See, et hõbeehted ning lauahõbe kipub ajapikku oma sära kaotama ning muutub halliks ja tuhmiks, on möödapääsmatu. Tegemist võib olla kas lihtsa määrdumise või keemilise reaktsiooni tulemusega, kus hõbe oksüdeerub puutudes kokku soolase õhu, niiskuse, kosmeetika või kodukeemiaga.
Selleks, et säilitada hõbeda algne sära, tasub seda kaks kuni kuus korda aastas puhastada, vajadusel ka sagedamini. Et esmapilgul tüütu ülesanne oleks võimalikult lihtne, jagame näpunäiteid, kuidas hõbedat puhastada ning milliseid vahendeid selleks kasutada.
Kuidas hõbeda eest hoolt kanda?
Ehte pinnale kogunenud rasva ning mustuse eemaldamiseks piisab ka lihtsast pesust. Selleks tuleb segada paar tilka nõudepesuvahendit soojas vees, pesta õrnalt ning siis hoolikalt loputada. Kuivatamiseks kasutada pehmet mikrofiibrist, puuvillast või villast lappi. Kui sellest aga ei piisa, tuleb appi võtta kas kodused või spetsiaalsed vahendid, et mustusest võitu saada.
Hõbeda puhastamine koduste vahenditega
Tuhmumine on hõbeda puhul paratamatu, kuid seda on ülimalt lihtne koduste vahenditega puhastada. Ja tõenäoliselt on teil kõik vajalikud koostisosad selleks kodus juba olemas. Hõbeda puhastamine sooda, fooliumi ja soola kombinatsiooniga sobib nii suuremate kui ka väiksemate ja tugevalt tuhmunud esemete puhul.
Vaja läheb:
- Foolium
- Sügavam pann või pott
- Söögisooda
- Sool
- Keev vesi
- Pehme mikrofiibrist, puuvillast või villast lapp
See meetod sobib suurepäraselt väikeste hõbeesemete puhastamiseks ( näiteks söögiriistad ja ehted).
- Esmalt vooderda pott või sügavam pann fooliumiga. Veendu, et foolium kataks kogu pinna.
- Täida anum liitri jagu keeva veega.
- Lisa veele 1 tl soola ja 1 tl söögisoodat ning sega hoolikalt. Vaikselt hakkavad moodustuma mullid.
- Seejärel aseta ettevaatlikult esemed vette ja jälgi, et need ei satuks üksteise vastu ega puutuks anuma külgesid.
- Lase asjadel lahuses seista kuni 5 minutit.
- Võta esemed lahusest välja, loputa hoolikalt ning kuivata pehme lapiga.
Tasub teada!
Juhul kui ehtel või esemel on spetsiaalne oksüdeeritud viimistlus, siis see meetod nende puhastamiseks ei sobi. Oksüdeerunud hõbeda puhastamine nõuab õrnemat lähenemist.
Samuti ei sobi see meetod kividega ehetele.
Kui päevakorras on hõbetatud ehete või kullatud hõbeda puhastamine, siis see meetod sobib suurepäraselt.
Kui on plaanis puhastada vaid mõnd üksikut eset, võib potti panna vähem vett, kuid siis tuleks kindlasti vähendada ka sooda- ning soolakoguseid.
Hõbeda puhastamine hambapasta või muude abrasiivsete ainetega võib kriimustada metalli pehmet pealispinda, seega tasuks nendest hoiduda.
Hõbeda puhastamine äädikaga
Äädikas on tugevatoimeline hape, mis kokkupuutel tuhmunud hõbedaga põhjustab keemilise reaktsiooni. Seetõttu on äädika puhul tegemist väga tõhusa hõbedapuhastusvahendiga.
Vaja läheb:
- Äädikas
- Söögisooda
- Kauss või muu sobiva suurusega anum
- Pehme mikrofiibrist, puuvillast või villast lapp
Pane hõbeesemed sobiva suurusega kaussi ning kata need äädikaga. Lisa kaussi söögisoodat – üldjuhul tuleks arvestada 4 supilusikatäit söögisoodat ühe tassi äädika kohta. Jäta hõbeesemed tunniks segusse seisma. Loputa puhta veega ning kuivata hoolikalt pehme lapiga. Kuna äädikas on happeline ei sobi see pehmete või poorsete kivide, hõbetatud ning kullatud ehete puhastamiseks.
Veel võimalusi hõbeda puhastamiseks
Hõbeda puhastamine soodaga on üsna tavapärane. Lisaks eelpool toodud sooda, soola ning fooliumi kooslusele saab hõbeda hõlpsalt puhtaks ka seda sooda ning pehme käsnaga hõõrudes. Seda tehes tuleks siiski olla ettevaatlik, sest söögisooda on kergelt abrasiivne, mistõttu võib see kriimustada kive ja hõbeda pehmet pealispinda.
Vaja läheb:
- Söögisoodat
- Vett
Pasta kokku segamiseks võta kolm osa soodat ja üks osa vett. Tee ehe või hõbeese esmalt märjaks, võta käsn ning kasta see pasta sisse ja alusta puhastamist õrnalt ringjaid liigutusi tehes. Puhastamiseks sobib hästi kas pehme nõudepesukäsn või riidest lapp aga kindlasti mitte majapidamispaber, sest viimane võib pinda kriimustada.
Hõbeda puhastamine spetsiaalsete puhastusvahenditega
Kui koduste keemiakatsete läbiviimine tundub liiga tüütu, siis leiab kaubandusvõrgust rikkaliku valiku spetsiaalseid hõbeda puhastamise vahendeid. Spetsiaalne hõbedapuhastus lapp on kiire vahend kergema oksüdatsioonikihi eemaldamiseks. Puhastamise lapp on korduvkasutatav, kuid pesta seda ei tohiks, sest see on immutatud spetsiaalsete ainetega, mis aitavad hooldada hõbeehteid. Kui lapp on peale mitmekordset kasutamist määrdunud, siis tuleks see lihtsalt minema visata.
Pasta on teine väga tõhus hõbeda puhastusvahend, mis annab kauapüsiva tulemuse ning on seejuures ka kividele turvaline. Pasta kasutamine on äärmiselt lihtne – kanna väike kogus pastat lapile ning hõõru hõbeese puhtaks. Ehete puhul tasuks siiski vältida pasta sattumist otse kividele. Seejärel tuleks ese soojas seebivees puhtaks pesta, hoolikalt loputada ning pehme lapiga kuivatada ning poleerida.
Poes on saadaval ka spetsiaalne puhastusvedelik, kuid asjatundjate sõnul ei pruugi see hõbeehetele alati hästi mõjuda ja ka tulemus ei ole nii kauakestev kui pastaga puhastamisel. Kindlasti ei sobi vedelik kasutamiseks kristallidega või osaliselt oksüdeeritud ehete puhul.
Professionaalseid puhastusvahendeid kasutades tuleks veenduda, et hõbeesemetele ei jääks aine jääke, sest see võib neid kahjustada ning metalli ajapikku hapraks muuta.
Hõbeda poleerimine kodus
Selleks, et tagada kauakestev tulemus ning kaunis sära, tuleb peale igat puhastust hõbeesemed kuiva lapiga üle poleerida. Poleerimiseks võib kasutada spetsiaalset poleerimislappi või villast tekstiili.
Igapäevane hooldus
Selleks, et oma ehteid ja hõbeesemeid heas korras hoida, on lisaks regulaarsele puhastamisele veel mitmeid igapäevaseid tegevusi, mida saame selle heaks ära teha.
Esmalt tuleks hõbeesemeid hoida kokku puutumast alkoholi, kosmeetika, ammoniaagi, kloori ning teiste söövitavate ainetega. Meeles tasuks pidada ka, et niisked olud ja kõrge temperatuur kiirendavad oksüdeerumist.
Seega on soovituslik hõbedast ehted ära võtta:
- Magama minnes
- Aia- või majapidamistöid tehes, sh ka söögitegemisel
- Sportides
- Saunas või ujulas käies
- Meres ujudes
Oluline on tähelepanu pöörata ka esemete hoiustamisele. Kõige parem on hõbedat hoida otsese päikesevalguse ning niiskuse eest ja kindlasti teistest metallidest eraldi. Ideaalis võiksid hõbedast ehted olla kas originaalpakendis, spetsiaalses ehete karbis või õhukindlas kotis.
Ehete ja muuda hõbeesemete oksüdeerumine ning tuhmumine on paratamatu, kuid hõbeda puhastamine kodus pole pooltki nii keeruline või aeganõudev ülesanne, kui esmapilgul võiks tunduda. Kasutades majapidamises saadaolevaid või professionaalseid puhastusvahendeid saab hõbedale uue elu sisse puhuda ning taastada esialgse kauni sära.