Veesilma rajamine - infoViking
veesilma rajamine

Veesilma rajamine

Veesilma rajamine aeda toob looduse sinu koduhoovi, veevulin tekitab meelerahu ja pakub silmailu. Seda saab kasutada nii kaunistuselemendina hoovis, kui ka puhkekohana, sest aed täitub rahustava vee vulinaga.

Selle juures on tähtis õige veesilma ehitus, mis tagab kvaliteetse ja naturaalse tulemuse. Selleks, et kõik sujuks pead endale selgeks tegema, et miks üldse veesilma tahetakse ning mis eesmärki see täitma hakkab! 

Mis asi on veesilm?

veesilma rajamine

Veesilm ehk aiatiik ehk väike veekogu on rajatis, mis annab võimaluse luua koduhoovi mõnusa ja rahustava tooni. Tuues osake merehõngu otse koju. Selline lahendus on suurepärane, kui elada veekogust kaugel.

Neid saab rajada väga erineva suurusega ning koduhoov ei pea olema üldse suur, et lubada endale veesilma rajamist. Võimalusi on palju ning ükski veekogu ei ole samasugune. Alati saab läheneda personaalselt ning lisada hoovile omapäraseid elemente juurde. 

Miks rajada veesilm? Mida see aeda toob?

Veesilma rajamiseks ei pea olema otsest põhjust. Kuid sellegipoolest on sellele mitmeid positiivseid omadusi alustades rahustava atmösfääri loomisest ja lõpetades ilusa komponendiga, mis annab kodu välimusele palju väärtust juurde.

  1. Atmosfäär – kõik veekogud kiirgavad endast rahu ja mõnusat päikese peegeldust. See lisab kodule puhkeelemendi. Saab peale tööpäeva õues olla ja lasta meelel puhata. Lisaks, kui rajada tiik terrassi juurde, siis avaneb võimalus ennast mugavalt sisse seada ja nautida veesilma vulinat.
  2. Dekoratiivne lahendus – hea võimalus enda hoovi kaunistada on rajada sinna tiik. Selleks on vaja planeerida aia lahendus selliselt, et ka ülejäänud hoov sobiks sellega kokku. Tiik on silmapaistev ja lisab merelist hõngu otse koduaeda.
  3. Looduslähedane – veesilma saab lisada erinevaid lahendusi muutes see võimalikult looduslähedaseks. Lisaks toob see loomi, putukaid ja taimi keda enne hoovis näha ei olnud. Näiteks konnad, saab lisada ka kalu ja ka erinevaid veetaimi.

Veesilma planeerimine

veesilma rajamine

Enne kui veesilma hakata ehitama on vaja alustada algusest ehk mõelda läbi plaan. Mida detailsemalt on planeerimine tehtud seda parem. Enne ehitust tuleb selgeks teha, mis suuruses veekogu olema hakkab, mis stiilis, kas peab olema mingi kosk, purskkaev või on vaikne ja rahulik vesi, mis peegeldab kaunist öist taevast või päikselist päeva. 

Üks viis kuidas saada ideid veesilma planeerimiseks on uurida ja vaadata milliseid veesilmasid on tehtud. Vaata erinevaid veekogusid, loe ajakirju ja uuri mida inimesed on ehitanud.

Kolm erinevat veesilma olemust:

  • Vaikne ja liikumata pinnaga vesi– selline veekogu on olemuselt rahulik ja tasane. Mõnusalt saab siit peegeldust nii päeval kui ööl.
  • Voolav/langev vesi – voolav vesi tekitab veekogule omaset vulinat. See püüab pilke ning annab koha, kus puhata pikast päevast ja mõtteid koguda. 
  • Purskkaev – selle lahendamiseks on mitut eri versiooni. Oleneb, mis on täpne eelistus, aga üks variant on selline, et purskkaev hakkab tööle siis, kui keegi sellele läheneb, või siis purskab vastavalt programmile. 

Asukoht

Kõige esimesena peaks alustama sellest, kuhu aiabassein paiknema hakkab. Siis saad paika panna suuruse ja stiili. Vali selline asukoht, mis sobib sulle endale ning, mis sobib aia kujundusega kokku. 

Mõtle sellele, et kui veekogu on sul vaateväljas, näiteks terrassi lähedal, siis see lisab ja annab võimaluse naudinguks.

Veesilma ümbrus ja ümbritsev keskkond

Koheselt mõtle ka sellele, et mismoodi hakkab jooksma kanalisatatsioon, sest kvaliteetne veekogu vajab pumpa, et hoida vett pidevalt ringluses. Lisaks sellele vaata ümberringi, et veesilma rajamine ei toimuks päris suurte põõsaste või puude lähedusse. 

Suurus

See, kui suure veesilma rajada oleneb nii võimalustest, kui ka eelistest. Kui hoov on väike, aga soov on saada  suurt veekogu, siis ei ole sellel suurt mõtet. Meeles tuleks pidada  seda, et mida suurem on tiik seda lihtsam on tema hooldus, see tuleneb sellest, et suurt veekogu ei soojenda päike nii kiiresti. 

Kui mõelda, et mis võiks sügavus olla, siis vähemalt 15-20 cm, kindlasti mitte vähem. 

Kõike silmas pidades ei tohi unustada seda, et tiik ka visuaalselt ilus välja näeks. Mis tasub meelde jätta, et mida suurem on veesilm seda väiksemaks muutub näiliselt ka hoov.

Stiil

Stiile on erinevaid. On liikuv veekogu, seisev, purskaevuga, on jaapani-,itaalia- või inglise stiilis. Samas on tiike korrapäratuid ja korrapäraseid. Igatahes on stiili valik lai ja üüratu ning ei pea tegema üldse mingi kindla stiili järgi vaid võib täiesti enda loomingut kasutada.

Maakodudes rajatakse pigem looduslik ja metsikum tiik ning linnasiseselt väiksem ja tagasihoidlikum. Muidugi oleneb see sellest, kui suur on maa-ala ja millised on võimalused. 

Taimestik 

Veesilma loomisel eeldaks ka mõningast taimestiku rajamist, sest see on oluline toiduallikas paljudele erinevatele puu ja taimeliikidele. 

Rajatud veekogus tekib taimestik tegelikult ka iseeneslikult, aga kui veesilm rajada täiesti uude kohta, siis võtab see väga kaua aega.

Lisad 

Selleks, et muuta tiik veelgi atraktiivsemaks, siis on võimalus paigaldada erinevaid lisasid. Siinkohal võib lasta oma loovus valla ning mõelda, et mis on parimad lisad, mis juurde saaks panna. Näiteks valgustite lisamine annab elegantse ja pilkupüüdva visuaali pimeduse saabudes. Kärestikud, purskkaev annab juurde vee liikumist ning lisab looduslikku efekti.

Veeringlus

Veesilma rajades paigaldatakse kõige sügavamasse punkti veeringluse pump. Veeringlus on oluline ning seda ei saa ära unustada. Kuna seisvas vees rikneb vesi kiiresti. Veeringlus rikastab tiiki hapnikuga ning see on oluline, kui lisada veekogusse kas siis taimi või kalu.

veesilm

Veesilma tüübid

Veesilma rajamine on huvitav protsess, kuna saad valida erinevate tüüpide vahel. Kui rääkida jaotusest, siis on mitmeid erinevaid versioone ja tüüpe. Näiteks: korrapärane ja korrapäratu, inglise-või Jaapani stiilis. Samuti saab jagada veel looduslikeks ja kunstlikeks veekogudeks. Kunagi ei pea olema üks kindel tüüp, aga see peab kokku sobima nii kodu endaga, kui omaniku sooviga. 

Peale selle, et veekogud erinevad oma tüübist, siis on ka erinevaid ehitusmaterjale ja versioone. 

Betoon

Betoon on suur, ilus ja vastupidav. Sellist stiili näeb enim modernse stiiliga majade hoovides. Betoon oli vanasti väga populaarne ehitus materjal. Kuid ilu nõuab ohvreid ehk tegu on päris kalli ehitus variandiga. Siinkohal on meie kui Eesti kliimas ka mõningad miinused antud ehitus stiiliga. Nimelt külmadel talvedel maapind tõuseb (külmudes) ning nii võivad tekkida mõrad betooni. See omakorda tähendab seda, et veepidavus ei ole enam sama nagu enne. 

Kivi

Kivi võib liigitada sama kategooria alla nagu betoon. Ehk tegu on suure ja aeganõudva ettevõtmisega. Sageli kasutatakse kivi dekoratiivina ehk sellega valmistatakse ääred või siis lisatakse sellega kärestikke, et muuta väljanägemine looduslikuks. 

PVC

Aiatiigi rajamine PVC-ga on tänapäeval kõige populaarse. Kuna enamik soovib võimalikult kiiret, odavat, aga samas kvaliteetset lahendust, siis PVC täidab kõik kolm soovi. Meie kliimas on see eriti hea variant, sest PVC on elastne, mis tähendab seda et talvel ei teki probleeme. Isegi, kui probleem peaks tekkima, siis seda on betooniga võrreldes tunduvalt lihtsam parandada. 

Valmis veesilmad

Tänapäeval on olemas ka koheselt valmisbassein. See on suurepärane lahendus väiksema ja madala veesilmaga. Kuidas seda paigaldada? Kõige esimese asjana kaeva valmis vastava kujuga auk. Teiseks mine ehituspoodi ning kolmandaks aseta sinna samasse aku antud valmisbassein.

veesilma rajamine

Kuidas veesilma rajada?

Kui kogu planeeritav töö eelnevalt saab tehtud on aeg hakata pihta ehitamisega. See eeldab, et on teada asukoht, suurus, stiil ja kõik muud lisad mida on vaja veesilma rajamiseks.

Ettevalmistus tööd

Ettevalmistus tööd hõlmavad endast kõikide aspektidel läbimõtlemist ja planeerimist. Selleks, et üldse tiiki rajama hakata mõtle paarile asjale. 

  • Suurema veesilma rajamine – kui tahad enda koduhoovi rajada suuremat veekogu, siis selleks on vaja kõigepealt kooskõlastada omavalitsusega. 
  • Puhastussüsteem – veekogule on vaja läbi mõelda puhastussüsteem, ilma selleta ei saa. Oluline on hoida hapniku tase kõrge ja selleks saab kasutada kas filtrit, pumpa või purskkaevu. 
  • Materjal – milline saab olema materjal, kui palju seda läheb, seda saab teada siis, kui on teada saadud tiigi suurus ja olemus. 
  • Augu kaevamine – kuidas kaevata auku ja millega kaevata. Võimalusi on erinevad, kas seda saab tellida või ise teha. Aga mõtle kuidas seda teha, sest sellest saab sinu  veekogu põhi ja olemus. Oluline on puhastada tiigi servad ja põhi suurematest kividest ja puujuurtest.
  • Tiigi põhi – selleks, et üldse tiigiga alustada on vaja sobivat ja kvaliteetset basseinikilet. Kile valides mõtle sellele, et see kestaks mitu aastat.

Pinnase tööd

Pinnasetööd on veesilma rajamise juures üks kõige olulisemaid töid, sest selle peale hakatakse rajama tiiki. Valmis bassini korral on lihtne kasutada ka enda jõudu ning kaevata auk ise valmis, aga kõige mõistlikum on teha seda ekskavaatoriga. Hilisemad tasandamised saab teha käsitsi.

Kui vajalik auk on kaevatud, siis tuleb kindlasti veekogu servad ja põhi puhtaks teha. See tähendab seda, et suured kivid, puujuured ja muud segavad faktorid tuleb eemaldada.

Geomembraan

Kui rajada tiiki, siis basseinipõhja asetatakse tiigikile ehk siis geomembraan. See annab võimaluse muuta bassini võimaliklt korrapäratuks ja osake loodusest. Geomembraani juurde käib ka geotekstiil. See annab kulumis vastase kaitse.  

Kuidas erinevaid veesilmasid rajada

Betoon ja kivi

Enne mainisime ka, et betooniga ja kiviga veekogu rajamine on mahukas ja kulukas töö. Kui plaan on ikkagi rajada betooniga, siis see tuleb rajada pinnasele, mis on hästi tihendatud. Kui pinnas on tihendatud, siis sinna valatakse betoonikiht. Kihi paksus oleneb aga näiteks 5 cm. 

Betooni üks kõige positiivsem omadus on kestvus. See on suhteliselt hooldusvaba ja üks pikemaajalisem materjal,  aga Eesti külmad võivad veidi probleeme tekitada. 

PVC

PVC kilega on oluline, et seda on rohkem ehk, kui see basseini põhja asetada, siis jääks 30-40 cm varu, et kõik ääred saaks lihtsalt ära katta. 

PVC-ga on väga oluline, et veekogu põhi oleks ühtlane. Näiteks võib põhja rehaga ära tasandada, siis eemaldada ka igasugused kivid ja teravad esemed. Hea oleks põhi ära siluda näiteks liivaga. 

Kui auk on valmis, siis tõsta PVC veekogusse ja siis tuleks siluda seda korralikult. Nipp! Hoidke enne seda kilet päikese käes, nii on materjal rohkem elastsem. Kui kile on paigas, siis pane äärtesse kivid ja hiljem lõika üleliigne kile äär ära.

Valmis veesilma paigaldamine 

Eelnevates versioonidest on see kõige taskukohasem. Valmis basseinile tuleb enne auk valmis kaevata, siis sinna sisse asetada nö vanni. Basseini põhja tasanda liivakihiga, aga enne seda tee kindlaks, et põhi oleks tasane.

Kui bassein on asetatud auku, siis kontrolli pannes sinna veidi vett, et kas vann on loodis.  Muidu tekib hiljem olukord, kus ühes küljes on rohkem vett ning lisaks võib bassein veidi paigast nihkuda. Seepärast kontrolli kohe alguses, et kõik oleks korras. 

Äärekivide paigaldamine 

See milliseks kujuneb äär oleneb täiesti veesilma stiilist ja iseärasustest. Kui vaadata seda mida enamus kasutavad, siis maakivi ning paekivi on enim populaarsemad. Neid kive kasutatakse kahel põhjusel: esiteks annab paekivi ühtlase, tasapinnalise ja ilusa ääre ning teiseks maakivi annab veesilmale loodusliku olemuse. 

Veesilma lisad

veesilma rajamine

Lisaks sellele, et oled rajanud veesilma, mis on kaunis ja isikupärane, siis saab muuta seda veelgi silmapaistvamaks ning lisada erinevaid dekoratiivseid esemeid. Lisaks saab tuua sinna elu ning lisada kalu.

Purskkaev

Purskkaev lisab veesilmale mänglevust ja vee liikumist. Peale selle, et see on dekoratiivne aitab kaasa vee liikumisele. Purskkaev ei pea olema üldse suur. Oleneb kõik, kui võimast vaatemängu soovitakse. Lisaks oleneb purskkaevu suurus suuresti ka veekogu suurusest.

Kärestik

Käresti lisab tiigile looduslikku olemust. See muudab veesilmas vee liikumise kiiremaks, mis omakorda toob hoovi vee voolamist vulinat. Selleks, et kärestikku teha on vaja muuta tiik mitme astmeliseks ja vee liikumine peab olema ringluses. Lõpptulemus on kogu seda pingutust väärt.

Valgustus

Valgustuse osa lisab visuaali just pimeduse saabudes kuna Eestis on pimedat aega palju, siis on see ideaalne lahendus mida kasutada. Lisaks saab valgustusega mängida selliselt, et öine veesilm on tõeliselt silmapüüdev ja esteetiline. 

Taimestik

Kui veekogu luua, siis võiks sinna lisada ka mõned veetaimed. Isegi kui seda ei tee, siis pika aja peale tekivad veetaimed sinna ise, aga selleks läheb kaua aega. Jällegi annab taimestiku lisamine looduslikku väljanägemist.

Kalad

Kui tahad ja soovid, siis võid lisada enda veekogule ka kalastikku. See kui palju ja mitut liiki lisada oleneb paljuski sinu tiigi suurusest. Kuid selleks, et kalad saaksid seal elada on vaja hoolitseda tiigi eest ning muuta see kaladele elu kõlblikuks.

Veesilma rajamise hinnastik

See kui kulukaks kujuneb sinu veesilma rajamine oleneb päris mitmest asjast. Sõltub suurusest, sügavusest, aksessuaaridest, keerukusest ja materjalidest. Mida suurem on bassein seda võimsamad peavad olema ka seadmed, mida sinna paigaldada.

Erinevad pumbad ja filtirid saavad alguse 40+ eurost. Need on ka kõige odavamad. Mida suuremaks ja võimsamaks minna, siis tuleb see arv mitmekordistada. 

Näiteks: PVC ruutmeeter on 9 eurot (võib erineda hetkel). Nüüd mida suurem on bassein seda suurem on ka kulutus. Kui lisada sinna juurde maakivi ja paekivi, basseini kaevamine, dekoratiivesemed, siis seda suurem on lõppsumma.

Odavamad veesilmad saab 300 euroga ning need on tavaliselt valmis basseinid. 

Veesilma taimed

veesilma rajamine

Kui mõelda milliseid taimi veekogusse lisada, siis kõige parem on panna mitut eri liiki. Kombineeri erinevaid värve, lehekujusid ja kõrgusi. Peamiselt sõltub taime valik ikkagi personaalsest eelistusest ja soovist. 

  • Iirised – sobivad hästi veesilmale neid on saadaval erinevates värvitoonides ning seega saab võimaluse proovida ja katsetada, mis enim sobib.
  • Luga (Juncus) – on üks selline taim tänu millele vesi selgena püsib. Peamiselt on see tingitud sellest, et taimejuurtel on bakterid, mis puhastavad vett.  
  • Järvkaisel –  kasvab pikaks ehk pea kaks meetrit ning tänu sellele muudab veekogu serva justkui privaatseks oaasiks. 
  • Veel sobivad taimed nagu laialeheline hundinui, harilik kuuskhein ja ka vesikuusk 

Veesilma sobivad kalad

Kalad lisavad tiigile elu. Meie Eesti kliimas on oluline teada, et enamus dekoratiivne kaladele ei sobi siin elada aastaringselt. Kui oled kalasõber, siis on suurepärased kalad näiteks koger ja linask. 

Kui tahad, et  kalad veekogus kaua elaksid, siis peab olema hoolas ka veesilma puhastussüsteemiga. Vesi peab olema hapnikurikas, sest muidu ei ole sealne elu pikaajaline.

Vead, mida vältida veesilma ehitades

Tavaliselt ei anna vead endast koheselt märku vaid mõne aja möödudes. Ennist rääkisime, et madalama veega tiike on raskem hooldada ja seda põhjusega. Nimelt kuumade suveilmadega roiskub vesi kergelt. 

Kui veesilm rajada suurte põõsaste ja puude vahele, siis suurim probleem on lehed. Siis on hooldus palju. Lisaks võib murekohaks saada ka aluskile paigaldus. Kui ei eemalda suuri kive, prahti või teravaid esemeid, siis võib mingil hetkel see aluse katki teha.

Veesilma hooldus

Hoolduse mõttes tänapäeval on hea lahendus automaatsüsteem. See tähendnab seda, et kui päeval kodus ei ole, siis purskkaev ei tööta niisama. Lisaks kui on päev, siis lambid on kustus ja hakkavad põlema alles pimeda saabudes. 

Kuna vesi kipub roiskuma, siis on vaja sead ka aeg-ajalt vahetada. Kuigi on palju erinevaid võimalusi, mis ei lase veel nii kiiresti roiskuda. Seega oluline on hoida vesi liikumises, sest kui veekogu püsib liikumatuna, siis roiskub see ka kiiremini. Puhtust aitab hoida see, kui katta tiik võrguga, mis ei lase lehtedel vette kukkuda. 

Kui oled istutanud ka taimi enda veekogusse, siis on vaja ka nende eesti hoolt kanda. Taimi tuleb vajadusel tagasi lõigata ning samuti koristada surnud taimeosad. Kui teha kivide hooldust, siis võta need korraks välja ja puhasta.

veesilma rajamine

Miks tellida endale veesilma rajamise teenus?

Veesilma rajamine võib olla pikk ja aeganõudev protsess. Kogu teostus oleneb sellest, milliseks projekt kujunema hakkab. Mida suurem, detailsem ja dekoratiivsem on veesilm, seda rohkem nõuab see ka tegemisi. 

Selleks, et saaksid just sellise veesilma nagu oled alati unistanud, siis telli endale sobiv teenus ning teenusepakkuja. Vii kokku hinna ja kvaliteedi suhe.