Iga arvuti omanik teab, kui ebameeldiv võib olla aeglase arvuti kasutamine. Oled parasjagu olulisi kooli- või tööülesandeid täitmas ja hoog on sees, kuid järsku takistab sind see, et töövahend arvuti on aeglane ja jookseb kokku. Arvuti aeglane töötamine võib lisaks ajakulule valmistada ka palju stressi.
Arvuti aeglasemaks muutumise võivad põhjustada erinevad tegurid alates liigsest kogunenud tolmust kuni erinevate viiruste ja pahavaradeni välja. Küll aga on enamasti võimalik lihtsate lahendustega arvuti kiirusele palju kaasa aidata.
Allpool käsitleme erinevaid põhjuseid, miks võib arvuti aeglane olla ja kuidas neid põhjuseid lahendada.
Kuidas muuta arvutit kiiremaks?
Tänapäeva arvuti on kompleksne elektrooniline seade, mis pideva kasutamise ja hooldamata jätmise tõttu võib oma töö kiirust märkimisväärselt kaotada. Kindlasti ei tasuks esimese asjana poodi uue järele osta, vaid proovida kõigepealt järgnevaid lahendusi katsetada.
1. Mittevajalike programmide kustutamine/ eemaldamine
Abiks võib olla enda arvuti mälumahu kontrollimine. Rusikareeglina öeldakse, et mälumahust vähemalt 15% peaks olema vaba. Juhul kui satud olukorda, kus arvuti on taas liiga aeglane, siis esmalt vaata üle vanad programmid, mida vaja ei lähe ning mis palju mälumahtu enda alla võtavad.
2. Operatsioonisüsteemi uuendamine
Proovi meelde tuletada, millal viimati võtsid aja, et uuendada arvuti operatsioonisüsteem. Pikemat aega paigaldatud süsteemil jooksval arvutil võivad aja jooksul tekkida programmide ja väiksemate uuenduste kaudu tekkida sisesed loogikavead, mis arvutilt palju energiat nõuavad.
Probleemi lahendamiseks tasub üle vaadata, millal viimati süsteemi uuendasid ning vajadusel ta uuendada.
3. Ajutiste failide kustutamine
Mõned allalaetavad rakendused sisaldavad endas ajutisi faile. Enamasti need pole märkimisväärselt suured, kuid aja jooksul võivad erinevate programmidega kaasa tulnud ajutised failid kuhjuda ja võtta enda alla suure osa mälumahust. Ning just liigne mälumahu koormamine on levinud arvuti aeglustaja.
4. Arvuti käivitamisel avanevad programmid
Avamisel aeglase arvuti käivitamist on võimalik kiirendada järgneva lihtsa nipiga. Mõned programmid on seadistatud selliselt, et nad avanevad automaatselt arvutiga samal ajal. Selle tõttu peab arvuti enda käivitamisele lisaks ka kulutama energiat eri programmidele ning iseenesest mõistetavalt võtab see rohkem aega.
Seetõttu tasub kaaluda, kas mõni neist ise avanevatest programmidest on selline, mida alati kohe vaja ei lähe. Juhul, kui antud programme ei lähe koheselt tarvis, tasub nende automaatne avamine välja lülitada.
5.Viirused ja pahavara
Veidi keerulisem põhjus, miks on arvuti aeglane, võib olla erinevates pahavarades ja viirustes. Viiruseid ja pahavarasid on täiesti erinevaid ning neist paljude tõttu võib olla arvuti väga aeglane. Viiruste eemaldamiseks on tihti vaja spetsialisti abi, kuid parim on neid üleüldse ennetada.
Ennetamiseks tasub paigaldada arvutisse usaldusväärselt firmalt korralik viirusetõrje ning jälgida, et see oleks sisse lülitatud.
6.Disk defragment
Veidi keerulisema terminiga kõvaketta defragmentimine vähendab failide killustatust kõvakettal. Defragmentimine võib arvutite töö efektiivsusele olla kasulik, kuna järjestikku kirjutatud failide lugemisel on kõvaketta töö protsess kiirem. kui kõvaketta erinevatest punktidest liikumise kaudu failide lugemisel.
7. Arvuti energiaplaan
Lihtne ja tihti tähelepanuta jääv faktor on energiaplaani valik. Sisselülitatud erinevad energiasäästmis režiimid võivad küll energia säästmiseks head olla, kuid seda tehes aeglustavad nad arvuti tööd. Energiasäästurežiimi kasutades on arvuti aeglane, mistõttu tuleks valida selline töörežiim, mis ei piira arvuti efektiivsust.
8. Ccleaner
Registri puhastus Ccleaneri abil on üks kiiremaid ja tõhusamaid viise koheselt arvuti töö kiiremaks muutmiseks. Antud tarkvara eemaldab kasutuseta failid kõvakettalt vabastades sellega vajalikku ruumi. Lisaks puhastab ta interneti ajalugu ning küpsiseid.
9. Disk check
Disk Checki abil on võimalik kõvakettast analüüsida vigade suhtes ning need ka eemaldada. Tegemist on CHKDSK, mis on kaasas kõigi Windows versioonidega, seega puudutab see eelkõige Windows süsteemi kasutajaid.
10. Arvuti puhastamine tolmust
Probleemi lahendamiseks tuleb lisaks tarkvaraliste põhjuste otsimiseks kaaluda ka füüsilisi arvuti töö häirijaid. Peamine neist on aja jooksul kogunev tolm. Arvuti puhastamine tolmust võib lisaks arvuti efektiivsuse kohesele parandamisele ka pikendada märgatavalt ta eluiga. Sellest, kui tihti ja kuidas täpsemalt puhastada, on põhjalikumalt kirjas järgnevas artiklis: Arvuti puhastamine.
11. Liiga vähe RAMi
Muutmälu, tuntud ka kui RAM, on üks olulisim komponent arvutite puhul võimaldamaks selle ladusat toimimist andmeid töödelda. Kui seda pole piisavalt, võtavad kõik protsessid kauem aega. Erinevate nõudmistega arvuti kasutajad vajavad erineval hulgal muutmälu mahtu, mistõttu võib olla mõnele piisav kõigest 2GB RAMi, kuid teistsugusele kasutajale koguni 8GB.
Olenemata RAMi mahust, tasub jälgida enda arvutiga käitumise ja selle töö efektiivsuse vahelist seost. Juhul kui arvuti on aeglane ainult siis, kui parasjagu erinevad programmid ja mitmed vahelehed avatud on, tuleks hoida samaaegselt vähem asju avatuna, kuna antud arvuti muutmälu maht ei pruugi olla selleks piisav.
12. Driverite probleemid
Antud probleemide seas võivad olla erinevad tõrked, nagu riistvaraline probleem või et draiver või draiveritarkvara ei tööta. Tõrke lahendamiseks tuleks proovida draiverit värskendada või see desinstallida ning uuesti alla laadida. Probleemi püsimisel tuleks võtta ühendust spetsialistiga.
Kokkuvõte
Kukalt kratsima panev küsimus sellest, miks on arvuti aeglane, kimbutab aeg-ajalt kõiki arvutit kasutavaid inimesi. Õnneks on tihti võimalik lihtsa vaevaga tõsta arvuti töökiirust suurel hulgal.
Paraku on ka keerulisemaid põhjuseid, mille põhjal tuleb rohkem vaeva näha, et teada saada, mida teha kui arvuti on aeglane. Kuid kindel on see, et esimese asjana ei tasu poodi uue järele joosta, vaid kõigepealt eelnevalt nimetatud lahendusi kasutada.