Kui omad terrassi, siis on oluline hoida seda võimalikult kaua ilusana. Selleks, et esialgne välimus säiliks on oluline pidev hooldamine. See tähendab seda, et igal aastal tuleb see protseduur ette võtta.
Kui ehitad uue terrassi kevadel, siis esimene hooldus peaks toimuma juba sügisel, et tagada parem kaitse. Üldiselt võib hoolduse vahele jätta ka kaks aastat aga soovitatav oleks seda siiski teha üks kord aastas, et oleks hea säilivus.
Terrassi hooldus on: pesemine, õlitamine ja värvimine. Kõik need tähendavad seda, et terrass on korralikult ette valmistatud uueks aastaks ning värvimine annab uue ja värske välimuse. Seda ei pea tegema igal aastal.
Miks on terrassi hooldus tähtis?
Terrassi hooldus on peale ehitamist A ja O. Kui tahad, et terrass oleks aastaid kaunis, värske ning peaks üldse vastu, siis on vaja selle eest hoolitseda. Kui seda ei tee, siis võib õige pea ennast avastada olukorras, kus ei ole muud varianti, kui uus terrass ehitada.
Erinevad aastaajad panevad terrassi proovile ja seda eriti meie kliimas, kus temperatuur ja ilmastik kõigub pidevalt. Talvine külmus, kevadine niiskus ja suvine päike on need, mis esitavad terrassile väljakutse.
Mis juhtub kui terrassi ei hoolda õigesti?
Terrass vajab eelkõige õiget hooldust. Kui seda ei tee õigesti, siis on tagajärgedeks terrassi rikkumine. Näiteks survepesuriga pesemine ei ole kõige mõistlikum tegevus. Kuigi seda teevad professionaalid, siis sellega võib pesta terrassil puitkiud välja ning pesta laudadel oleva mustuse sügavale puidu sisse.
Kõige targem oleks enne pidada nõu eksperdiga, et saada teada mis oleks kõige parem lahendus ning mida on hoolduse juures vaja teada.
Kui tahad, et terrass peaks kaua vastu, siis on vaja teada õigeid hooldus nippe.
Millest üldjoontes terrassi hooldus koosneb?
Terrassilaua hooldus koosneb pesemisest ja õlitamisest. Nüüd mida jälgida tuleb on see, et neid tehakse õiges järjekorras ning ka õigel aastaajal.
Terrassi pesemine
Terrassi puhastamine algab pesemisest.. Õlitada ei tohi enne, kui terrass on korralikult pestud. Enne pesemist tee vajalikut protsetuurid: tõsta igasugused taimed ja muu sodi eemale. Lisaks võid ka kuiva terrassi harjaga üle käia, et lahtine sodi sealt ära saada.
Enne kui hakata mingeid pesuvahendeid peale panema, siis niisuta lauad korralikult üle kasutades selleks täiesti tavalist voolikut. Kui ei niisuta siis võib pesuainelahus puitu imenduda ja materjali kahjustada.
Valikus on erinevaid pesuvahendeid. Mitu varianti on, kuna üks asi on teha terrass lihtsalt puhtaks, siis teine on vanade õlilaikude eemaldamine.
Kui valida hari, siis pigem pehme, sest vastasel juhul võib terrassi lihtsalt ära kriipida. Harjaga saad mustuse laudade küljest paremini lahti aidata.
Lisaks on võimalus kasutada spetsiaalseks terrassi pesemiseks mõeldud pesureid. Enamasti on võimalus seal surve tugevust vastavalt pinnale muuta. Seda siis tundlikkust terrassist kuni tänavakivide puhastamiseni välja. Nõrk surve laudade pinda ei kahjusta.
Kõige viimase asjana on vaja kõik pesuained ja mustus laudadelt korralikult maha pesta. Need ei tohi kindlasti jääda puidule, sest hiljem võib juhtuda et õlitad need puidu sisse. Seda ei tohiks kindlasti juhtuda.
Terrassi õlitamine
Nüüdseks on puhastustööd valmis ja terrass on valmis järgmiseks etapiks. Terrassi õlitamine jaotub laias laastus kaheks: esimene etapp on terrassi pesemine, siis kuivamine niing teine on õli pealekandmine.
Oota ära, et lauad oleks korralikult kuivanud vastasel juhul õli lihtsalt ei imbu sisse. Seega tuleb pingsalt silma peal hoida ilmal, et ootamatult vihmapilv kimbutama ei hakkaks.
Õlid ise jaotuvad omadustelt vee-ja lahustipõhiseks ning immutusõlideks ja vaha sisalduvateks õlideks. Veepõhised on veidi aeglasema imendumisega, kui on seda lahustipõhised. Immutusõli on veidi rohkem nõudlikum kuivamisele, kuid sellega ei teki hilisemalt probleeme. Vaha sisalduvad õlid tekitavad lakilaadse kihi, mis omakorda nõuab hiljem laudade ülelihvimist.
Õli pealekandmisel on samuti mitu varianti. Väiksemate terrasside puhul saab kasutada näiteks švammi või siis kvaliteetset pintslit. Suuremate pindade puhul võib kasutada kõrgsurvepihustit. Pihustamise korral tuleb meeles pidada, et ümbritsevat keskkonda tuleb kaitsta õliudu eest.
Kui terrassi hooldusel sai õlikiht liiga paks, siis tuleb 10 minuti möödudes see ära pühkida.
Samm sammuline terrassi hooldus õpetus
- Niisuta lauad veega üle – see on kõige esimene asi millest pihta hakata, selleks võib kasutada täiesti tavalist voolikut. Vastasel juhul võib pesuainelahus puitu imenduda ja materjali kahjustada.
- Alusta pesuvahendi peale kandmisega – selleks võib kasutada madal survepesurit ja pihustada sellega aine materjalile, siis hõõruda pinda harjaga. Teine võimalus on seda teha koheselt harjaga ja siis tugevasti hõõruda.
- Pese pesuaine korralikult maha – pesuainet ei tohi laudadele jääda. Seega on oluline korralik puhastus ja hooldus. Kui kasutada tavalist voolikut, siis võib harjaga kaasa aidata, et pesuaine kui ka mustuse maha saaks.
- Kuivamine – peale pesemist on kuivamise etapp. See tähendab, et terrass peab enne õlitamist olema täiesti kuiv.
- Õlitamine – õlitamine toimub kuivanud pinnasele. Õlitamine on hooldamise viimane etapp.
- Lõpetus – kui terrassi hooldus on tehtud, siis esimese paari ööpäeva jooksul tuleks vältida pinnase koormamist.
Millal tuleks terrassi hooldada?
Terrassi hooldus tuleb võtta ette üks kord aastas kindlasti. Kõige parem aeg selleks on kevadine aeg. Kuna kevadel tuleb terrass talveunest välja ning see annab võimaluse eemaldada igasugune praht ja sodi, mis talvega tekkinud on ja lisaks aitab parandada veekahjustused, mis suure sulaga tekivad.
Kevadine hooldus annab terrassile kaitse ka suvise päikese eest. Lisaks tänu kevadisele hooldusele on terrass kõige ilusam just siis, kui seda kõige rohkem kasutatakse.
Kui lauad on terved, siis ei ole hooldusel midagi keerulist. Siis tuleb teostada klassikaline pesemine ja õlitamine. Kui aga lauad vajavad lihvimist või väljavahetamist, siis on tööd rohkem.