arvutiga, kui see on kuivanud. Sülearvuti puhul oodake, kuni klaviatuur on kuivanud ning lülitage seade uuesti sisse.
Arvuti hiire puhastamine
Arvuti hiiri on kahte tüüpi: optiline ja mehaaniline. Nende puhastamiseks kasutatakse küll samu võtteid, kuid mehaaniline hiir nõuab oluliselt rohkem tähelepanu.
Optilistel hiirtel puuduvad liikuvad osad, mistõttu on neid veidi lihtsam puhastada. Siiski koguneb valguskiirguri ümber aja jooksul tolmu, mis segab kursori sujuvat liikumist.
Mehaanilised hiired on eriti vastuvõtlikud tolmu ja osakeste suhtes, mis kogunevad aja jooksul hiire sisemusse ning takistavad selle liikumist. Kui kursor ei liigu sujuvalt, siis on see märk sellest, et hiir vajab puhastamist.
Hiire puhastamiseks kasutatakse pea kõiki samu võtteid, mis klaviatuurigi puhul.
Kuidas vähendada tolmu sattumist arvutisse?
Tolm on teie arvuti suurim vaenlane. Et vältida tolmu sattumist arvutisse tasuks regulaarselt arvuti korpust puhastada, kasutades selleks antistaatilist lappi. Tolmu eemaldamine on lihtsaim viis hoida oma seadmeid töökorras.
Kindlasti ei tule kõne alla arvuti puhastamine tolmuimejaga, sest nagu ka eelpool mainitud sai, siis see võib staatilise elektri tõttu seadet oluliselt kahjustada.
Laua- ja sülearvutite hooldamine kodus polegi nii keeruline, kui esmapilgul võib tunduda, kui jälgite meie antud nippe ja võtate endale selleks piisavalt aega.
Uskuge, need tund või paar on väärt investeering, sest seadmete puhastamine tolmust ja mustusest tagab nende töökindluse ja pikema eluea. Ja kui riistvara puhas, võite edasi liikuda tarkvara juurde