Autokülmikud on USAs juba aastakümneid täiesti tavaline nähtus ning neid leidub pea igas autoga peres. Eestis ja üldse Euroopas neid aga väga tihti ei kohta, sest siin sõidetavad vahemaad on väiksemad ning poode ja tanklaid jagub küllaga. Siiski on matkamiseks ja pikemateks sõitudeks kaasaskantav külmik tõeline luksus, mis kogu teekonna palju mugavamaks ja meeldejäävamaks muudab.
Mis asi on autokülmik?
See tarbe- ja mugavusese on tegelikult igati mõistlik investeering, eriti sagedasematel autokasutajatel. Matkavarustuses võib see vabalt olla üks kõige kallimaid kaasaskantavaid ja kasutatavamaid esemeid. See on lihtsalt öeldes varieeruva suurusega kast, mis auto voolu pealt enda sisu külmana hoiab. Seega on see väga sarnane tavalisele külmikule, see on lihtsalt kohandatud autode jaoks. Tavaliselt on need umbes 40 – 50 liitrit, suuremad kuni 65.
Miks see kasulik on?
Kasulik on see sellisel juhul, kui ees on pikem reis, mille käigus kavatsetakse tarbida erinevaid toite ja jooke. Autokülmikud on eriti heaks kaaslaseks matkareisidel, kus kavatsetakse ööbida metsas või mujal elektrivarustuseta kohas. Sel juhul on alati võimalik auto voolu kaudu oma toite külmas hoida ning neid pikemalt säilitada.
Autokülmikud on igapäevane osa paljude Austraalia ja Ameerika inimeste elust, sest isegi ilma matkamiseta on vahel vaja läbida pikki vahemaid kuumas keskkonnas. Sellistel puhkudel on hea, kui on mitme päeva toidu- ja joogitagavara ning võime hoida seda külmas. Ka Eestis saaks see kasutust näiteks erinevatel mitmepäevastel festivalidel ja pikematel matkareisidel.
Autokülmik vs külmakast
Pikka aega oli külmakast ainus viis oma toite ja jooke matkareisidel külmas hoida. Seetõttu omandasid nad ka üsna halva kuulsuse, sest alatasa juhtus nendega soovimatuid ja halbu juhtumeid, mis tekitasid inimestes suurt ebausku ja vastukaja. Külmakastis olev jää sulas pidevalt liiga kiirelt ning sattus seejärel veena toitude sisse ja muutis need läbi ligunenud pudruks.
Tänapäeval on külmakastid oma arengus läbi teinud suure sammu ning enam ei ole seda vaja iga päev täita uue jääga. Ka külmakasti puhastamine on muutunud kiiremaks ja mugavamaks, sest sellele on tootjate poolt pandud kasutajate survel suurt rõhku. Siiski jäävad paljud endised probleemid väiksemal või suuremal määral õhku rippuma ning külmakasti kasuks räägib peamiselt selle odav hind.
Autokülmikud seevastu on pigem kallimad matkatarbed ning hinda kergitab veel nende kasutamine, sest pidevalt tarbitakse voolu. Olenevalt kütusehinnast võib see läbi aja kujuneda märgatavaks summaks. Siiski räägib nende kasuks võrdlematult parem mugavus ning võime hoida toite külmas väga pikka aega. Valides, millist autokülmikut osta, tasub hinna ja mugavuse suhet korralikult võrrelda.
Kuidas valida autokülmikut?
Autokülmiku valimine on midagi, mille käigus tuleb tähele panna mitmeid erinevaid aspekte, mis on seotud kasutatava auto võimekuse ning kasutaja vajadustega. Valik on Eestis tegelikult üsna väike, sest toode on kõvasti populaarsem Ameerikas ja Austraalias. Siiski on võimalik internetist tellides sattuda täiesti kasutamatu autokülmiku otsa ning selle vältimiseks on välja toodud mõned näpunäited, mis valikut lihtsustavad.
1) Suurus
Üks kõige olulisemaid autokülmiku omadusi on selle suurus. Liiga suure külmikuga ei ole väikeses autos midagi teha ning kui see ruumipuuduse tõttu üldse maha tuleb jätta, on ju ost üsna mõttetu. Seega tuleb arvestada oma auto võimekusega endas mahutada erinevaid vajalikke asju ja inimesi. Teiseks tuleks autokülmik valida inimeste ja seltskonna suuruse järgi. Suurel perel kulub ilmselgelt rohkem toitu kui väiksemal, seega peaks ka autokülmik saama suurem.
1) Brändi järgi
Autokülmikute ja muude matkatarvete tootjate hulgas on välja kujunenud oma kindlad tegijad, kelle tooteid võib pea igal juhul usaldada. Sellise olulise ja vahel ka üsna kalli tarviku nagu autokülmiku puhul on mõistlik usaldada häid brände, et hiljem pikka aega nautida kvaliteetse, töötava ja mugava toote kasutamist. Samuti tulevad head külmikud garantiiga, mis vähendab tulevikuriske veelgi.
2) Korralik isolatsioon
Toodet valides on hea oskus tähele panna selle isolatsiooni võimekust. Korraliku isolatsiooniga külmik tarbib vähem energiat ja hoiab ilma elektrivarustuseta toitu kauem külmana. Parim materjal on valge klaaskiud, mis oma füüsiliste omaduste poolest kõige paremini temperatuuri isoleerib.
3) Energiatarbimine
Üks viis võrdlemiseks, valides millist autokülmikut osta, on võrrelda nende energiatarvet. 12V on autokülmikute standard ning head ja korralikud külmikud tarbivad 24h perioodi vältel keskmiselt 1 – 2 a/h voolu.
4) Lisad
Külmikud tulevad vahel hästi paljude lisadega, millest enamus võivad olla tegelikkuses täiesti kasutamatud ning tarbetud. Üks kasulikest omadustest on akukaitse, mis tagab selle töökindluse pikema aja vältel. Teine võimalus võiks olla ise määrata külmiku temperatuuri, see tuleb teatud oludes väga suureks kasuks. Samuti on vahel hea, kui külmiku kaane saab täielikult eemaldada.
Kokkuvõte
Autokülmikud on matkainimestele ja tõsisematele harrastajatele tõeliseks luksuskaubaks, mille kasutamine kogu reisi planeerimise mugavamaks muudab. Kaasa on võimalik võtta palju liha- ja piimatooteid, köögivilju ja muud, mis sooja käes halvaks kipub minema. Kui vanasti tähendas matkamine vaid konservide ja sooja õlle tarbimist, siis tänapäeval on olud muutunud ning mugavuse võib endaga kaasa võtta igasse maailma nurka.
Valides, millist autokülmikut osta, tasub meeles pidada, et selle eesmärk on ennekõike muuta matkamine lõbusamaks ja mugavamaks ning selle üle mitte liigselt pead vaevata.